Nest Bank - Czy to bezpieczny bank? Opinie - nowa recenzja

Ze względu na fakt, że pierwsza recenzja Nest Banku w Antyhaczyku jest już dość przestarzała i bazuje jeszcze na opiniach o Banku Smart, m.in. na podstawie którego powstał Nest Bank, postanowiliśmy przygotować nową, świeżą na podstawie aktualnej analizy konta i warunków w tym banku. Nest Bank powstał z połączenia Banku Smart i BIZBanku. Nie jest zatem wcale nowy, aczkolwiek pojawiło się trochę nowości w ofercie. Zmienił się także nieco profil działalności, bowiem nie jest to już bank stricte internetowy, jak to miało miejsce w przypadku Smarta. Powstały i nadal powstają nowe oddziały i placówki partnerskie.

Żeby recenzja była w miarę treściwa i konkretna skupimy się przede wszystkim na naszym zdaniem szczególnie wyróżniającym ten bank produkcie, czyli na koncie osobistym, które jest darmowe bez warunków.

Opłaty w Nest Banku

Przyjrzyjmy się zatem najistotniejszym pozycjom w tabeli opłat i prowizji.
 • Otwarcie i prowadzenie rachunku - 0zł (Bez warunków)
 • Wydanie i obsługa karty - 0zł (Bez warunków - nie trzeba nią wykonywać transakcji bezgotówkowych żeby była darmowa). Przy czym darmowa jest jedna karta w Nest Banku, jeżeli chcemy mieć drugą, dodatkową na przykład do konta walutowego, czy firmowego, to za wydanie tej dodatkowej karty i potem rocznie zapłacimy prowizję w wysokości 25 zł dla kont w PLN lub równą przybliżonemu odpowiednikowi tej kwoty w walucie obcej dla kont walutowych.
 • Przelewy internetowe, w tym także do ZUS i US 0zł - w pełni darmowe. Oczywiście te zwykłe w podstawowym systemie (Elixir)
 • Wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce - 0zł
 • Wpłaty we wpłatomatach sieci Euronet 0zł - co rozwiązało problem z dylematem gdzie wpłacać pieniądze, który dotyczył kont w Banku Smart
 • Zlecenie stałe 0zł
 • Polecenie zapłaty - zdefiniowanie i realizacja 0zł, za to za modyfikację i odwołanie już zapłacimy 5 zł

Tym samym można stwierdzić, że wszystkie podstawowe i istotne czynności są bez opłat i bez warunków, co jest ewidentnie rzadkością na rynku kont bankowych. Oprócz Nest Banku praktycznie tylko Idea Bank ma obecnie konto osobiste darmowe bez warunków, bo zrezygnowali z opłaty za kartę. Poza tym w każdym innym banku niestety są już jakieś obostrzenia odnośnie aktywnego korzystania z konta. Wprawdzie w Volkswagen Bank również nie ma opłaty za kartę, ale za to jest prowizja za wypłaty z bankomatów poniżej 400 zł - co jest dość uciążliwe. Zatem naszym zdaniem konto osobiste w Nest Banku jest praktycznie najlepszą ofertą na rynku. Oczywiście znajdą się jakieś opłaty w TOiP, ale dotyczą rzadkich czynności, z których się korzysta sporadycznie lub wcale. Na przykład zapłacimy 5 zł za zmianę pinu do karty, czy za wspomniane powyżej odwołanie lub modyfikację polecenia zapłaty. Zlecenia stałe są za to w pełni darmowe. Za wszelkie jakieś papierowe potwierdzenia i zaświadczenia na życzenie klienta są opłaty, ale to jest płatne w dosłownie każdym banku.

Konto firmowe jest również darmowe bez warunków tak jak osobiste, co już praktycznie jest w ogóle niespotykane na rynku.

