Lokaty BEZ KONTA Najlepsze bez otwierania, zakładania konta, Internetowe (online) na dobry procent

Otwieranie konta tylko ze względu na lokatę mija się zwykle z celem, ale są jeszcze dobre lokaty bez konta osobistego. Najlepsze terminowe lokaty bankowe można spotkać w zaledwie kilku bankach - cała reszta ma albo bardzo niski procent, albo jakieś obłożenia w postaci szeregu warunków do spełnienia dotyczących inny produktów bankowych w ramach ofert łączonych. Obecnie ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe oferty lokat nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Jest to niewątpliwie spory problem dla osób, które cenią bezpieczeństwo i nie chcą ryzykować swoich oszczędności inwestując je w produkty bazujące na notowaniach giełdowych albo inne łączone i skomplikowane oferty, w których nawet jeśli nie stracimy, to możemy wyjść na zero po 3-5 latach - tym samym tracąc alternatywny zysk z lokat (wprawdzie niewielki, ale zawsze dodatni). Niejednokrotnie tego typu produkty łączone i strukturyzowane są obarczone licznymi ukrytymi prowizjami i warunkami. Dlatego też nie dziwi fakt, że mimo niskich stóp procentowych, wiele osób nadal woli klasyczne lokat (włącznie ze mną).

Nie będę się rozpisywać nawet o lokatach strukturyzowanych, które realnie nie mają z lokatą nic wspólnego poza nazwą oraz lokatach z funduszami inwestycyjnymi, gidze potencjalne straty z funduszu w przypadku negatywnego scenariusza są w ogóle nieporównywalne do potencjalnych odsetek z lokaty. Tego typu lokaty spełniają głównie funkcję wabika do inwestycji w fundusz obarczonej ryzykiem inwestycyjnym. Z kolei te z kontami zwykle ograniczone są do niewielkich kwot. Niejednokrotnie wymagają utrzymywania jakiegoś określonego salda na rachunku, który ma 0%, co automatycznie obniża nam w efekcie oprocentowanie całości kapitału. Niektóre wymagają stałych wpływów, przelewów wynagrodzenia itp. Jeśli nie spełniamy tych warunków, to oprocentowanie nam jest obniżane. Poza tym, nawet jeśli nie ma warunków, to ile tych kont mamy otwierać? Trzeba o nich potem pamiętać, zamykać je, bo nawet jak są darmowe, to z czasem bank może wprowadzić jakieś opłaty i powstanie nam saldo ujemne. Jakbyśmy policzyli ile zyskujemy na różnicy w oprocentowaniu, to są to bardzo nie wielkie kwoty.

Jest jednak kilka lokat bardzo atrakcyjnie oprocentowanych jak na dzisiejsze warunki, do których nie trzeba otwierać konta osobistego ROR. Dodatkowo zakłada się je całkowicie przez Internet bez ruszania się z fotela. Z kolei po ich zakończeniu pieniądze mogą wrócić na nasze konto w innym banku albo lokata może się odnowić. Odnowienia są już zawsze na gorszych warunkach, dlatego lepiej ustawiać lokaty jako nieodnawialne i podawać konto do zwrotu środków, a następnie jeżeli nie chcemy wykorzystać pieniędzy z lokaty, to możemy założyć kolejną w kolejnym banku. Poniżej prezentujemy naszym zdaniem najlepsze lokaty bez konta osobistego.

Dobre lokaty bez zakładania konta.

Lokata Bezkarna w BGŻ Optima na 3,5% do 20 000 zł na 3 miesiące oraz Lokata Bezkompromisowa na 2,7% do 100 000 zł, dla nowych klientów.

