Konto OPTYMALNE: [Opinie, Opłaty] BGŻ BNP Paribas

W końcu wzięliśmy się za prześwietlenie ostatnio intensywnie reklamowanego Konta Optymalnego BGŻ BNP Paribas, które według reklam ma być w pełni darmowym kontem osobistym bez warunków i wymogów wobec klienta. Sprawdźmy zatem, na ile reklamy pokrywają się z prawdą.

Na rynku prawie nie ma kont, które można uznać za darmowe bez warunków. Prawie zawsze są jakieś wymogi wobec klienta dotyczące płatności kartą, wpływów itp. Konto Optymalne w BGŻ BNP Paribas przynajmniej na pierwszy rzut oka takowych nie posiada. Rachunek ten może być poważną konkurencją dla darmowego Nest Konta w Nest Banku, bez opłat i warunków, czy Konta Idealnego w Idea Banku, też bez opłat i warunków. Oprócz tych rachunków w zasadzie na rynku nie ma innych dobrych kont, które można uznać za darmowe bez opłat i warunków. Jednak pojawienie się Konta Optymalnego sugeruje, że banki powoli zaczynają odchodzić od oblepiania kont osobistych szeregiem opłat, prowizji i wymogów.

Konto Optymalne BGŻ BNP Paribas https://www.bgzbnpparibas.pl
Nasza Ocena: 4 na 5 5 star

Konto Optymalne w ogólnym ujęciu jest bardzo dobre - duży pewny bank, dużo oddziałów, brak opłat i prowizji za standardowe czynności, pełna funkcjonalność i dostępność do szerokiego wachlarza usług bankowych.

Cechy Konta Optymalnego i Opłaty

 • Brak opłat za otwarcie i prowadzenie (bez warunków)!!
 • Brak opłat za wydanie i obsługę karty (bez warunków)!!
 • Przelewy internetowe i mobilne 0zł
 • Duży bank z dużą ilością oddziałów, bankomatów i wpłatomatów
 • Darmowe wypłaty z bankomatów własnych oraz Planet Cash (jest ich bardzo dużo)
 • Darmowe wypłaty z bankomatów za granicą (BNP Paribas oraz banków zrzeszonych w sieci Global Network i Global Alliance)
 • Darmowe wpłatomaty własne
 • Darmowe zlecenia stałe i polecenia zapłaty
 • Częste promocje np. zwroty za płatności kartą, kupony rabatowe itp., czego zwykle nie ma w przypadku innych kont bezwarunkowo darmowych.

Za co zatem zapłacimy? Np. za dodatkowy nośnik zbliżeniowy (naklejka) np. na telefon - 1 zł miesięcznie. Osobiście takiego nie używam, ale jak ktoś lubi, to też nie jest to jakaś zauważalna opłata. Dodatkowa karta dla pełnomocnika do konta będzie już płatna. Oczywiście jak wszędzie są opłaty za papierowe dokumenty itp. Za wpłaty i wypłaty w kasie w oddziale także. Chyba że np. bankomat będzie nieczynny w danym oddziale, to wtedy nie zapłacimy za wypłatę pieniędzy w kasie. Nie są to czynności, które często się wykonuje. Ja na przykład tego typu czynności w ogóle nie wykonuję. Tym samym konto optymalne mogę uznać za rachunek bezwarunkowo darmowy.

Jak założyć Konto Optymalne przez Internet w BGŻ BNP Paribas

Niestety BGŻ BNP Paribas nie oferuje weryfikacji danych samym przelewem aktywacyjnym z innego konta w innym banku. Zostaje nam zatem opcja kuriera. Najpierw musimy wypełnić wniosek na stronie. W trakcie składania wniosku trzeba wgrać zdjęcie lub skan obu stron dowodu osobistego. Zdjęcie można zrobić nawet telefonem, ważne żeby było wyraźne.

Następnie przyjeżdża do nas kurier z umową do podpisania i gotowe. Prawdopodobnie zadzwonią wcześniej w celu potwierdzenia danych. Poniżej zamieszczam link do strony banku BGŻ BNP Paribas, gdzie zamieszczony jet wniosek o Konto Optymalne. Uwaga, BGŻ BNP Paribas oferuje jeszcze inne rodzaje kont, które nie są już darmowe bez warunków, dlatego ważne żebyśmy wypełnili dobry wniosek - o Konto Optymalne.