Dodatkowe produkty i nowości dostępne po otwarciu rachunku

Po otwarciu konta osobistego otrzymamy dostęp do innych produktów Nest Banku:

 • Lokata Witaj 4% na 3 lub 6 miesięcy do 10 000 zł - najwyżej oprocentowana lokata na rynku dostępna tylko dla nowych klientów przez 30 dni od otwarcia rachunku osobistego - lepsza nawet od lokaty Happy (dla nowych klientów Idea Banku - bo tam 4% można dostać na 2 miesiące, a na 3 jest już 3,5%). Standardowo Lokata Witaj jest na 3 miesiące, ale można ją również założyć na 6 miesięcy również na 4%!, czyli to już bardzo solidna lokata. Nie ma drugiej takiej na rynku. Jednak by założyć ją na 6 miesięcy musimy zapewnić wpływ na rachunek z tytułu wynagrodzenia na 2500zł w ciągu 60 dni od otwarcia tej lokaty, bo inaczej bank obniży nam oprocentowanie. Takiego warunku nie ma w przypadku Lokaty Witaj otwieranej na 3 miesiące.
 • Klasyczne konto oszczędnościowe na 2,25% do 50 000 zł - jest to bardzo wysoki próg podwyższonego, promocyjnego oprocentowania, bo w innych bankach kwota ta wynosi zazwyczaj do 10 000 zł, a i procent też zwykle jest bardzo symboliczny przy obecnych stopach procentowych, nie licząc może kont obłożonych warunkami do spełnienia przez klienta, by uzyskać oprocentowanie podawane w reklamach. Niestety po okresie promocji oprocentowanie na tym rachunku podobnie jak na innych jest zmienne i oparte o WIBOR 3M - marża 0,5.
 • Konto Nest Rodzinne oszczędności - rachunek oszczędnościowy do długookresowego oszczędzania. Oprócz oprocentowania bazowego dostajemy roczną premię, która każdego roku rośnie o 1% zaczynając od 2% i dodatkowo dostajemy +1% za każde dziecko (maksymalnie +4% za czwórkę dzieci) W ten sposób można uzyskać bardzo wysokie oprocentowanie, praktycznie niespotykane, ale produkt ten nie jest tak idealny jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Szczegółową analizę tego rachunku rodzinnego możecie przeczytać tutaj...
 • Darmowe konta walutowe EUR GBP USD z darmowymi przelewami europejskim SEPA. Dalsze przelewy niestety już są płatne jak wszędzie.
 • Darmowe konto firmowe bez warunków.
 • Kilka atrakcyjnych lokat dla nowych środków.

Jak założyć konto?

Rachunek można otworzyć w pełni przez Internet, za pośrednictwem kuriera lub w oddziale, ale oczywiście najwygodniejszą i najszybszą formą jest droga internetowa. Żeby założyć konto w Nest Banku w pełni przez Internet trzeba wypełnić wniosek internetowy, a następnie wykonać przelew weryfikacyjny na 1 zł z naszego konta w innym banku (nasze dane w starym banku muszą się zgadzać z tymi podanymi we wniosku, inaczej wniosek zostanie odrzucony). Jest to przelew błyskawiczny online (taki jak przy płatnościach w sklepach internetowych) i możemy go zrobić jeżeli mamy stare konto w banku, który widniej na podanej we wniosku liście banków dostępnych do takiej aktywacji. Jeżeli, nie to zostaje nam aktywacja za pośrednictwem kuriera, który przyjedzie do nas z umową. Cały proces jest bardzo prosty, formularz przeprowadza nas błyskawicznie krok po kroku. Poniżej zamieszczam link do strony Nest Banku gdzie znajduje się wniosek o konto osobiste.

Czy jest bezpieczny? Wiarygodność i kondycja banku

Bank jest w dobrej kondycji finansowej i szybko się rozwija przy jednoczesnym zachowaniu stabilności. Jest dość młodym bankiem, więc nie jest umoczony w żadnych niespłacanych, "toksycznych" kredytach frankowych, czy ryzykownych kredytach hipotecznych, jak to ma miejsce na przykład w przypadku Getinu i wielu innych banków działającym na polskim rynku, które borykają się obecnie z poważnymi problemami finansowymi i stoją na progu bankructwa, o czym w mediach niewiele się mówi.