Lokata Bezkarna i Bezkompromisowa to jedne z najlepszych obecnie lokat na rynku. Dobry procent, duża kwota maksymalna, można zerwać bez utraty odsetek. Są przeznaczone dla nowych klientów BGŻ Optima i tych, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie korzystali z żadnych produktów BGŻ Optima. Taką lokatę można założyć tylko z kontem oszczędnościowym 2,6% (Nota Bene też dobry procent jak na dzisiejsze warunki). Nie jest to żadne konto osobiste, żaden ROR. Jest całkowicie darmowym kontem oszczędnościowym, bez dosłownie ani jednej opłaty - jak widać w tabeli opłat i prowizji. Nie ma żadnych kart i co najważniejsze - po zakończeniu lokaty można je zamknąć przez Internet po zalogowaniu do systemu - pisząc do nich wiadomość, że chcemy zamknąć konto oszczędnościowe i wypowiedzieć umowę ramową. Lokatę Bezkarną lub Bezkompromisową można założyć tylko na etapie składania wniosku. Linki do wniosków na stronie BGŻ Optima zamieszczam poniżej. W czasie składania wniosku musimy załadować skan dowodu osobistego. Może to być zdjęcie wykonane telefonem. Potem robimy przelew aktywacyjny w kwocie takiej jaką zdeklarowaliśmy we wniosku do zdeponowania na lokacie.

 • Oprocentowanie: 3,5%
 • Kwota: do 20 000 zł
 • Okres: 3 miesiące

Po zakończeniu lokaty, jeśli chcemy zostawić sobie konto oszczędnościowe, to lepiej przelać pieniądze na inną lokatę, bo oprocentowanie promocyjne na koncie oszczędnościowym jest dla nowych środków. Po zakończeniu lokaty w innym banku można ustawić je jako konto do zwrotu środków rachunek oszczędnościowy w Optimie i już z nowymi środki załapiemy się na kolejny okres podwyższonego oprocentowania. Możemy je także od razu zamknąć jak ktoś go nie chce.

Lokata Happy w Idea Banku 4% do 20 000 zł, dla nowych klientów (bez otwierania konta)

Lokata Happy niepodzielnie rządzi na rynku swoim najwyższym oprocentowaniem. Nie ma wyżej oprocentowanej klasycznej lokaty bez dodatków i bez otwierania konta w banku. Niestety można ją założyć tylko raz i jest ograniczona do 20 000 zł. Przy czym jest to również jedną z najlepszych lokat na rynku.

 • Oprocentowanie: 4%
 • Kwota: do 20 000 zł
 • Okres: 3 miesiące

Lokata Beztroska 3,9% do 1 mln zł. Można zerwać bez utraty odsetek (bez otwierania konta)

Lokata umożliwia zdeponowanie dużych kwot na bardzo dobry procent. Jest na 3 miesiące, ale można ją zerwać bez utraty odsetek w dowolnym momencie. Pieniądze z odsetkami za czas utrzymywania lokaty można wypłacić szybciej niż z konta oszczędnościowego, bowiem na koncie oszczędnościowym odsetki naliczane są dopiero na koniec miesiąca, a tutaj dostajemy je od razu w momencie zerwania lokaty (przetestowaliśmy!). Najlepsza lokata na trudne czasy.

 • Oprocentowanie: 3,9%
 • Kwota: do 1 mln zł
 • Okres: 3 miesiące, ale można zerwać w dowolnym momencie bez utraty odsetek

Lokata Happy PRO w Idea Banku 3% (od 20 000 do 100 000 zł), dla nowych klientów (bez zakładania konta)

 • Oprocentowanie: 3%
 • Kwota: od 25 000 do 100 000 zł
 • Okres: 3 miesiące

e-Lokata dla nowych środków w Getin Bank 3,9% na 4 miesiące, do 1 mln zł (bez zakładania konta, zrywana bez utraty odsetek)

Link do wniosku na stronie Getin Banku o otwarcie e-Lokaty 3,9% na 4 miesiące - dla nowych środków
(przez Internet, bez konta! do 1 mln) Zrywana bez utraty odsetek w dowolnym momencie.

W przypadku zerwania od razu wypłacają kapitał z należnymi odsetkami. Trzeba wyrazić zgody marketingowe, ale nikt nie dzwoni. Raz na miesiąc może przyjść sms i to tyle. Zgody można potem przez Internet, po zalogowaniu samemu wycofać po zakończeniu lokaty.

