BGŻ Optima [Opinie] Lokata Bezkarna Konto Oszczędnościowe Lokata Bezkompromisowa [Warunki]

BGŻOptima to w pewnym sensie wirtualny oddział Banku Gospodarki Żywnościowej - po ostatniej fuzji jest to aktualnie BGŻ PNB Paribas.
BGŻ Optima ma dość nietypową specyfikę oferty - nastawiona jest stricte na oszczędzanie i inwestowanie. BGŻ to znany bank z wieloletnią tradycją, który obecnie jest częścią grupy BGŻ PNB Paribas, czyli ma całkiem solidne podstawy i zaplecze. Za pomocą BGŻ Optima bank wszedł na rynek bankowości internetowej celując w sektor oszczędności i lokowania kapitału. Sam BGŻ również posiada system bankowości elektronicznej jednak zarówno oferta jak i system transakcyjny w "klasycznym" BGŻ PNB Parbias i w Optimie różnią się znacząco od siebie. BGŻ Optima kusi nowych klientów przede wszystkim atrakcyjnym oprocentowaniem lokat oraz kont oszczędnościowych (m.in. Konto Smart w BGŻ Optima). Jest to pewny bank, objęty ochroną BFG, która obejmuje również Optimę. BGŻ Optima: Lokata Bezkompromisowa / Lokata Bezkarna / Konto Oszczędnościowe Smart https://www.bgzoptima.pl
Nasza Ocena: 4 na 5 4 star

Opinie klientów

W kwestii opinii na forach, blogach itp. tak jak w przypadku każdego innego banku można znaleźć zarówno pozytywne jak i negatywne opinie, ale zdecydowanie więcej jest tych pozytywnych, szczególnie w przypadku lokat (Lokata Bezkompromisowa i Bezkarna często polecane są jako najlepsze lokaty na rynku). Konta oszczędnościowe również cieszą się raczej dobrymi opiniami, chociaż sposób naliczania odsetek promocyjnych można uznać za nieco skomplikowany, ale o tym później. W każdym razie konto oszczędnościowe znacząco odróżnia się od rachunków oszczędnościowych w innych bankach.

Lokaty w BGŻOptima

Flagowym produktem w asortymencie lokat tego wirtualnego oddziału BGŻ jest Lokata Bezkarna oraz alternatywna dla niej Lokata Bezkompromisowa (obecnie jedne z najwyżej oprocentowanych lokat na rynku). Bez względu na upływ czasu oferta tych lokat cechuje się zawsze bardzo wysokim oprocentowaniem na tle konkurencji, uwzględniając aktualny poziom stóp procentowych. Jest to odpowiednik tak zwanych "lokat na start" / "lokat na dobry początek" itp. Od większości tego typu ofert odróżnia je fakt, że może je założyć nowy klient zakładający całkowicie darmowy rachunek oszczędnościowy w BGŻ Optima, który można potem łatwo zamknąć wysyłając wiadomość elektroniczną po zalogowaniu. Mamy tu analogiczną promocję jak w przypadku lokat na start połączonych z otwarciem konta w niektórych bankach z tą jednak różnicą, że w przypadku większości tego typu ofert otwieramy rachunek osobisty ROR z opłatami, a w przypadku Optimy w 100% darmowe konto oszczędnościowe. Każdy nowy klient może założyć tylko jedną Lokatę Bezkarną lub Bezkompromisową, tak jak to ma miejsce w ofertach promocyjnych na start w innych bankach.

Lokatę Bezkarną wyróżnia na tle konkurencji fakt, że możemy ją zerwać bez utraty odsetek. Stąd też jej nazwa - Bezkarna. Zrywając lokatę, w przeciwieństwie do innych banków, BGŻ Optima wypłaci nam należne odsetki za okres trwania lokaty do czasu jej likwidacji. Oprocentowanie na tej lokacie można prawie zawsze na przestrzeni czasu uznać za jeno z najwyższych na rynku. Plusem jest także 3-miesięczny okres trwania lokaty oraz kwota maksymalna do 20 000 zł. Zazwyczaj tego typu lokaty promocyjne ograniczone są do 10 000 zł na 1 miesiąc. Jako inne wyjątki można tu wskazać Lokatę Happy (dla nowych klientów) w Idea Banku, którą można założyć na okres 1-3 miesiące oraz Lokatę Welcome (dla nowych klientów) w Lion's Bank, którą również można założyć na 1-3 miesięcy, ale dla kwot od 100 000 (bez konta, nieco mniejszy procent, ale z możliwością zdeponowania dużych sum). W końcu oba te banki to ta sama grupa kapitałowa, a właściwie jeden bank z dwiema markami.

