[Promocje bankowe i nowe opinie 2021]

Oferta indywidualna w Idea Bank - Lokata Kapitalny Rok

Niedawno zadzwonił do mnie konsultant z Idea Banku informując mnie
o kończących się lokatach. Robią to zawsze jak lokata jest ustawiona na nieodnawialną, żeby pieniądze nie wypłynęły z banku. Jak jest ustawiona na odnawialną to już mniej chętniej dzwonią, bo taka lokata przedłuża się na zacznie mniej korzystnych warunkach niż jak samemu przedłużymy korzystając z aktualnej oferty lokat. Aczkolwiek, by być obiektywnym przyznam, że w przypadku lokat ustawionych jako odnawialne również dzwonią, tylko że nie zawsze.

Po przejściu podstawowych pytań typu na czym mi zależy bardziej na zysku, czy bezpieczeństwie, Pan przedstawił mi na początek "Lokatę" TOP GIGANCI. W cudzysłowie, bo to oczywiście struktura. Przedstawił również inną, moim zdaniem nawet lepszą strukturę - Lokatę Kapitalny Rok.

Co ciekawe w przypadku tej struktury nie ma możliwości wyjścia na zero. Minimalny zysk to 2%, maksymalny 7%. Jest na krótki okres, bo na 1 rok i wydaje się bardzo atrakcyjna.

Jak to mam w zwyczaju (i wszystkim zalecam takie podejście), poprosiłam o przesłanie szczegółów oferty na maila. Mail został wysłany od razu, w którym to konsultant poinformował mnie o szczegółach oferty lokaty dającej możliwość zysku na poziomie 7% brutto w skali roku.
Konsultant zapewnił, że lokata Kapitalny Rok jest w pełni bezpieczna daje 100% GWARANCJI KAPITAŁU tak więc nie ma możliwości straty jak i również zapewniają ochronę BFG (zabezpieczenie do 100tys. Euro) - wiem, że Idea Bank jest objęty Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Jednak struktura to w zasadzie nie depozyt, a inwestycja powiązana z giełdą. Jednak jak widać bank powierzone mu środki traktuje jako depozyt i potem wypłaca od niego odsetki uzależnione od wyników 5 dużych światowych spółek. Ochrona BFG w dzisiejszych czasach jest moim zdanie istotną zaletą. O czym z resztą przekonali się niedawno klienci jednego ze SKOKów (z Wołomina).

Minimalny zysk z tej lokaty strukturyzowanej ma wynosić 2%. Lokatę zakładamy na 12 miesięcy.
Lokata jest oparta o najmocniejsze spółki, takie jak:
 • Google
 • Facebook
 • Nike
 • Shell
 • Toyota
W dniu otwarcia lokaty bank spisuje kursy tych spółek i sprawdza ich wynik po upływie roku. Zysk z lokaty uzależniony jest od tego jak wzrosną spółki.

Jeżeli wszystkie razem po roku będą miały 110% w porównaniu do dnia otwarcia lokat, to otrzymamy 7% zysku. Jeżeli będą miały powyżej 105% to otrzymamy 5%, a w przypadku utrzymania się wartości po roku na poziomie 100% zyskamy 3%. Jeżeli spółki spadną to ma gwarantowany zysk na poziomie 2%.

No to zaglądam do załączników i studiuję przesłane warunki Lokaty Kapitalny Rok. No i zaczynam od opłat, których bank pobiera kilka. Jednak konsultant chyba przewidując fakt, że to sprawdzę, od razu w mailu poinformował mnie, że wymienione w warunkach opłaty nigdy nie wpływają na wysokość zysku oraz kapitału w dniu automatycznego zamknięcia lokaty. Opłata administracyjna pobierana jest na poczet administrowania lokatą przez okres jej trwania i jest zwracana po zakończeniu lokaty. Zysk wypracowywany jest z całości kapitału ulokowanego na lokacie. Tak przynajmniej twierdzi doradca.

Zalety Lokaty Kapitalny Rok

 • Gwarancja kapitału.
 • Gwarancja minimalnego zysku na poziomie 2%.
 • Maksymalny zysk na poziomie 7%.
 • Brak możliwości wyjścia na zero po zakończeniu inwestycji.
 • Duże, silne spółki w koszyku.
 • Krótki okres jak na lokatę strukturyzowaną - 1 rok (gdyby coś się działo, to najwyżej zarobimy jak na rocznej lokacie na 2%) i możemy się wycofać, a nie tak jak w przypadku lokaty strukturyzowanej Top Giganci, gdzie istnieje ryzyko wyjścia po 3 latach na zero.
 • Forma depozytu i gwarancja Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - jakby bank zbankrutuje, to i tak powinniśmy odzyskać pieniądze, które wypłaci nam BFG do kwoty 100 000 Euro.