Lokata Witaj 4% na 3 lub 6 miesięcy do 10 tys. dla nowych klientów NEST BANK (wymaga zakładania konta, ale w pełni darmowego bez warunków)

To ostatnia klasyczna lokata z dobrym oprocentowaniem na rynku, która jest godna uwagi. Niestety żeby ją założyć musimy założyć konto w Nest Banku. Nest Bank powstał z fuzji Banku Smart i BIZ Banku. Wspominam o niej dlatego, że konto to jest darmowym rachunkiem bez warunków do spełnienia przez klienta. Nie trzeba płacić kartą, nie ma wymaganych wpływów itp. Nie ma też żadnych opłat za standardowe czynności związane z prowadzeniem rachunku (także to jedno z bardzo nielicznych kont darmowe bez warunków). Lokatę można założyć przez 30 dni od otwarcia konta. Moim zdaniem ze względu na bezwarunkowo darmowe konto jest to dobra oferta. Szczególnie jak ktoś już wykorzystał lokaty na start w Idea Banku i BGŻOptimie. Uwaga! Aktualizacja: Lokata Witaj w Nest Banku standardowo jest na 3 miesiące, ale można ją również założyć na 6 miesięcy na 4%!, czyli to już bardzo solidna lokata. Nie ma drugiej takiej na rynku, ale chcąc założyć ją na 6 miesięcy musimy zapewnić wpływ z wynagrodzenia w wysokości minimum 1000 zł. Mamy na to 60 dni od założenia tej lokaty. Jeżeli nie zapewnimy takiego wpływu w ciągu 60 dni od otwarcia lokaty, to bank obniży nam oprocentowanie. Warunku takiego nie ma w przypadku Lokaty Witaj otwieranej na 3 miesiące. 6-miesięczny wariant to ciekawa opcja jak ktoś chce zmienić stare konto na w pełni darmowe Nest Konto i ma odpowiednie wpływy z tytułu wynagrodzenia, emerytury itp. Proces wygląda tak samo jak wszędzie, wypełniamy wniosek, robimy przelew aktywacyjny na symboliczną kwotę i gotowe. Lokatę zakładamy dopiero po otwarciu konta.

Link do wniosku o bezwarunkowo darmowe Nest Konto z Lokatą Witaj 4% na 3 lub 6 miesięcy do 10 tys.
(Lokatę zakłada się dopiero po założeniu konta z poziomu bankowości internetowej)

InBank Lokata od 5000 do 50 000 do 3,15%

InBank to zagraniczny bank działający od wielu lat w kilku państwach Unii Europejskiej. Dokładnie wywodzi się z Estonii. Bank otrzymał od KNF zgodę na działalność w Polsce. U nas jest znany bardziej z oferty kredytowej. Działalność InBank jest stricte bankowa - gromadzi depozyty i udziela kredytów - nie ma tam inwestycji, funduszy, polisolokat, lokat strukturyzowanych, ani nawet kont. Przy czym gwarantem nie jest nasz BFG, tylko estoński. Lokaty są za to dość wysoko oprocentowane na tle naszych banków. Zakłada się je całkowicie przez Internet. Im dłuższy okres lokaty tym wyższe oprocentowanie.

Dostępne okresy lokaty:

 • Lokata na 32 miesięcy - 3,15%
 • Lokata na 24 miesięcy - 3%
 • Lokata na 12 miesięcy - 2,85%
 • Lokata na 6 miesięcy - 2,65%

Jak zwykle zapraszam do zadawania pytań i wyrażania własnych spostrzeżeń i opinii w komentarzach.

Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii.

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty itp:
37 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Nie przypuszczałam, że są jeszcze dostępne lokaty na 4%, szkoda, że ona jest tylko do 10 000. Dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na większe kwoty lepsza jest Optima. Może nieco mniejszy procent niż Happy, ale to i tak większy niż wszystkie inne lokaty, które nie są z jakimiś dodatkowymi produktami i nie są ograniczone do 10 tys. Niektóre konta oszczędnościowe w innych bankach mają promocyjne oprocentowania ograniczone nawet do 5000 zł albo do wysokości najwyższego wpływu w danym miesiącu. Jak się policzy realnie ile ten procent wynosi od tak małej kwoty, to widać ile realnie jest warty. Te konto w BGŻOptimie jest ok, ale nie można tam za długo pieniędzy trzymać, bo przestają być nowymi środkami z podwyższonym oprocentowaniem. Na pewno warto założyć, chociażby ze względu na tą Lokatę Bezkarną - nie znam lepszej dla większych kwot.

