[Promocje bankowe i nowe opinie 2021]

Bank Facto Lokata [Opinie] Czy bezpieczna? Co to za bank?

Jakiś czas temu na polskim rynku bankowym pojawiła się bardzo atrakcyjna oferta lokat - Lokata Facto (czyt. Lokata Fakto) - z dobrym oprocentowaniem. Nie jest to Bank Facto tylko oferta lokat banku należącego do włoskiej grupy kapitałowej BFF Banking Gruop. Bank ten nazywa się Banca Farmafactoring i od niedawna za zgodą KNF oferuje lokaty terminowe w Polsce. Często jest jednak u nas nazywany jako Bank Fakto od specjalnie wprowadzonej marki Facto na potrzeby promocji lokat.

Rynek nie znosi pustki, a polskie banki sukcesywnie obniżając oprocentowanie lokat do tragicznego wręcz i nieopłacalnego poziomu, stworzyły lukę dla zagranicznych banków. Stąd też pojawiły się w Polsce oferty lokat banków europejskich takich jak InBank, który już wcześniej omawialiśmy oraz dzisiaj analizowany Bank Facto - czyli Farmafactoring. Pełne wejście na rynek zagranicznego banku wiąże się ze sporymi kosztami i tworzeniem odrębnej spółki córki, a jako że jesteśmy w Unii Europejskiej, to europejskie banki mogą u nas prowadzić działalność o ile uzyskają zgodę polskiej Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Lokata Facto

Aktualizacja: Po ostatnich zmianach oprocentowania Lokata Facto w wariantach krótkokresowych w porównaniu do naszych banków jest zdecydowanie ofertą bardzo atrakcyjną. Szczególnie jak ktoś nie chce zakładać lokat na 4-5 w Inbanku. Lokatę Facto tak samo zakładamy w złotówkach. Można ją założyć w różnych wariantach i dopasować do własnych potrzeb w zakresie czasu trwania lokaty. Jednak od niedawna nie jest już tak jak było do tej pory, że podobnie jak w InBanku im dłuższy okres wybierzemy, tym oprocentowanie jest wyższe. Lokata Facto ma aktualnie atrakcyjniejsze krótkie okresy, a wieloletnie okresy zostały zrównane do 1%. Wydaje się, że bank zakłada, że stopy procentowe w długim okresie nadal będą spadać.

Jaki to bank?

Jak już wspomnieliśmy - Bank Facto, czyli Banca Farmafactoring, to włoski bank należący do dużej grupy kapitałowej BFF Banking Group. Nazwa Facto została prawdopodobnie wprowadzona jako łatwiejsza do zapamiętanie dla klientów zagranicznych. Bank ten od niedawna działa w Polsce za zgodą KNF, ale ogólnie jest to stary bank z wieloletnią tradycją sięgającą 1985 roku. Bank Farmafactoring specjalizuje się w faktoringu dla branży medycznej i farmaceutycznej. Działa w wielu krajach Unii Europejskiej. Polskie banki również coraz chętniej wchodzą w faktoring, bo generuje spore zyski i staje się popularnym produktem bankowym również w Polsce.

Czy ta lokata jest bezpieczna?

Tak, teoretycznie lokata Facto jest bezpieczna tak samo jak w polskich bankach. Różnica polega na tym, że depozyty (lokaty) chronione są nie przez polski BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny), a włoski bankowy fundusz gwarancyjny - FITD. Czyli sytuacja analogiczna jak w przypadku InBanku, gdzie lokaty gwarantowane są przez estoński bankowy fundusz gwarancyjny.

Podobnie jak w przypadku analizy InBanku postanowiliśmy sami sprawdzić i napisaliśmy do FITD zapytanie, czy ich gwarancje obejmują lokaty banku Facto Banca Farmafactoring założone w Polsce. Odpisali oczywiście, że tak - na podstawie wspólnego prawa bankowego UE i przepisów obowiązujących w krajach członkowskich. Warto wiedzieć, że nasz BFG również został powołany na podstawie tej samej dyrektywy unijnej. Dlatego kwota gwarancji jest w podawana euro. Przepisy są jednolite dla wszystkich krajów członkowskich i depozyty gwarantowane są do równowartości 100 tys. euro w krajowej walucie.


