Jak płacić w Internecie kartą debetową (bankomatową) VISA / MasterCard - Internetowe płatności online Allegro PayU PayPal Dotpay Przelewy24...

Obecnie spora część nowoczesnych banków umożliwia swoim klientom
dokonywanie szybkich płatności internetowych online za pomocą podstawowej karty debetowej (to ta bankomatowa) Visa lub MasterCard. W przypadku wielu banków można taką kartą płacić przez Internet tak samo jak kartą kredytową za pomocą szybkich płatności (przelewów) internetowych. Taką możliwość mamy obecnie w coraz większej liczbie banków np. mBank, Inteligo (PKO), Nest Bank (dawny Smart) i w wielu innych.

Jest to dość użyteczna opcja, ponieważ nie każdy bank ma swoją ikonkę do natychmiastowych płatności internetowych w każdym systemie jak np. PayU, Dotpay, Przelewy24 i innych. Takie karty można również spiąć z PayPal'em. Systemów do szybkich płatności online również jest coraz więcej. Sklepy internetowe najczęściej korzystają z PayU albo Dotpay, ale rynek ten się cały czas rozwija. Może się okazać, że nie będzie ikonki naszego banku w danym systemie, ale na pewno będzie ikonka kart VISA i MaterCard.

fot. Pixabay CC0 1.0

Są to bardzo wygodne płatności, dokonujemy ich kilkoma klikami. Zakup wykonywany jest błyskawicznie 24h na dobę. Nie trzeba się bawić w przelewy. Kopiować nr rachunków (co też niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa związane z wirusami podmieniającymi numery kont bankowych). W przypadku płatności online jesteśmy od razu kierowani do banku, a po zalogowaniu możemy wykonać tylko i wyłącznie daną transakcję jednym kliknięciem. Niektóre sklepy internetowe wręcz umożliwiają tylko i wyłącznie płacenie za pomocą szybkich płatności internetowych. Do takich sklepów na przykład należy znany sklep internetowy z ubraniami - Zalando. Dlatego też jest to dość istotna funkcja. Dzisiejszy wpis powstał także między innymi dlatego, że w komentarzach pytaliście o tego typu płatności, szczególnie w przypadku Nest Banku, co świadczy o tym, że często z nich korzystacie i obecność ikonki banku w znanych systemach płatności online, często ma dla was kluczowe znacznie przy wyborze banku. Z resztą nic w tym dziwnego. Brak możliwości wykonywania płatności online w dzisiejszych czasach jest sporym minusem dla banku.

Jak wykonać płatność internetową kartą do bankomatu (debetową) VISA lub MasterCard?

Czynność ta jest bardzo prosta i jeszcze szybsza niż w przypadku przelewu natychmiastowego. Podczas składania zamówienia przez internet np. w sklepie internetowym po przejściu do okna z płatnościami online zamiast ikonki banku wybieramy ikonkę swojej karty np. VISA lub MasterCard.
Zwykle przy dokonywaniu transakcji należy podać pełny numer karty (16 cyfr), datę ważności karty oraz imię i nazwisko jej posiadacza.
Dodatkowo czasem możemy również zostać poproszeni o podanie tak zwanego kodu "CVV 2" (Card Verification Value) dla kart Visa i CVC 2 (Card Verification Code) dla kart MasterCards - są to trzy dodatkowe cyfry znajdujące się na odwrocie karty w polu, w którym umieszczamy nasz podpis na karcie.
Warto zaznaczyć, że w przypadku niektórych banków, taka karta musi być w pełni aktywowana do płatności internetowych. Co to oznacza? Zwykle poza aktywacją karty przez Internet po zalogowaniu do systemu transakcyjnego, karta taka, aby być w pełni aktywowana do płatności online, wymaga wykonania przynajmniej jednej operacji z użyciem numeru PIN. Może to być na przykład płatność bezgotówkowa z podaniem pinu lub wypłata gotówki w bankomacie. Jest to takie dodatkowe zabezpieczenie. Z resztą bardzo słuszne, bo karty docierają do nas pocztą - osobno karta, osobno PIN. Także takie zabezpieczenie w postaci tej pierwszej operacji z użyciem numer PIN jest bardzo wskazane. Jest tak na przykład w Nest Banku (szczegółowy opis tego banku). Wielokrotnie pojawiały się pytania dlaczego aktywowanej w systemie internetowym karty nie da się przypiąć do PayPala albo zapłacić nią w Internecie. Zwykle ten, wspomniany przed chwilą fakt jest właśnie przyczyną.
Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii.

