[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Lista, spis banków objętych BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) - jak i gdzie sprawdzić, czy dany bank jest naprawdę bankiem, czy parabankiem?

Po historii z Amber Gold wiele się mówi o tak zwanych parabankach,
czyli instytucjach oferujących podobne usługi jak banki, ale nie będących bankami. Instytucja finansowa, którą można określić mianem parabanku może oferować pożyczki, a nawet pewne formy depozytów i lokat.

Podstawowa różnica dotycząca naszego bezpieczeństwa w aspekcie korzystania z ofert instytucji finansowych polega na tym, że po pierwsze banki są pod stałym nadzorem i funkcjonują w ramach przepisów prawa bankowego. Poza tym zdeponowane w nich środki są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 000 Euro. Czyli w przypadku bankructwa banku, BFG powinien nam zwrócić utracone w ten sposób pieniądze zdeponowane w danym banku do kwoty 100 000 Euro.

O ile prawdopodobieństwo bankructwa banku jest niewielkie, bo zwykle taki bank zostaje przejęty przez inny bank, to taka zaistnienie takiej sytuacji nie jest niemożliwe. Zdarza się też, że banki w sytuacji zagrożenia otrzymują pomoc państwa lub nawet instytucji międzynarodowych. Czego przykłady mogliśmy nie tak dawno obserwować w USA w czasie kryzysu "kredytów hipotecznych", który wywołał następnie globalny kryzys finansowy. Polska to jedna nie USA.

Podobno szacuje się również, że w przypadku bankructwa wszystkich banków na raz, środków z BFG wystarczyłoby zaledwie na około 2% depozytów Polaków (oczywiście wartość ta jest przybliżona i ciągle się zmienia). Była to by jednak sytuacja skrajna, która musiałaby się wiązać ze całkowitym załamaniem globalnej gospodarki i w takim wypadku nasze pieniądze i tak nie byłyby nic warte. Bez względu na to, czy trzymalibyśmy je w banku, czy w "skarpecie", bądź "zakopane za stodołą". Nie chcę bynajmniej tutaj nikogo zniechęcać do trzymania pieniędzy w banku, bo takie wydarzenie jest skrajnie mało prawdopodobne. Pieniądze zdeponowane w banku są zdecydowanie bezpieczniejsze niż trzymane w gotówce, ukryte w domu. Nie tracą też na inflacji i dodatkowo, wprawdzie nie dużo, ale jednak (jeśli się je dobrze rozlokuje) zarabiają na odsetkach np. z dobrych lokat -> Jak zarabiać na lokatach...
Sam fakt, że nasze pieniądze znajdują się w prawdziwym banku, a nie parabanku znacząco już podnosi ich bezpieczeństwo. W sytuacji gdyby instytucja parabankowa zbankrutowała, zostaniem prawdopodobnie z niczym. W najlepszym wypadku czeka nas wieloletnia walka przed sądem i utopijne próby odzyskania pieniędzy. Dlatego zanim skusimy się na nienaturalnie wysoko oprocentowaną lokatę / polisę / inwestycję, warto sprawdzić czy nasze pieniądze będą chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.
To czy dana instytucja jest bankiem, czy parabankiem powinno dla nas mieć równie istotne znaczenie, gdy zamierzamy pożyczyć pieniądze, bowiem banki są ograniczone pewnymi regułami wynikającymi z przepisów odnośnie naliczania odsetek oraz innych opłat.

Ku przestrodze napiszę też, że Amber Gold swojego czasu stosował dość mylącą informację - że środki są objęte "funduszem gwarancyjnym". Przy czym nie był to BFG, a ich własny fundusz, czyli tak jakby sami sobie gwarantowali rzekome wypłacenie środków w sytuacji bankructwa. Co jest oczywiście absurdalne. Nie trzeba było też długo czekać, by to zweryfikować. Niestety wielu ludzi musiało się o tym przekonać na własnej skórze.