Wady Lokaty Kapitalny Rok

 • Ryzyko wyjścia po roku z zyskiem 2%,3% co jest niższym oprocentowaniem niż można uzyskać obecnie na najlepszych klasycznych lokatach. Jednak w wielu bankach nawet tyle nie dostaniemy za lokatę terminową w skali roku. Także nie jest to jakaś duża wada.
Podsumowując oferta wydaje się bardzo ciekawa. Na rynku lokat strukturalnych wprawdzie często spotyka się produkty z ochrona kapitału, ale za to rzadko spotyka się gwarancję minimalnego zysku. Dziwią mnie nieco te opłaty pobierane i zwracane, bo w sumie wg. tego co twierdzi konsultant nie pomniejszają nam zysku. Miałoby to znaczenie jakby nasz zysk był bezpośrednio, w sposób procentowy uzależniony od wzrostów cen akcji danych spółek, bo taka opłata pomniejszała by nasz zainwestowany kapitał na czas inwestycji. Jednak w przypadku Lokaty Kapitalny Rok jest jasno określone ile zarabiamy, jeśli wszystkie spółki zyskają. Może to jakaś wewnętrzna polityka banku.
Jeśli ktoś by się decydował na tą ofertę, sugeruję by dokładniej przewertować jej warunki, tak na wszelki wypadek.

Tradycyjne lokaty w Idea Banku z wysokim oprocentowaniem dla nowych klientów

W ofercie Idea Banku można znaleźć też praktycznie najlepsze na rynku lokaty. Niestety są one tylko dla nowych klientów, którzy nie korzystali jeszcze z banku Idea i Lion's.

Lokata Happy zakładana w pełni przez Internet bez otwierania konta z zawsze najwyższym procentem na rynku.

Poniżej zamieszczam link do naszego zestawienia i analizy najlepszych lokat w Idea Banku. ...oraz nasze aktualne zestawienie najlepszych lokat bez konieczności zakładania konta. Najlepsze Lokaty Bez Konta - aktualne zestawienie

Jak zawsze zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii. Jeśli znaleźliście w tej ofercie jakieś haczyki, to piszcie...
Jesteś tu:
AntyhaczykOpinie o Bankach ⭐ [ Lokaty ] Oferta indywidualna w Idea Bank - Lokata Kapitalny Rok

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
13 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Opłata administracyjna idzie na zakup opcji bankowych, na końcu jest zwracana, jeżeli ktoś zrywa przed czasem, wiadomo - emitent opcji za nie nie zwróci. jeżeli ktoś nie ma zamiaru zrywać to administracyjna go nie dotyczy. Ulokowałem 60 000 bo nic nie ryzykuje w sumie, w PKO dawali na rok coś kolo 0,5 % :D a tu 2% pewne a środki i tak leżą, a może akurat wartość spółek wzrośnie? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za uzupełnienie. Jak się poszuka, to na rynku lokat można spokojnie uzyskać 3,5% na daną chwilę. Z drugiej strony to tylko różnica 1,5%. Jeśli chodzi o zysk to oczywiście zależy o jakich kwotach mowa. W sumie wśród wszystkich struktur oferowanych ostatnio przez Idea Bank ta wydaje się najlepsza.

   Usuń
 2. Mam pytanie. Bo też dostałem tą propozycję. Martwi mnie tylko jedna rzecz. Konsultant powiedział, że lokata nie będzie widoczna w systemie, z powodu tego że dużo ludzi przypadkiem zrywało tego typu lokaty. Będę dostawał potwierdzenie 20 każdego miesiąca.
  Czy tak faktycznie jest.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sylwia takie lokaty nazywają się strukturyzowane a nie strukturalne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wiem, ale ludzie pisząc i mówiąc ogólnie je różnie nazywają strukturyzowane / strukturalne / struktury. Dlatego w treści używam wszystkich określeń.

