Idea, Getin Leasing - opinie: opłaty i prowizje raty itp. Czy warto skorzystać i wybrać tę firmę?

Idea Leasing i Getin Leasing są ze sobą dość blisko powiązane, chociaż są osobnymi spółkami i działają osobno. Getin Leasing działa wprawdzie pod marką Getin Banku, ale funkcjonuje całkowicie osobno jako oddzielna spółka Getin Leasing SA. Na potrzeby naszego testu poprosiliśmy o przygotowanie ofert dla wybranego przypadku w dwóch wariantach z różnymi kwotami wykupu i 10% wkładem własnym na okres 5 lat w kilku najpopularniejszych firmach leasingowych.

Przygotowana przez przez Getin Leasing oferta znalazła się na drugim miejscu wśród najtańszych otrzymanych przez nas ofert. Także całkiem nieźle, przy czym nie wysłaliśmy zapytania do Idea Leasing, która ma również tanie oferty leasingu. Także nie porównaliśmy wszystkich czołowych firm. Dodatkowo w Getin Leasing pracuje mój znajomy, który przygotowywał tą ofertę, także nie wiem czy mogło to mieć jakiś wpływ. Szczerze mówiąc bardzo w to wątpię żeby miało, ale niech będzie, że "po znajomości" ;).

W każdym razie nie oznacza to absolutnie, że oferta Getinu okaże się najtańszą w waszym przypadku, bo każdy przypadek jest bardzo indywidualny i jest indywidualnie rozpatrywany. Nie mniej jednak warto wysłać do nich zapytanie, by mieć jakąś podkładkę do dalszych negocjacji, także z innymi firmami.

Leasing zwykle dotyczy sporych kwot i długo się go spłaca. Dlatego warto poświęcić trochę czasu żeby wybrać tę najkorzystniejszą. Nie należy od razu zgadzać się na pierwszą ofertę. Warto negocjować warunki, bo niższa rata w aspekcie kilku lat oznacza znacznie mniejszy koszt leasingu. Najlepiej zebrać kilka ofert. Wybrać dwie najtańsze i przesłać najtańszą otrzymaną ofertę temu drugiemu w kolejność, żeby przygotował nam kontrofertę. Tak to dokładnie działa.

Nie wymaga to aż tak wiele zachodu jak się wydaje. Dzisiaj wszystko można zrobić przez Internet. Nie trzeba latać od oddziału do oddziału. Najlepiej skorzystać z jakiegoś internetowego brokera. Nic nas to nie kosztuje, bo oni zarabiają na prowizjach od firm leasingowych, a nie od nas - jeśli za ich pośrednictwem dojdzie do zawarcia transakcji. Wypełniamy formularz kontaktowy, dzwonią do nas, przedstawiamy nasze oczekiwania, a oni szukają nam oferty. Mogę polecić Wam platformę portalu WeźLeasing, bo porównują oferty większość najtańszych firm leasingowych. Link do strony z formularzem zamieszczam poniżej:

Absolutnie nie musimy z niej skorzystać, ale wyszukają nam najlepszą dla naszego wariantu leasingu wśród wielu firm i nic nas to nie kosztuje. Może się tak zdarzyć, że samodzielnie uda nam się znaleźć jeszcze tańszą ofertę. Mając tanią ofertę nawet jeśli nie chcemy skorzystać z danego leasing, mamy podkładkę, którą możemy pokazać wybranemu leasingodawcy, a ten obniży nam swoją ofertę do podobnego poziomu (jeśli będzie w stanie).

Poniżej podaję Wam jeszcze link do formularza z Idea Leasing i innych firm, gdzie można uzyskać tanie oferty, wiec warto zapytać chociażby dla porównania. Najlepiej we wszystkich zostawić dane, bo nic nas to nie kosztuj, zajmie nam to chwilę, nie musimy nigdzie chodzić i tracić czasu. Przyślą nam oferty, z których potem sobie wybierzemy dwie najlepsze do głębszej weryfikacji i ewentualnych negocjacji, bo zawsze widząc inną kontrofertę konkurencji, firmy leasingowe chętniej schodzą z ceny.

Wracając do Getinu. Z tego co udało nam się dowiedzieć, dość dobrze rozwiązali kwestię wysyłania faktur. Kiedyś problemem były późno otrzymywane faktury, obecnie idzie to szybciej i sprawniej. Jest do tego specjalna platforma online. Getin ma też duże możliwości schodzenia z ceny, czego nie ma w wielu innych firmach.