   Usuń
  2. Rzeczywiście to są najlepsze lokaty bez konta, nic lepszego nie ma już niestety. Jak się wszystkie wykorzysta to już za bardzo nie ma gdzie trzymać pieniędzy, a kolejnego konta nie będę zakładał z powodu odrobinkę lepiej oprocentowanej lokaty na 3 miesiące. Bez promocji kolejne jedynie już w Idea Banku i BGŻ Optimie te zwykłe coś sobą reprezentują, a w innych bankach to już totalna stypa i ciągle obniżają i obniżają.

   Usuń
  3. Dobre lokaty bez otwierania konta są już rzadkością. Jedynie lokaty internetowe coś jeszcze reprezentują sobą. Niby przestali obniżać stopy procentowe, a banki dalej przycinają oprocentowanie lokat. Ewentualnie próbują skłaniać ludzi do zakładania konta dając odrobinę większy procent, ale jak się to policzy, biorąc pod uwagę fakt, że są one ograniczone do 10 tys. na maksymalnie 3 miesiące, to za dużo zachodu z otwieraniem konta za te parę złotych różnicy w stosunku do lokaty bez konta.

   Usuń
 2. Witam Pani Sylwio i Panie Adamie, a co sadzą Państwo o lokacie Momentum w Ideabank? Jest ona w tej chwili oferowana min. klientom, którzy mieli ulokowane środki w Topgigantach (nie przyniosły zysku po roku i prawdopodobnie już nie przyniosą) Zostać w Idea na ich warunkach czy szukać innych rozwiązań?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie znam tej lokaty, do mnie nie dzwonili. Może w wolnej chwili trochę poszperam. Parę razy mnie nieco kusiło na TopGigantów, ale nie skorzystałam. Ja nie przepadam za takim produktami opartymi o wyniki spółek giełdowych. Wole mniejszy, ale pewny procent. Jak tam jest po kilka spółek, to prawdopodobieństwo niespełnienia warunku jest raczej spore. Bank to pewnie dokładnie oszacowuje. Przy większych kwotach na lokatach strukturyzowanych nawet z gwarancją zwrotu kapitału wyjście po 3 latach na zero to też spora strata w postaci alternatywnego zysku z klasycznej lokaty bankowej. Przed podjęciem decyzji proszę sprawdzić, czy tam Panu jakiejś prowizji nie potrącą z kapitału za rezygnację z tego produktu strukturyzowanego. Domyślam się, że ta lokata Momentum też ma jakieś warunki do spełnienia związane z giełdą?

   Usuń
  2. Lokata Inwestycyjna o charakterze rentierskim,

   Łączna 100% gwarancja kapitału (Kwoty Lokaty) + Bankowy Fundusz Gwarancyjny:

   Ø czyli 100% wpłacanych przez Klienta środków,

   Ø co roku, przez 5 lat, na rachunek wskazany przez Klienta wypłacana będzie 1/5 (20%) kwoty Lokaty.


   W ubiegłym roku lokata zarobiła 4,97%


   Tak to wyliczają:

   50% wagi ma indeks o najwyższej stopie zwrotu.

   25% wagi ma indeks o drugiej najwyższej stopie zwrotu.

   12,5% wagi ma indeks o drugiej najwyższej stopie zwrotu.

   12,5% wagi ma indeks o drugiej najwyższej stopie zwrotu.

   0% wagi ma indeks o najniższej stopie zwrotu.

   Old Mutual – Equity Absolute Return Fund
   PIMCO Emerging Markets Bond Fund
   Nordea 1 - European High Yield Bond Fund
   M&G Optimal Income Fund
   Nordea 1 - Stable Return Fund

   Dla mojej inwestycji 150 tys. koszt to ten na wejściu i wynosi 3%.

