[Promocje bankowe i nowe opinie 2020]

Bank Facto Lokata [Opinie] Czy bezpieczna? Co to za bank?

Jakiś czas temu na polskim rynku bankowym pojawiła się bardzo atrakcyjna oferta lokat - Lokata Facto (czyt. Lokata Fakto) - z dobrym oprocentowaniem. Nie jest to Bank Facto tylko oferta lokat banku należącego do grupy kapitałowej BFF Banking Gruop. Bank ten nazywa się Banca Farmafactoring i od niedawna za zgodą KNF oferuje lokaty terminowe w Polsce. Często jest jednak u nas nazywany jako Bank Fakto od specjalnie wprowadzonej marki Facto na potrzeby promocji lokat.

Rynek nie znosi pustki, a polskie banki sukcesywnie obniżając oprocentowanie lokat do tragicznego wręcz i nieopłacalnego poziomu, stworzyły lukę dla zagranicznych banków. Stąd też pojawiły się w Polsce oferty lokat banków europejskich takich jak InBank, który już wcześniej omawialiśmy oraz dzisiaj analizowany Bank Facto - czyli Farmafactoring. Pełne wejście na rynek zagranicznego banku wiąże się ze sporymi kosztami i tworzeniem odrębnej spółki córki, a jako że jesteśmy w Unii Europejskiej, to europejskie banki mogą u nas prowadzić działalność o ile uzyskają zgodę polskiej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Lokata Facto

Lokata Facto w porównaniu do naszych banków jest zdecydowanie najatrakcyjniejszą ofertą obecnie dostępną na rynku. Zakładamy ją w złotówkach. Można ją założyć w różnych wariantach i w bardzo dużym stopniu dopasować do własnych potrzeb w zakresie czasu trwania lokaty. Podobnie jak w InBanku im dłuższy okres wybierzemy, tym oprocentowanie jest wyższe. Jednak InBank ma nieco niższe oprocentowanie niż lokata Facto.

Jaki to bank?

Jak już wspomnieliśmy - Bank Facto, czyli Banca Farmafactoring, to bank należący do dużej grupy kapitałowej BFF Banking Group. Nazwa Facto została prawdopodobnie wprowadzona jako łatwiejsza do zapamiętanie dla klientów zagranicznych. Bank ten od niedawna działa w Polsce za zgodą KNF, ale ogólnie jest to stary bank z wieloletnią tradycją sięgającą 1985 roku. Bank Farmafactoring specjalizuje się w faktoringu dla branży medycznej i farmaceutycznej. Działa w wielu krajach Unii Europejskiej. Polskie banki również coraz chętniej wchodzą w faktoring, bo generuje spore zyski i staje się popularnym produktem bankowym również w Polsce.

Czy ta lokata jest bezpieczna?

Tak, lokata Facto jest bezpieczna tak samo jak w polskich bankach. Różnica polega na tym, że depozyty (lokaty) chronione są nie przez polski BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny), a włoski bankowy fundusz gwarancyjny - FITD. Czyli sytuacja analogiczna jak w przypadku InBanku, gdzie lokaty gwarantowane są przez estoński bankowy fundusz gwarancyjny.

Podobnie jak w przypadku analizy InBanku postanowiliśmy to sami sprawdzić i napisaliśmy do FITD zapytanie, czy ich gwarancje obejmują lokaty banku Facto Banca Farmafactoring założone w Polsce. Odpisali oczywiście, że tak - na podstawie wspólnego prawa bankowego UE i przepisów obowiązujących w krajach członkowskich. Warto wiedzieć, że nasz BFG również został powołany na podstawie tej samej dyrektywy unijnej. Dlatego kwota gwarancji jest w podawana euro. Przepisy są jednolite dla wszystkich krajów członkowskich i depozyty gwarantowane są do równowartości 100 tys. euro w krajowej walucie. Nie ma więc znaczenia, czy to nasz BFG, włoski, czy estoński - gwarancje są takie same. W razie ewentualnej upadłości nie trzeba też jechać do Włoch, bo gwarancje byłyby wypłacane przelewami internetowymi. Należy jednak zaznaczyć, że ten Bank Facto (Farmafactoring) jest w bardzo dobrej kondycji finansowej w przeciwieństwie do nasz Getinów, Idea Banku i kilku innych popularnych w Polsce banków stojących na progu upadłości. Na przykład Getin jest spółką groszową - jego akcje oscylują w granicach 0,30 pln. Nad Ideą wiszą kary UOKiK, ryzyko konieczności wypłaty odszkodowań poszkodowanym w aferze GetBack, kuratorzy KNF i BFG, wskaźniki kapitałowe poniżej prawnie określonych minimów itp. oraz oczywiście ogólna nagonka na te banki.

