InBank [Opinie] Lokaty przez Internet. Kredyt gotówkowy online [Opłaty]

In Bank dość niedawno pojawił się na polskim rynku. Jest to bank z Estonii, który niedawno otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na działalność w Polsce. Postanowiliśmy się mu zatem nieco bliżej przyjrzeć.

InBank Nasza Ocena: 4 na 5 5 star

Bezpieczeństwo - Czy to bezpieczny bank?

Bank działa w Unii Europejskiej i obowiązuje go europejskie prawo bankowe. Depozyty są objęte gwarancją estońskiego BFG (Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) tak samo jak u nas do równowartości 100 000 euro. Procedura wypłaty środków na wypadek upadłości banku jest też bardzo zbliżona do tej stosowane prze polski BFG. Ogólnie funkcjonowanie naszego BFG wynika również z przepisów europejskiego prawa bankowego. Dlatego wszędzie kwota gwarancji wynosi 100 000 euro lub równowartość w walucie danego kraju. InBank nie posiada w ofercie żadnych złożonych produktów inwestycyjnych, ryzykownych kredytów, polisolokat, czy lokat strukturyzowanych, o których opinie społeczne są niezbyt pozytywne. InBank prowadzi działalność stricte bankową - udziela prostych kredytów i gromadzi depozyty w postaci lokat, co w zasadzie powinno być stabilną niezagrożoną wielkimi wahaniami działalnością. Dlatego można uznać, że InBank jest bezpiecznym bankiem.

Opinie klientów

W Polsce Inbank działa od dość niedawna w stosunku to działalności tego banku w niektórych innych krajach europejskich. Dlatego też trudno znaleźć opinie w sieci na temat lokat w tym banku. Jak już są to większości dotyczą działalności kredytowej tego banku. W kwestii lokat w zasadzie co tam można napisać - jak wszystko działa ok to ludzie rzadko piszą opinie. Z tego co udało nam się znaleźć, opinie raczej były pozytywne.

Lokaty w InBanku

Zamieszanie w okół polskiego KNF, afery i zgrzyty na linii L. Czarnecki i KNF, oskarżenia o korupcję. Spadki cen akcji banków Leszka Czarneckiego, wypłaty depozytów z tych banków itp. na tyle zatrzęsły polskim rynkiem bankowym, że obecnie zyskuje na tym właśnie InBank. W sieci widać coraz większe zainteresowanie lokatami w tym banku. Rzeczywiście przewyższają regularne oferty polskich banków. Oczywiście większy procent można uzyskać w Idei i Getinie, które próbują teraz odzyskiwać kapitał, który odpłynął przy okazji całej tej afery KNF. Wprawdzie już sytuacja nieco się uspokoiła, ale polskie banki niewątpliwie straciły na wiarygodności w oczach klientów, a przynajmniej te, które oferowały. Stąd też duże zainteresowanie lokatami InBanku.

Oferta lokat w InBanku jest bardzo prosta. Proces zakładania lokaty jest taki sam jak we wszystkich nowocznesnych bankach - wszystko można zrobić przez internet. Wybieramy wariant lokaty. Wypełniamy wniosek i robimy przelew na wskazany rachunek naszej lokaty.

Dostępne okresy lokaty:

 • Lokata na 32 miesięcy - 3,15%
 • Lokata na 24 miesięcy - 3%
 • Lokata na 12 miesięcy - 2,85%
 • Lokata na 6 miesięcy - 2,65%
 • Zakres kwot od 5000 do 50 000 zł

Jeśli ktoś ma kapitał do 20 tys. zł i woli krótkookresowe lokaty:

W BGŻOptima jest 3 miesięczna lokata dla nowych klientów (dokładnie to takich, którzy nie posiadali umowy z BGŻOptima przez przynajmniej 1 rok). Oprocentowaniem dorównuj nawet tym lokatom z Idei i Getinu, ale ma niestety ograniczenie do 20 tys. zł. Żeby ją założyć trzeba założyć też konto oszczędnościowe - nie jest to jednak żadne konto osobiste, żaden ROR. Jest całkowicie darmowym kontem oszczędnościowym, bez dosłownie ani jednej opłaty, bez kart itp. i co najważniejsze - po zakończeniu lokaty można je zamknąć przez Internet po zalogowaniu do systemu - wystarczy jednym klikiem wysłać wniosek online żeby zamknąć te konto oszczędnościowe i wypowiedzieć umowę ramową. Lokatę Bezkarną, bo o niej mowa, można założyć tylko na etapie składania wniosku o te konto. W czasie składania wniosku musimy załadować skan dowodu osobistego. Może to być też zdjęcie wykonane telefonem. Potem robimy przelew aktywacyjny w kwocie takiej jaką zdeklarowaliśmy we wniosku do zdeponowania na lokacie. Poniżej zamieszczam linki do oferty na stronie BGŻOptima, gdzie znajduje się opis i wniosek o otwarcie Lokaty Bezkarnej. BGŻOptima należy do silnej grupy kapitałowej BGŻ BNP Paribas.

