[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Lokaty BEZ KONTA Najlepsze bez otwierania, zakładania konta, Internetowe (online) na dobry procent

Otwieranie konta tylko ze względu na lokatę mija się zwykle z celem, ale zdarzają się jeszcze względnie dobre lokaty bez konta osobistego. Najlepsze terminowe lokaty bankowe można było do niedawna spotkać w zaledwie kilku bankach - cała reszta miała albo niski procent, albo założenie lokaty wiązało się z jakimiś obłożeniami w postaci szeregu warunków do spełnienia dotyczących inny produktów bankowych w ramach ofert łączonych. Aktualnie w polskich bankach nie ma już prawie nic sensownego, co można założyć bez kombinowania i skomplikowanych warunków do spłenienia. Zostają nam banki europejskie.

Aktualizacja: [Maj 2024]

Lista lokat w dalszej części artykułu... [Stan na: Kwiecień 2024] Pamiętaj, że banki bardo często zmieniają swoje oferty i oprocentowanie może już być inne.

Aktualizacja Maj 2024: Uwaga obecnie znowyu wchodzimy w fazę obniżania stóp proecntowych. Większość ofert lokta ma coraz niższe oprocentowanie. Aktualnie lepsze są konta oszczędnościowe.

Poniżej podaję Wam dwa najelpsze:

Pekao konto oszczędnościowe na 7% przez 5 miesięcy do 100 tys. trzeba otworzyć konto osobiste, ale można bez karty. Wtedy jest całkowicie darmowe bez warunków. Konto można zamknąć przez internet

Zakłada się samemu z kontem osobistym przez internet w aplikacji i zamknąć też można przez internet.

Po zainstalowaniu aplikacji trzeba kliknąć kontynuuj wniosek i zalogować się na otrzymany login i wprowadzone hasło. Potem wybieramy metodę weryfikacji na selfie, jeżeli chcemy założyć konto bez wizyty w oddziale. Jeżeli zdecydujemy się na wizytę w oddziale, to trzeba w banku powiedzieć, że chcemy kontynuować istniejący wniosek, bo promocje dotyczą tylko wniosków internetowych.


Ciekawą opcją jest obecnie Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Velo Banku, które możemy założyć bez konta osobistego, a procent jest praktycznie zawsze najwyższy na rynku. Jest oczywiście darmowe i co najważniejsze nie jest to tylko 3 miesięczna promocja. Dotyczy ona bowiem nowych środków i jest stale odnawiana - jedna edycja się kończy i od razu wchodzi nowa. Ja właśnie głównie z niego korzystam. Jak się kończy okres 3 miesięcy, to przerzucam na 2-3 tyg. na konto oszczędnościowe w innym banku, a potem zwracam je do Velo jako nowe środki, bo tam jest zawsze najwyższe oprocentowanie.

Warto spróbować, bo to obecnie moim zdaniem najkorzystniejszy sposób uzyskania najwyższego pewnego oprocentowania, bez wchodzenia w produkty związane z ryzykiem inwestycyjnym.


Jak ktoś mimo wszystko woli lokatę, to najlepsza na rynku jest też obecnie w Velo:


W większoci banków oprocentowanie lokat jest poniżej inflacji. Jest to niewątpliwie spory problem dla osób, które cenią bezpieczeństwo i nie chcą ryzykować swoich oszczędności inwestując je w produkty bazujące na notowaniach giełdowych albo inne łączone i skomplikowane oferty, w których nawet jeśli nie stracimy, to możemy wyjść na zero po 3-5 latach - tym samym tracąc alternatywny zysk z lokat (wprawdzie mnijeszy, ale zawsze dodatni i pewny). Niejednokrotnie tego typu produkty łączone i strukturyzowane są obarczone licznymi ukrytymi prowizjami i warunkami. Dlatego też nie dziwi fakt, że wiele osób nadal woli klasyczne lokat (włącznie ze mną).

Nie będę się rozpisywać nawet o lokatach strukturyzowanych, które realnie nie mają z lokatą nic wspólnego poza nazwą oraz lokatach z funduszami inwestycyjnymi, gdzie potencjalne straty z funduszu w przypadku negatywnego scenariusza są w ogóle nieporównywalne do potencjalnych odsetek z lokaty. Tego typu lokaty spełniają głównie funkcję wabika do inwestycji w fundusz obarczonej ryzykiem inwestycyjnym. Z kolei te z kontami zwykle ograniczone są do niewielkich kwot. Niejednokrotnie wymagają utrzymywania jakiegoś określonego salda na rachunku, który ma 0%, co automatycznie obniża nam w efekcie oprocentowanie całości kapitału. Niektóre wymagają stałych wpływów, przelewów wynagrodzenia itp. Jeśli nie spełniamy tych warunków, to oprocentowanie nam jest obniżane. Poza tym, nawet jeśli nie ma warunków, to ile tych kont mamy otwierać? Trzeba o nich potem pamiętać, zamykać je, bo nawet jak są darmowe, to z czasem bank może wprowadzić jakieś opłaty i powstanie nam saldo ujemne. Jakbyśmy policzyli ile zyskujemy na różnicy w oprocentowaniu, to są to bardzo niewielkie kwoty.