W czasie składania pierwszego wniosku o lokatę w BGŻOptimie trzeba wgrać skan lub zdjęcie dowodu zrobione np. telefonem (musi być wyraźne).

Lokata BezkarnaLokata Bezkompromisowa

Z kolei Lokata Bezkompromisowa to odpowiednik lokaty Bezkarnej tylko z możliwością zdeponowania większych kwot - do 100 tys. zł, ale na odrobinkę mniejszy procent. To jednak lepsze rozwiązanie dla osób posiadających większy kapitał, bo lokat na tak dobry procent z limitem do 100 tys. zł próżno szukać w innych bankach.

Pozostałe oferty lokat w BGŻ Optima oczywiście nie są już aż tak atrakcyjnie oprocentowane jak Lokata Bezkarna i Lokata Bezkompromisowa.

Konto oszczędnościowe w BGŻ Optima / Konto Smart

To kolejny promowany przez ten bank produkt. Jednak jest to również oferta poniekąd promocyjna - bank daje nam atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe, do którego nie musimy posiadać rachunku ROR (w przeciwieństwie do większości innych banków). Jednak oprocentowanie to dotyczy nowych środków. Czyli przewyższających saldo początkowe od rozpoczęcia promocji. Zakładając konto oszczędnościowe oczywiście promocja nas obejmie, bowiem wszystkie środki będą nowe. Z czasem jednak oprocentowanie promocyjne będzie dotyczyło tylko środków, które zwiększą saldo konta w czasie trwania danego okresu promocji. "Stare" środki nie będą objęte promocyjnym oprocentowaniem, a niestety nieco niższym. Na szczęście w przeciwieństwie do innych kont oszczędnościowych, Optima systematycznie odnawia promocje na oprocentowanie dla nowych środków.

Zaletą konta jest także wysoki limit kwotowy dla oprocentowania promocyjnego. Obecnie jest to 150 000 zł. Kiedyś były to niższe kwoty, bodajże 40 000 zł (nie pamiętam dokładnie). Powyżej 150 000 zł oprocentowanie promocyjne nas nie obejmie, ale i tak przewyższa wtedy oprocentowanie w większości innych banków. Dla przykładu w Deutsche Banku kilka lat temu otwierając konto osobiste dbNet wraz z kontem oszczędnościowym dbNet24 otrzymywaliśmy bardzo wysokie oprocentowanie na koncie oszczędnościowym jednak tylko do kwoty 10 000 zł. Także konto oszczędnościowe w BGŻ Optima umożliwia deponowanie dużych kwot na atrakcyjny procent. Poza tym w innych bankach okres promocyjnego oprocentowania jest tylko na początku, a potem spada i spada, a w Optimie okresy te odnawiają się dla nowych środków systematycznie.

Poza kontem indywidualnym / Kontem Smart bank oferuje również inne rodzaje kont oszczędnościowych - Wspólne, Biznes, Junior - wszystkie cechują się podobnymi parametrami. Przy czym możliwość założenia Lokaty Bezkarnej występuje tylko w przypadku konta indywidualnego i trzeba to zrobić na etapie składania wniosku.

Konto zakłada się błyskawicznie przez Internet, bez podpisywania żadnych umów u kuriera. Wystarczy wypełnić wniosek i aktywować konto przelewem potwierdzającym nasze dane, które oczywiście muszą się zgadzać. Zatem przelewu aktywacyjnego musimy dokonać z jakiegoś naszego rachunku w innym banku. Nie może być to konto osoby trzeciej, członka rodziny itp.