Opinie klientów

W zasadzie jak poszukamy w sieci opinii o jakiejkolwiek firmie leasingowej, to znajdziemy całą masę negatywnych opinii. Nie inaczej jest w tym przypadku. Zazwyczaj wynikają one z faktu, że ludzie nie zapoznają się tabelą opłat i prowizji i potem zaskakuje ich jakaś niespodziewana opłata. Szczególnie jak ktoś pierwszy raz bierze leasing i nie wie czego się spodziewać. Każdy leasing tak samo jak kredyt wiąże się z opłatami. Dlatego prosząc jakąkolwiek firmę o przygotowanie oferty warto od razu poprosić o przesłanie na maila tabeli opłat i prowizji. Jest to drugi bardzo istotny czynnik przy wyborze leasingu, ale mniej kluczowy niż wysokość raty (czynsze leasingowe) i koszt całkowity leasingu, kwota wykupu itp. Oczywiście przy założeniu, że leasing będzie regularnie i terminowo spłacany, bo w innym przypadku opłaty za monity i upomnienia mogą nam się mocno dać we znaki. Niestety tabele opłat i prowizji są zwykle bardzo rozbudowane i skomplikowane. W Getin Leasing zapłacimy podobne opłaty jak w innych firmach, ale ich wysokość może się różnić. Nie będę tu wymieniać po kolei opłat z tabeli, bo każdy może się z nią sam zapoznać, a za chwilę i tak je pewnie zmienią. W każdym razie w sieci pojawiały się również opinie o prowizjach, których nie uwzględniała tabela opłat i prowizji, co też jest charakterystyczne dla każdego leasingu. Na szczęście mimo opłat, ze względu na korzyści podatkowe leasing jest i tak najbardziej opłacalną formą finansowania.

Ubezpieczenia OC+AC w przypadku leasingu samochodów

Oczywiście biorąc auto w leasing jesteśmy obligowani przez leasingodawcę do zakupu pełnego pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych. Możemy skorzystać z ubezpieczenia w pakiecie razem z leasingiem. Możemy też znaleźć sobie ubezpieczenie na własną rękę. Decydując się na inne ubezpieczenie znalezione samemu, oczywiści jak w każdy leasingu i tu będziemy musieli zapłacić za to opłatę. Najlepszy rozwiązaniem jest znalezienie alternatywnego ubezpieczenia i na tej podstawie Getin również obniży nam ofertę polisy OC+AC oferowaną przez ich partnera ubezpieczeniowego. Tak samo jak w przypadku ofert samego leasingu. W kolejnym roku odnawiając polisę możemy zrobić to samo. W Getinie może być to dość istotne. Wspominam o tym dlatego, że jeden z czytelników napisał do nas w wiadomości, że Getin, czy też ich partner ubezpieczeniowy mu w drugim roku bardzo podniósł cenę ubezpieczenia, a było już za późno na zmianę. Wprawdzie ceny ubezpieczeń ostatnio mocno wzrosły, to z kolei zapytaliśmy inną osobę, która ma leasing w innej firmie i tam ta podwyżka była niewielka. Dlatego warto się tym tematem odpowiednio wcześniej zainteresować, zanim się skończy polisa.

Reasumując Getin Leasing ma duże możliwości schodzenia z ceny i jest w stanie zaoferować nam naprawdę atrakcyjną i tanią ofertę, ale z opinii w Internecie wynika, że może nas czasem zaskoczyć wysokością opłat.

Jak zwykle zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii.

Opinie na forum: 7 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane.

 1. Arkadiusz K.12 maja 2017 13:27

  Ja dwa razy brałem już samochód w leasing i zawsze najtańsza okazywała się oferta od brokera, oczywiście po negocjacjach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie każdy broker jest brokerem, bo z zasady broker porównuje wiele ofert z różnych firm i wyszukuje na zlecenie klienta, a agent współpracuje z jedną firmą i bardzo często agenci mówią, że są brokerami, ale "wyszukują" nam ofertę z jednej firmy, z którą mają umowę. Jak ktoś mówi, że jest np. brokerem PKO, to jest agentem, a nie brokerem. Tylko, że nie jest pewnie pracownikiem, a na samozatrudnieniu współpracuje jako doradca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten WezLeasing nawet spoko, sporo firm porównują. Z tego co słyszałem Idea też ma tanie oferty, ale nie brałem tam nigdy leasingu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciężko porównać wszystkie firmy. Najlepiej właśnie poprosić brokera i do tego jeszcze samemu zebrać kilka ofert na własną rękę i potem wybrać najlepszą. Różnice w wycenach są czasami olbrzymie. Ja tam nawet wolę mieć nieco więcej jakichś opłat (oczywiście w granicach rozsądku, bo niektóre firmy przesadzają), ale za to ratę niższą, bo opłaty się czasem zdarzają, a ratę płacisz co miesiąc. Aczkolwiek niektóre firmy poważnie momentami przeginają z opłatami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Alior Leasing16 maja 2017 19:32

  Getin jest na 2 miejscu w leasingu. Dla chcących wypróbować mogę polecić Alior Leasing pod adresem al-leasing.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie można powiedzieć, że Getin jest na drugim miejscu w leasingu, bo to nie jest ranking. Był drugi w kolejności jeśli chodzi o najtańszą z przygotowanych ofert, ale nie Alior był na pierwszym ;). Nie można tego artykułu traktować jako ranking, bo nie porównywaliśmy wszystkich firm.

  OdpowiedzUsuń
 7. Masterlease EFL itp.17 maja 2017 10:18

  Panie Alior jak Pan próbuje prowadzić marketing szeptany, to proponuję przedstawić się jakoś neutralnie, bo tak od razu widać skąd takowe polecenie ;)

  OdpowiedzUsuń