Praktycznie wśród polskich banków nie ma szczególnie sensownych lokat ze względnie dobrym oprocentowaniem jak na dzisiejsze warunki, do których nie trzeba otwierać konta osobistego ROR. Dlatego nie warto ograniczać się tylko do polskich banków.

Poniżej znajdziecie naszym zdaniem najlepsze lokaty bez konta osobistego. Dodatkowo zakłada się je całkowicie przez Internet bez ruszania się z fotela. Z kolei po ich zakończeniu pieniądze mogą wrócić na nasze konto w innym banku albo lokata może się odnowić. Odnowienia są już zawsze na gorszych warunkach, dlatego lepiej ustawiać lokaty jako nieodnawialne i podawać konto do zwrotu środków, a następnie jeżeli nie chcemy wykorzystać pieniędzy z lokaty, to możemy założyć kolejną w kolejnym banku.

Aktualizacja: Po pandemii koronawirusa i wybuchu wojny na Ukrainie wiele osób obawia się tego co może przynieść przyszłość. Na rzecz bezpieczeństwa bankowych funduszy gwarancyjnym w krajach europejskich może w jakimś stopniu działać fakt przynależności do strefy euro. Polska do niej nie należy, a złotówa bardzo straciła w stosunku do euro. Osobiście skłaniam się ku umiarkowanemu optymizmowi i wierzę, że nasze pieniądze są bezpieczne, a przynajmniej na razie nie ma powodu by myśleć inaczej. Największym zagrożeniem jest dla nich spadek wartości pieniądza w wyniku wzrostu cen, który nietrudno zauważyć. Złota jest w stosunku do złotówki najdroższe w historii. Podobnie jest z silnymi walutami jak euro, czy dolar. Dodatkowo kupując walutę lub złoto ponosimy dodatkowe ryzyko inwestycyjne związane ze zmianą kursów. Każdy niestety musi sam zdecydować co robić ze swoimi oszczędnościami. Wydaje mi się jednak, że rzucanie się na w tej chwili ekstremalnie drogie walory i inwestycje w tak newralgicznym okresie, szczególnie nie mając sporego doświadczenia w tym zakresie, może okazać błędem.

Dobre lokaty bez zakładania konta.

Sytuacja na rynku bankowym wygląda jak wygląda. Jak ktoś nie chce ryzykować swoich oszczędności w innych inwestycjach, to trzeba się z tym pogodzić. Nie ma już Idea Banku, ani BGŻOptimy, Getin podobnie jak Idea jest po przymusowej restrukturyzacji. Możemy zakładać konta oszczędnościowe z kontami osobistymi i kartami w polskich bankach dla zyskania dziesiętnych lub nawet setnych części procenta więcej. Możemy zakładać lokaty w dużych polskich bankach na słabszy procent. Możemy zaufać europejskim bankom, które oferują lokaty złotówkowe w Polsce jako zagraniczne oddziały za zgodą BFG w zamian za nieco lepszy procent. Tego wyboru musi każdy dokonać samemu.

InBank Lokata od 5000 do 50 000

Lokata InBank

InBank to zagraniczny bank działający od wielu lat w kilku państwach Unii Europejskiej. Dokładnie wywodzi się z Estonii. Bank otrzymał od KNF zgodę na działalność w Polsce. U nas jest znany bardziej z oferty kredytowej. Działalność InBank jest stricte bankowa - gromadzi depozyty i udziela kredytów - nie ma tam inwestycji, funduszy, polisolokat, lokat strukturyzowanych, ani nawet kont. Przy czym gwarantem nie jest nasz BFG, tylko estoński. Skontaktowalismy się z nim, żeby zweryfikować i potwierdzić, że grwarantuje ochornę depozytów tego banku. W Inanku lokaty są dość wysoko oprocentowane na tle naszych banków. Zakłada się je całkowicie przez Internet.

Rosnąca inflacja przyciska do muru Radę Polityki Pieniężnej i prezesa NBP. W perspektywie podwyżek stóp procentowych lepiej zakładać lokaty krótkoterminowe. Dodatkowo przy odnowieniu mamy 0,10% w bonusie.

Długookresowe lokaty w Inbank "nie powalają", ale jak się zagłębimy, to są tam też dostępne dużo lepsze lokaty. Bez konieczności otwierania konta i czegokolwiek innego.

Aktualizacja: Niestety ostatnio obniżyli oprocentowanie.

 • Lokata na Start 3 miesiące - 5,45% bez konta (dla nowych klientów, od 1000 do 50000 zł)
 • Lokata na 60 miesięcy - 4,00%
 • Lokata na 48 miesięcy - 4,00%
 • Lokata na 36 miesięcy - 4,00%
 • Lokata na 24 miesięcy - 4,25%
 • Lokata na 12 miesięcy - 5,00%
 • Lokata na 6 miesięcy - 5,50%
 • Lokata na 3 miesiące - 5,10%
 • Lokata na 1 miesiąc - 4,00%
 • ➕ Dodatkowo ustawiając lokatę jako odnawialną, po odnowieniu dostaniemy na kolejny okres +0,1% względem standardowego oprocentowania aktualnego dla danego okresu lokaty
 • Zakres kwot od 5000 do 50 000 zł
 • W sumie można założyć lokat na 400 000 zł

👍 - według mnie najlepsze opcje w swojej klasie.