Aktualizacja - koronawirus: Z powodu pandemii koronawirusa każdy się obawia tego co może przynieść przyszłość. Na rzecz bezpieczeństwa bankowych funduszy gwarancyjnym w krajach europejskich może w jakimś stopniu działać fakt przynależności do strefy euro. Polska do niej nie należy, a złotówa bardzo straciła w stosunku do euro. Osobiście skłaniam się ku umiarkowanemu optymizmowi i wierzę, że nasze pieniądze są bezpieczne, a przynajmniej na razie nie ma powodu by myśleć inaczej. Największym zagrożeniem jest dla nich spadek wartości pieniądza w wyniku wzrostu cen, który nietrudno zauważyć. Złota fizycznie prawie nie ma już na rynku i jest w stosunku do złotówki najdroższe w historii. Podobnie jest z silnymi walutami jak euro, czy dolar. Dodatkowo kupując walutę lub złoto ponosimy dodatkowe ryzyko inwestycyjne związane ze zmianą kursów. Każdy niestety musi sam zdecydować co robić ze swoimi oszczędnościami. Wydaje mi się jednak, że rzucanie się na w tej chwili ekstremalnie drogie walory i inwestycje w tak newralgicznym okresie, szczególnie nie mając sporego doświadczenia w tym zakresie, może okazać błędem.


Zrywanie lokat

Osobom, które zakładają, że będą zrywać lokatę Facto i przeszkadza im czas oczekiwania na zwrot, proponuję lepiej założyć ich kilka mniejszych. Moim zdaniem otwieranie lokaty zakładając, że będziemy je zrywać, ogólnie mija się z celem, bo przecież tracimy odsetki. Tym bardziej, że teraz w banku Facto lepiej oprocentowane są lokaty krótkookresowe i nie ma co rozważać zakładania lokat na 4-5 lat. Lokaty zakończone w terminie i odnowione są wypłacane w ciągu 1 dnia roboczego.

Mroczna strona - zagrożenia i ryzyka

Musimy jednak zwrócić uwagę na kilka rzeczy - przede wszystkim bank w przypadku zerwania lokaty przetrzyma nam pieniądze przez ponad miesiąc. Zrobili sobie taki zapis w regulaminie, że nie muszą nam ich od razu oddać. Dla wielu osób to niedopuszczalne. Poza tym podważa wiarygodność i płynności finansową banku, skoro na swoje pieniądze trzeba czekać 35 dni, a w przypadku odstąpienia od umowy 30 dni. Jak w rzeczywistości jest z tą płynnością finansową, tego nie wiemy, ale coś tu śmierdzi. Poza tym według Rzecznika Finansowego jest to niezgodne z prawem.

System zakładania tych lokat działa w dość dziwny sposób, podobnie jak i infolinia czynna tylko do 16-stej, na której chyba zawsze odbiera ten sam człowiek. Można odnieść wrażenie, że jest to wszystko bardzo "tak na kolanie" zorganizowane i nieprofesjonalne jak na bank.

Kolejna kwestia to kondycja włoskiej gospodarki, która bardzo ucierpiała na pandemii wirusa Sars-Cov-2. W przypadku gdyby włoski fundusz gwarancyjny był niewypłacalny, gwarantem powinno być Państwo włoskie, ale te przecież też ma olbrzymie trudności budżetowo-gospodarcze.

Z samy włoskim funduszem gwarancyjnym udało nam się skontaktować, ale odpisali nam raz na 6 wysłanych maili, gdy przetłumaczyliśmy wiadomość na język włoski. Dla porównania estoński fundusz gwarancyjny (ten, który gwarantuje depozyty InBanku) odpisuje w języku angielskim zwykle w ciągu 1 dnia roboczego. Także z włochami jest dość ciężko się skontaktować.

Pozostaje pytanie o konstrukcje spółki i strukturę powiązania oddziału w Polsce z Banca Farmafactoring. Lokata jest pod swoją własną nazwą (marką), na osobnej domenie i osobnej stronie, a nie na jakiejś profesjonalnej stronie banku. Jest to wszystko trochę dziwne. Osobiście wolę przetestowany już InBank, który działa w Polsce znacznie dłużej. Wzbudza u mnie większe zaufanie. Owszem procent jest nieco niższy, ale też każdy powinien sam sobie zadać pytanie, komu powierza swoje oszczędności i na jak długo.

Czy warto założyć lokatę Facto, czy wybrać inną, to już mogę jedynie zostawić waszej decyzji i ocenie ryzyka.