   Jak zrezygnuje z Topgigantow to potrąca mi 2% od 150 tys. Ich kontrpropozycja to właśnie lokata Momentum na 50 tys. i na pozostałe 100 tys. 2,85 % na 2 lata.

   Proszę o pomoc w podjęciu najlepszej decyzji.

   Usuń
  3. Przypomniało mi się, że jednak ktoś tam dzwonił i jakąś rentierską mi proponowali o podobnym charakterze, ale się nie zdecydowałem, bo nie lubię takich pogmatwanych produktów.

   Nie wiem czy dobrze rozumiem - jak Pan zrezygnuje z TopGigantów to potrącą 2%, ale nie potrącą tego jak Pan przejdzie na tą Momentum?

   Jak Pan przejdzie na Momentum to potrącą za to 3% na wejście od 150 tys.?

   To jest Pan od razu na -3%.
   2,85% na 2 lata to jak klasyczna lokata.
   50 tys. uzależnione jest od wyników funduszy? Nie bardzo wiem w jaki sposób? Rozumiem, że te 50 tys. daje Pan na 5 lat na strukturę z gwarancją kapitału i 1/5 z tego będzie co roku wypłacana?

   Strasznie pogmatwane. Ile jeszcze zostało Panu w tych Top Gigantach do końca?

   Usuń
  4. Twój przypadek utwierdza mnie jeszcze bardziej w przekonaniu, że najlepsze są zwykłe lokaty. Takie jak Pani Sylwia opisała w tym artykule i nie ma co się dać skusić na obiecywane 5% na strukturach, lokatach z funduszem i innych kombinowanych wymysłach bankierów. Oni Ci będą gadać, że nie zarabiasz na zwykłych lokatach, bo jest mały procent, ale zarabiasz ten procent, a właśnie na tych wszystkich strukturyzowanch i innych kombinowanych nie zarabiasz, bo wychodzisz na 0, a do tego jeszcze jakieś opłaty.

   Usuń
  5. Pani Sylwio te 3% za wejście jest od kwoty 50 tys. bo tylko ta kwota będzie na Momentum. Tez tego wszystkiego nie lubię, ale już niestety siedzę w tym i muszę coś z tym zrobić...

   Usuń
  6. A w Top Gigantach mam jeszcze 2 lata. Spółka Sony jeden z tych Gigantów jest w bardzo zlej kondycji, w tej chwili - 19% i widząc to co się dzieje na świecie (dużo się zamyka) nie będzie lepiej.

   Usuń
  7. Ze spółkami i giełdą to tak bywa. Te fundusz też nie wiadomo nigdy jak wyjdą. Trudno mi Panu doradzić coś konstruktywnego. Z tego co Pan napisał - z jednej strony jeżeli zakłada Pan, że Sony się nie poprawi, to nie ma sensu trzymać 2 lata i iść na 0, bo te 2% to Pan odzyska w niecały rok (kilka miesięcy) na zwykłej lokacie, a potem te pieniądze zaczną zarabiać.
   Z drugiej strony w wariancie z Momentum nie ma opłaty ze wystąpienie -3%. Większa część 100 tysięcy od razu zacznie zyskiwać na 2,85% mniejsza 50 tys. na start traci 2% Przy negatywnym scenariuszu rozumiem, że ta lokata nie zarabia nic i nie traci? Po prostu wypłacają 1/5 co roku przez pięć lat, czyli minimum 10 tys. rocznie? Dobrze rozumiem?

   Musiałby Pan sobie to policzyć. Ile Pan zarobi zrywając Top Gigantów i dając na zwykła lokatę i ile w przypadku negatywnego scenariusza z Momentum i wybrać to co wyjdzie lepiej. Na Momentum przypuszczam może Pan coś zarobić i może nie zarobić. W takim wypadku ostatnie 10 tys. będzie leżakować 5 lat na 0%. Chyba, że jest tam jeszcze jakieś ryzyko związane z możliwością straty, to wtedy Momentum bym sobie odpuściła.

