[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Najtańsze kredyty hipoteczne, mieszkaniowe / na budowę domu - Ranking, porównanie najlepszych ofert, w jakim banku najlepiej?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, często na spory "kawał życia".
Dlatego decyzje dotyczące wyboru oferty kredytu na mieszkanie lub dom są tak ważne. Przede wszystkim zawsze należy się dokładnie zapoznać z warunkami oferty. Przeczytać umowę, nawet kilka razy. Dokładnie zapoznać się z opłatami i prowizjami. Warto też porównywać oferty różnych banków i negocjować warunki kredytu.

Na co zwracać uwagę wybierając kredyt hipoteczny na mieszkanie lub dom?

Nie tylko procent jest ważny. Weźmy pod uwagę fakt, że obecnie w Polsce mamy bardzo niskie stopy procentowe, dlatego również kredyty są bardzo nisko oprocentowane. Jednak kredyt na mieszkanie, czy dom będziemy spłacać bardzo długo i w czasie jego spłacania zapewne zmieni się sytuacja gospodarcza w kraju, a tym samym Rada Polityki Pieniężnej może w przyszłości podnosić stopy procentowe. Oprocentowanie kredytów mieszkaniowych najczęściej opierane jest o stawkę WIBOR 3M, a co za tym idzie jeżeli stawka ta się zmieni, to zmieni nam się również wysokość raty jaką spłacamy. Wysokość raty kredytu hipotecznego nie powinna być jedynym czynnikiem jaki bierzemy pod uwagę. Kredyty tego typu są często obarczone licznymi opłatami i prowizjami, z których tabelą należy dokładnie się zapoznać, by później nie było niespodzianek. Rozmawiając z doradcą warto najlepiej kilkukrotnie zapytać go o opłaty dodatkowe. Zapewne odeśle nas do tabeli opłat i prowizji, ale mimo to warto przewałkować ten temat.

Marża na kredycie hipotecznym

Warto zwrócić uwagę na konstrukcję opisującą ten element w umowie. Powinna to być stała marża, tak by bank w razie czego nie mógł jej zwiększać. Zdarza się, że banki walcząc o klienta przedstawiają oferty oparte na promocyjnej marży, która później ulega podwyższeniu. Nie powinno tak być, ale jeżeli podpiszemy taką umowę to oznacza, że wyrażamy zgodę na takie warunki. Ogólnie ani bank, ani kredytobiorca nie może zmieniać warunków umowy bez zgody drugiej strony. Chyba, że umowa uwzględnia taką możliwość.

Ubezpieczenia kredytów mieszkaniowych / na dom

Ubezpieczenia to również bardzo istotny czynnik. Często są one obligatoryjną częścią umów. Zazwyczaj musimy wykupić ubezpieczenie samego kredytu hipotecznego, do tego ubezpieczenie nieruchomości, a często i samej osoby kredytobiorcy. Warto zatem przeanalizować składki jakie przyjdzie nam płacić oraz sposobu ich naliczania, a także czego dokładnie dotyczy ubezpieczenie, co obejmuje i co nam przysługuje z tytułu ubezpieczenia. Dlatego powinniśmy przestudiować OWU - Ogólne warunki ubezpieczenia. Warto również negocjować i porównywać oferty ubezpieczeń.

Kredyt hipoteczny walutowy czy złotowy?

Na dzień dzisiejszy, słysząc w mediach o tak zwanych "frankowiczach", którzy zaciągnęli kredyty we Frankach Szwajcarski, nie trzeba chyba nikogo przekonywać jak istotne jest ryzyko walutowe. Zaciągając kredyt mieszkaniowy lub na dom w walucie obcej, możemy wprawdzie otrzymać znacznie dogodniejsze warunki. Będzie on po prostu tańszy ze względu na niskie stopy procentowe związane z daną walutą. Np. w strefie Euro są niższe stopy procentowe niż w Polsce i kredyty są tańsze. Jednak w tak długim okresie czasu musimy brać pod uwagę wahania kursów walut. Waluta obca może zdrożeć, złotówka może potanieć i tym samym niska rata kredytu urośnie nam do szokująco wysokiego poziomu.
Gospodarka światowa w dzisiejszych czasach zmienia się dość szybko, także w długim okresie czasu należy się liczyć ze znacznymi zmianami kursów walut.

Zestawienie kredytów hipotecznych - porównanie ofert kredytów hipotecznych w formie rankingu

Poniżej udostępniam w ranking kredytów hipotecznych przygotowywany przez znany portal finansowy Bankier. Reasumując apeluję, byście tak ważne decyzje rzutujące w dużym stopniu na waszą przyszłość podejmowali w pełni świadomie. Nie dajcie się omamić. Zawsze należy dokładanie przeanalizować tabelę opłat i prowizji, umowę, oraz ofertę ubezpieczeń. Wiadomo, że się nie chce nikomu tego czytać. Dokumenty te są celowo tak formułowane, że to co najważniejsze jest zwykle daleko po stercie nieistotnego bełkotu, po to właśnie by klientowi nie chciało się czytać dokładnie i do końca. Przeczytajcie jednak wszystko od deski do deski.