Oprocentowanie Lokaty

Masową obniżkę oprocentowania w Polsce już mieliśmy, także bank Facto również obniża swoje oferty lokat podążając za polskimi bankami.

Przyznam, że jak na polskim rynku pojawił się InBank, to początkowo miałem obawy odnośnie faktu, że jest objęty ochroną estońskiego funduszu gwarancyjnego, a nie polskiego, ale po założeniu kilku lokat już ich nie mam. Lokata Facto to największy konkurent dla InBanku na polskim rynku. Może za jakiś czas pojawią się kolejni, skoro polskie banki chcą nam płacić za korzystanie z naszych oszczędności symboliczne wręcz, bliskie zeru ułamki procenta minus jeszcze podatek belki od tej przecież straty. Po ostatniej rekordowej obniżce stóp procentowych w Polsce nadal lokata Facto przewyższa oprocentowanie polskich banków.

Aktualizacja: Tak jak przewidywaliśmy - duży napływ kapitału z Idea Banku, który został przymusowo zrestyrulturyzowany przez BFG i przejęty przez Pekao oraz innych polskich banków spowodował kolejną obniżkę oprocentowania w Facto i Inbanku. Te banki również nie mają nieskończonego zapotrzebowania na kapitał. Klienci dostali już powiadomienia. Nowe oprocentowanie lokat Facto:

Aktualizacja 2: Niestety Bank Facto obniża oprocentowanie do 0,01% dla wszystkich lokat. Tym samym zakładanie tam lokat staje się bezsensowne. Fakt ten tym bardziej dziwi, że działalność lokaty Facto w Polsce jak sama nazwa wskazuje ograniczała się do lokat, a nie sądzę by ktoś przy takim oprocentowaniu zakładał tam lokaty. W dalszej części artykułu znajdziesz też alternatywy w innych bankach.

Lokata dostępna jest od 5000 zł bez górnej granicy kwotowej. Pamiętajcie jednak, że bankowe fundusze gwarancyjne obejmują gwarancją kwotę do równowartości 100 tys. euro i dla własnego bezpieczeństwa lepiej jej nie przekraczać.


Z kolei poniżej oprocentowanie Lokat w konkurencyjnym InBanku z Estonii, który już nieco dłużej działa na polskim rynku, a także w innych krajach europejskich. W InBanku sytuacjia wygląda następująco:

 • Lokata na 60 miesięcy - 1,70%
 • Lokata na 48 miesięcy - 1,65%
 • Lokata na 36 miesięcy - 1,60%
 • Lokata na 24 miesięcy - 1,60%
 • Lokata na 12 miesięcy - 1,60% 👍 [dobra oferta]
 • Lokata na 6 miesięcy - 1,20% 👍 [dobra oferta]
 • Lokata na 3 miesiące - 1,20% 👍 [dobra oferta]
 • Lokata na 3 miesiące - 1,00% 👍 [dobra oferta]
 • ➕ Dodatkowo ustawiając lokatę jako odnawialną, po odnowieniu dostaniemy na kolejny okres +0,1% względem standardowego oprocentowania aktualnego dla danego okresu lokaty
 • Zakres kwot od 5000 do 50 000 zł
 • W sumie można założyć lokat na 400 000 zł

👍 - według mnie najlepsze opcje w swojej klasie.


Jak założyć lokatę Facto

Uwaga Atkulaziacja: Obecnie zakładanie lokaty Facto nie ma sensu - po obniżka jest oporcentowana na 0,01%!!!. Tylko Inbank daje wyższe oproecntowanie.

Bank Farmafactoring w tym celu założył właśnie specjalnie markę Facto na polskiej domenie.

Nie musimy zakładać żadnego konta osobistego. Proces zakładania lokaty Facto jest analogiczny do lokat internetowych bez konta w naszych bankach. Musimy wypełnić odpowiedni wniosek, podać telefon, e-mail, wgrać zdjęcie dowodu (musi być czytelne) i przelać pieniądze na wskazany rachunek. Zgodnie z ustawą przelew musi wyjść z naszego rachunku, nie może być to konto innej osoby, bo dane muszą się zgadzać.

wniosek o lokatę Facto
Nasza ocena: 5 na 5 5 star


Mnie to osobiście cieszy, że dla sowich oszczędności możemy wybierać teraz zagraniczne alternatywy z banków europejskich takie jak Facto, czy Inbank. Owszem nadal możemy lokować nasze oszczędności w naszych bankach na lokatach z żenująco śmiesznym oprocentowaniem.