Łatwo sobie sprawdzić na stronie BFG, że Nest Bank widnieje na liście banków objętych gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Także jak w każdym banku depozyty są gwarantowane razem z odsetkami przez państwo do kwoty o równowartości 100 000 euro.

Dodatkowo warto podkreślić fakt, że dużym plusem w kwestii bezpieczeństwa jest też niedawno wprowadzone zabezpieczenie 3D-Secure do transakcji internetowych dokonywanych za pomocą karty. O czym za chwilę...

Karta debetowa (bankomatowa) i płatności online - PayU, DotPay, Przelewy24, Paypal i inne

Natychmiastowe płatności online np. w sklepach internetowych są często poruszanym tematem w opiniach o Nest Banku. W popularnych systemach płatności internetowych na razie nie ma jeszcze ikonki Nest Banku, ale nie znaczy to, że nie można płacić online za pośrednictwem tych systemów. Można to robić za pomocą zwykłej bankomatowej karty do konta. Wymaga ona jednak dwuetapowej aktywacji do transakcji internetowych - trzeba ją aktywować w systemie po zalogowania i dodatkowo wykonać przynajmniej jedną transakcję z użyciem pinu. Np. wypłacić coś z bankomatu. Jest to tak zaplanowane prawdopodobnie ze względów bezpieczeństwa, bo w końcu karta przychodzi do nas pocztą, jak w każdym banku. Kolejnym zabezpieczeniem jest wspomniany wyżej 3d-Secure. Polega to na tym, że transakcje internetowe kartą są potwierdzane jednorazowym hasłem SMS, tak jak przy przelewach. Gdy karta jest aktywowana to chcąc zapłacić w jakimś sklepie internetowym np. za pośrednictwem PayU, Przelewy24, Dotpay itp. po prostu zamiast wybierać ikonkę banku, wybieramy ikonkę karty VISA. Działa to tak samo jak przelew online. Po aktywacji bez problemu podepniemy ją również do systemu Paypal.

Reasumując w mojej subiektywnej ocenie jest to obecnie najlepsza oferta konta dostępna na rynku. Bank też bardzo pozytywnie się rozwija i zbiera bardzo dobre opinie i recenzje. Konto jest bardzo proste w obsłudze, bez wodotrysków i zagmatwanych, utrudniających życie funkcjonalności.

Wniosek o otwarcie Nest Konta na stronie Nest Banku
Pełna tabela opłat i prowizji na dole do pobrania w formie .pdf

Screeny: system banku i wniosek

TOiP dla klientów indywidualnych .pdf

Jak zwykle zachęcam Was do wyrażania własnych spostrzeżeń i opinii w komentarzach.


Opinie na forum: 15 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Mam te konto przeniesione ze Smarta jeszcze i nie narzekam. Przede wszystkim, co dla mnie jest najważniejsze, że jest darmowe i bez warunków typu płacenie kartą i wpływy. Jak na razie nic się nie wydarzyło, co by mnie mogło zniechęcić do tego banku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tam konto prawie od początku powstania Nest Banku i jest ok. Co najważniejsze darmowe bez warunków, tak samo karta bez konieczności aktywnego używania jej. Niektórym może brakować jakichś wodotrysków systemowych i nowinek, bo oni mają bardzo prosty system, ale ja właśnie lubię jak jest prosto i przejrzyście.

  OdpowiedzUsuń
 3. Po kilku miesiącach na razie jestem bardzo zadowolona, konto i karta darmowe, bez kombinowania i warunków. Wszystko działa jak trzeba. System jest prosty i intuicyjny. Na infolinii błyskawicznie da się dodzwonić. Byle nie osiedli na lurach i dalej tak było.

  OdpowiedzUsuń
 4. Największą zaletą konta, to brak praktycznie jakichkolwiek opłat. Jedyną rzeczą na minus, jest długi (bardzo długi) czas obiegu pieniędzy podczas przelewów. Przelewy przychodzące jak i wychodzące, zanim zostaną zaksięgowane, trwa to co najmniej 3 dni (bywa i dłużej). Wypłaty z bankomatów również - czas księgowania ok. 3 dni.