   Takie te produkty, że ciężko obliczyć nawet ;)

   Usuń
  8. Te wymienione to są chyba jedyne dobre lokaty bez zakładania konta. Może w końcu to oprocentowanie lokat zacznie kiedyś rosną. Ta W Nest Banku już wymaga otwierania konta, ale ogólnie rekompensuje to oprocentowaniem. W przypadku BGŻ Optimy można uznać, że nie wymaga zakładania konta, bo to takie konto oszczędnościowe tylko. Łatwo je potem zamknąć, a za rok można znowu skorzystać z promocyjnej lokaty.

   Usuń
 3. Witam, mam pytanie odnośnie rachunku oszczędnościowego w BGŻOptima, czy jest możliwość założenia kilku rachunków, na przykład w kontekście tzw rachunków celowych? Czytałem, gdzieś na jakimś blogu, że jest taka opcja, ale nie udało mi się uzyskać informacji od właściciela bloga ;). Czy jest taka opcja?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale chyba można 3 celowe założyć. Mogło się też coś pozmieniać, dlatego dla pewności najlepiej zadzwonić na infolinię i zapytać.

   Usuń

 4. Witam i proszę o pomoc. Chciałabym bezpiecznie ulokować 150000 pln na lokatę przez internet. Jednak mam pewne obawy, czy takie lokaty są pewne i czy nie okaże się, że te środki znikną. Jaką lokatę wybrać bez zakładania konta żeby mieć dostęp do niej przez Internet? Z góry dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są bezpieczne. W zasadzie korzystam tylko z takich internetowych ze względu na wygodę. Lokuję w ten sposób oszczędności od lat i nigdy nic mi nie znikło. To są normalne banki, prawie każdy bank dzisiaj działa przez Internet.

   Co do wyboru lokaty, to kwota jest już dość spora. Można dać całość gdzieś całość, ale najlepsze lokaty mają niestety ograniczenie do 100 000. Pomijam te do 10 000 zł, bo nie ma sensu tak rozbijać dużej kwoty.

   Ja na pewno bym dała połowę na Lokatę Happy Plus na 3% na 3 miesiące i połową na Lokatę Bezkarną w Optimie też na 3% na 3 miesiące. W tej drugiej się zakłada konto oszczędnościowe, ale to nie jest rachunek osobisty - ROR, nie ma totalnie żadnej opłaty za cokolwiek, ani żadnych warunków. Można je potem po zakończeniu lokaty zamknąć przez Internet. Tak było przynajmniej jak ja zakładałam.

   Według mnie to optymalna kombinacja. Obie są opisane powyżej. Może Pani też dać całość do Lion,s, ale ja widać w opisie powyżej, procent będzie niższy, a przy dużych kwotach to jest jednak zauważalna różnica.

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Bardzo dziękuję za radę i konkretną wypowiedź. Z ulokowaniem środków na te lokaty muszę jednak poczekać do 28 tego miesiąca, gdyż czekam na zerwanie lokat w innym banku. Mam nadzieję, że do tego czasu te oferty będą jeszcze aktualne. Aczkolwiek mam jeszcze inny problem, otóż na stałe mieszkam za granica, jestem ciągle obywatelką Polski i posiadam również konto w banku w Polsce. Nie mniej jednak przy logowaniu się, mój numer kierunkowy na telefon kontaktowy uniemożliwia mi te operacje. Czy ktoś już spotkał się z podobnym problemem i pomoże mi go rozwiązać? Serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
  3. Rozumiem, że SMS z kodem nie przychodzi na ten zagraniczny numer?

   Usuń
  4. Tak Pani Sylwio. Wręcz nie mogę się zalogować przez internet chcąc zmienić numer kierunkowy kraju.

   Usuń
  5. W jakim to banku, jeżeli może Pani zdradzić? Jak nawet zalogować przez Internet się nie da, to może jest dostęp internetowy zablokowany po 3 nieudanych próbach logowania? W większości banków jak się 3 razy wpisze nieprawidłowe hasło, to dla bezpieczeństwa blokuje się dostęp do bankowości internetowej i trzeba dzwonić, żeby odblokowali.