Konto jest całkowicie darmowe, w tabeli opłat i prowizji na dzień dzisiejszy widnieją same zera. Od innych kont oszczędnościowych odróżnia je także fakt darmowych przelewów, bowiem w innych bankach na kontach oszczędnościowych prawie zawsze darmowy mamy jeden przelew w miesiącu i to zwykle wyłącznie na nasz ROR. W innych bankach kolejne przelewy w danym miesiącu kalendarzowym obciążane już prowizją zwykle od 5-10 zł. W Optimie mamy je za darmo.

Posumowanie i ogólna ocena

Moim zdaniem BGŻ Optima oferuje bardzo dobre konto, szczególnie dla osób posiadających nieco większy kapitał niż 10 000 zł, które nie chcą go inwestować w ryzykowne produkty powiązane z giełdą, ryzykowne obligacje korporacyjne, czy złożone, nieprzejrzyste i pełne haczyków wieloletnie polisy, bądź plany wieloletniego oszczędzania / inwestowania itp. Jest to idealne konto dla osób lokujących swój kapitał w formie pewnych i bezpiecznych lokat. Doskonale nadaje się do obsługi takiego większego kapitału. Praktycznie uważam je za najlepsze na rynku konto do obsługi kapitału, który lokowany jest na lokatach w różnych bankach. Dlaczego? Już wyjaśniam - Przede wszystkim lokując pieniądze na lokatach w różnych bankach i wybierając najlepsze lokaty bez kont, ustawia się je na nieodnawialne, bo po automatycznym odnowieniu dostajemy znacznie gorsze oprocentowanie. Te nieodnawialne lokaty po zakończeniu wracają na ustawiony przez nas rachunek bankowy w dowolnym banku. Nie zawsze też pamiętamy, czy też mamy czas by szybko szukać nowych atrakcyjnie oprocentowanych lokat. Zakładając, że posiadamy kapitał rzędu 100 000 zł, gdy po powrocie z lokaty ten kapitał "leży" nam na rachunku ROR oprocentowany na 0%, to przy założeniu powiedzmy dostępnego oprocentowania na rynku lokat na poziomie 4%, tracimy na tym "leżeniu" dziennie około 11 zł brutto. Po 2 tygodniach jest to już ponad 150 zł. Zakładając, niestety już dzisiaj nieosiągalne rynkowe oprocentowanie lokat, które można było jeszcze uzyskać jakiś czas temu na poziomie 5%, 2 tygodnie zalegania takiego kapitału na rachunku ROR kosztuje nas w przybliżeniu prawie 200 zł brutto. Oczywiście minus podatek belki, który zostanie nam potrącony. Posiadając takie konto oszczędnościowe, pieniądze wrócą nam na rachunek oprocentowany jedynie nieco niżej, niż jakby leżały na lokacie. Powiedzmy, że zakładamy sobie lokaty w różnych bankach na 3 lub 6 miesięcy. W takim wypadku prawie zawsze na koncie w BGŻ Optima obejmie nas oprocentowanie promocyjne, bo będą to nowe środki. Na kontach oszczędnościowych w innych bankach promocyjne oprocentowania są jedynie na początku, po założeniu konta. Dodatkowo w innych bankach możemy zrobić z konta oszczędnościowego tylko jeden darmowy przelew, kolejne w danym miesiącu kosztować nas będą już 5-10 zł. Nie wspominając o tym, że w innych bankach do konta oszczędnościowego musimy posiadać ROR, który zwykle zawiera całą gamę przeróżnych prowizji i opłat. W BGŻ Optima mamy z kolei pełną swobodę, bez obaw o prowizje. Dlatego uważam ten rachunek oszczędnościowy za najlepszy do obsługi kapitału lokowanego w różnych miejscach. Dla zainteresowanych poniżej zamieszczam link do do strony banku BGŻ Optima z wnioskiem o otwarcie takiego konta razem z lokatą bezkarną lub bezkompromisową. Można konto otworzyć bez lokaty, ale skoro już je zakładamy, to moim zdaniem aż grzech nie skorzystać z tej atrakcyjnej lokaty, w sumie najlepszej na rynku. Jeżeli zechcemy zamknąć rachunek to odbywa się to również bez zbędnych formalności i wysyłania druków. Wystarczy po zalogowaniu na konto wysłać do nich wiadomość elektroniczną z dyspozycją zamknięcia rachunku i tyle.