Aktualizacja: Uwaga z powodu zniknięcia z rynku Idea Banku w wyniku przymusowej restrukturyzacji i przejęcia go przez Pekao, na polskim rynku nie będzie już w ogóle sensownych lokat. Już teraz w miarę kończenia się krótkookresowych lokat z Idei masę ludzi przenosi te środki do Inbanku. Bank ten nie ma raczej nieograniczonego zapotrzebowania na kapitał, który będzie do niego w najbliższym czasie napływał np. z Idei i innych polskich banków. Tym samym oferta lokat prawdopodobnie będzie również coraz mniej atrakcyjna. Warto się pospieszyć i zakładać lokaty na nieco dłuższe okresy. Niestety w miarę jak nasze banki obniżają oprocentowanie lokat, zagraniczne banki analogicznie też obniżają swoje, bo nie ma konkurencji. Za chwilę będziemy się cieszyć, jak gdzieś się uda założyć lokatę na 0,3% w promocji.

Możemy dla 0,3-0,5% zakładać lokaty w bankach jak Getin, Idea, które są w fatalnej sytuacji i borykają się olbrzymim problemami. Getin cały czas jedzie na stratach i akcjami poniżej 20 gr. Idea została przymusowo zrestrukturyzowana. Możemy zaryzykować swoje oszczędności i stratę części z nich lub całości wchodząc w produkty inwestycyjne, a te cokolwiek zarabiające zawsze wiążą się z bardzo dużym ryzykiem strat. Te rzekomo bezpieczne zwykle nic nie zarabiają. Każdy musi sam zdecydować jak chce zagospodarować swoje oszczędności i w jaki sposób chronić je prze coraz to większą inflacją.

Mam nadzieję, że w Polsce będzie coraz większa dostępność ofert banków europejskich jak Facto, czy Inbank. Ponieważ nasze banki wręcz drwią z nas oferując coraz to gorsze oprocentowanie. Stopy procentowe nie były od bardzo dawna obniżane, ale mimo to banki w swojej pazerności cały czas powoli obniżają oprocentowanie wykorzystując brak odpowiedniej konkurencji na rynku bankowym, gdzie co chwilę duże banki przejmują mniejsze i narzucają swoje warunki dzieląc rynek między sobą jak mięso.

Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii. Pamiętajcie, że oferty banków bardzo często się zmieniają, dlatego warto zawsze zwrócić uwagę na aktualne warunki.

Inne źródła:
KNF

Jesteś tu:
AntyhaczykNajlepsze Banki[ Opinie ] ☑️ Bank Facto Lokata [Opinie] Czy bezpieczna? Co to za bank?

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
48 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Skorzystałem. Polecam. Założyłem lokatę. Rewelacja - póki co...nowy wymiar.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie się już skończyła pierwsza lokata. Potwierdzam, że wszystko jest w porządku. Na początku miałem pewne obawy, ale wszystko działa sprawnie i porządne w przeciwieństwie do kwiatków wśród polskich banków. Tylko przy pierwszej trzeba zwrócić uwagę, żeby dane z banku z którego robimy pierwszy przelew się zgadały z tymi we wniosku i na dowodzie - imię i nazwisko oraz adres zamieszkania. Jak będzie inny adres lub współwłaściciel to nie założą, bo to polskie prawo reguluje zgodnie z ustawą. To samo jest w Idei i w każdym banku jak się coś zakłada online.

   Usuń
 2. Oni są w strefie euro, a złotówka jest mega słaba obecnie i może być jeszcze słabsza w stosunku do euro. Tu nie ma żadnego przewalutowania, bo lokaty są w złotówkach. Zmiana kursu nas nie interesuje, bo to bank bierze na siebie. Także chyba też się zdecyduję. Czytałem, że ludzie zakładają. Tylko na jak długo? Chętnie poznam też inne opinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Średni okres, po zmianie oprocentowania na 9 miesięcy ja teraz zakładam.

   Usuń
 3. Trzymanie pieniędzy w polskich bankach to nic innego jak czysta strata. Po obniżce stóp procentowych do rekordowego, historycznego poziomu wszystkie lokaty i konta oszczędnościowe w polskich bankach lecą jeszcze bardziej na dno. Ja sukcesywnie teraz dostaję informacje od wszystkich banków po kolei o obniżce oprocentowania.

