[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Kapitalizacja odsetek - co to jest i jaki ma wpływ? Kalkulator kapitalizacji - oblicz zyski z lokat / kont oszczędnościowych dla różnych okresów kapitalizacji

Kapitalizacja odsetek polega na naliczeniu należnych odsetek i dołączeniu ich do kapitału.
Tym samym suma całego kapitału powiększa nam się o naliczone odsetki, które również podlegają dalszemu oprocentowaniu. Można więc stwierdzić, że im częstsza kapitalizacja, tym bardziej korzystna.

Większość dostępnych na rynku lokat cechuje kapitalizacja na koniec okresu trwania lokaty, a dokładniej po jej zakończeniu. Zatem w przypadku większości lokat odsetki powiększają kapitał lokaty dopiero po jej zakończeniu. Przedłużając taką lokatę na kolejny okres również doliczone odsetki będą generowały procentowy zysk.

Z kolei w przypadku kont oszczędnościowych bywa to różnie. Najczęściej spotykamy konta z miesięczną kapitalizacją odsetek, ale są również i takie z dzienną kapitalizacją. Do niedawna konto oszczędnościowe w Deutsche Banku dbNet24 posiadało dzienną kapitalizację. Od jakiegoś czasu jednak bank przeszedł na kapitalizację miesięczną.

Jakie znaczenia ma kapitalizacja i na ile jest to istotny czynnik przy wyborze lokaty / konta oszczędnościowego?

W przypadku lokat bankowych mogą zdarzyć się oferty z okresami kapitalizacji w czasie trwania lokaty, jednak jest to dość rzadkie. Czynnik ten nie jest jednak bez znaczenia w przypadku lokat. Jeżeli trzymamy pieniądze na lokatach (które zwykle posiadają kapitalizację na koniec okresu trwania lokaty) i poza kończeniu lokaty przenosimy kapitał na inną, bądź przedłużamy tą samą na kolejny okres, to w takim wypadku za okresy kapitalizacji możemy uznać czas trwania poszczególnych lokat, po których zakończeniu odsetki powiększają nasz kapitał i również od nich naliczane są procenty.

W przypadku kont oszczędnościowych nie przenosimy raczej pieniędzy z jednego na drugie. Tym samym okresy kapitalizacji mogą być dla nas dosyć istotne.

Na ile?

Przede wszystkich zależy to od wysokości zdeponowanych kwot i samego oprocentowania. Konta oszczędnościowe zwykle są dość nisko oprocentowane. Jeżeli kapitał trzymany na takim koncie jest niewielki to okres kapitalizacji może mieć tak mały wpływ na zysk, że nie warto sobie nim głowy zawracać. Co innego jeżeli ktoś trzyma na takim koncie jakąś pokaźną sumkę. Bywa też, że konta oszczędnościowe są dosyć wysoko oprocentowane, ale zwykle jest to oprocentowanie promocyjne - na jakiś czas, na start lub do określonej kwoty powiedzmy 10000zł / 20000 zł, czasem 50000zł.
Znaczenie kapitalizacji uzależnione jest od samych ofert lokat bądź kont oszczędnościowych z uwzględnieniem oprocentowania oraz wielkości kapitału jaki trzymamy na lokatach, bądź kontach oszczędnościowych. Załóżmy, że mamy do wyboru dwie oferty na podobny produkt finansowy - jedną z wyższym oprocentowaniem, ale z rzadszą kapitalizacją i drugą z niższym oprocentowaniem, ale częstszą kapitalizacją.

Co jest bardziej opłacalne? Na oko dość trudno to oszacować. Istnieją specjalne wzory ekonomiczne do obliczania kapitalizacji. Jednak dla ułatwienia można skorzystać z poniższego kalkulatora.

By z niego skorzystać wystarczy wypełnić odpowiednie pola - podać kwotę inwestycji, oprocentowanie, okres kapitalizacji i alternatywny okres kapitalizacji. Nie jest on może doskonały, bowiem nie posiada możliwości podania czasu inwestycji. Porównuje dwie opcje kapitalizacji na okres jednego roku. Jednak wykonując dwa obliczenia możemy porównać roczny zysk z dwóch całkiem różnych inwestycji z różnymi okresami kapitalizacji i różnymi stopami procentowymi. Także jest w pełni użyteczny.