Nasza ocena: 5 na 5 5 star

Jak zwykle zapraszam do zadawania pytań i wyrażania własnych spostrzeżeń i opinii w komentarzach.


Do góry:
Jesteś tu:
Antyhaczyk[ Banki ] [ Lokaty ] ✅ Najlepsze lokaty bez zakładania konta

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
62 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Nie przypuszczałam, że są jeszcze dostępne lokaty na 4%, szkoda, że ona jest tylko do 10 000. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na większe kwoty lepsza jest Optima. Może nieco mniejszy procent niż Happy, ale to i tak większy niż wszystkie inne lokaty, które nie są z jakimiś dodatkowymi produktami i nie są ograniczone do 10 tys. Niektóre konta oszczędnościowe w innych bankach mają promocyjne oprocentowania ograniczone nawet do 5000 zł albo do wysokości najwyższego wpływu w danym miesiącu. Jak się policzy realnie ile ten procent wynosi od tak małej kwoty, to widać ile realnie jest warty. Te konto w BGŻOptimie jest ok, ale nie można tam za długo pieniędzy trzymać, bo przestają być nowymi środkami z podwyższonym oprocentowaniem. Na pewno warto założyć, chociażby ze względu na tą Lokatę Bezkarną - nie znam lepszej dla większych kwot.

   Usuń
  2. Rzeczywiście to są najlepsze lokaty bez konta, nic lepszego nie ma już niestety. Jak się wszystkie wykorzysta to już za bardzo nie ma gdzie trzymać pieniędzy, a kolejnego konta nie będę zakładał z powodu odrobinkę lepiej oprocentowanej lokaty na 3 miesiące. Bez promocji kolejne jedynie już w Idea Banku i BGŻ Optimie te zwykłe coś sobą reprezentują, a w innych bankach to już totalna stypa i ciągle obniżają i obniżają.

   Usuń
  3. Dobre lokaty bez otwierania konta są już rzadkością. Jedynie lokaty internetowe coś jeszcze reprezentują sobą. Niby przestali obniżać stopy procentowe, a banki dalej przycinają oprocentowanie lokat. Ewentualnie próbują skłaniać ludzi do zakładania konta dając odrobinę większy procent, ale jak się to policzy, biorąc pod uwagę fakt, że są one ograniczone do 10 tys. na maksymalnie 3 miesiące, to za dużo zachodu z otwieraniem konta za te parę złotych różnicy w stosunku do lokaty bez konta.

   Usuń
  4. Lokaty w ING już 0,05%. Szał. Ciekawe czy ktoś takie zakłada, czy to tylko tak żeby coś było, bo to praktycznie 0.

   Usuń
 2. Witam Pani Sylwio i Panie Adamie, a co sadzą Państwo o lokacie Momentum w Ideabank? Jest ona w tej chwili oferowana min. klientom, którzy mieli ulokowane środki w Topgigantach (nie przyniosły zysku po roku i prawdopodobnie już nie przyniosą) Zostać w Idea na ich warunkach czy szukać innych rozwiązań?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam tej lokaty, do mnie nie dzwonili. Może w wolnej chwili trochę poszperam. Parę razy mnie nieco kusiło na TopGigantów, ale nie skorzystałam. Ja nie przepadam za takim produktami opartymi o wyniki spółek giełdowych. Wole mniejszy, ale pewny procent. Jak tam jest po kilka spółek, to prawdopodobieństwo niespełnienia warunku jest raczej spore. Bank to pewnie dokładnie oszacowuje. Przy większych kwotach na lokatach strukturyzowanych nawet z gwarancją zwrotu kapitału wyjście po 3 latach na zero to też spora strata w postaci alternatywnego zysku z klasycznej lokaty bankowej. Przed podjęciem decyzji proszę sprawdzić, czy tam Panu jakiejś prowizji nie potrącą z kapitału za rezygnację z tego produktu strukturyzowanego. Domyślam się, że ta lokata Momentum też ma jakieś warunki do spełnienia związane z giełdą?

   Usuń
  2. Lokata Inwestycyjna o charakterze rentierskim,

   Łączna 100% gwarancja kapitału (Kwoty Lokaty) + Bankowy Fundusz Gwarancyjny:

   Ø czyli 100% wpłacanych przez Klienta środków,

   Ø co roku, przez 5 lat, na rachunek wskazany przez Klienta wypłacana będzie 1/5 (20%) kwoty Lokaty.


   W ubiegłym roku lokata zarobiła 4,97%


   Tak to wyliczają:

   50% wagi ma indeks o najwyższej stopie zwrotu.

   25% wagi ma indeks o drugiej najwyższej stopie zwrotu.