  Początkowo byłem nieco sceptyczny do tych banków z UE oferujących lokaty w Polsce, ale w sumie już nie ma wyboru. Jak chce się mieć ochronę kapitału przez fundusz gwarancyjny i oprocentowanie chociaż częściowo chroniące przed inflacją, to już jest to jedyna opcja. Inną są już tylko ryzykowne inwestycje, które są teraz jeszcze bardziej ryzykowne.

  Z kolei w jakiej kondycji jest polski sektor bankowy to było widać długo przed kryzysami już od lat. Afera za aferą i banki jadące na stratach z kuratorami KNF.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety, ale zaraz też obniżą. Skoro polskie banki przycinają tak mocno, to te zagraniczne zrobią to samo, bo one konkurują.

  Za tę sytuację możemy podziękować naszym władzom kierującym polityką monetarną i ekstremalnej obniżce stóp procentowych.

  Jak ktoś rozważa tę lokatę, to radzę się pospieszyć, bo już zapowiedzieli, że też za chwilę obniżą oprocentowanie lokat z oferty.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na dany moment wydaje się jedyną sensowną ofertą po obniżce stóp procentowych w Polsce do historycznych rekordów. Każdy bank jak wchodzi na nowy rynek, to daje super ofertę. Za za rok, czy za dwa zrównają ofertę nowych lokat z naszymi nic nie wartymi bankami.

  Mam wrażenie, że w Polsce to jest jakaś zmowa bankowa, bo sukcesywnie obniżają i obniżają do granic absurdu i raczej dalej ta sytuacja będzie postępować do czasu, aż będziemy dostawać reklamy w stylu "Tylko teraz! Mega promocja - Załóż lokatę na rewelacyjny procent - 0,2% na 3 miesiące i Zarabiaj..." Jak widzę te reklamy naszych banków, to mi się śmiać chce z zażenowania. Niedługo będą podawać w promilach nie procentach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co do bezpieczeństwa i stabilności banku warto zerknąć na ceny akcji.
  Getin Bank - 0,24 PLN
  Facto - czyli Bank Bancca Farmafactoring - ponad 5 EURO.

  Aktualnie jest to około 23 złote za 1 akcję. Getin - 24 tyle, że groszy. Wnioski same się nasuwają.

  Getinowi wróżyli bankructwo lata temu. Od lat nie wygenerował zysku i nie wygeneruje. Jest obecnie spółką groszową po szeregu afer i ucieczek inwestorów, a ludzie i tak trzymają w nim oszczędności na 1 - 1,5%. Swoją drogą nie zbankrutował wbrew wszystkim mądrym opinią on sobie trwa i trzyma oszczędności Polaków. Niech sobie Getin trwa jak najdłużej osobiście lubię ten bank. Chodzi o to, że ludzie mają często największke obawy nie tam gdzie powinni i prawie zawsze obawiają się czegoś nowego i niestandardowego.

  OdpowiedzUsuń
 7. W polskich bankach lokaty teraz spadają z dnia na dzień. Już w okolicach 1% te "super promocje" tylko dla nowych środków. To mogą sobie w d. wsadzić. Nawet te banki z problemami finansowymi jak Getiny i Idee dają żenujące oprocentowanie. Także też się raczej zdecyduję na tę lokatę Facto. Jak mi się pokończą dotychczasowe lokaty. Mam nadzieję, że się jeszcze załapię na te trochę wyższe oprocentowanie. W Polsce to oszczędności tylko opłaca się przepić, a nie zbierać na starość albo dla dzieci, a potem się dziwią, że taki kraj z dużym spożyciem ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nawet tyle nie ma. Poniżej 1% większość lokat w polskich bankach.

   Usuń
 8. No tak Rafał. Duże banki nawet 1% nie dają już. Santander lokata direct+ na 0,5% na 3 lata, a na krótkie okresy to 0,1%. Dla nowych środków na 2-3 lata 0,9%. Na krótkie okresy 0,1-0,2%. Nie wiem jaki to ma mieć sens, takie zamrażanie pieniędzy na 0,5%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polskie banki co tydzień przycinają, ciekawe kiedy będziemy mieli się cieszyć jak nam się uda coś znaleźć na 0,5%. Za tydzień będą jeszcze gorsze.
   Za darmo chcą się bawić naszymi oszczędnościami i tyle w temacie.