Wypłaty za bankomatów za granicą

Konto optymalne oferuje darmowe wypłaty z bankomatów za granicą w ramach sieci Global Network i Global Alliance (we Francji BNP Paribas, Włoszech BNL, Belgii BNP Paribas Fortis, Turcji TEB, USA Bank of the West i na Ukrainie Ukrsibbank, a także Barclays, Bank of America, Deutsche Bank, Westpac, Scotiabank). Nest Bank na przykład całkowicie wycofał się z darmowych wypłat z bankomatów za granicą. Ogólnie zwykle wygląda to tak, że nasz bank może nie pobierać opłat, ale może ją pobrać operator maszyny - bankomatu za granicą. Na stronie BGŻ BNP Paribas informuje, że posiadacze karty do Konta Optymalnego są zwolnieni również z opłat operatora bankomatów w ramach banków zrzeszonych w sieciach Global Network i Global Alliance.

Skrócona tabela opłat i prowizji

Czynność Opłata Uwagi
Otwarcie i prowadzenie konta0 złBez warunków!
Wydanie, wznowienie i obsługa karty0 złBez warunków!
Wypłata gotówki z krajowych bankomatów BGŻ BNP Paribas i Planet Cash0 złZ pozostałych 5zł
Wypłata gotówki z bankomatów za granią BNP Paribas i banków należących do sieci Global Network i Global Alliance0 złZ pozostałych 10zł
Wpłata gotówki we wpłatomatach BGŻ BNP Paribas0 złBez warunków
Przelewy internetowe (zwykłe) i przez bankowość mobilną0 złBez warunków
Zlecenie stałe 0 złBez warunków
Polecenie zapłaty 0 złBez warunków

Oczywiście tabela może ulec zmianie, ale bank sporo zainwestował i dalej inwestuje w kampanie reklamowe kont bezwarunkowo darmowych, więc raczej będą się tego trzymać

Konto optymalne uważam za bardzo dobry rachunek osobisty. Łączy w sobie dwie cechy, które nie są jednocześnie spotykane w innych bankach - konto można uznać za darmowe bez warunków i do tego pojawiają się liczne promocje i premie. Daje też możliwość wypłat z bankomatów za granicą. Wprawdzie tylko własnych i zrzeszonych w ramach współpracy międzynarodowych, ale główni konkurenci czyli Nest Bank i Idea Bank w ogóle nie dają możliwości wypłaty za granicą za darmo. Z kolei niewielkim minusem względem wspomnianych konkurentów jest fakt, że BGŻ BNP Paribas nie oferuje wypłat ze wszystkich krajowych bankomatów za darmo. Niewielkim dlatego, że bankomatów BGŻ BNP Paribas i Planet Cash jest naprawdę dużo. Nie jest to zatem jakaś większa uciążliwość. Ogólnie konto jest funkcjonalne i dobre, bank duży, pewny i bezpieczny, a oddziały w prawie każdym mieście. Dla mnie osobiście oddziały nie mają znaczenia, bo obsługuję swoje konta tylko przez Internet, ale są osoby, dla których może to być istotny element wyboru konta. Dlatego też o tym wspominam.

Podsumowanie

Konto Optymalne to w mojej ocenie dobre konto, ale są lepsze. Na przykład w Nest Banku mamy dodatkowo darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych. Jeżeli z jakichś powodów BGŻ Ci nie odpowiada, zachęcam do przeczytania także analizy alternatywnego konta bezwarunkowo darmowego w Nest Banku, którą znajdziesz pod tym linkiem Recenzja bezwarunkowo darmowego Nest Konta Osobistego

Jak zwykle zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii i sugestii.


Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty itp:
3 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Konto Optymalne 0 zł za prowadzenie konta 0 zł za obsługę karty debetowej dla posiadacza 0 zł za korzystanie z bankomatów BGŻ BNP Paribas i Planet Cash.

  OdpowiedzUsuń
 2. aperfectcircle19 lutego 2019 15:06

  Ja mam konto optymalne i nie narzekam, wszystko za 0, sprawna apka, niczego więcej nie potrzebuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. W Nest Banku są wszystkie bankomaty krajowe za darmo, a w BGŻ tylko ich własne. Dla mnie to przesądziło o wyborze Nesta.

  OdpowiedzUsuń