Kedyty w InBanku - RRSO

Flagowym produktem Inbanku, jest niewątpliwie kredyt gotówkowy online dostępnego w pełni przez Internet. Inbank nie jest pierwszym bankiem w Polsce, który postanowił zaoferować swój kredyt przez Internet. Wcześniej podobne próby podjęły m.in. takie banki jak Getin Bank ze swoim iKredyt, czy BNP BGŻ Paribas ze swoją iGotówką. Jednak kredyty te raczej nie zyskały większej popularności. Banki widać troszkę pozazdrościły popularności firmom pożyczkowym, które oferując szybkie wygodne pożyczki przez Internet, zgarnęły sporą część rynku kredytowego.

InBank z kolei chwali się najwyższą notą i pierwszym miejscem aż w 3 rankingach portali finansowych i porównywarek: Bankier, TotalMoney i eBroker.

Wiadomo, że w świecie finansów za odpowiednie pieniądze można wszystko, także może sprawdźmy na ile wiarygodne są owe pochwały i jak wygląda ten kredyt gotówkowy na tle konkurencji. Może dla potrzeb testu przyjmijmy sobie konkretny przykład 6000 zł na 24 miesiące (maksymalna kwota kredytu to na dany moment 50 tys. zł). W przypadku InBanku niespecjalnie będziemy zwracać uwagę na wysokość raty, bo w symulacji na stronie jest podana kwota raty z kluczowym dopiskiem "od" i rzeczywiście jest najniższa spośród porównywanych konkurencyjnych kredytów i pożyczek dostępnych przez Internet. Jako, że każdy kredyt oprócz oprocentowania podstawowego podawanego w reklamach ma jeszcze szereg innych opłat nie będziemy rozdrabniać się na to co w którym kredycie jest wyższe. Zwrócimy za to szczególną uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która najbardziej obrazuje prawdziwy, realny koszt kredytu. Banki są ustawowo zobowiązane do podawania RRSO.

Najpierw może porównajmy przykładowe banki

InBank RRSO 11,51%

iGotówka BGŻ Paribas RRSO 22,21%

iKredyt Getin Bank RRSO 30,40%

Czyli rzeczywiście RRSO w InBank jest znacznie niższe niż przy konkurencyjnych kredytach internetowych. Nawet można rzec, że różnica jest ogromna. Oczywiście im krótszy okres wybierzemy tym RRSO nieco wrośnie, a w przypadku dłuższych okresów jeszcze spadnie - nawet do około 10%. Powyższa kalkulacja oczywiście jest wykonana na danym monet i może z czasem ulec zmianie. Nie zmienia to faktu, że kredyt w InBanku ma rzeczywiście bardzo niskie RRSO.

W porównaniu do pożyczek pozabankowych (ratalnych)

Ponieważ dość ambitnie podeszliśmy do tematu, postanowiliśmy porównać również kredyt w InBanku z symulacjami w znanych firmach pozabankowych udzielających ratalnych pożyczek przez Internet - typu Zaplo, Happi, Ferratum, który jest niby bankiem, ale działa jak klasyczna firma pożyczkowa oraz innych podobnych firm. Prezentowanie wyników w przypadku pożyczek pozabankowych już mija się z celem, bo RRSO jest w tego typu firmach o wiele, wiele większe i sięga nieraz 100% i więcej, a kwoty maksymalne takich pożyczek są z kolei znacznie mniejsze. Poniżej symulacja z Ferratum Banku dla 5 tys. (bo to kwota maksymalna dla nowego klienta w Ferratum Bank) - RRSO 103% czego chyba nie trzeba komentować:

Dla innych wariantów kredytu internetowego różnice w RRSO kształtują się dość podobnie. Czyli pod tym względem InBank wypada rzeczywiście nieźle. Za granicą (w krajach, w których działa) bank ten jest bardzo popularny i podobno pozamiatał rynek. Swoim kredytem internetowym przejął olbrzymią część klientów konkurencji. Ciekawe czy u nas będzie podobnie. Obecnie bank próbuje swoich sił na kolejnych rynkach zagranicznych w tym także w Polsce.

Jak wziąć kredyt przez Internet w In Banku?