Kalkulator kapitalizacji odsetek - porównanie dwóch różnych kapitalizacji

Kapitalizacja odsetek to czynnik wpływający na zyski nie tylko z lokat i kont oszczędnościowych, ale także w przypadku innych narzędzi inwestycyjnych. Może występować również w polisach inwestycyjnych i różnych innych złożonych produktach inwestycyjnych.

Istnieje też kilka rodzajów kapitalizacji.

Rodzaje kapitalizacji odsetek

 • z dołu – odsetki doliczane są do kapitału na koniec okresu inwestycji,
 • z góry – odsetki doliczane są do kapitału na początku okresu inwestycji,
 • złożona – odsetki naliczane są od kapitału początkowego zwiększonego o odsetki,
 • prosta – odsetki od kapitału początkowego nie podlegają oprocentowaniu.
W przypadku lokat najczęściej stosowana jest kapitalizacja prosta z dołu - czyli odsetki naliczane są na koniec okresu i nie są oprocentowane. Jednak będą już oprocentowane gdy przeniesiemy cały ten kapitał na kolejną lokatę lub ją przedłużymy.
Reasumują kapitalizacja niewątpliwie wpływa na wysokość zysków jednak zwykle nawet niewielka różnica w oprocentowaniu lokaty lub konta oszczędnościowego może mieć większy wpływ na zysk niż kapitalizacja. Nie mniej jednak warto być świadomym faktu, że taki czynnik jak kapitalizacja bezpośrednio wpływa na nasze zyski, a w razie wątpliwości po prostu obliczyć co nam się bardziej opłaca. W przypadku dużych kwot różnice mogą być całkiem pokaźne.

Jak zwykle zachęcam do wyrażania własnych opinii i komentowania.

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
6 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Bardzo ciekawy artykuł.
  Warto moim zdaniem wspomnieć jak ma się kapitalizacja odsetek do podatku od zysków kapitałowych. Widziałem kiedyś ofertę konta oszczędnościowego z tygodniową kapitalizacją odsetek, dla którego ze sposobu zaokrąglania odsetek oraz naliczania podatku wynikało iż zyski będą niższe (dla pewnego przedziału kapitału wyjściowego) niż gdyby kapitalizacja odbywała się co miesiąc.

  Należy też mieć świadomość iż wzrost częstotliwości kapitalizacji przekłada się nieznacznie na zyski oraz że istnieje pewna granica, której nie da się przekroczyć nawet kapitalizując odsetki nieskończenie często (tzw. kapitalizacja ciągła).

  OdpowiedzUsuń
 2. Ile stopni mają te "kąta oszczędnościowe" ?

  OdpowiedzUsuń
 3. Co oznacza, że "kapitalizacja -nie", a podane oprocentowanie w stosunku rocznym 1,70. Dotyczy lokaty na odnowienie środków. 3 m-ce. A w innej ofercie mniejsze oprocentowanie, ale "kapitalizacja na koniec umowy".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy dobrze rozumiem. W przypadku typowych lokat kapitalizacja występuje na koniec okresu na jaki była lokata - odsetki są doliczane do kapitału. Odnawiać się nie opłaca, bo wtedy jest już bardzo niskie oprocentowanie. Lepiej założyć nową. Może to jakaś nietypowa lokata. Może Pani nieco bardziej opisać o co chodzi? Rozumiem to tak, że ma Pani do wyboru lokatę odnawialną bez kapitalizacji na koniec okresu trwania lokaty z oprocentowaniem 1,7% - czyli odsetki nie są doliczane do kapitału, aż lokata nie zostanie całkowicie zamknięta - nieodnowiona. Albo druga opcja z kapitalizacją - na koniec okresu odsetki są doliczane do kapitału, ale za to oprocentowanie jest niższe.

   Ogólnie bardzo kiepska lokata - można znaleźć dużo lepsze. Zachęcam do rzucenia okiem na nasz ranking po prawej stronie w menu.

   Usuń