NEST Bank SMART - opinie - konto osobiste ROR opłaty lokaty karty kredyty

Tym razem bierzemy pod lupę dosyć nowy bank na rynku, a mianowicie NEST BANK (dawny SMART), w którego powstawaniu brał udział miedzy innymi twórca mBanku. Bank Smart zmienił nazwę na Nest Bank, ponieważ został połączony z BIZ Bankiem. Obie te marki należą do FM Banku PBP S.A. Jest to cały czas ten sam bank. Wszystkie konta i karty pozostały w pełni darmowe bez warunków do spełnienia przez klienta. Dla klientów w zasadzie zmieniła się tylko nazwa, logo i barwy w systemie transakcyjny. Dodano za to kilka nowych funkcjonalności, ciekawych lokat i innych produktów bankowych, a Bank Smart przestał być bankiem stricte wirtualnym i klienci będą teraz mogli w pełni korzystać również z oddziałów i wpłatomatów coraz bardziej rozwijającego się banku. W prawdzie już jakiś czas temu klienci Banku Smart mogli już korzystać z infrastruktury BIZ Banku, ale teraz wszystko zostało z integrowane w jeden nowoczesny i większy bank.

Lokaty i konta w Nest Bank (Nest Konto, które zastąpiło Smart Konto to obecnie Nr 1 w naszym Rankingu Kont Osobistych)

Bank Smart miał być z założenia w pełni mobilnym bankiem. Nastawionym na klienta obeznanego w nowych technologiach i preferującego darmowe konta. Nest Bank jest bankiem praktycznie dla każdego profilu klientów. Na daną chwilę bank kusi nowych klientów wysoko oprocentowanym rachunkiem oszczędnościowym. Aktualnie jest to 2,25%, co przy obecnym poziomie stóp procentowych jest wysokim oprocentowaniem jak na rachunek oszczędnościowy bez warunków związanych z płatnością kartą, wpływami na konto itp. Nawet w porównaniu do "czystych" lokat bankowych (wyłączając oczywiście te promocyjne, powiązane z jakimiś innymi produktami, funduszami, obowiązkiem zakładania konta lub warunkami, które klient zobowiązuje się spełniać typu płatności kartą itp.) można uznać, że jest to obecnie atrakcyjne oprocentowanie.

Dużą zaletą tego konta oszczędnościowego jest górny limit wysokości zdeponowanych środków - po przekroczeniu którego zostaje obniżone oprocentowanie, ale tylko dla środków przekraczających ten limit. Wynosi on aż 50 000 zł. To całkiem sporo zważają na przykład na to, że w okresie promocji konta oszczędnościowego dbNET24 zakładanego przez Internet w pakiecie z kontem osobistym dbNet w Deutsche Bank ten limit wynosił 10 000 zł. Przy czym oprocentowanie było wyższe na początku, ale też ogólnie wtedy były znacznie wyższe stopy procentowe. Dzisiaj jest znacznie niższe. W wielu bankach limit dla podwyższonego oprocentowania na koncie oszczędnościowym wynosi często tylko 5 tys., a w niektórych jest równy wysokości największego miesięcznego wpływu na konto osobiste w danym miesiącu. Także można uznać ofertę konta oszczędnościowego w Nest Bank (dawny Smart Bank) za bardzo atrakcyjną na rynku. Jest przejrzysta, bez kombinowania z wysokim limitem dla podwyższonego oprocentowania. Pytanie tylko jak długo Nest Bank utrzyma wysokie oprocentowanie na tym koncie oszczędnościowym. Bank Smart raczej trzymał stabilne oprocentowanie, więc teoretycznie można założyć, że tak samo będzie w Nest Banku.

Ogólnie jest to typowe konto oszczędnościowe, czyli w pewnym sensie coś pomiędzy klasycznym rachunkiem ROR, a lokatą bankową:

 • wyższe oprocentowanie niż na rachunku osobistym,
 • jeden przelew w miesiącu kalendarzowym darmowy, pozostałe (awaryjne) - 5zł
 • zmienne oprocentowanie

Lokata Witaj - Najlepsza lokata na start dla nowych klientów na rynku na 4% na 3 miesiące.

Poza dobrym kontem oszczędnościowym Nest Bank przygotował dla nowych klientów praktycznie bardzo wysoko oprocentowaną lokatę. Dostępna jest po założeniu konta - Lokata na start na 4% na 3 miesiące do 10 000 zł. Jest to obecnie najlepsza lokata na rynku. Przewyższająca nawet lokatę Happy w Idea Banku, bo tam obecnie taki procent możemy uzyskać tylko na 2 miesiące, a na okres 3 miesięcy już jest niższy.

