Jak się wymienia waluty w e-Kantorze?
Nie ma w tymi nic trudnego. Każdy kantor internetowy posiada dość przyjazny i intuicyjny panel. Najczęściej odbywa się to następująco: zasilamy konto pożądaną kwotą w danej walucie (lepiej zasilić odrobinę większą niż przelicza nam kalkulator, na wypadek gdyby kurs zmienił się w czasie trwania transakcji w taki sposób, że środków w danej walucie by zabrakło do dokonania transakcji). Oczywiście wszystko zależy od systemu jaki udostępnia nam e-kantor. Istnieją różne modele wymiany - z rachunku bankowego, tak zwany portfel walutowy oraz wymiana społecznościowa z innymi ludźmi. Najpopularniejszą formą transakcji jest jednak wymiana z rachunku bankowego. Wysyłamy przelew do e-kantoru i po określonym czasie otrzymujemy środki z powrotem w wybranej walucie.

fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne
Jak długo trwa transakcja w kantorze internetowym?
Zazwyczaj transakcje trwają kilka minut, 15 min do 1h. Jednak czasem czas trwania całej transakcji uzależniony jest od tego, czy dany e-Kantor posiada konto w tym samym banku co my.
Czy są jakieś opłaty w kantorach internetowych?
Kantory internetowe podobnie jak te klasyczne uzyskują zysk z różnic w kursach walut, zatem zazwyczaj nie ma żadnych dodatkowych opłat. Aczkolwiek zdarza się, że niektóre kantory internetowe pobierają opłaty.
Bezpieczeństwo kantorów internetowych
Transakcje są w pełni bezpieczne i odbywają się automatycznie w bardzo krótkim czasie. Oczywiście nie powinno to obniżać naszej czujności, bo w sieci oszustów nie brakuje. Najlepiej zatem korzystać ze znanych e-kantorów, które już jakiś czas istnieją na rynku. Nawet jeśli gdzie indziej znajdziemy nieco lepszy kurs.
Dlaczego warto?
Przede wszystkim ze względu na korzystniejsze kursy oraz wygodę, bo nie musimy wychodzić z domu.
Ile można zaoszczędzić lub zarobić dzięki korzystaniu z e-kantora?
Oczywiście zależy to od kwoty jaką kupujemy lub sprzedajemy oraz aktualnego kursu. W przypadku dużych firm dokonujących wielki transakcji czasem różnica może być nawet w tysiącach złotych.
Gdzie najlepiej kupić lub sprzedać walutę?
Ogólnie w przypadku osób prywatnych, które potrzebują niewielkiej ilości gotówki w walucie obcej np. na wczasy, najlepiej kupić fizycznie od znajomych, którzy akurat mają i chcą się pozbyć. Jednak nie zawsze jest taka możliwość. Można też kupić od innych, obcych osób prywatnych, czyli dokonać wymiany społecznościowej na własną rękę (co może być ryzykowne) albo skorzystać z bezpiecznego e-kantora.


Od siebie mogę polecić Walutomat lub InternetowyKantor.pl:
IK czyli Internetowykantor.pl IntenretowyKantor.pl - od razu na stronie głównej po prawej można się zarejestrować i przetestować. 85% transakcji odbywa się poniżej 15 minut. Kursy też bardzo dobre. Korzystanie i rejestracja są całkowicie darmowe. Sama rejestracja zajmuje 30 sek. Także można samemu przetestować.
Walutomat - jeden z popularniejszych, bardzo przyjazny i ma dobre kursy. Od razu na stronie głównej znajduje się przycisk za pomocą którego można się zarejestrować / założyć konto całkowicie za darmo. Rejestracja również zajmuje chwilkę i jest całkowicie darmowa. Także można zarejestrować się, przetestować i wymieniać waluty.