   12,5% wagi ma indeks o drugiej najwyższej stopie zwrotu.

   12,5% wagi ma indeks o drugiej najwyższej stopie zwrotu.

   0% wagi ma indeks o najniższej stopie zwrotu.

   Old Mutual – Equity Absolute Return Fund
   PIMCO Emerging Markets Bond Fund
   Nordea 1 - European High Yield Bond Fund
   M&G Optimal Income Fund
   Nordea 1 - Stable Return Fund

   Dla mojej inwestycji 150 tys. koszt to ten na wejściu i wynosi 3%.

   Jak zrezygnuje z Topgigantow to potrąca mi 2% od 150 tys. Ich kontrpropozycja to właśnie lokata Momentum na 50 tys. i na pozostałe 100 tys. 2,85 % na 2 lata.

   Proszę o pomoc w podjęciu najlepszej decyzji.

   Usuń
  3. Przypomniało mi się, że jednak ktoś tam dzwonił i jakąś rentierską mi proponowali o podobnym charakterze, ale się nie zdecydowałem, bo nie lubię takich pogmatwanych produktów.

   Nie wiem czy dobrze rozumiem - jak Pan zrezygnuje z TopGigantów to potrącą 2%, ale nie potrącą tego jak Pan przejdzie na tą Momentum?

   Jak Pan przejdzie na Momentum to potrącą za to 3% na wejście od 150 tys.?

   To jest Pan od razu na -3%.
   2,85% na 2 lata to jak klasyczna lokata.
   50 tys. uzależnione jest od wyników funduszy? Nie bardzo wiem w jaki sposób? Rozumiem, że te 50 tys. daje Pan na 5 lat na strukturę z gwarancją kapitału i 1/5 z tego będzie co roku wypłacana?

   Strasznie pogmatwane. Ile jeszcze zostało Panu w tych Top Gigantach do końca?

   Usuń
  4. Twój przypadek utwierdza mnie jeszcze bardziej w przekonaniu, że najlepsze są zwykłe lokaty. Takie jak Pani Sylwia opisała w tym artykule i nie ma co się dać skusić na obiecywane 5% na strukturach, lokatach z funduszem i innych kombinowanych wymysłach bankierów. Oni Ci będą gadać, że nie zarabiasz na zwykłych lokatach, bo jest mały procent, ale zarabiasz ten procent, a właśnie na tych wszystkich strukturyzowanch i innych kombinowanych nie zarabiasz, bo wychodzisz na 0, a do tego jeszcze jakieś opłaty.

   Usuń
  5. Pani Sylwio te 3% za wejście jest od kwoty 50 tys. bo tylko ta kwota będzie na Momentum. Tez tego wszystkiego nie lubię, ale już niestety siedzę w tym i muszę coś z tym zrobić...

   Usuń
  6. A w Top Gigantach mam jeszcze 2 lata. Spółka Sony jeden z tych Gigantów jest w bardzo zlej kondycji, w tej chwili - 19% i widząc to co się dzieje na świecie (dużo się zamyka) nie będzie lepiej.

   Usuń
  7. Ze spółkami i giełdą to tak bywa. Te fundusz też nie wiadomo nigdy jak wyjdą. Trudno mi Panu doradzić coś konstruktywnego. Z tego co Pan napisał - z jednej strony jeżeli zakłada Pan, że Sony się nie poprawi, to nie ma sensu trzymać 2 lata i iść na 0, bo te 2% to Pan odzyska w niecały rok (kilka miesięcy) na zwykłej lokacie, a potem te pieniądze zaczną zarabiać.
   Z drugiej strony w wariancie z Momentum nie ma opłaty ze wystąpienie -3%. Większa część 100 tysięcy od razu zacznie zyskiwać na 2,85% mniejsza 50 tys. na start traci 2% Przy negatywnym scenariuszu rozumiem, że ta lokata nie zarabia nic i nie traci? Po prostu wypłacają 1/5 co roku przez pięć lat, czyli minimum 10 tys. rocznie? Dobrze rozumiem?

   Musiałby Pan sobie to policzyć. Ile Pan zarobi zrywając Top Gigantów i dając na zwykła lokatę i ile w przypadku negatywnego scenariusza z Momentum i wybrać to co wyjdzie lepiej. Na Momentum przypuszczam może Pan coś zarobić i może nie zarobić. W takim wypadku ostatnie 10 tys. będzie leżakować 5 lat na 0%. Chyba, że jest tam jeszcze jakieś ryzyko związane z możliwością straty, to wtedy Momentum bym sobie odpuściła.

   Takie te produkty, że ciężko obliczyć nawet ;)

   Usuń
  8. Te wymienione to są chyba jedyne dobre lokaty bez zakładania konta. Może w końcu to oprocentowanie lokat zacznie kiedyś rosną. Ta W Nest Banku już wymaga otwierania konta, ale ogólnie rekompensuje to oprocentowaniem. W przypadku BGŻ Optimy można uznać, że nie wymaga zakładania konta, bo to takie konto oszczędnościowe tylko. Łatwo je potem zamknąć, a za rok można znowu skorzystać z promocyjnej lokaty.