Konto osobiste: Nest Konto (ROR)

Jeśli chodzi o konto osobiste, czyli rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy potocznie zwany ROR, Nest Bank (dawny Bank Smart) propaguje ideę w pełni darmowego konta bez warunków - oczywiście w praktyce nie ma w pełni darmowych kont. Jednak oferowane przez NEST Bank konto, które zastąpiło Smart Konto w aspekcie prowizji wypada wręcz bardzo dobrze - bank nie pobiera żadnych opłat za popularne czynności bankowe, typu prowadzenia rachunku, przelewy, wypłaty z bankomatów itp. Poza tym jest to obecnie już jedyny bank oprócz Volkswagen Banku, który nie pobiera opłat warunkowych za kartę uzależnionych od miesięcznych transakcji bezgotówkowych, co jest jego zdecydowanym wyróżnikiem na tle konkurencji. Ostatnio wszystkie pozostałe banki albo wprowadziły opłaty za kartę, albo podniosły już istniejące. Wprawdzie zapłacimy prowizję za między innym takie czynności jak zmiana PIN'u, ale dla przeciętnego klienta są to czynności rzadko wykonywane i praktycznie płatne chyba w prawie wszystkich bankach, a jak są bezpłatne to z kolei banki pobierają inne prowizje.

Cechy Nest Konta

 • Otwarcie i prowadzenie rachunku: 0 zł bez warunków
 • Wydanie i obsługa karty debetowej (bankomatowej): 0 zł bez warunków
 • Wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce: 0 zł
 • Wpłaty we wszystkich wpłatomatach sieci Euronet: 0 zł
 • Przelewy internetowe (w systemie Elixir - czyli te normalne): 0 zł
 • Przelewy internetowe do ZUS i US: 0 zł
 • Zlecenie stałe: 0 zł
 • Polecenie zapłaty: 0 zł (przy czym odwołanie polecenia zapłaty lub modyfikacja kosztuje już 5zł)
 • Po założeniu konta możliwość otwarcia lokaty promocyjnej "Witaj" na 4% na 3 miesiące do 10 000 zł. (Mamy na to 30 dni od otwarcia rachunku).
 • Po wykorzystaniu promocyjnej lokaty na start "Lokaty Witaj," są jeszcze inne dobre lokaty dostępne dla posiadaczy rachunku np. lokaty dla nowych środków.

Poniżej zamieszczam link do wniosku o to konto na stronie Nest Banku. Szczegółowa instrukcja jak je założyć znajduje się w dalszej części artykułu:

Karty bankomatowe / płatnicze i prowizje

NEST Bank (dawny SMART) nie pobiera prowizji za wydanie karty, ani miesięcznych za użytkowanie kart debetowych, bez żadnych warunków i wymogu wykonywania transakcji bezgotówkowych. Tym samym odróżnia go to od mBanku, w którym nie jest pobierana prowizja w wysokości 6 zł za użytkowanie karty płatniczej pod warunkiem, że klient miesięcznie wydaje nią 300 zł na transakcje bezgotówkowe. Warto też zaznaczyć, że kiedyś, na początku w mBanku karta do rachunku eKonto również była całkowicie bezpłatna, a dopiero z czasem mBank wprowadził ową prowizję. Niby nic (niewielka prowizja, niewielki próg kwoty do wydania płacąc kartą by tej prowizji uniknąć, ale jak się ma kilka kont i kilka kart to już może mieć znaczenie jak w każdym banku się płaci prowizje za kartę). w Nest Banku nie ma takich uciążliwości. Trzeba jednak zaznaczyć, że darmowa jest jedna karta w Nest Banku. Dodatkowa karta niestety już nie, aczkolwiek jeżeli zajdzie taka potrzeba, to możemy wyrobić dodatkową np. do innego rachunku i opłata na tle innych banków jest wręcz symboliczna, bo to tylko 25 zł jednorazowej opłaty za wydanie lub przybliżona równowartość w walucie obcej w przypadku kont walutowych. W przypadku dodatkowych kart również nie ma żadnych opłat miesięcznych za korzystanie i warunków dotyczących płatności bezgotówkowych.