   Usuń
 9. Jest jedna zasadnicza wada. Długi czas oczekiwania na zwrot pieniędzy w przypadku zerwania lokaty (30 lub 35 dni). Zgodnie z opinią Rzecznika Finansowego taki zapis jest niezgodny z kodeksem bankowy oraz prawem cywilnym i stanowi podstawę do złożenia reklamacji wobec banku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Odnowioną można już zerwać w ciągu 1 dnia, ale rzeczywiście trochę przesadzają z takim zniechęcaniem do zrywania. Pewnie ich przycisną i to zmienią. Ja nigdy nie zrywam lokat, bo to głupota. Tracimy odsetki. Wiadomo, że się czasem zdarzy jakaś sytuacja, to co innego, ale tylko w takich pilnych sprawach typu ratowanie życia lub zdrowia, a takowa mi się nie zdarzyła jeszcze. No zawsze możesz wybrać 0,2-0,9% w polskich bankach, tylko pytanie jaki sens ma taka lokata?

  Wyszukaj sobie na tym blogu opis InBanku (bank z Estonii objęty estońskim BFG), tam jest niższe oprocentowanie, ale szybciej się zrywa jakby co. Nie wiem ile dokładnie trwa, bo nie próbowałem oczywiście, ale ogólnie też jest ok, tylko procent tak średnio o 0,5-0,7% gorszy. Działa z jakiś rok dłużej w Polsce od Facto. Moim zdaniem Facto lepszy, no ale nie planuję zrywać lokat. Po co zakładać lokatę jak rozważa się jej zerwanie? To już lepiej konto oszczędnościowe gdzie odsetki są naliczane na bieżąco. Abstrahując od ich wysokości ;).

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja te banki serdecznie pie....lę. jak mi się skończą dotychczasowe lokaty będę trzymał pieniądze w domu w skarpecie. Oprocentowanie oszczędności w banku 0,1%, a kredyt 15% - walcie się.

  OdpowiedzUsuń
 12. No czasem też mam ochotę im tak powiedzieć. Polskie banki nastawiły się na darmowe korzystanie z oszczędności ludzi, wykorzystując furtkę od władz w postaci rekordowej obniżki stóp procentowych. Kredytów nie chcą udzielać, bo się boją, że nie będą spłacane przez kryzys. Ogólnie podobno ciężko dostać kredyt, czy pożyczkę. Trzymać pieniądze na 0,2% to rzeczywiście lepiej w skarpecie. Już nawet widziałem zapowiedzi 0,05%. To już niech dadzą oficjalnie te 0. Konto oszczędnościowe 0% + hasło: "pomnażamy twoje oszczędności" i obrazek szczęśliwych emerytów na plaży na kokosowych wyspach.

  OdpowiedzUsuń
 13. Biznes i Psychologia23 czerwca 2020 15:13

  Właśnie się przymierzam do otwarcia lokaty Fakto. Niestety ostatnio oprocentowanie u nich dość mocno spadło. Praktycznie wycofali długoterminowe lokaty ponieważ teraz wszystkie lokaty powyżej roku są tylko na 1%, a było tak że im dłuższe tym lepsze oprocentowanie. Odnośnie ich zrywania to nic nie dadzą opinie Rzecznika itp., trzeba ten ich zapis zaakceptować ponieważ oni dają taka umowę jaką dają, a jak komuś się nie podoba, to niech nie zakłada albo niech idzie do sądu, gdzie i tak raczej nic nie ugra. Każda firma prowadzi biznes na swoich zasadach w oparciu o prawo, ale prawo tego jednoznacznie nie zabrania. Lepiej więc założyć u nich lokatę na trochę krótszy okres żeby w razie czego nie czekać zbyt długo na zakończenie lokaty. Teraz i tak się nie opłaca zakładać długich lokat bo ich oprocentowanie spadło. Pod znakiem zapytania stoi co będzie za pól roku, za rok? Czy sytuacja gospodarcza będzie wracała do normy i banki będą oferować wyższe odsetki, czy jeszcze przez długi czas będzie tak jak jest teraz, bo gorzej już chyba być nie może ponieważ pandemia zdaje się być opanowana.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja mówiłem, że tak będzie, że przytną oprocentowanie, bo nasze banki przycięły. Czemu mają płacić 4 razy więcej jak nasze dają tak mało.