Dla osób z kapitałem do 20 000 zł lepsza jest lokata Bezkarna

Dla osób z kapitałem większym niż 20 000 zł lepsza jest lokata Bezkompromisowa, bo gdzie indziej dla pozostałych środków nie znajdziemy lepszego oprocentowania. Wyjątkiem jest jeszcze lokata Happy PRO w Idea Banku, ale lepiej najpierw skorzystać z Optimy, a potem ewentualnie z Idea Banku, bo nie ma sensu rozbijać kapitału, a lokaty te można założyć tylko jeden raz.

Konto z lokatą bezkarną lub bezkompromisową otwiera się w kilka minut, wystarczy wypełnić wniosek z powyższego linka i później aktywować konto przelewem inicjacyjnym. (Nasze dane muszą się zgadzać). W naszym przypadku przelewem inicjującym będzie kwota przelewana na lokatę. Robimy przelew na lokatę i gotowe. Nie trzeba nic podpisywać u kuriera. Ostatnio niestety wprowadzili pewną zmianę we wnioskach i teraz trzeba podczas składania wniosku wgrać skan dowodu osobistego. Jak ktoś nie ma skanera, to można zrobić zdjęcie nawet telefonem i wgrać podczas składania wniosku. Obie strony dowodu ładuje się osobno. Nie jest to może jakaś wieka uciążliwość, ale moim zdaniem zbędne to było, bo i tak potwierdzamy dane przelewem.

Inne produkty BGŻ Optima

Bank oferuje również plany systematycznego oszczędzania (stricte oszczędnościowe lub oszczędnościowo inwestycyjne):
 • Optima Saver
 • Optima Duo:
  • Optima Duo Saver
  • Optima Duo Investor

Korzystając z takiego programu sami definiujemy kwotę jaką chcemy miesięcznie oszczędzać - lokować w ramach planu. Oprocentowanie nie jest jednak jakieś powalające.

Poza tym w ofercie znajdziemy również Fundusze inwestycyjne, produkty hybrydowe np. lokata z funduszem oraz ubezpieczenia komunikacyjne, turystyczne i mieszkaniowe.

Zrzuty ekranu - Screeny z serwisu BGŻ OPTIMA

Pierwsze dwa obrazują formularz z wnioskiem o otwarcie konta z lokatą bezkarną.
Jak zawsze zachęcam Was do dyskusji i komentowania oraz wyrażania własnych opinii.
Do góry:

BGŻOptima [Opinie Opłaty Warunki]

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty itp:
211 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Złożyłem wniosek o lokatę bezkarną, nie wpłacam kwoty aktywacyjnej, bo pomyliłem się przy składaniu wniosku o jedno zero. Czy po 5 dniach mogę złożyć bez problemu wniosek ponownie?
  Pozdrawiam Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spróbuj, może przyjdzie drugi e-mail, ale chyba się nie da drugiego wniosku złożyć. Jak się nie uda, to spróbuj zadzwonić do nich i zapytaj co masz zrobić w takiej sytuacji. Może anulują ten wniosek i będziesz mógł złożyć drugi.

   Usuń
  2. Kontroluj swojego maila i czekaj na wiadomość z banku, że Twój wniosek został odrzucony. Jak będziesz miał już tą informację, złóż poprawnie nowy wniosek. Nie polecam dzwonić do banku, ponieważ panie na infolinii nie mają możliwości ingerencji w system. Zrób jak opisałem wyżej, a powinno zadziałać. System nie powinien też wziąć Cię już za klienta banku i odrzucić Twój nowy wniosek, ponieważ starego nie ma zostanie/tał odrzucony. Przerabiałem tak swoje dwa wnioski z powodu braku jakiejkolwiek informacji z banku o postępie w założeniu lokaty. Myśląc, że zrobiłem coś źle składałem wniosek o drugą.