   Aczkolwiek z tego co się orientuję numer telefonu tylko w niektórych bankach można zmienić przez Internet, w większości trzeba dzwonić. Najlepiej jak Pani przedzwoni do swojego banku.

   Usuń
 5. Witam Pani Sylwio, czy nie ma za dużego ryzyka założenie lokaty w Geting Noble Bank na dużą kwotę (ok 200 tys. zł) W innych bankach lokaty już nie mogę założyć, a o Geting Noble Bank chodziły głosy, że upadnie?? Rating ma nie za ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam.
   Myślę, a w zasadzie mam nadzieję, że nie upadnie. To jest bardzo duży bank i nie jedno już przetrwał. Jakby upadł, to będziemy mieć spory kryzys finansowy w Polsce. W zasadzie 200 tys. to kwota, która spokojnie mieści się w gwarancji BFG, ale sama bym się bała, bo ja bardzo lubię bezpieczeństwo. Także nie jestem w stanie powiedzieć jakie jest ryzyko, bo w teorii jest nieduże, a w praktyce (jak historia kryzysu w USA pokazuje) wszystko się może zdarzyć.

   Usuń
 6. Skan dowodu osobistego. Czy to jest bezpieczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bezpieczne, według mnie nawet bardziej bezpieczne niż dawanie do skserowania lub zeskanowania dowodu w placówce banku, bo tu skan dowodu trafia od razu do systemu banku, a w oddziale w zasadzie nie widzisz gdzie to trafia.

   Te wgrywanie zdjęcia / skanu lub dowodu ma tylko BGŻOptima, ale w zasadzie gdziekolwiek coś zakładasz, czy to konto, czy lokatę, czy bierzesz kredyt, czy przez Internet, czy w oddziale, zawsze podajesz pesel, serię i numer dowodu, datę wydania dowodu lub datę jego ważności, wszystkie dane adresowe i inne dane. Także i tak musisz podać wszystko co masz w tym dowodzie i tak. Oni to wprowadzili w celu weryfikacji twojej tożsamości i właśnie dla bezpieczeństwa, aczkolwiek zawsze to jakaś dodatkowa uciążliwość. Chociaż przy dzisiejszych aparatach w telefonach nie jest to problem.

   Usuń
 7. Witam poczytałem bloga i jest bardzo ciekawy. Mam pytanko dostałem taką ofertę z Lions Bank: Jest to pierwszy FIZ wierzytelnościowy ze statutową gwarancją zysku min. 5% rocznie oraz gwarancją kapitału – chroniąca nawet w przypadku upadku. Cel inwestycyjny funduszu to granica min. 10% w skali roku. Fundusz w trakcie trwania będzie wypłacał Państwu zarówno zysk jak i kapitał. Minimalna kwota inwestycji to 180 000 zł. Jest tak pięknie, czy tylko tak wygląda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne tylko wygląda. To znaczy nie znam tego produktu i nie mogę się wypowiedzieć. Z Pana opisu wydaje się bardzo ciekawy, ale trzeba by przewertować dokładnie umowę. Złożone produkty, nawet te które pozornie wydają się proste, często w umowach mają wiele komplikacji i warunków. Dlatego osobiście za takimi nie przepadam.

   Gwarancja kapitału - kto ją daje? Lion's?
   Statutowa gwarancja zysku - pytanie co oznacza statutowa? Czy nawet jak wartość jednostek funduszu spadnie to i tak wypłacą kapitał + 5% w skali roku?

   Jak wyglądają opłaty?

   Najlepiej przy następnym kontakcie poprosić o przesłanie dokumentów i przewertować wszystko od deski do deski.

   Nie znam się na wierzytelnościach, także trudno mi się wypowiedzieć konkretnie.

