[Promocje bankowe i nowe opinie 2023]

VeloBank [Opinie] Co to za bank, czy bezpieczny? Dawny Getin.

Velobank to nowy bank, a w zasadzie nowa marka, która zastąpiła Getin Bank. Sprawdźmy zatem czego się spodziewać po tym banku. Czy jest to bank bezpieczny i o co w ogóle chodzi. Sprawdzimy też ofertę lokat w VeloBank, a także kont osobistych i oszczędnościowych.

Velo Bank

Co to za bank?

Jak zapewne wiecie Getin Bank został przymusowo zrestrukturyzowany przez BFG. Przewidzieliśmy taki scenariusz już lata temu. Wystarczy poszukać na blogu informacji w starszych artykułach. Co to jednak oznacza i jakie są tego skutki?

strona startowa Velobanku

Aspekty polityczne może pomińmy. Od strony klienta w zasadzie niewiele się zmieniło. Wygląda to trochę jakby Getin został przejęty przez inny bank. No cóż... nie tak do końca.

Kto jest właścicielem Velo Banku?

Obecnie Velobank jest własnością BFG. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził nową markę, ale produkty jak na razie pozostały zbliżone. Nawet barwy firmowe Getinu zostały na razie zachowane, a w sieciach reklamowych nadal pojawiają się reklamy podobnych produktów jakie oferował Getin. Nie mniej jednak Velo bank poprawił ofertę, która była w Getinie i moim zdaniem jest to obecnie jeden z najlepszych banków.

Czy Velobank jest bezpieczny? W zasadzie skoro został przejęty przez BFG, to jest moim zdaniem tak samo bezpieczny jak inne państwowe banki np. PKO. W końcu BFG jest instytucją państwową, której głównym celem jest gwarantowanie bezpieczeństwa innych banków działających w Polsce.

Konta oszczędnościowe i lokaty w Velobanku

Aktualnie w kwestii oszczędności w ofercie Velobanku na uwagę zasługują dwa produkty praktycznie przeniesione z Getinu. Jest to elastyczne konto oszczędnościowe, w którym odnawiane są systematycznie promocje dla nowych środków. Te konto VeloBank najbardziej poprawił. Skorzystanie z promocji nie wymaga już bowiem posiadania konta osobistego w Velo Banku, tak jak to było w Getinie. Jeżeli jednak posiadamy konto osobiste, to możemy bez ograniczeń wypłacać pieniądze z konta oszczędnościowego bez opłat. Wcześniej można było dokonać jednej wypłaty na miesiąc za darmo. Czyli tak jak to ma zazwyczaj miejsce w innych bankach. Jedną darmową wypłatę w miesiącu z konta oszczędnościowego mamy w sytuacji gdy wypłacamy środki bezpośrednio z konta elastycznego do innego banku.

Korzystanie z uroków konta elastycznego wymaga jak zwykle wyrażenia zgód marketingowych (nikt do mnie nie dzwoni, a nic nie przysyła) oraz oczywiście zdeponowania nowych środków względem salda bazowego (nadwyżki nad saldem bazowym dla konkretnego dnia określonego w warunkach promocji). Promocje są systematycznie odnawiane, także po upływie 3 miesięcy wystarczy na chwilę gdzieś przerzucić oszczędności, a po odnowieniu można przelać nasze pieniądze z powrotem jako nowe środki.

Możemy otworzyć samo elastyczne konto konto oszczędnościowe bez konta osobistego. Wystarczy wysłać tylko odpowiedni wniosek. Poniżej zamieszczam linki do tej oferty na stronie Velo Banku, gdzie znajdują się szczegółowe informacje oraz wniosek do wypełnienia. Uwaga! Velo Bank oferuje różnego rodzaju konta, ale zdecydowanie najlepsze naszym zdaniem jest te opisane powyżej i jego właśnie dotyczą powyższe promocje. Linki kierują właśnie do tej oferty na stronie Velo Banku.

Według mojej opinii to bezwzględnie najlepsze konto oszczędnościowe na rynku.


Poza tym mamy w Velo Banku Lokatę dla Nowych Środków, która działa na podobnych zasadach jak Konto Elastyczne. Pozostała również lokata mobilna, która ma jednak sensowne oprocentowanie tylko na start, gdy pierwszy raz zakładamy aplikację mobilną. Można sobie potem też tę lokatę założyć dodatkowo.

Konto osobiste Velokonto

Velokonto to podstawowe konto w Velo Bank. Konto osobiste już przed restrukturyzacją Getinu nieco podupadło, bo wzrosła liczba wymaganych transakcji kartą lub blikiem niezbędnych do zwolnienia z opłaty do 5 transakcji w miesiącu. Poza tym warunkiem można je uznać za darmowe w kwestii korzystania ze standardowego zakresu funkcjonowania konta. Velobank tu również poprawił ofertę. Otóż można zamiast karty plastikowej założyć kartę wirtualną, która nie ma warunków dotyczących płatności. Wpinamy ją do telefonu w Google Pay lub Apple Pay i już mamy darmową kartę. Dodatkowo na uwagę zasługuje promocja Cashback 10% zwrotu na konto z płatności kartą lub Blik maksymalnie do 100 zł premii na miesiąc przez okres 6 miesięcy od założenia konta.