   Usuń
 3. Witam, mam pytanie odnośnie rachunku oszczędnościowego w BGŻOptima, czy jest możliwość założenia kilku rachunków, na przykład w kontekście tzw rachunków celowych? Czytałem, gdzieś na jakimś blogu, że jest taka opcja, ale nie udało mi się uzyskać informacji od właściciela bloga ;). Czy jest taka opcja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale chyba można 3 celowe założyć. Mogło się też coś pozmieniać, dlatego dla pewności najlepiej zadzwonić na infolinię i zapytać.

   Usuń

 4. Witam i proszę o pomoc. Chciałabym bezpiecznie ulokować 150000 pln na lokatę przez internet. Jednak mam pewne obawy, czy takie lokaty są pewne i czy nie okaże się, że te środki znikną. Jaką lokatę wybrać bez zakładania konta żeby mieć dostęp do niej przez Internet? Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są bezpieczne. W zasadzie korzystam tylko z takich internetowych ze względu na wygodę. Lokuję w ten sposób oszczędności od lat i nigdy nic mi nie znikło. To są normalne banki, prawie każdy bank dzisiaj działa przez Internet.

   Co do wyboru lokaty, to kwota jest już dość spora. Można dać całość gdzieś całość, ale najlepsze lokaty mają niestety ograniczenie do 100 000. Pomijam te do 10 000 zł, bo nie ma sensu tak rozbijać dużej kwoty.

   Ja na pewno bym dała połowę na Lokatę Happy Plus na 3% na 3 miesiące i połową na Lokatę Bezkarną w Optimie też na 3% na 3 miesiące. W tej drugiej się zakłada konto oszczędnościowe, ale to nie jest rachunek osobisty - ROR, nie ma totalnie żadnej opłaty za cokolwiek, ani żadnych warunków. Można je potem po zakończeniu lokaty zamknąć przez Internet. Tak było przynajmniej jak ja zakładałam.

   Według mnie to optymalna kombinacja. Obie są opisane powyżej. Może Pani też dać całość do Lion,s, ale ja widać w opisie powyżej, procent będzie niższy, a przy dużych kwotach to jest jednak zauważalna różnica.

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za radę i konkretną wypowiedź. Z ulokowaniem środków na te lokaty muszę jednak poczekać do 28 tego miesiąca, gdyż czekam na zerwanie lokat w innym banku. Mam nadzieję, że do tego czasu te oferty będą jeszcze aktualne. Aczkolwiek mam jeszcze inny problem, otóż na stałe mieszkam za granica, jestem ciągle obywatelką Polski i posiadam również konto w banku w Polsce. Nie mniej jednak przy logowaniu się, mój numer kierunkowy na telefon kontaktowy uniemożliwia mi te operacje. Czy ktoś już spotkał się z podobnym problemem i pomoże mi go rozwiązać? Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
  3. Rozumiem, że SMS z kodem nie przychodzi na ten zagraniczny numer?

   Usuń
  4. Tak Pani Sylwio. Wręcz nie mogę się zalogować przez internet chcąc zmienić numer kierunkowy kraju.

   Usuń
  5. W jakim to banku, jeżeli może Pani zdradzić? Jak nawet zalogować przez Internet się nie da, to może jest dostęp internetowy zablokowany po 3 nieudanych próbach logowania? W większości banków jak się 3 razy wpisze nieprawidłowe hasło, to dla bezpieczeństwa blokuje się dostęp do bankowości internetowej i trzeba dzwonić, żeby odblokowali.

   Aczkolwiek z tego co się orientuję numer telefonu tylko w niektórych bankach można zmienić przez Internet, w większości trzeba dzwonić. Najlepiej jak Pani przedzwoni do swojego banku.

   Usuń
 5. Witam Pani Sylwio, czy nie ma za dużego ryzyka założenie lokaty w Geting Noble Bank na dużą kwotę (ok 200 tys. zł) W innych bankach lokaty już nie mogę założyć, a o Geting Noble Bank chodziły głosy, że upadnie?? Rating ma nie za ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Myślę, a w zasadzie mam nadzieję, że nie upadnie. To jest bardzo duży bank i nie jedno już przetrwał. Jakby upadł, to będziemy mieć spory kryzys finansowy w Polsce. W zasadzie 200 tys. to kwota, która spokojnie mieści się w gwarancji BFG, ale sama bym się bała, bo ja bardzo lubię bezpieczeństwo. Także nie jestem w stanie powiedzieć jakie jest ryzyko, bo w teorii jest nieduże, a w praktyce (jak historia kryzysu w USA pokazuje) wszystko się może zdarzyć.

   Usuń
 6. Skan dowodu osobistego. Czy to jest bezpieczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bezpieczne, według mnie nawet bardziej bezpieczne niż dawanie do skserowania lub zeskanowania dowodu w placówce banku, bo tu skan dowodu trafia od razu do systemu banku, a w oddziale w zasadzie nie widzisz gdzie to trafia.