   Usuń
 8. Ciekawe spostrzeżenia. Jakiś czas temu czytałam też artykuł o lokatach banku Millenium. Wiele osób wypowiadało się też, że posiadają tam rachunki oszczędnościowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Millennium to lokaty są słabe, zawsze były słabe, poza tym bardzo kombinowane, z warunkami i mało przejrzyste. To nie jest bank nastawiony na pozyskiwanie pieniędzy z lokat, a raczej z opłat, jak to jest we wszystkich takich molochach. Oczywiście konto darmowe, ale jak spełnisz ileś tam warunków. Podobnie jest z kontami oszczędnościowymi. Może się zdarzyć jakaś promocja na lepszy procent, który i tak będzie przeciętny i w dodatku pod warunkami jakie klient musi spełnić, żeby go uzyskać lub żeby mu nie nie obniżyli tego oprocentowania. Typowa strategia dla wielkich banków.

   Usuń
 9. Dzień dobry, jestem Agnieszka. Właśnie dzisiaj o kwestię otwierania konta oszczędnościowego + lokaty bezkarnej w BGZOptima dopytałam. Mam konto w Polsce w BZWBK na adres i numer telefonu poza Polska. Chciałam otworzyć konto i lokatę w Optima i tam przelać część pieniędzy z WBK. Niestety, odpowiedz z Optima była jednoznaczna - nie otworzą konta bez numeru telefonu i adresu w Polsce. A nawet jeśli im takie podam, to przy niezgodności adresów w obu bankach wniosek o przelanie funduszy zostanie odrzucony. A szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj Agnieszko. Obawiam się, że we wszystkich bankach będzie tak samo. Dane muszą się zgadzać, to jest regulowane przepisami prawnymi, to nie jest jakieś ich tam widzimisię. Ustawa to reguluje. Z numerami zagranicznymi to różnie bywa, czasem ludzie piszą, że bank niby akceptuje, ale potwierdzenie nie dochodzi. Jak się ustawia zagraniczny adres w banku, to najlepiej go dać jako korespondencyjny.

   Usuń
 10. Top Giganci z Idea Bank (7 edycja chyba???) tydzień temu zamknęła się z zyskiem 14% w skali dwóch lat, więc chyba nie taki diabeł straszny jak go malują :P Ci co nie wzięli pewnie teraz żałują :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam. Weszłam w to, w zeszłym roku się nei zamknęłaz zyskiem więc stwierdziąłm, ze klapa, ale nie odpuszczę i poczekam do końca 3 lat by nie tracić na opłatach. Dziś telefon, że mam 14% :) Namawiają na Momentum VI, ale chyba mam za słabe nerwy by 6 lat czekać ;)

   Usuń
 11. Top Giganci to jest strukturyzowana - można wyjść po 3 latach na zero, a zważając na to, że jest tam warunek oparty o koszyk bodajże 5 spółek, to prawdopodobieństwo, że jakaś zawsze będzie na minus jest duże. 7 edycja się zamknęła z zyskiem, a wcześniejsze jak? Bez zysku? ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dzięki za te zestawienie. Wprawdzie są jeszcze teoretycznie dobre lokaty na dobry procent, ale wszystkie wymagają spełniania jakichś warunków i są bardzo ograniczone kwotowo i czasowo. Takich lokat bez konta jest naprawdę niewiele.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak to jest z tą lokatą Happy z Idea Banku na te 4%, że jest jednorazowa, czy to jest kupienie naszych danych w ten sposób? Czy można wnioskować o usuniecie naszych danych? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj wszystkie najwyżej oprocentowane lokaty są albo dla nowego klienta albo dla nowych środków. Chodzi o przyciągnięcie uwagi nowego klienta lub kapitału. Poza tą promocyjną lokatą Happy, Idea i tak ma prawie zawsze najlepsze lokaty. Jedynie BGŻ Optima ma porównywalne oprocentowanie. Liczą po prostu, że zostaniesz u nich i będziesz zakładał kolejne.

   Co do danych to Ty jesteś ich właścicielem i zawsze masz prawo zażądać ich usunięcia. Chociaż bank ma chyba obowiązek trzymać jakąś historię transakcji, ale nie może do niczego wykorzystywać Twoich danych. Każdą zgodę marketingową można cofnąć. Do mnie oni w ogóle nie dzwonią. Kiedyś to chociaż zadzwonili jak się kończyła lokata, żeby przypomnieć. Dzisiaj w ogóle.

   Usuń