W sieci można znaleźć bardzo dużo wszelakich rankingów kredytów hipotecznych. Zwykle przygotowywane są przez duże portale. My zdecydowaliśmy się akurat na ranking dostarczany przez system Portalu Bankier.pl, której jest przez nich na bieżąco aktualizowany. Są jeszcze Comperie i inne rankingi, ale naszym zdaniem znacznie mniej miarodajne i z mniejszą częstotliwością aktualizacji ofert. Przez co część z nich jest wtedy w ogóle nieaktualna. Niektórzy blogerzy jak na przykład Rekin Finansów publikują również swoje własne raningi http://rekinfinansow.pl/kredyt-hipoteczny/. Autorem tego rankingu kredytów hipotecznych w formie autorskiej porównywarki oraz bloga Rekin Finansów jest Szymon Ziemba.

Jak zwykle zapraszam do komentowania i wyrażania własnych opinii.

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
32 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Czasami lepiej jest skorzystać z usług doradców finansowych niż samemu grzebać po porównywarkach ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tyle że doradcy zachwalają ten produkt, za który mają największą prowizję. Oczywiście nie wszyscy, ale jest to zrozumiałe, że wielu tak robi. Zwykle ten z najlepszą prowizją wcale nie należy do najlepszych. Poza tym sami od siebie o wielu opłatach i kosztach nam nie powiedzą. Jak sami nie czytamy umów i nie analizujemy, to raczej do najlepszych ofert nie dotrzemy dzięki doradcy.

   Usuń
  2. Ja z kolei wolę takie właśnie porównywarki, bo mam wszystko czarno na białym i nikt mi niczego nie chce wcisnąć na siłę przez "polecenie".

   Usuń
 2. Przydatne informacje. Też jestem bardziej za korzystaniem z doradców. Z porównywarkami to różnie bywa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam pytanko na ile ta porównywarka jest aktualna? Bo działa bardzo fajnie, tylko pytanie czy rzeczywiście można z niej jeszcze korzystać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest aktualna. To jest porównywarka przygotowywana przez portal Bankier. Oni ją tam na bieżąco aktualizują, a tu się też aktualizuje automatycznie.

   P.S.
   Prosimy o nieprzedstawianie się jako słowo kluczowe ;)

   Usuń
 4. Zastanawiam się nad kredytem z mBanku, co o nim myślisz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hipotecznym? Trudno mi się wypowiedzieć, bo go nie brałam, a nie chcę teoretyzować. Może się ktoś wypowie, kto korzystał z takiego kredytu w mBanku?

   Usuń
 5. Prowadzi Pani bardzo estetycznie tego bloga, podoba mi się. Czy informacje są na bieżąco aktualizowane odnośnie ofert?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję ;). Jeżeli chodzi o ten ranking, to dostarcza go portal Bankier, więc automatycznie jest aktualizowany na bieżąco.

   Co do informacji na blogu, no to staram się, ale to wszystko się tak zmienia szybko, że ciężko ogarnąć.

   Usuń
 6. Bardzo fajne informacje! Dziękuję, że się Pani nimi dzieli. Ja chcę wziąć kredyt hipoteczny, ale oprócz oprocentowania istotna jest dla mnie możliwość robienia "nadpłat". Słyszałam, że nie każdy bank się na to zgadza, a takie nadpłaty raz w roku po minimum 20 tyś. znacznie zmniejszają kapitał kredytu. Czy wie Pani, który bank takie nadpłaty przyjmuje?

  OdpowiedzUsuń
 7. Witaj, bardzo podoba mi się Twój blog jest w nim wiele naprawdę ciekawych i wartych przeczytania tematów! Rób tak dalej! Mam do Ciebie pewne pytanie otóż jestem właścicielem firmy i chciałbym nieco rozszerzyć swoją działalność niestety nie stać mnie na ten moment na wydanie z własnych pieniędzy tak dużej sumy. Wpadłem ze wspólnikiem na pomysł aby wziąć kredyt, a dokładnie kredyt obrotowy, który w każdej chwili będę mógł spłacić. Zastanawiam się jednak na jaki bank się zdecydować, mój wspólnik wysyłał mi dziś linka https://www.deutschebank.pl/klienci-biznesowi/kredyty/kredyt-obrotowy/nieodnawialny-kredyt-obrotowy.html. Czy słyszałeś coś kiedyś o tym banku? Co sądzisz takim kredycie? Pzdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tam słyszałem o DB, że ma dość poważne problemy finansowe.