   Te wgrywanie zdjęcia / skanu lub dowodu ma tylko BGŻOptima, ale w zasadzie gdziekolwiek coś zakładasz, czy to konto, czy lokatę, czy bierzesz kredyt, czy przez Internet, czy w oddziale, zawsze podajesz pesel, serię i numer dowodu, datę wydania dowodu lub datę jego ważności, wszystkie dane adresowe i inne dane. Także i tak musisz podać wszystko co masz w tym dowodzie i tak. Oni to wprowadzili w celu weryfikacji twojej tożsamości i właśnie dla bezpieczeństwa, aczkolwiek zawsze to jakaś dodatkowa uciążliwość. Chociaż przy dzisiejszych aparatach w telefonach nie jest to problem.

   Usuń
 7. Witam poczytałem bloga i jest bardzo ciekawy. Mam pytanko dostałem taką ofertę z Lions Bank: Jest to pierwszy FIZ wierzytelnościowy ze statutową gwarancją zysku min. 5% rocznie oraz gwarancją kapitału – chroniąca nawet w przypadku upadku. Cel inwestycyjny funduszu to granica min. 10% w skali roku. Fundusz w trakcie trwania będzie wypłacał Państwu zarówno zysk jak i kapitał. Minimalna kwota inwestycji to 180 000 zł. Jest tak pięknie, czy tylko tak wygląda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne tylko wygląda. To znaczy nie znam tego produktu i nie mogę się wypowiedzieć. Z Pana opisu wydaje się bardzo ciekawy, ale trzeba by przewertować dokładnie umowę. Złożone produkty, nawet te które pozornie wydają się proste, często w umowach mają wiele komplikacji i warunków. Dlatego osobiście za takimi nie przepadam.

   Gwarancja kapitału - kto ją daje? Lion's?
   Statutowa gwarancja zysku - pytanie co oznacza statutowa? Czy nawet jak wartość jednostek funduszu spadnie to i tak wypłacą kapitał + 5% w skali roku?

   Jak wyglądają opłaty?

   Najlepiej przy następnym kontakcie poprosić o przesłanie dokumentów i przewertować wszystko od deski do deski.

   Nie znam się na wierzytelnościach, także trudno mi się wypowiedzieć konkretnie.

   Usuń
 8. Ciekawe spostrzeżenia. Jakiś czas temu czytałam też artykuł o lokatach banku Millenium. Wiele osób wypowiadało się też, że posiadają tam rachunki oszczędnościowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Millennium to lokaty są słabe, zawsze były słabe, poza tym bardzo kombinowane, z warunkami i mało przejrzyste. To nie jest bank nastawiony na pozyskiwanie pieniędzy z lokat, a raczej z opłat, jak to jest we wszystkich takich molochach. Oczywiście konto darmowe, ale jak spełnisz ileś tam warunków. Podobnie jest z kontami oszczędnościowymi. Może się zdarzyć jakaś promocja na lepszy procent, który i tak będzie przeciętny i w dodatku pod warunkami jakie klient musi spełnić, żeby go uzyskać lub żeby mu nie nie obniżyli tego oprocentowania. Typowa strategia dla wielkich banków.

   Usuń
 9. Dzień dobry, jestem Agnieszka. Właśnie dzisiaj o kwestię otwierania konta oszczędnościowego + lokaty bezkarnej w BGZOptima dopytałam. Mam konto w Polsce w BZWBK na adres i numer telefonu poza Polska. Chciałam otworzyć konto i lokatę w Optima i tam przelać część pieniędzy z WBK. Niestety, odpowiedz z Optima była jednoznaczna - nie otworzą konta bez numeru telefonu i adresu w Polsce. A nawet jeśli im takie podam, to przy niezgodności adresów w obu bankach wniosek o przelanie funduszy zostanie odrzucony. A szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Agnieszko. Obawiam się, że we wszystkich bankach będzie tak samo. Dane muszą się zgadzać, to jest regulowane przepisami prawnymi, to nie jest jakieś ich tam widzimisię. Ustawa to reguluje. Z numerami zagranicznymi to różnie bywa, czasem ludzie piszą, że bank niby akceptuje, ale potwierdzenie nie dochodzi. Jak się ustawia zagraniczny adres w banku, to najlepiej go dać jako korespondencyjny.

   Usuń
 10. Top Giganci z Idea Bank (7 edycja chyba???) tydzień temu zamknęła się z zyskiem 14% w skali dwóch lat, więc chyba nie taki diabeł straszny jak go malują :P Ci co nie wzięli pewnie teraz żałują :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam. Weszłam w to, w zeszłym roku się nei zamknęłaz zyskiem więc stwierdziąłm, ze klapa, ale nie odpuszczę i poczekam do końca 3 lat by nie tracić na opłatach. Dziś telefon, że mam 14% :) Namawiają na Momentum VI, ale chyba mam za słabe nerwy by 6 lat czekać ;)