  OdpowiedzUsuń
 5. @Anonimowy, jeśli robisz przelew w piątek późnym popołudniem lub wieczorem, to oczywiście trwa to do poniedziałku, bo banki w weekendy i święta nie księgują. Przecież wychodzące w godzinach pracy banków są księgowane natychmiast. Przy przychodzących też nie zauważyłem w tygodniu żeby to trwało aż 3 dni. Zwykle na drugi dzień są. To też zależy od banku z jakiego wyszedł przelew, ale chyba teraz muszą być szybko, bo takie są przepisy. Co do transakcji kartą to od razu przecież pojawia się automatycznie pomniejszenie salda dostępnych środków. Jedynie sam opis transakcji pojawia się w historii rzeczywiście później, ale tu dochodzi jeszcze kolejny podmiot obsługujący kartę. We wszystkich bankach tak jest.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za obszerną recenzję. Od jakiegoś czasu się rozglądałem za kontem i chyba wybiorę Nest.

  OdpowiedzUsuń
 7. Konto firmowe ma takie same warunki jak osobiste i to jest fajne, bo to chyba jedyny bank, gdzie można mieć realnie darmowe konto firmowe bez warunków. Jeszcze w Volkswagen Banku jest podobne, ale tam są jakieś dziwne prowizje i warunki dotyczące wypłat z bankomatów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny bank, naprawdę darmowy (chyba jedyny) i bardzo prosty w obsłudze. Jak wykonuje głównie klasyczne operacje bankowe to powinien być bardzo zadowolony. W każdym razie ja jak na razie jestem zadowolona. Wcześniej miałam "darmowe" konto gdzie mnie za wszystko kasowali. Dzisiaj można zmieniać banki jak rękawiczki, jak coś nam nie podpasuje, a ludzie jak założą w jednym, tak trzymają przez pół życia i płacą cały czas prowizje, a można za darmo? Można...

  OdpowiedzUsuń
 9. Poważny minus to brak możliwości obsługi walutowej w kasach Banku, poza tym po kilku miesiącach jako klient Nest Banku jestem bardzo zadowolony. No i jeszcze drugi minus - jak na razie brak karty kredytowej, także jak na razie dla mnie przeniesienie kompletne finansów do tego banku jest niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakiś kredyt online mają za to. Może karty kredytowe też wprowadzą. Co ciekawe zwykła kartą debetową (bankomatową) można przez Internet płacić jak kredytową, o ile są środki oczywiście.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nie mam zaufania do takich banków, uważam że to ryzykowne podejście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Paulinka w temacie o bankach zagrożonych upadłością napisałaś, że największe zaufanie masz do Deutsche Banku, który w zasadzie stoi na progu bankructwa. No to chyba stabilny finansowo Nest jest zdecydowanie mniej ryzykowny. Właśnie wielkie molochy często są umoczone w różne niespłacane kredyty np. frankowe itp. i mają problemy z płynnością finansową. Także warto pomyśleć zanim coś się napisze i sprawdzić w jakiej kondycji finansowej jest dany bank.

   Usuń
 12. Niedawno założyłem konto w Nestbanku. Poszło sprawnie i bezproblemowo. Potwierdzenie założenia konta Freemium trwało dłużej. Dzięki za polecenie tego konta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jest w porządku. U mnie kilka osób z rodziny i znajomych też sobie założyło. Na pewno lepsze od Freemium. T-Mobile UB od swojego powstania ileś razy już zmieniał warunki, a Nest trzyma jeszcze od czasów Smarta cały czas te same przejrzyste zasady - brak opłat i warunków.

   Usuń
 13. Mam konto indywidualne od marca i brak jakichkolwiek problemów z używaniem poza jednym problemem. Ustanowieniem pełnomocnika (żony) do konta. Ma ona tylko konto firmowe (oczywiście w innym banku) i Nest Bank nie chce za nic przyjąć potwierdzenia danych żony. Po za tym polecam konto w Nest Banku. Warto mieć u nich konto.

  OdpowiedzUsuń