Opinie na forum: 11 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane.

 1. A mnie zawsze zastanawiało, czy jeśli podam dane karty i zapomnę wyłączyć jakiejś subskrypcji np. w netflixie, to czy oddadzą mi pieniądze lub co się stanie jeśli ktoś ukradnie moje dane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zawsze jak płacę przez Internet kartą, to daję opcję żeby nie zapamiętywać karty, a jak nie ma takiej opcji, to po transakcji usuwam. Nie wiem czy to coś da na wypadek włamania jakichś hackerów, czy coś, ale raczej staram się nie zostawiać zapamiętanej karty w żadnych sklepach itp.

   Poza tym na koncie, do którego mam kartę zawsze trzymam tylko jakieś minimum pieniędzy. To chyba najlepsze zabezpieczenie w kwestii wszelkich transakcji kartą i w Internecie, i normalnie.

   Usuń
  2. Co to jest netflix?

   Usuń
 2. Usługi online w ogóle przeżywają teraz okres świetności, cieszą się dużym zainteresowaniem zwłaszcza wśród ludzi młodych. Brak możliwości skorzystania z usług online to minus nie tylko dla banków.

  OdpowiedzUsuń
 3. A ja staram się unikać płatności kartą - chyba jestem przewrażliwiona. Głośno teraz o wielu hakerskich atakach - wolę nie ryzykować.

  OdpowiedzUsuń
 4. W PayU prowizje można obniżyć dzięki kuponowi promocyjnego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prowizję PayU to płacą firmy, a nie klienci. Przelewy24 podobno jest tańszy niż PayU, ale to jest istotne dla sprzedawców, a dla samego klienta nie ma znaczenia.

   Usuń
 5. Nie przekonuje mnie płacenie karta w internecie. Karta jest do terminali płatniczych, a przelewy tylko przez bank lub PayPal. Raz tylko zapłaciłam kartą, bo za subskrypcje programu często jest to jedyna opcja, pewnie chcą mieć pewność, że za rok znowu ją wykupię :/.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aga, ale przecież kartą to właśnie płacisz przez bank ;). Za niektóre rzeczy w Internecie da się tylko kartą zapłacić. To może niekoniecznie ma na celu skłonienie Cię do wykupienia znowu za rok. Może akurat mają taki zautomatyzowany system, do którego nie mają dostosowanych innych form płatności. Przelewy musi sprawdzać człowiek.

   Ja ostatnio zapłaciłem za OC przez Internet kartą debetową (bankomatową) ze wspomnianego w artykule Nest Banku, bo przy płatności kartą miałem 5% zniżki. Ogólnie nieraz płacę karta przez Internet, ale Nest Bank wprowadził dodatkowe zabezpieczenie 3D Secure, czy jakoś tak, że transakcją internetowa wykonana kartą wymaga podania jednorazowego hasła sms. Moim zdaniem to bardzo dobre, bo tak bez hasła, jak wystarczą tylko dane kart, to też bym się bał, że gdzieś wyciekną itp. Chociaż nigdy nie zapamiętuję karty jak gdzieś płacę przez Internet. Zaraz po wykonaniu płatności usuwam ją.

   Usuń
 6. Jeżeli się mylę to mnie poprawcie, ale płatność kartą przez internet daje większe możliwości odzyskania środków niż w przypadku płatności przelewem. Mam na myśli procedurę obciążenia zwrotnego (chargeback). Jeżeli jesteśmy niezadowoleni z otrzymanego produktu albo co gorsze w ogóle go nie otrzymaliśmy, możemy zgłosić to do banku, a ten w naszym imieniu powinien odzyskać środki (przynajmniej w teorii bo nie musiałem z tego korzystać). Nie wiem tylko, czy każdy bank w PL zapewnia chargeback.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest, ale nie wiem czy we wszystkich bankach. Mój znajomy raz zgłosił, że coś tam było nie tak z rzeczą, którą kupił przez internet i mu zwrócili kasę bez gadania. Nawet chyba nie zweryfikowali tego zgłoszenia.

   PayU chyba też ma jakąś taką możliwość zwrotu, ale nie wiem dokładnie.

   Usuń