Przyznam, że jak na polskim rynku pojawił się InBank, to początkowo miałem obawy odnośnie faktu, że jest objęty ochroną estońskiego funduszu gwarancyjnego, a nie polskiego, ale po założeniu kilku lokat już ich nie mam. Lokata Facto to największy konkurent dla InBanku na polskim rynku. Może za jakiś czas pojawią się kolejni, skoro polskie banki chcą nam płacić za korzystanie z naszych oszczędności 0,5-1,5% - podatek belki do tego jeszcze.

Oprocentowanie Lokaty

  • Lokata na 60 miesięcy - 4,00%
  • Lokata na 48 miesięcy - 3,00%
  • Lokata na 36 miesięcy - 3,00%
  • Lokata na 24 miesięcy - 2,85%
  • Lokata na 18 miesięcy - 2,85%
  • Lokata na 12 miesięcy - 2,85%
  • Lokata na 9 miesięcy - 2,50%
  • Lokata na 6 miesięcy - 2,50%
  • Lokata na 3 miesiące - 2,00%

Znając ofert polskich banków łatwo dostrzec, że oferta lokaty Facto jest lepsza.

Lokata dostępna jest od 5000 zł bez górnej granicy kwotowej. Pamijętajcie jednak, że bankowe fudnusze gwarancyjne obejmują gwarancją kwotę do równowartości 100 tys. euro i dla własnego bezpieczeństwa lepiej jej nie przekraczać

Jak założyć lokatę Facto

Bank Farmafactoring w tym celu założył właśnie założył specjalnie markę Facto na polskiej domenie.

Nie musimy zakładać żadnego konta osobistego. Proces zakładania lokaty Facto jest analogiczny do lokat internetowych bez konta w naszych bankach. Musimy wypełnić odpowiedni wniosek, podać telefon, e-mail, wgrać zdjęcie dowodu (musi być czytelne) i przelać pieniądze na wskazany rachunek. Zgodnie z ustawą przelew musi wyjść z naszego rachunku, nie może być to konto innej osoby, bo dane muszą się zgadzać.

wniosek o lokatę Facto

Poniżej zamieszczam link do strony z ofertą lokat Facto, gdzie znajduje się również wniosek do wypełnienia i dokładny opis.

Nasza ocena: 5 na 5 5 star

Mnie to osobiście cieszy, że dla sowich oszczędności możemy wybierać teraz zagraniczne alternatywy z banków europejskich takie jak Facto, czy Inbank. Owszem nadal możemy lokować nasze oszczędności w naszych bankach na lokatach z żenująco śmiesznym oprocentowaniem.

Możemy zakładać kolejne konta oszczędnościowe z wymogiem otwarcia konta osobiste i warunkami do karty i innymi, żeby uniknąć opłat za konto. Potem zamykać po zakończeniu promocji, a to wszystko dla wręcz odrobinę większego procenta.Możemy dla 0,2% więcej zakładać lokaty w bankach jak Getin, Idea, które są w fatalnej sytuacji i borykają się olbrzymim problemami. Getin cały czas jedzie na stratach. Idea ma ciągle jakieś nowe problemy. Nie można ich nazwać stabilnymi i pewnymi bankami. Możemy zaryzykować swoje oszczędności i stratę części z nich lub całości wchodząc produkty inwestycyjne, a te cokolwiek zarabiając zawsze wiążą się z bardzo dużym ryzykiem strat. Te rzekomo bezpieczne zwykle nic nie zarabiają. Każdy musi sam zdecydować jak chce zagospodarować swoje oszczędności i w jaki sposób chronić je prze coraz to większą inflacją.

Mam nadzieję, że w Polsce będzie coraz większa dostępność ofert banków europejskich jak Facto, czy Inbank. Ponieważ nasze banki wręcz drwią z nas oferując coraz to gorsze oprocentowanie. Stopy procentowe nie były od bardzo dawna obniżane, ale mimo to banki w swojej pazerności cały czas powoli obniżają oprocentowanie wykorzystując brak odpowiedniej konkurencji na rynku bankowym, gdzie co chwilę duże banki przejmują mniejsze i narzucają swoje warunki dzieląc rynek między sobą jak mięso.
Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii. Pamiętajcie, że oferty banków bardzo często się zmieniają, dlatego warto zawsze zwrócić uwagę na aktualne warunki.

Inne źródła:
KNF

Jesteś tu:
AntyhaczykOpinie o Bankach ⭐ [ Lokaty ] Getin Bank: LOKATA Mobilna i Nowe Środki

Brak komentarzy :

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy również wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

Prześlij komentarz