   Usuń
 2. Do prowadzących bloga... Czy macie Państwo jakieś rady, pomysły co dalej po zakończeniu lokaty bezkarnej? Korzystałem już z Welcome online w Lion's Banku. Idea Bank odrzucił mój wniosek o Lokatę HAPPY PLUS, ale właśnie z powodu Lion's Banku - nie jestem dla nich nowym klientem. Myślałem o kontach oszczędnościowych, ale jak wczytać się w szczegóły to dla ładnych % są duże obostrzenia. Jak jeszcze można ulokować pieniądze, aby zarobić... Piszę tutaj, ponieważ nie mam Facebooka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że zorientowałeś się jak rozwinąć komentarze, bo to takie trochę dziwne rozwiązanie Bloggera. Jak już wykorzystałeś lokaty startowe w BGŻ Optimie i Idei/Lion's, to już takich nie znajdziesz raczej. Skoro mówisz o Lion's i Happy Plus, to znaczy, że chodzi o większe kwoty. Jeszcze takie do 10 tys. to coś by się może znalazło, ale dla większych kwot jest ogólnie dość słabo. Z tego co się orientuję w Idei coraz niższe oprocentowanie dla zwykłych lokat. Do wczoraj jeszcze bodajże była na 2,65% w Idei na 5 miesięcy (już nie dla nowych klientów), ale dzisiaj widzę, że już je nie ma. Jest za to jakaś nowa na 2,55%. W BOŚ Banku jest dla nowych środków 2,6%, a jak masz tam konto to 2,8%. Problem w tym, że jak tam założysz konto, to potem, żeby je zamknąć, będziesz musiał jechać do oddziału, których nie jest wcale dużo. Chyba, że interesują Cię takie lokaty na 2-3 lata. Ja takich osobiście nie lubię, bo nie wiadomo co się wydarzy w takim okresie czasu. Bez dodatków typu zakładanie konta osobistego i bez ograniczeń do 10 tys. to nie ma już obecnie nic porównywalnego do Bezkarnej w Optimie i Happy/Welcome w Idea/Lion's. Nie znajdziesz raczej. Konta oszczędnościowe to też albo pełno warunków do spełnienia, albo ograniczenia do małych kwot, a procent i tak będą na bieżąco obniżać.

   Usuń
 3. Czy przelew aktywacyjny dla konta indywidualnego można zrobić z konta wspólnego w innym banku ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie, ale nie mam pewności. Jeśli masz taką możliwość, to załóż z indywidualnego rachunku. Jeśli nie, to możesz spróbować, najwyżej Ci odrzucą, ale potem jest problem ze złożeniem kolejnego wniosku, więc może zadzwoń lub napisz do nich wcześniej.

   Usuń
 4. Patrycja Łukasik25 kwietnia 2016 14:13

  Witam założyłam konto indywidualne i nie miałam tam możliwości założenia lokaty bezkarnej, czy będę miała możliwość jej założenia jeszcze. Drugie pytanie, czy mogę założyć konto junior, bo nigdzie nie mogę tego znaleźć. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokatę bezkarną można założyć tylko na etapie składania wniosku o konto oszczędnościowe. W artykule do góry jest link do odpowiedniego wniosku. Jak już założyłaś rachunek to po ptokach. Jeśli dobrze kojarzę, to jest lokata dla nowych klientów, którzy w ciągu ostatnich miesięcy nie posiadali konta lub innych rzeczy w BGŻOptimie, więc za rok będziesz mogła założyć znowu, ale już z lokatą. Ewentualnie na kogoś innego jak masz taką możliwość np. na męża.

   Usuń
 5. Czy jeśli zerwę lokatę bezkarną 31 sierpnia, to odsetki z lokaty pojawią się tego samego dnia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem tego na pewno, bo nie zrywałam tej lokaty. Chyba mało kto zrywa, bo to jedna z najlepszych lokat, a można ją założyć tylko jeden raz. W każdym razie powinny się pojawić tego samego dnia. Skoro zerwanie Lokaty Bezkarnej nie skutkuje utratą odsetek, to na konto powinna wpłynąć kwota lokaty + odsetki za okres jaki lokata była utrzymana. Aczkolwiek nie wiem jak to wygląda w praktyce, bo nie zrywałam. Także teoretyzuję. To jedyna lokata jaką znam, gdzie przy zrywaniu nie traci się odsetek.

   Usuń