   Usuń
 8. Witaj. Mam kredyt hipoteczny w frankach w Noble Banku czy można z nimi porozmawiać o przewalutowaniu na złotówki i o tych wszystkich zmianach co jest głośno w telewizji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Nie znam tematu dokładnie, bo na szczęście nie mam kredytu we frankach, ale zanim pójdziesz do banku, to przygotuj się dobrze odnośnie tych wszystkich zmian. Poczytaj trochę w Internecie.

   Usuń
 9. Kredyty, które przedstawiłeś są bardzo ciekawe, aczkolwiek ja znalazłem kilka fajnych alternatyw, o których dowiesz się tutaj więcej. Myślę, że moje znalezisko da więcej możliwości wyboru przy szukaniu pożyczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest zestawienie przygotowywane i aktualizowane przez portal Bankier.

   Usuń
 10. Piotr Stasiński22 marca 2017 10:12

  Witam, czy kredyt konsolidacyjny można pobierać w przypadku firmy? Interesuję się głównie ofertą w deutschebank.pl/klienci-biznesowi/kredyty.html Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. Porównywarka jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą zdecydować się lub nie wiedzą w jakim banku wziąć kredyt. Jednak najważniejsze, żeby wszystko dobrze przemyśleć i nie żałować swoich decyzji.

  OdpowiedzUsuń
 12. Oferty bankowe dość często sie zmieniają i często banki robią ciekawe promocje. Teraz dużo wniosków było składanych pod kątem MDMu, a teraz kiedy dopłaty się skończyły zarówno ceny mieszkań jak i oferty kredytowe mogą się całkiem zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest ranking / porównywarka portalu Bankier, także jest raczje na bieżąco aktualizowana.

   Usuń
 13. Taka porównywarka to bardzo przydatne narzędzie. Można być cały czas na bieżąco z ofertami kredytowymi nawet nie wychodząc z domu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo przydałoby się zestawienie z tego roku gdyż na rynku kredytowym bardzo wiele się zmieniło przez ten czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta porównywarka importowana jest z Bankiera, także oni to cały czas aktualizują na bieżąco.

   Usuń
 15. Super, dzięki za zebranie cennych informacji w całość :) Planuję wkrótce zakup mieszkania z rynku pierwotnego (najprawdopodobniej zdecyduję się na jedno z osiedli Lokum Deweloper, ponieważ zarówno cena za metr, jak i lokalizacja oraz standard spełniają w pełni moje wymagania) i niestety bez kredytu się nie obejdzie, także dobrze jest zawczasu zrobić porządny research.

  OdpowiedzUsuń
 16. Niedawno przechodziłem przez to wszystko. Muszę przyznać, że te wszystkie formalności związane z kupowaniem mieszkania są ciężkie i bardzo męczące. Na szczęście mam to już za sobą i mam już własne, przytulne, cztery kąty.

  OdpowiedzUsuń
 17. Ech, kredyty, kredyty i jeszcze raz kredyty. Mam wrażenie, że co roku jest po prostu na nie sezon. Jak nie na hipoteczne to jeszcze są jakieś pożyczki itp. Jednakże świetne są tu zebrane informacje i można na zagadnienie kredytu hipotecznego spojrzeć całościowo. Warto robić taki research, żeby wiedzieć, co i jak i się nie wtopić w jakieś bagno. Niestety ja przez długi czas nie kupię mieszkania, bo jeszcze na głowie są kredyty firmowe. Wrocław to miasto, w którym mieszkam, a mieszkania tam niestety nie należą do najtańszych. Pozdrawiam serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo trudne są te procedury z kupowaniem mieszkania. Ostatnio wujek mi o tym wszystkim opowiadał.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dobrzej jest mieć hipotekę pod zastaw, wtedy raczej nie będzie problemu z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Jednak o to na pewno nie jest łatwo.

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo dobrze wyjaśnione, dużo tych informacji wpłynąć może na decyzje o kredycie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Niezwykle rzetelny, merytoryczny artykuł. Działanie zasad banków może być dla niektórych niejasne. Takie artykuły jak ten z pewnością to zmienią i pomogą przyszłym kredytobiorcom ogarnąć zasady.

  OdpowiedzUsuń
 22. Expert Białystok22 sierpnia 2022 15:12

  W obecnych czasach mało kto kupuje działkę, dom, mieszkanie czy po prostu się buduje za gotówkę. Większość osób ma kredyty, jednak nie wszyscy zdecydowali dobrze. Warto wybrać się do doradcy kredytowego, który podpowie jaki kredyt na dom będzie odpowiedni i gdzie najkorzystniejsze otrzymamy oprocentowanie.

  OdpowiedzUsuń