   Usuń
 4. Chciałbym się odnieść ogólnie do zabezpieczenia lokaty. Wszystkie banki wywieszają sobie tabliczki, że środki są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Czy w ogóle ktoś zastanowił się nad tym jak ta ochrona do 100 tys. Euro wygląda? Fizycznie pieniędzy na rachunkach BFG ma około 7 mld zł. Gdyby jakikolwiek bank w Polsce miał kłopoty, tak jak ostatnio działo się to ze SKOKiem Wołomin, to tych siedmiu miliardów starczyłoby na waciki dla klientów danego banku. W przypadku SKOKU się udało, bo potrzeba było 3 mld zł, więc system zadziałał. A co by było w przypadku normalnego banku? - Przykładowo, takie PKO BP... Polacy mają tam na rachunkach czystej gotówki ponad 526 mld zł. Gdyby ten bank miał kłopoty to zabezpieczenie BFG 7 mld do potrzebnych 527 mld wygląda co najmniej żałośnie. Daje to raptem, 1,33% pokrycia potrzebnych środków. Więc co to za zabezpieczenie??? Oczywiście kasę klienci otrzymają, ale trochę to potrwa, bo pewnie trzeba by najpierw sprzedać majątek banku by mieć z czego wypłacać... Pamiętajmy też, że pierwszeństwo w zaspokajaniu roszczeń ma Skarb Państwa, więc najpierw dostanie ZUS i Skarbówka, a pozostałe środki dla klientów banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No dobrze. Nie wiem na ile te liczby pokrywają się z rzeczywistością, ale załóżmy, że jest tak jak piszesz. To co w takim wypadku mamy zrobić? Zakopać wszystkie oszczędności w ogródku?

   Na pewno zawsze lepszym rozwiązaniem jest podział kapitału na mniejsze części i rozlokowanie go w różnych bankach niż trzymanie wszystkiego w jednym banku.

   Usuń
  2. To co Gość mówi to prawda, gdy pada bardzo mały bank taki jak Skok, to BFG jeszcze starczy, ale jak już padnie jeden z 10/15 największych banków to kasy nie starczy... Dywersyfikacja na pozostałe banki też niewiele da, no może poza trzymaniem w PKO, bo to państwowy... W obecnych czasach topowe banki są ze sobą tak mocno powiązane, że gdy jeden padnie to pociągnie za sobą na dno pozostałe - poprzez system pożyczek międzybankowych. Dlatego ważne by mieć kasę nie tylko w banku, ale też w gotówce, walucie, surowcach, ziemi itd...

   Usuń
  3. W zasadzie gdyby zaistniała taka sytuacja, że pada ileś banków na raz, to można by to już nazwać potężnym kryzysem finansowym, który prawdopodobnie związany musiałby być z gospodarką światową, nie tylko polską. W takiej sytuacji gotówka i waluty też nie są szczególnie bezpieczne, ze względu na zmiany na rynku walutowym i zmiany kursów. W takich sytuacjach drożeje np. złoto. Ziemia jest w miarę pewną inwestycją, ale też trzeba się co nieco na tym znać, bo też łatwo się wkopać nie mając żadnej wiedzy na temat tego rynku.

   Z reguły gdy jeden bank ma problemy, to przejmuje go inny bank. Wszystko jest związane z jakimś większym lub mniejszym ryzykiem. Nawet zakopanie w ogródku. Może nastąpić jakiś rozbłysk słoneczny, impuls elektromagnetyczny nam skasuje wszystkie komputery i co wtedy? Wtedy te pieniądze zakopane w ogródku też będą nic nie warte, bo nastąpi globalne załamanie gospodarcze. Trochę popłynęłam ;) No, ale w zasadzie w taki sposób myśląc, czego się nie zrobi, to będzie źle.

   Usuń
 5. czy to działa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jakim sensie? Nie wiem czy ta oferta nadal jest proponowana przez konsultantów Idea Bank. Zazwyczaj proponują Top Gigantów. Tą proponowali sporadycznie. Jak dzwonią to można się zapytać. Może jeszcze jest.

   Usuń
 6. No i właśnie przychodzę po tym "kapitalnym roku, który skończył się w ubiegły piątek. Pieniądze przelejemy w ciągu 14 dni. Nie trzeba, chcę gotówkę. -A to nie ma...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. - Ale to jest całkowicie normalne. Wypłaty dużych kwot gotówki w oddziale trzeba wcześniej awizować. Tak jest chyba w każdym banku, a przynajmniej w większości. Pewnie przeleją wcześniej.

   Usuń