Do skorzystania z promocji cashback 10% zwrótów za płatności kartą konieczne jest założenie konta Skarbonka, na którę będą wpływać te zwroty. Konto Skarbonaka to taki dodatkowy rachunek z całkiem dobrym oprocentowaniem do 3 tys. zł.

Nasza ocena: 4 na 5 4 star

Aktualizacja: Zastanawiam się czy nie podnieść oceny do 5 gwiazdek, patrząc na to jak Velobank poprawił ofertę.


VeloKonto Osobiste ze zwrotem aż 10% płatności kartą do 600 zł + Konto Velo Skarbonka

Konto jest w porządku - jest darmowe i funkcjonalne. Nawet wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych ma za darmo. Karta jest darmowa jak zrobimy 5 transakcji w miesiącu kartą lub Blikiem i wtedy też mamy wspomniane wszystkie krajowe bankomaty za darmo

Promocja - przez 6 miesięcy dostawać będziemy zwrot 10% płatności kartą do maksymalnie 100 zł na miesiąc.

VeloSkarbonka - takie konto oszczędnościowe 7% do 3 tys., z którego można przelewać środki na konto osobiste bez opłat dowolną ilość razy, a nie jak ma to zwykle miejsce 1 raz w miesiącu. Można ustawić sobie zaokrąglanie kwot przy płatnością kartą i wtedy (tak jak sobie ustalimy) różnica trafi na nasze konto Skarbonkowe. Uwaga jego otwarcie wymagane jest w regulaminie do skorzystania z innych promocji. Bez niego promocja nie zadziała.

Metody weryfikacji tożsamości - do wyboru mamy aplikację rządową mObywatel, na selfie (osobiście nie lubię się z tym męczyć i nie zawsze zadziała) oraz kurier (ja zawsze korzystam z kuriera. Trzeba mu dowód pokazać).

Uwaga, żeby skorzystać z promocji trzeba otworzyć też VeloSkarbonkę. Można to też zawsze zrobić samemu z poziomu bankowości internetowej lub mobilnej potwierdzając hasłem sms.


Pozostaje pytanie: Co będzie z Velobankiem w przyszłości?

No cóż BFG jest instytucją państwową, więc bank powinien być całkiem bezpieczny. W Polsce chyba największym zaufaniem wśród starszych wiekowo klientów cieszy się bodajże PKO, bo państwowy. Czyli analogicznie Velo niczym mu pod tym względem nie ustępuje. Możliwe, że za jakiś czas BFG odsprzeda bank.

Podobna sytuacja zaistniała z Bankiem Nowym S.A., który opisywaliśmy jakiś czas temu. Był to kiedyś Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku, który analogicznie do Getinu po przymusowej restrukturyzacji został przejęty przez BFG, a później sprzedany. Kupił go NeoBank, czyli Wielkopolski Bank Spółdzielczy. W przypadku Velobanku sytuacja jest nieco bardziej złożona, bo PBS z Sanoka był mały lokalnym bankiem, a Velo to nieporównywalnie większy bank krajowy i jest znacznie więcej warty, także aż tak szybko to raczej nie nastąpi.

Alternatywy dla oszczędności

Osobiście ostatnio preferuję też zagraniczne banki z krajów Unii Europejskiej działające w Polsce. Nie są one objęte ochroną polskiego BFG, ale odpowiedniego dla swojego kraju ze strefy Euro. Niektóre umożliwiają Polakom zakładanie lokat w złotówkach. Jak ktoś nie ma zaufania do polskiego systemu finansowego, to jest to ciekawa opcja z wysokim oprocentowaniem.

Inbank - Lokaty bez konta

InBank to zagraniczny bank działający od wielu lat w kilku państwach Unii Europejskiej. Dokładnie wywodzi się z Estonii. Bank otrzymał od KNF zgodę na działalność w Polsce. Gwarantem depozytów nie jest nasz BFG, tylko estoński. Lokaty są dość wysoko oprocentowane. Zakłada się je całkowicie przez Internet wykonując przelew online Blue Cash. Jeśli lokaty ustawimy jako nieodnawialne, to środki wracają już zwykłym przelewem na konto, z którego zostały wysłane. W moim przypadk zawsze były w ciągu 1 dnia roboczego - w ten sam dzień na koncie, w którym zamknęła się lokata. Z kolei jak odnawiamy lokaty to dostaniemy +0,1%.

Naszą szczegółową analizę Inbanku możesz ➡️ przeczytać tutaj

Nasza ocena: 5 na 5 5 star

Powrót do góry
Jesteś tu:
AntyhaczykFinanse ✅[ Banki ] ✅VeloBank [Opinie] dawny Getin. Co to za bank, czy bezpieczny?