Wiarygodność: NestBank (Smart) w BFG - Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Przed aktualizacją tego artykułu, przy okazji wcześniejszej analizy Banku Smart profilaktycznie sprawdziłam wiarygodność tego banku - Bank Smart widniał wśród banków objętych BFG obok FM Bank / BIZ Bank. Teraz miejsce to zastąpił Nest Bank SA, co można łatwo sprawdzić na stronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Także jest to pełnoprawny, normalny bank, którego działalność reguluje polskie prawo bankowe, podlega pod nadzór KNF (Komisja Nadzoru Finansowego), a nasze środki w nim zgromadzone są chronione przez BFG.

Wato też dodać, że Nest Bank jest w dobrej kondycji finansowej. Niewiele osób zwraca na to uwagę wybierając bank, a na polskim rynku działa wiele wielkich banków z poważnymi problemami finansowymi jak na przykład Getin Bank. Fakt, że nasze pieniądze są chronione i gwarantowane przez BFG, ale zawsze bezpieczniej się człowiek czuje, jak jego bank jest w dobrej kondycji (o ile mamy tego świadomość).

Jak założyć konto w Nest Bank (Smart)

Aby założyć w pełni darmowe Nest konto bez opłat i wymogów należy wypełnić wniosek. Poniżej zamieszczam link, który przekierowuje od razu na stronę banku, gdzie znajdziemy formularz, który należy wypełnić. Jest on od razu wnioskiem o otwarcie konta. Następnie mamy do wyboru dwie opcje weryfikacji naszych danych - kurier, który przywiezie nam umowę do podpisania lub w pełni przez Internet - wykonując przelew weryfikacyjny z naszego konta w innym banku, które założyliśmy w tradycyjny sposób (o ile nasz stary bank znajduje się na liście do wyboru we wniosku - jeśli nie to trzeba wybrać kuriera). W przypadku wyboru przelewu weryfikacyjnego, po wypełnieniu wniosku zostaniemy przekierowani do swojego banku, gdzie musimy się zalogować i wykonać przelew online. Musi on zostać wykonany z naszego konta. Nie może to być konto innej osoby, nawet członka rodziny. Wszystkie dane w przelewie muszą się zgadzać z tymi podanymi we wniosku. Jest to o tyle dobra metoda, że konto można założyć natychmiast, całkowicie przez Internet bez podpisywania umów stosując błyskawiczny przelew online na 1 zł (taki jak przy zakupach w sklepach internetowych). Wszystko jest wyjaśnione krok po korku podczas składania wniosku.
Jeżeli zakładając konto wybraliśmy opcję posiadania karty, to po pierwszym zalogowaniu do systemu trzeba jeszcze aktywować kartę i już możemy się cieszyć darmowy kontem totalne bez opłat i warunków.

BizNest Konto. Tak samo darmowe i bez warunków - konto firmowe

Konta walutowe Euro, Dolar Amerykański, Funt Brytyjski (EUR, USD, GBF)

Konta walutowe w Nest Banku są również w pełni darmowe bez warunków, tak samo karty do nich. Żadnych wymogów dotyczących transakcji, opłat za wydanie, korzystanie z karty, prowadzenie konta. Chyba że założymy sobie 2 karty jedną do konta w złotówką drugą do walutowego. W takim wypadku druga dodatkowa karta jest już płatna, ale jest to jedyne niewielka opłata jednorazowa za wydanie w zależności od waluty 25 zł, 5 Euro, 6 dolarów lub 5 funtów. W przypadku dodatkowych kart również nie ma żadnych opłat miesięcznych za korzystanie i warunków dotyczących płatności bezgotówkowych.

Strona internetowa Nest Banku i serwis transakcyjny.

Stara strona internetowa Bank Smart

Stary internetowy serwis transakcyjny wyglądał tak:

Płatności internetowe typu PayU, Przelewy24, Dotpay, PayPal

Dopisuję ten akapit ze względu na fakt, że dużo pisaliście w komentarzach o płatnościach internetowych jeszcze a propos Banku Smart. Otóż można płacić za pomocą PayU i innych systemów płatności online za pomocą karty debetowej (bankomatowej). Trzeba tylko w momencie wyboru banku wybrać kartę VISA. Można ją też podpiąć bez problemu do PayPal'a. Przy czym z tego co mi się udało dowiedzieć, żeby karta bankomatowa była w pełni aktywowana do płatności internetowych, to trzeba najpierw wykonać nią chociaż jedną transakcję z podaniem numeru pin np. wypłatę z bankomatu. Prawdopodobnie wynika to ze względów bezpieczeństwa. NEST Bank ma już wprowadzić ikonkę do płatności za pomocą szybkich przelewów online (PayU, Przelewy24, Dotpay itp.) Nadal można też korzystać z płatności internetowej kartą bankomatową Visa.