Proces jest taki sam jak wszędzie przy kredytach i pożyczkach online. Mamy tu suwaki, na których trzeba wybrać kwotę i okres spłaty. Wypełniamy wniosek swoimi danymi. Następnie wykonujemy przelew weryfikacyjny na symboliczny 1 zł z naszego konta bankowego w celu weryfikacji danych i potwierdzenia numeru rachunku, na który mają trafić pieniądze z kredytu. Ważne by dane we wniosku zgadzały się z tymi w przelewie weryfikacyjnym. Musi on być wykonany z naszego konta i dane muszą się pokrywać. Dostaniemy również kod sms, który trzeba będzie wprowadzić jako formę potwierdzenia zawarcia umowy. Wszytko odbywa się w pełni zdalnie przez Internet. Poniżej zamieszczam link do strony InBanku gdzie znajdują się owe suwaki i wniosek o kredyt gotówkowy:

Aktualizacja: Z licznych przesyłanych do nas informacji od czytelników wynika, że Inbank odrzuca dużo wniosków, a RRSO w umowie okazuje się zwykle znacznie wyższe niż na stronie. Dlatego bardziej polecamy kredyt gotówkowy BGŻ BNP Paribas. To klasyczny kredyt gotówkowy (wstępna decyzja jest przez telefon), ale w przeciwieństwie do internetowej iGotówki ma bardzo niskie RRSO 9,70%. Czyli jest ponad dwa razy tańszy. Oczywiście jak zwykle w praktyce po dokonaniu kalkulacji i ocenie naszej zdolności kredytowej RRSO może okazać się nieco wyższe, ale i tak jest realnie mniejsze niż nawet w InBanku, a na te 9,51%, które obecnie podaje InBank na swojej stronie raczej nie ma co liczyć.

Poniżej zamieszczam jeszcze narzędzie, które może Wam się przydać - porównywarkę kredytów gotówkowych z Bankiera.

Alternatywne pożyczki na 1-2 miesiące do 3000zł za darmo w ramach promocji dla nowych klientów.

Czy wiesz, że w przypadku gdy potrzebujesz niewielką kwotę do 3 tys. zł, na krótki okres do 1-2 miesięcy, to możesz takie pieniądze pożyczyć za darmo jako nowy klient w niektórych firmach? Taka pożycza jest rzeczywiście darmowa (oddajemy tyle ile pożyczamy), ale trzeba ją koniecznie oddać w terminie. Dla firm pożyczkowych spełniają one rolę marketingową i mają na celu przyciągnięcie nowych klientów. Jednak można je wykorzystać do pożyczenia pieniędzy na krótki okres całkowicie za darmo. Pod poniższym linkiem znajdziesz listę przetestowanych przez nas firm oferujących pierwszą pożyczkę za darmo:

Przeanalizowane przez nas firmy oferujące Pierwszą Pożyczkę Za Darmo z RRSO: 0% i bez opłat - oddajemy tyle ile pożyczamy. (tylko dla nowych klientów na krótki okres do 1-2 miesięcy do max 3 tys.).

W ofercie InBanku na razie nie ma kont bankowych, ale życzymy im jak najlepszego rozwoju w Polsce - im większa konkurencja tym lepiej dla klientów.

Aktualne zestawienie najlepszych lokat na rynku możecie znaleźć we wpisie z poniższego linku, zawierającego wyselekcjonowane najlepsze oferty na dzień dzisiejszy:

Najlepsze Lokaty Bez Konta - aktualne zestawienie

Jak zwykle zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii.
Do góry:

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty itp:
10 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Będę szczery i powiem, że dopiero w tym artykule słyszę o tym banku po raz pierwszy. Wydaję się być faktycznie dość interesujący, ale jeszcze poczekam na więcej opinii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dopiero niedawno wszedł na polski rynek. Nie reklamuje się to nie słyszałeś. Ja im życzę jak najlepiej, bo ten kredyt rzeczywiście jest tani. Może przytrą trochę nosa naszym bankom, które sobie liczą za wszystko jak za zborze.

  OdpowiedzUsuń
 3. No to trochę może utrzeć nosa bankom tradycyjnym, bo ma koszty prowadzenia działalności niższe niż inne banki, może dać naprawdę dobrą ofertę. Z drugiej strony chwilówkom raczej nie zagrozi, bo zbyt restrykcyjnie sprawdza zdolność kredytową.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy temat - który ich produkt sprawdzam, to są liderami na rynku - zaskakujące, bo raczej o nich cicho. Inna sprawa - widziałeś ich kredyt bankowy? W jaki sposób bez zabezpieczenia są w stanie dać niższe RRSO niż inne banki z zabezpieczeniem?