   Usuń
 11. Top Giganci to jest strukturyzowana - można wyjść po 3 latach na zero, a zważając na to, że jest tam warunek oparty o koszyk bodajże 5 spółek, to prawdopodobieństwo, że jakaś zawsze będzie na minus jest duże. 7 edycja się zamknęła z zyskiem, a wcześniejsze jak? Bez zysku? ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki za te zestawienie. Wprawdzie są jeszcze teoretycznie dobre lokaty na dobry procent, ale wszystkie wymagają spełniania jakichś warunków i są bardzo ograniczone kwotowo i czasowo. Takich lokat bez konta jest naprawdę niewiele.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak to jest z tą lokatą Happy z Idea Banku na te 4%, że jest jednorazowa, czy to jest kupienie naszych danych w ten sposób? Czy można wnioskować o usuniecie naszych danych? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj wszystkie najwyżej oprocentowane lokaty są albo dla nowego klienta albo dla nowych środków. Chodzi o przyciągnięcie uwagi nowego klienta lub kapitału. Poza tą promocyjną lokatą Happy, Idea i tak ma prawie zawsze najlepsze lokaty. Jedynie BGŻ Optima ma porównywalne oprocentowanie. Liczą po prostu, że zostaniesz u nich i będziesz zakładał kolejne.

   Co do danych to Ty jesteś ich właścicielem i zawsze masz prawo zażądać ich usunięcia. Chociaż bank ma chyba obowiązek trzymać jakąś historię transakcji, ale nie może do niczego wykorzystywać Twoich danych. Każdą zgodę marketingową można cofnąć. Do mnie oni w ogóle nie dzwonią. Kiedyś to chociaż zadzwonili jak się kończyła lokata, żeby przypomnieć. Dzisiaj w ogóle.

   Usuń
 14. Fotografia Produktowa16 grudnia 2018 13:03

  Bardzo fajny blog, świetny wpis. Serdecznie pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy wpis. Właśnie jestem na etapie wyboru lokaty oszczędnościowej i Twój wpis bardzo przybliżył mi temat na co powinienem zwrócić uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy wpis i przydatny dla każdego, kto chce oszczędzać. Osobiście staram się oszczędzać po przez wymiany walut i zarabiać na tym.

  OdpowiedzUsuń
 17. Super blog i ciekawy wpis. Będę zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Super informacje, ciekawe wskazówki w zakresie lokat czy kredytów. Świetnie się to czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Znakomity wpis i na pewno przydatny ponieważ nie zawsze samemu mamy czas żeby zgłębić wszystkie oferty banków.

  OdpowiedzUsuń
 20. Zdecydowanie lokata w Nest Banku jest warta prześledzenia. Razem z Mbankiem mają chyba najlepsze konta oszczędnościowe oraz lokaty. Mam wrażenie, że te dwa banki najmocniej oddziałują na to jak wygląda aktualnie rynek kont bankowych.

  OdpowiedzUsuń
 21. @Jacek Polnik Co Ty opowiadasz???? w MBanku to tam nic nie ma ciekawego, oprocentowanie z tyłka. Może się zdarzają jakieś promocje dla klientów zakładających konto osobiste, ale w przeciwieństwie do tego z Nesta, te w mBanku nie jest darmowe bez warunków. Nie warto konta z opłatami i warunkami zakładać dla lokaty i to małej. Oszczędnościowe też mają tylko chwilowe promocje dla nowych klientów.

  Rynek lokat obecnie kształtują banki Getin, Idea i BGŻOptima i tak jest od dawana. No chyba, że chcesz ulokować 10 tys., ale to i tak tam gdzie są z kontami osobistymi z warunkami do zwolnienia z opłat, to się mija z celem. Jedynie takie jak w Nest, gdzie nei ma warunków i BGŻOptima, gdzie jest konto oszczędnościowe, które jest totalnie bez opałt i warunków i można je zamknąć przez Internet. To żadem problem po zakończeniu lokaty w BGŻOptima kliknąć, że wypowiadamy umowę ramową. Wiem bo sam tak robiłem, po roku można znowu założyć lokatę dla nowych klientów, ale tylko w BGŻOptime. Winnych bankach ja raz założymy to już w przyszłości nie założymy kolejnej promocyjnej dla nowych klientów.

  OdpowiedzUsuń
 22. Banki posiadają wiele ofert dla stałych klientów, dla nowych, bez oprocentowania, ale zawsze jest jakieś ALE. I na to musimy szczególnie uważać, bo nikt nie chce sobie narobić kłopotów. Dlatego warto zawsze czytać umowy.

  OdpowiedzUsuń
 23. @Futurecapital Dla nowych może i zdarzają się dobre oferty, ale tylko w 2-3 bankach w Polsce (tych wymienionych w artykule), a reszta to śmiech na sali - oprocentowanie poniżej inflacji. Niestety jak się połączy Idea z Getinem, to już może nic nie zostać.

  Co do tych ofert dla stałych klientów, to proszę Cię - chyba strukturyzowane, żeby skroić klienta, który potem po 3 latach wyjdzie na zero.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ciekawy wpis! Wydaje mi się, że można wybierać różne lokaty. Na pewno wrócę tutaj przeczytać więcej postów.