Aktualizacja: Wpłatomaty i dodatkowe zabezpieczenia płatności kartą

Nest Bank wprowadził możliwość dokonywania darmowych wpłat we wpłatomatach sieci Euronetu, całkowicie bez opłat oraz dodatkowe zabezpieczenie 3d-Secure do transakcji internetowych dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Co moim zdaniem podnosi bezpieczeństwo tego typu transakcji, bo poza podaniem danych karty, trzeba zatwierdzić jeszcze transakcję hasłem sms.
Wniosek o otwarcie Nest Konta na stronie Nest Banku
Pełna tabela opłat i prowizji znajduje się tutaj na dole do pobrania
Czekam na wasze opinie i komentarze.

220 komentarzy :

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane.

«Najstarsze   ‹Starsze   201 – 220 z 220
Big Mack pisze...

No więc postanowiłem założyć konto...wypełniłem wniosek a na koniec..."strona w przebudowie"....ROTFL KICHA i powiem szczerze, nie będę próbował ponownie, kiepska reklama banku jak dla mnie...

Angela pisze...

Pewnie robiłeś w nocy jak i akurat trafiłeś na prace konserwacyjne, w każdym banku takie przeprowadzają i wcześniej o tym informują. Jak wyrabiasz sobie opinię na podstawie takiej dupereli, to już twoja sprawa.

Anonimowy pisze...

A na ile sprawnie przebiega likwidacja konta w SmartBank? Czy ktoś już to przećwiczył?

Anonimowy pisze...

Mam pytanie odnośnie oddziałów BIZ Banku. Planuję założyć Smart Konto EU, ale potrzebuję wpłacić w jakiś sposób gotówkę. Czy oddziały BIZ Banku przyjmą wpłatę w euro?

Jacol pisze...

Nie przećwiczyłem, bo konto mi się podoba, ale też pytałem o to przy zakładaniu. Z tego co wiem, to jak masz kwotę poniżej 50 zł na tym koncie, to tylko wysyłasz wypowiedzenie. Jak większą kwotę to trzeba mieć podpis potwierdzony notarialnie, bo oni nie mają wzoru twojego podpisu (zatem to zrozumiałe). Więc najlepiej najpierw opróżnić konto, a potem wysłać wypowiedzenie. Jako że nie mają twojego podpisu, to nie mają się do czego doczepić, tak jak to robił niegdyś mBank, więc powinno być bezproblemowo.

Teraz się może coś pozmieniać, bo będzie tylko opcja zakładania kont z kurierem, więc już będą mieli wzory podpisów dla tych nowych kont. W sumie to bezpieczniej. KNF zlecił bankom odchodzenie od aktywowania rachunków przelewem.

Lagertha pisze...

Powinni skoro można normalnie korzystać z oddziałów i całej infrastruktury BIZ Banku, ale nie próbowałam wpłacać euro. Pewnie można, ale zadzwoń i zapytaj najlepiej.

ZastanawiamSięNadNowymKontem pisze...

Tabela prowizji i opłat, pkt 8. Bank prowadzi obsługę gotówkową, w tym przyjmuje wpłaty i dokonuje wypłat wyłącznie w złotych.

Anonimowy pisze...

A jak wygląda sprawa wymieniania waluty z takiego konta? W opłatach nie mogę się tego doszukać, a w samej tabeli wspomniane są przelewy krajowe w złotówkach, jakoś nie mogę się natknąć na żadną informacje z tym związaną. Jak sobie przeleje dolary na np. Cinkciarza (przelew krajowy, denominowany w USD), to czy poniosę jakąś opłatę? Dzięki, że tacy pomocni jesteście, karma do Was wróci.

Karka pisze...

Nie wiem czy dobrze rozumiem - z konta walutowego USD na konto w Cinkciarzu? Nie powinno być żadnej prowizji za przelew, ale nie robiłam tak nigdy.

Gabi pisze...

Używam dwa lata i w zasadzie uważam, że to najlepsze konto, a miałam już ich sporo. Reszta banków tylko kombinuje gdzie tu prowizje wprowadzić lub zwiększyć.

Anonimowy pisze...