  OdpowiedzUsuń
 5. To już jest ich sprawa jakie ryzyko ponoszą. To nie jest typowy bank. Bardzo jest nastawiony na te kredyty online i na tym się skupia. Firmy pożyczkowe też ponoszą jeszcze większe ryzyko, tylko sobie odbijają na astronomicznych odsetkach i opłatach. W sumie w Inbanku chyba dość skrupulatnie weryfikują klienta. Może być tak, że przy większych kwotach trzeba dosłać zaświadczenie o zarobkach, bo raczej nie pożyczą komuś 50 tys. bez sprawdzenia go. Ten bank podobno jest bardzo popularny w Estonii i tam przejął bardzo dużą część rynku kredytowego. Przy czym w ogóle się nie reklamują u nas. Poza Internetem nie widziałem ani jednej reklamy. Tak naprawdę, żeby ich ocenić, to musiałby ktoś tu się wypowiedzieć, kto już wziął ten kredyt.

  OdpowiedzUsuń
 6. Oferują na stronie głównej RRSO 9,51%, a do podpisania jest umowa z RRSO 16,49%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To i tak jest niskie w porównaniu do naszych banków. Na stronie głównej jest tylko symulacja. Pewnie zależy to też od twojej zdolności kredytowej i ryzyka dla banku. Teraz rzeczywiście dla kredytu gotówkowego na stronie symulacja pokazuje cały czas to RRSO 9,51%. Chyba im się coś zawiesiło, bo w przypadku kredytu samochodowego się zmienia na bieżąco jak zmieniamy okres i kwotę, a w przypadku kredytu gotówkowego cały czas pokazuje to 9,5%. Jak patrzyłam jakiś czas temu, to było zależne od kwoty i okresu, bo to przecież podstawowy czynnik wpływający na RRSO. Te 9,51% to jest chyba najniższe z możliwych. Wcześniej jak patrzyłam dla interesującego mnie wariantu, to było RRSO 12%. W każdym razie wypełnienie wniosku nic nie kosztuje. Więc można sobie sprawdzić jakie wyjdzie dla naszego wariantu kredytu.

   Usuń
  2. @Anonimowy To ciekawe, bo mi wyszło znacznie mniejsze - 12% z czymś. 9,51% to najmniejszy z możliwych. To jest najlepszy i najtańszy kredyt gotówkowy jaki można obecnie w Polsce dostać. Sprawdziłam chyba z 10 banków. Jasne inne banki w reklamach w TV podają nawet mniej niż InBank, ale obok małym drukiem RRSO już znacznie wyższe, a potem w praktyce jeszcze większe. Z resztą wystarczy zobaczyć w tym artykule u góry jakie RRSO jest w Getinie, czy BGŻ. Także tańszego i tak nie znajdziesz. Zobaczysz.

   Usuń
 7. Proces odzyskiwania pieniędzy zgromadzonych na lokatach w razie upadłości Inbanku przedstawiony na ich stronie:
  Tryb dochodzenia roszczeń z tytułu gwarantowania depozytów przez estoński fundusz gwarancyjny Tagatisfond jest następujący:

  Do 2 dni roboczych od dnia kiedy depozyt stał się niedostępny Fundusz Gwarancyjny publikuje informację w gazecie o zasięgu ogólnokrajowym oraz na stronie internetowej funduszu informacje o terminie i procedurze wypłaty, w tym wymaganych dokumentach,
  Do 2 dni roboczych zarządca lub likwidator instytucji kredytowej upewnia się, że każdy deponent ma dostęp do informacji o rachunku depozytu i otrzymał wyciąg z informacją na temat wysokości jego depozytu oraz dostarcza do Funduszu Gwarancyjnego informacje o deponentach i wysokości ich depozytów,
  Do 4 dni roboczych od powiadomienia deponent ma prawo zgłosić do zarządcy/syndyka swoje stanowisko dotyczące skorygowania wysokości jego depozytu,
  Do 7 dni roboczych Fundusz Gwarancyjny lub wskazana Instytucja kredytowa wypłacają depozyt do wysokości gwarantowanej przez Fundusz Gwarancyjny kwoty,
  Do 10 dni roboczych Rada Nadzorcza Funduszu Gwarancyjnego może przedłużyć termin wypłaty depozytu (max. termin wypłaty wynosi 17 dni roboczych od daty kiedy depozyt stał się niedostępny)
  Do 3 lat deponent może wnieść skargę przeciwko Funduszowi Gwarancyjnemu, jeśli Fundusz Gwarancyjny nie wypłacił kwoty depozytu we wskazanym terminie albo wypłacił kwotę mniejszą niż ustalono.

  Z Funduszem Gwarancyjnym można skontaktować się m.in. poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej Funduszu w języku estońskim, angielskim i rosyjskim.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czyli jak u nas mniej więcej.

  To jest prosty bank, który ma tylko lokaty i proste kredyty nie bawi się w jakieś inwestycje szemrane jak nasze banki. Dlatego jest w dobrej kondycji.

  OdpowiedzUsuń