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
11 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Jakaś chora osoba zmieniła i tak już chory interfejs www tego banku i ciężko się czegokolwiek doszukać, działa jak chce, np. nie działa w ogóle zmiana odnawialności lokat - po ustawieniu zmiany klikamy Dalej i nic się nie dzieje - sprawdzone na kilku systemach i różnych najnowszych przeglądarkach Firefox i EDGE bez żadnych dodatków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Firefox to już tak blokuje skrypty, że potem często coś nie działa. Lepiej używać Chrome.

  Co do interface, to jak dla minie jest ok.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stary Getin, tylko teraz BFG go przejął.

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przeglądarką Mozilla są jakieś problemy, ale na chromie wszystko działa normalnie.
  dużo jest promocji teraz dla nowych klientów, nie chcą być kojarzeni z Getinem

  OdpowiedzUsuń
 5. W opiniach nie chodzi oto jak działa Firefox, Mozilla, czy EDGE, lecz jak wygląda obsługa i produkty banku. Na ten temat brak jakiejkolwiek opinii.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja korzystam z konta osobistego, skarbonki, elastycznego konta oszczędnościowego i lokat. Nie mam nic do zarzucenia, a obsługa dobra. Za płatności kartą mam premię, do tego najlepsze oprocentowanie i konto darmowe. Można wypłacać teraz z tego nowego elastycznego konta oszczędnościowego na osobiste dowolną ilość razy w miesiącu bez opłat. Inne banki powinny się uczyć od Velo. Tyle mogę powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mam i nie miałam nigdy żadnych problemów. Co ciekawe można mieć konto oszczędnościowe bez osobistego. Osobiste bez karty i bez warunków. Oferta wyjątkowo elastyczna jak na polskie banki. Dobre oprocentowanie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bez problemu wszystko działa, szybko i sprawnie. Dostaję następnego dnia po płatności blikiem 10% na konto Skarbonka. Wszystko terminowo i czytelnie łącznie oprocentowaniem odpowiadającym 8% w skali roku. Póki co jestem zadowolony.
  Jeśli zaczną coś wydziwiać, albo odpuszczą sobie klienta, to ja jako klient odpuszczę sobie ich bank.
  Na razie polecam

  OdpowiedzUsuń
 9. Według mnie to najlepszy bank, a teraz też najbezpieczniejszy, bo należy do BFG. To jak ludzie uważają, że PKO jest bezpieczny, to w takim samym stopniu bezpieczny będzie Velo.

  Najlepsze oprocentowanie, co zostało jeszcze z Getinu. Najlepsze konto oszczędnościowe, z którego można wypłacać na konto osobiste bez ograniczeń za darmo, a nie jak zazwyczaj w innych bankach 1 raz w miesiącu.

  Najlepsze konto osobiste - 10% zwrotu płatności kartą i blik. Kartę można zrobić w wersji wirtualnej i nawet nie ma warunku do płacenia nią w postaci wymogu transakcji. Wpinasz do telefonu Apple Pay lub Google Pay i wszystko jest za darmo bez warunków i 10% zwrotu na skarbonkę, która ma też super oprocentowanie. No który inny bank tak ma?

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja osobiście zostałem zmanipulowany na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym, na którym miałem dostać 7,5% w skali roku,
  ale po 3 miesiącach widzę, że coś nie halo, bo odsetki są 7 krotnie niższe niż obiecywane. Miła Pani na infolinii powiedziała, że mam otworzone 2 konta "elastyczne" i akurat na tym gdzie wpłaciłem 100K mam oprocentowanie standardowe, niby obecnie państwowy bank, a chwyty jak jarmarku :(

  OdpowiedzUsuń
 11. No jest tam napisane, że promocyjne oprocentowanie można mieć tylko na jednym koncie elastycznym. To jest zawsze najlepsze konto na rynku i limit kwoty też jest wysoki zwykle 300, czasem nawet 400 tys. Jakbyś mógł zakłada 10 takich kont to po co ten limit?

  Fakt, że mogliby jakimś alertem też informować jak otwierasz drugie konto elastyczne, że promocja obejmuje tylko jedno - te pierwsze. Nie zgodzę się jednak z twoją opinią i jarmarcznymi chwytami. Zawsze jak uruchomisz promocję, to dostajesz powiadomienie, że została uruchomiona. Ten bank nawet informuje przy przelewie jaka byłaby ewentualna opłata za przelew jakbyś przypadkiem zmienił zwykły przelew na sorbnet, czy elixir express.

  Możesz założyć elastyczne konto oszczędnościowe bez rachunku osobistego. Masz najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe bez warunków. Jak masz też osobiste, to możesz wypłacać z konta oszczędnościowego bez opłat ile razy chcesz w miesiącu, a nie tak jak zazwyczaj u innych 1 raz na miesiąc.

  Który inny bank w Polsce daje takie coś? Ja nie znam, a mam konta oszczędnościowe w wielu bankach, bo przelewam między nimi, żeby środki były cały czas jako nowe. To jest akurat wymysł polskich banków, ale wszystkie tak robią. Wypłacam na chwilę z Velo, aby przy następnej edycji przelać z powrotem.

  OdpowiedzUsuń