Spis banków objętych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym (BFG)

Spis banków komercyjnych

Źródło: BFG
Podane powyżej informacje mogły ulec zmianie.


Oczywiście również banki spółdzielcze są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, a wśród nich jeden z najpopularniejszych, ostatnio mocno reklamowany SK Bank, czyli Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. Może nie będę zamieszczać dodatkowo listy wszystkich banków spółdzielczych objętych BFG, ponieważ jest ich bardzo dużo. Jednak pełną, aktualną listę banków objętych BFG można zawsze znaleźć na stronie Bankowego Funduszy Gwarancyjnego.

SKOK-i a ochrona Bankowego Funduszu Gwarancyjnego

Od pewnego czasu SKOKi, czyli Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe, chociaż nie są bankami, to również zostały objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Podsumowując warto jeszcze zaznaczyć, że mimo ochrony Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, rozsądnym jak zawsze posunięciem jest dywersyfikacja kapitału. Można przecież podzielić nasze środki pieniężne i powierzyć je różnym bankom.
Źródła: bfg.pl
Jesteś tu:
AntyhaczykBezpieczne BankiOpinie o Bankach ⭐ Lista, spis banków objętych BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny)

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
11 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. W przypadku jeśli nie mam pewności do do instytucji pozabankowych czy parabanków warto również odwiedzić strony KNF (Komisji nadzoru Finansowego) i dostępną tam Listę ostrzeżeń publicznych. Znajduje się tam sporo nazw instytucji z których raczej nie warto pożyczać gotówki a tym bardziej powierzać im własnych środków pieniężnych.

  ps. nazwa Amber Gold nadal się tam znajduje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej w przypadku jakichś nieznanych instytucji warto sprawdzić, czy nie widnieją na liście alertów KNF.

   Usuń
 2. Gdyby ludzie rzetelnie sprawdzali instytucje finansowe, w których chcą ulokować często niemałe środki, teraz nie byli by stratni. Z drugiej strony wizerunek medialny i reklama sprawiają wrażenie, że dana firma jest solidna i uczciwa, co jest często mylące.

  OdpowiedzUsuń
 3. Każdy teraz widzi co dzieje się na świecie. Tak naprawdę niczego nie możemy być pewni, więc aby chronić nasze pieniądze jedyne co możemy zrobić to właśnie zdeponować je w banku, który jest objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Nie wiem, czy z wypłata ewentualnych pieniędzy w przypadku upadku, będzie łatwa i przebiegnie bez problemów, ale warto zadbać chociaż o swój komfort psychiczny. PS. Nie wiedziałem, że SKOKi też objęto tym Funduszem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście od pewnego czasu są. Na stronie BFG nawet jest informacja na temat wypłacania świadczeń klientów SKOK w Wołominie, który stracił płynność finansową i zawiesił działalność.

   Usuń
 4. Skoro SKOKi już objęto Bankowym Funduszem Inwestycyjnym to może wkrótce to samo będzie czekać poważniejsze firmy pozabankowe? ;) Myślicie, że może do tego dojść? Dobrze, że taki fundusz istnieje. Możemy czuć się nieco bezpieczniej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam pytanie, może ktoś się orientuje - czy mając lokaty w Idea Banku i Lions Banku każdy bank ma gwarantowane 10k Euro, czy w sumie te dwa banki??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gwarancja jest do 100 tyś. euro, a nie do 10 tys. euro. Nie wiem tego na pewno, ale wydaje mi się, że są liczone w sumie, bo Lion's to w zasadzie oddział bankowości prywatnej Idea Banku. Przy czym pewności nie mam.

   Usuń
 6. Świetnie, że takie informacje są dostępne, dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 7. Pani Sylwio, czy można się z Panią jakoś skontaktować? Pełni Pani może usługi doradztwa kredytowego?

  OdpowiedzUsuń
 8. Niestety nie.

  Co do skontaktowania się to po prawej stronie u góry w menu jest link do kontaktu.

  OdpowiedzUsuń