[Promocje bankowe i nowe opinie 2025]

Firmy leasingowe w Polsce

Leasing z roku na rok staje się coraz popularniejszą formą finansowania aktywów, coraz chętniej stosowaną przez polskie przedsiębiorstwa, uwzględniając zarówno małe, średnie jak i duże firmy. Branża leasingowa w Polsce rozwija się obecnie błyskawicznie i poniekąd bije rekordy.
Wartość sfinansowanych w ubiegłym roku aktywów za pomocą leasingu przekroczyła rekordowy dotąd wynik z 2013 roku (wynosił on 35,3 mln). Wzrost polskiej branży leasingowej szacuje się na 21,3 %. Wg danych opublikowanych przez Związek Leasingu Polskiego w 2014 roku osiągnięto rekordową sprzedaż o wartości blisko 42,8 mln zł! Zdecydowanie najlepszy dla branży był I kwartał, w którym wprowadzone zostały przepisy dotyczące aut z kratkami oraz lista derogacyjna dla poj. ciężarowych z normą Euro 5. Porównawczo wzrost ten wynosił 45,3% r/r.
Wykres
Ustąpienie opisanych wyżej czynników sprawiło, iż dynamika rozwoju rynku malała stopniowo wraz z kolejnym kwartałem, wciąż jednak utrzymując lepsze wyniki w porównaniu do ubiegłego roku.
wykres
Leasing w dalszym ciągu jest podstawowym źródłem finansowania inwestycji. Firmy leasingowe wybrały ten model w stosunku do 84,9 % wszystkich aktywów (to o 0,7 % mniej, niż w ubiegłym roku).
Z tego też względu liczby związane z finansowaniem ogólnym są podobne i proporcjonalne do tych, które opisują finansowanie leasingiem. To samo dotyczy kwartalnego tempa rozwoju – najlepszy wynik obserwowaliśmy w I kwartale i wynosił on 45,6% r/r, natomiast najgorszy, ale wciąż wzrostowy zapisaliśmy na ostatni kwartał roku, był on równy 6,9%.
wykres
Jeśli chodzi o strukturę przedmiotów, warto zauważyć, iż w analizie łącznej za rok 2014 wszystkie segmenty są w miarę równo rozłożone względem siebie, natomiast obserwując tendencję finansowania leasingiem, znacząco odbiła w tym przypadku od innych kategoria pojazdów lekkich. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na strukturę przedmiotów finansowanych pożyczką – w przeciwieństwie do innych form skupia się przede wszystkim na maszynach, zwiększając w ten sposób znacząco swoją pozycję w tym segmencie. Obserwujemy jednak stopniowy spadek finansowania zakupów maszyn za pomocą pożyczki (z 75,4% w 2013, 85,1% w 2012 roku).
Wykres
Lider rynku sfinansował inwestycje o wartości 3 731 mln zł i jest nim Europejski Fundusz Leasingowy. Pozostałe 2 wysokie pozycje utrzymują nadal Raiffeisen Leasing oraz mLeasing Sp. z o. o.. Zaraz za nimi usytuował się BZWBK Leasing oraz PKO Leasing. Nastąpiły niewielkie roszady, jednak mimo wszystko te firmy już drugi rok dominują na rynku.
wykres
Pod względem ilości wyleasingowanych pojazdów liderem został Getin Leasing, który już po pierwszym kwartale wyznaczył swoją pozycję. Zaraz za nim uplasował się Europejski Fundusz Leasingowy. Jeśli zwrócimy jednak uwagę na wartość wyleasingowanych pojazdów, drugie miejsce zaraz po Getin Leasing zajmuje Raiffeisen Leasing Polska z różnicą około 7 mln.
Wykres
Leasing staje się coraz bardziej popularny, co możemy zauważyć porównując go do kredytu gotówkowego – wartość obydwu portfeli zaczyna być mniej więcej na tym samym poziomie (leasing 78,3 mld zł / kredyt 93,1 mld zł). To oznacza, że leasing stał się jednym z głównych źródeł finansowania wybieranych przez przedsiębiorców. Prognozuje się stały wzrost rynku i jego dynamiczny rozwój szczególnie w II kwartale 2015 roku. Ze względu na zakończenie wielu projektów unijnych zmaleje najprawdopodobniej inwestycja w maszyny rolnicze, a co za tym idzie zauważymy w kategorii pożyczek kolejne obniżenie stopy procentowej. Możliwe jest natomiast odbicie na rynku nieruchomości, zgodnie z tendencjami zachodnimi.

Źródło raportu:

[1] Ogólnopolska Sieć Brokerów Leasingu GO-leasing http://go-leasing.pl

Możę Cię też zaintreseować: Firmy, w których można uzyksać najlepsze oferty leasingowe

Wybierając firmę leasingową oczywiście nie powinniśmy decydować się na pierwszą ofertę jaką otrzymamy. Oferty leasingu można negocjować, ale żeby to skutecznie zrobić musimy mieć ich kilka, ponieważ bez podkładki w postaci innej kontrofery pracownicy firm leasingowych nie mogą znacząco obniżyć swojej oferty. Daltego warto pozyskać kilka ofert i podesłać jednej, czy drugiej firmie ofertę konkurencji. Wtedy zaproponują nam podobne warunki lub nawet lepsze.

Gdzie warto poprosić o ofertę?

Dla osób z województw:

  • dolnośląskiego,
  • kujawsko-pomorskiego,
  • łódzkiego,
  • małopolskiego,
  • mazowieckiego,
  • pomorskiego,
  • wielkopolskiego.

Warto też poprosić o kontakt i ofertę w MyLease - firma działa tylko w wymienionych powyżej województwach. To broker, który porównuje oferty wielu banków. Oferty leasingu są bardzo indywidualne i mogą się bardzo różnić nawet w tej samej firmie leasingowej, czy banku. Więc warto u nich też sprawdzić dla porównania. Często mają naprawdę dobre oferty.

Warto zostawić dane we wszystkich - nic nas to nie kosztuje, na nic nie musimy się decydować. Przygotują nam ofertę, a my porównamy i wybierzemy najlepszą albo wykorzystamy najtańszą do negocjacji z innym leasingiem. Warto, bo zwykle w grę wchodzą spore pieniądze.

Koniecznie przeczytaj też: Jak wybrać najlepszy leasing? *Który leasing jest najtańszy? *Jak negocjować warunki i obniżyć koszty leasingu?



Jesteś tu:
AntyhaczykFinanse[ Leasing ] ⭐Firmy leasingowe w Polsce