  OdpowiedzUsuń
 25. Artykuł zawiera ciekawe propozycje lokat. Z pewnością będzie on pomocny dla osób, które chciałyby ją otworzyć. Sam aktualnie nie posiadam lokaty, ale poszukuję informacji na temat ofert różnych banków w tym zakresie. Być może zdecyduję się na lokatę dla moich oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 26. Link do lokaty w Getin Banku przekierowuje nas na założenie konta osobistego Proste Zasady

  OdpowiedzUsuń
 27. Rzeczywiście, piszą o lokacie, a link sobie podmienili do wniosku o konto. To nie przypadek ani pomyłka. To takie cwaniackie zagrania żałosne. Ten bank ostatnio bardzo podupadł.

  OdpowiedzUsuń
 28. Bardzo przydatna rozpiska. Czy szykuje Pani taką na 2021? Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 29. Co z podatkiem od zysków kapitałowych (podatkiem Belki)? Standardowo otrzymujemy środki już po odliczeniu tych 19% przez bank. W przypadku zagranicznego banku nie ma tu żadnej różnicy? Chciałbym założyć lokatę w Inbanku i temu pytam.

  OdpowiedzUsuń
 30. InBank też sam pobiera podatek. To, że on jest zagraniczny nie znaczy, że mógłby działać z ominięciem prawa polskiego. Oni działają w Polsce na zasadzie oddziału zagranicznego. Fizycznie znajduje się on w Warszawie na ulicy Fabrycznej. Na takie rozwiązanie pozwalają wspólne przepisy europejskie i uzyskali też zgodę naszego KNF. InBank to nie jedyny bank, który działa w Polsce na zasadzie oddziału zagranicznego. Tyle, że już chyba tylko oni mają jeszcze względnie sensowne lokaty.

  Z ciekawości zalogowałem się i sprawdziłem, czy mi pobrali podatek belki. Także mogę potwierdzić, że pobierają.

  OdpowiedzUsuń
 31. Czy jest możliwość przelania pieniędzy z Getin Banku na lokatę do Inbanku bezpłatnie, a nie elixirem? Założyłam online taką lokatę i poprzez Bluemedia przelew został wygenerowany z banku Getin, ale za opłatą 9 złotych.

  OdpowiedzUsuń
 32. @Anonimowy Ja z tego co pamiętam zakładałem z Getinu i nie było żadnych prowizji. Chyba wybrałaś sobie przelew z konta oszczędnościowego w Getinie? Jak już robiłaś przelew w tym miesiącu z niego, to kolejny jest płatny - obojętnie gdzie i jak byś przelewała. Przelej na konto osobiste i stamtąd zrób przelew, ale wypłacając z konta oszczędnościowego drugi raz w miesiącu Getin i tak Ci potrąci prowizję. To jest ważne z jakiego konta robisz przelew, bo na nie będą wracać pieniądze po zakończeniu lokaty. Można je potem zmienić owszem, ale trzeba do nich napisać.

  W drodze wyjaśnienia jeszcze - Elixir to jest ten zwykły przelew internetowy. Jest w Getinie darmowy. Przy przelewie przez BlueMedia możesz też nie wybierać przelewu Getin online tylko wybrać opcję "mam konto w inny banku" i wtedy wyskoczy Ci konto Blue Media, a przelew zrobisz ręcznie Elixirem - czyli zwykłym przelewem na te podane dane. Tylko nr w tytule musisz wprowadzić ręcznie. Ja tak robię zakładając lokaty w Inbanku i jeszcze oprócz numeru dopisuję w tytule "przelew na lokatę", ale to nie jest wymagane.

  Z kolei pieniądze z lokaty wracają zwykłym przelewem. Dochodzą w ciągu 1 dnia roboczego.

  OdpowiedzUsuń
 33. Getin jest strasznie pod kreską, wręcz na granicy bankructwa. Tam jakieś plany naprawcze mają wprowadzane, szukają ciągle pieniędzy, więc może wprowadzili jakąś opłatę za taki przelew. Tego nie wiem, ale tak jak kolega powyżej napisał możesz przelać zwykłym przelewem tylko musisz wybrać "mam konto w innym banku" i przelejesz do Blue Media zwykłym przelewem. Też tak zazwyczaj robię.

  OdpowiedzUsuń
 34. Witam, przed chwilą zrobiłem przelew z VELO Banku (GetinBank) przez blue media i nie płaciłem żadnej prowizji.
  Pozdrawiam Marek

  OdpowiedzUsuń
 35. Marku, ale czemu by miała być prowizja? Nie ma żadnej prowizji. Robiłem dziesiątki razy z wielu banków przelewy Blue Media i nigdzie nie było prowizji.

  OdpowiedzUsuń
 36. Te lokaty bardzo ciekawie się prezentują. Rewelacyjny wpis godny uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 37. Rzetelnie i przejrzyście przygotowany tekst na temat lokat. Bardzo mi się podoba, każdy laik powinien wszystko tu zrozumieć.

  OdpowiedzUsuń