Najtańsze kredyty hipoteczne, mieszkaniowe / na budowę domu - Ranking, porównanie najlepszych ofert, w jakim banku najlepiej?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, często na spory "kawał życia".
Dlatego decyzje dotyczące wyboru oferty kredytu na mieszkanie lub dom są tak ważne. Przede wszystkim zawsze należy się dokładnie zapoznać z warunkami oferty. Przeczytać umowę, nawet kilka razy. Dokładnie zapoznać się z opłatami i prowizjami. Warto też porównywać oferty różnych banków i negocjować warunki kredytu.

Na co zwracać uwagę wybierając kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom?

Nie tylko procent jest ważny. Weźmy pod uwagę fakt, że obecnie w Polsce mamy bardzo niskie stopy procentowe, dlatego również kredyty są bardzo nisko oprocentowane. Jednak kredyt na mieszkanie, czy dom będziemy spłacać bardzo długo i w czasie jego spłacania zapewne zmieni się sytuacja gospodarcza w kraju, a tym samym Rada Polityki Pieniężnej może w przyszłości podnosić stopy procentowe. Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych najczęściej opierane jest o stawkę WIBOR 3M, a co za tym idzie jeżeli stawka ta się zmieni, to zmieni nam się również wysokość raty jaką spłacamy. Wysokość raty kredytu hipotecznego nie powinna być jedynym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę. Kredyty tego typu są często obarczone licznymi opłatami i prowizjami, z których tabelą należy dokładnie się zapoznać, by później nie było niespodzianek. Rozmawiając z doradcą warto najlepiej kilkukrotnie zapytać go o opłaty dodatkowe. Zapewne odeśle nas do tabeli opłat i prowizji, ale mimo to warto przewałkować ten temat.

Marża na kredycie hipotecznym

Warto zwrócić uwagę na konstrukcję opisującą ten element w umowie. Powinna to być stała marża, tak by bank w razie czego nie mógł jej zwiększać. Zdarza się, że banki walcząc o klienta przedstawiają oferty oparte na promocyjnej marży, która później ulega podwyższeniu. Nie powinno tak być, ale jeżeli podpiszemy taką umowę to oznacza, że wyrażamy zgodę na takie warunki. Ogólnie ani bank, ani kredytobiorca nie może zmieniać warunków umowy bez zgody drugiej strony. Chyba, że umowa uwzględnia taką możliwość.

Ubezpieczenia kredytów mieszkaniowych / na dom

Ubezpieczenia to również bardzo istotny czynnik. Często są one obligatoryjną częścią umów. Zazwyczaj musimy wykupić ubezpieczenie samego kredytu hipotecznego, do tego ubezpieczenie nieruchomości, a często i samej osoby kredytobiorcy. Warto zatem przeanalizować składki jakie przyjdzie nam płacić oraz sposobu ich naliczania, a także czego dokładnie dotyczy ubezpieczenie, co obejmuje i co nam przysługuje z tytułu ubezpieczenia. Dlatego powinniśmy przestudiować OWU - Ogólne warunki ubezpieczenia. Warto również negocjować i porównywać oferty ubezpieczeń.

Kredyt hipoteczny walutowy czy złotowy?

Na dzień dzisiejszy, słysząc w mediach o tak zwanych "frankowiczach", którzy zaciągnęli kredyty we Frankach Szwajcarski, nie trzeba chyba nikogo przekonywać jak istotne jest ryzyko walutowe. Zaciągając kredyt mieszkaniowy lub na dom w walucie obcej, możemy wprawdzie otrzymać znacznie dogodniejsze warunki. Będzie on po prostu tańszy ze względu na niskie stopy procentowe związane z daną walutą. Np. w strefie Euro są niższe stopy procentowe niż w Polsce i kredyty są tańsze. Jednak w tak długim okresie czasu musimy brać pod uwagę wahania kursów walut. Waluta obca może zdrożeć, złotówka może potanieć i tym samym niska rata kredytu urośnie nam do szokująco wysokiego poziomu.
Gospodarka światowa w dzisiejszych czasach zmienia się dość szybko, także w długim okresie czasu należy się liczyć ze znacznymi zmianami kursów walut.

Zestawienie kredytów hipotecznych - porównanie ofert kredytów hipotecznych w formie rankingu

Poniżej udostępniam w ranking kredytów hipotecznych przygotowywany przez znany portal finansowy Bankier. Reasumując apeluję, byście tak ważne decyzje rzutujące w dużym stopniu na waszą przyszłość podejmowali w pełni świadomie. Nie dajcie się omamić. Zawsze należy dokładanie przeanalizować tabelę opłat i prowizji, umowę, oraz ofertę ubezpieczeń. Wiadomo, że się nie chce nikomu tego czytać. Dokumenty te są celowo tak formułowane, że to co najważniejsze jest zwykle daleko po stercie nieistotnego bełkotu, po to właśnie by klientowi nie chciało się czytać dokładnie i do końca. Przeczytajcie jednak wszystko od deski do deski.
Jak zwykle zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii.

Opinie na forum: 11 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane.

 1. Czasami lepiej jest skorzystać z usług doradców finansowych niż samemu grzebać po porównywarkach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle że doradcy zachwalają ten produkt, za który mają największą prowizję. Oczywiście nie wszyscy, ale jest to zrozumiałe, że wielu tak robi. Zwykle ten z najlepszą prowizją wcale nie należy do najlepszych. Poza tym sami od siebie o wielu opłatach i kosztach nam nie powiedzą. Jak sami nie czytamy umów i nie analizujemy, to raczej do najlepszych ofert nie dotrzemy dzięki doradcy.

   Usuń
  2. Ja z kolei wolę takie właśnie porównywarki, bo mam wszystko czarno na białym i nikt mi niczego nie chce wcisnąć na siłę przez "polecenie".

   Usuń
 2. Przydatne informacje. Też jestem bardziej za korzystaniem z doradców. Z porównywarkami to różnie bywa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanko na ile ta porównywarka jest aktualna? Bo działa bardzo fajnie, tylko pytanie czy rzeczywiście można z niej jeszcze korzystać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest aktualna. To jest porównywarka przygotowywana przez portal Bankier. Oni ją tam na bieżąco aktualizują, a tu się też aktualizuje automatycznie.

   P.S.
   Prosimy o nieprzedstawianie się jako słowo kluczowe ;)

   Usuń
 4. Zastanawiam się nad kredytem z mBanku, co o nim myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hipotecznym? Trudno mi się wypowiedzieć, bo go nie brałam, a nie chcę teoretyzować. Może się ktoś wypowie, kto korzystał z takiego kredytu w mBanku?

   Usuń
 5. Prowadzi Pani bardzo estetycznie tego bloga, podoba mi się. Czy informacje są na bieżąco aktualizowane odnośnie ofert?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ;). Jeżeli chodzi o ten ranking, to dostarcza go portal Bankier, więc automatycznie jest aktualizowany na bieżąco.

   Co do informacji na blogu, no to staram się, ale to wszystko się tak zmienia szybko, że ciężko ogarnąć.

   Usuń
 6. Bardzo fajne informacje! Dziękuję, że się Pani nimi dzieli. Ja chcę wziąć kredyt hipoteczny, ale oprócz oprocentowania istotna jest dla mnie możliwość robienia "nadpłat". Słyszałam, że nie każdy bank się na to zgadza, a takie nadpłaty raz w roku po minimum 20 tyś. znacznie zmniejszają kapitał kredytu. Czy wie Pani, który bank takie nadpłaty przyjmuje?

  OdpowiedzUsuń