Dlaczego Bank SMART zmienił regulamin i wymazał z niego paragraf o gwarancji depozytów??? Czy ten bank nadal jest bezpiczny? Skoro nadal jest w spisie banków objętych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, dlaczego wymazał ten paragraf?
"[...] W związku z powyższym, FM Bank PBP S.A. (dalej: „Bank”) wprowadza na podstawie § 41 ust. 2 pkt 1 „Regulaminu rachunków bankowych oraz usług płatniczych dla Klientów indywidualnych” (dalej: „Regulamin”) zmiany do postanowień Regulaminu, obejmujące usunięcie dotychczasowego § 47 informującego o zasadach gwarantowania depozytów w oparciu o dotychczasową ustawę z 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, uchyloną przez ustawę wskazaną powyżej."

Sylwia Sylwia pisze...

Tak jest bezpieczny. Ochrona BFG jest regulowana przez ustawę i przepisy prawne, a nie regulaminy banków. Jest nowa ustawa, więc musieli zmienić ten zapis w regulaminie, bo nie mogą się powoływać na starą ustawę. Nowa ustawa jeszcze bardziej zabezpiecza depozyty klientów banków.

Napisałam do nich maila - odpowiedzieli że:

"dla deponenta będącego osobą fizyczną nowa ustawa z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zachowuje jako zasadę dotychczasową maksymalną wysokość środków gwarantowanych - od dnia ich wniesienia na rachunek w naszym Banku do wysokości równowartości w złotych 100 000 euro – w całości. Ponadto, ustawa wprowadza też nowy poziom ochrony dla osób fizycznych w zależności od pochodzenia deponowanych środków, mogący sięgać w niektórych przypadkach nawet dwukrotności powyższego limitu dla środków zdeponowanych w Banku."

Tomek pisze...

Nie bardzo rozumiem jaki sens jest w zmienianiu nazwy na Nest Bank skoro wypromowali sobie już dobrą markę jako Smart, a teraz cały marketing od nowa. Jakiś geniusz w zarządzie wymyślił i w sumie tylko nazwa i kolory się zmieniły. Fakt w Nest Bank są ciekawe lokaty, ale to przecież można było tak samo wprowadzić pod starą marką, tak samo oddziały BIZ Banku już wcześniej były dostępne dla posiadaczy Smart Konta.

Naćpany KoteQ pisze...

Czy na dzień dzisiejszy coś się zmieniło w tym banku ?

Arleta pisze...

Darmowe wpłatomaty Euronetu.

Dodali trochę nowych produktów - jest kilka lokat, nowe konto Nest Rodzinne Oszczędności z premią wypłacaną na koniec roku oszczędzania.

Założyli sporo oddziałów i placówek partnerskich.

Wprowadzili dodatkowe zabezpieczenie do płatności online kartą debetową - 3D Secure - przychodzi SMS z hasłem jednorazowym jak płacisz kartą bankomatową przez Internet.

Konta i karta są dalej darmowe bez warunków.

Według mnie jest bardzo spoko.

Naćpany KoteQ pisze...

Myślę żeby założyć swoje pierwsze konto, a oferta w tym banku jest bardzo interesująca, tylko boję się, że jakieś ukryte haczyki są.

Agnieszka pisze...

No właśnie nie ma haczyków. To jest w tym banku największym atutem, że tam nie ma warunków do spełniania żeby konto było darmowe. Wiesz tam w tabeli opłat i prowizji się znajdą jakieś opłaty za jakieś nietypowe rzeczy, czy zlecenia, ale wszystkie normalne czynności związane z obsługą i korzystaniem z konta są darmowe.

Misiek pisze...

Moim zdaniem Nest jest lepszym nawet bankiem i konto też jest lepsze niż Smart. Przede wszystkim nie ma problemu z wpłatami gotówki za darmo bez opłat. W w Smarcie tego nie było, a Nest wprowadził darmowe wpłatomaty Euronetu. Powstaje też coraz więcej oddziałów i placówek partnerskich.

W. pisze...

No jak połączyli wszystko w jedną spójną całość to i nazwę zmienili. Nest jest lepszy - jest więcej ciekawych lokat i kont oszczędnościowych, są darmowe wpłatomaty Euronetu, coraz więcej oddziałów i placówek, a konta i karty nadal pozostały darmowe bez warunków.

Krzystof pisze...

@Anonimowy teraz masz darmowe wszystkie wpłatomaty sieci Euronet, wprowadzili to po przejściu na Nest Bank

«Najstarsze ‹Starsze   201 – 220 z 220   Nowsze› Najnowsze»