  Inbank jeszcze trzyma takie oprocentowanie, że im dłuższa lokata tym większy procent, ale też nie wiadomo jak długo będą takie oferty.

  Według mnie za jakiś czas będzie jeszcze gorzej, ciężko będzie nawet 0,5% dostać. Będą na 0,3% a konta oszczędnościowe na 0,1 i 0,05%.

  Pandemia nie jest opanowana, tylko ludzie przestali się nią przejmować. Codziennie przecież przybywa nowych zachorowań.

  Banki udzielają mało kredytów i nie potrzebują dużo kapitału, więc dają ekstremalnie niskie oprocentowanie i mamy zamknięte koło.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak nasze banki będą oferować lokaty na 0,5%, to czemu zagraniczne miałby dawać dużo więcej? Dadzą trochę więcej, a ludzie i tak założą, bo ktoś kto nie chce ryzykować w inwestowaniu, nie ma innego wyjścia. Polskie banki na tym bazują, zakładają, że obojętnie jak przytną oprocentowanie to ludzie i tak będą zakładać lokaty, bo nie ma bezpiecznych alternatyw.

  Na nieruchomościach trzeba się znać, bo inaczej się wtopi. Mój znajomy wtopił właśnie pół miliona w działki i nie może dostać pozwolenia, a to deweloper, który się bardzo dobrze zna. Złoto jest ekstremalnie drogie, więc w przyszłości prawdopodobnie potanieje. Akcje, fundusze, to w ogóle ryzyko spore. Na kombinowanych produktach bankowych typu "lokaty strukturyzowane" się zwykle wychodzi bez zysku po iluś latach. Obligacje trzeba na 10 lat zamrozić, żeby mieć sensowne, a też je obniżają tak samo - 3-miesięczne są na 0,5%. 2-letnie na 1%. Także obligacje tak samo spadają. Lipa.

  Facto jedyna sensowna opcja w tej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 16. Lokaty w ING już 0,05%. Szał. Ciekawe czy ktoś to zakłada, bo to praktycznie 0.

  OdpowiedzUsuń
 17. No tak będzie niestety. W Facto też dawali na początku 4%. Na pewno w porównaniu do naszych banków są zawsze wyżej z oprocentowaniem, ale to nie będzie duża różnica jak nasze banki będą tak ciąć i ciąć.

  Z wypowiedzi Rady Polityki Pieniężnej wynika, że takie prawie zerowe stopy procentowe w Polsce mają pozostać bardzo długo. Nawet im inflacja nie straszna.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jak to wygląda po zakończeniu lokaty? Środki zostaną przesłane na konto, z którego zostały przesłane?

  OdpowiedzUsuń
 19. Niezupełnie. Jak lokata się kończy, to środki trafiają na taki rachunek techniczny, a stamtąd możesz je przelać na te konto w swoim banku, z którego robiłeś przelew. Wszystko jest w panelu bankowości elektronicznej. Muszę przyznać, że w całkiem dobrze przemyślanym i wygodnym. Z tego co kojarzę one są nieodnawialne. To polskie banki stosują takie triki z automatycznym odnowieniem na 0,01%.

  OdpowiedzUsuń
 20. Na ten moment Lokata Facto to jedyna godna polecenia oferta. Założyłem dwie na rok czasu. Rachunek techniczny oprocentowany jest na 1%.

  OdpowiedzUsuń
 21. Planuję założenie lokaty Facto. Czy ktoś wie czy można złozyć dyspozycje na wypadek śmierci związana z tą lokata podobnie jak w polskich bankach?

  OdpowiedzUsuń
 22. "możesz je przelać na te konto w swoim banku, z którego robiłeś przelew" a co jak po dłuższym czasie trzymania lokaty w BFF już nie mam konta w poprzednim banku?

  OdpowiedzUsuń
 23. Dzwonisz i podajesz nowy nr konta do wypłaty. Po zakończeniu lokaty pieniądze trafiają na rachunek techniczny - dopiero z niego wypłacasz. Co ciekawe rachunek techniczny jest oprocentowany na 1%. Co w polskich bankach byłoby nie do pomyślenia jak u nas ROR ma 0%, a konta oszczędnościowe mają 0,01 - 0,3%. Czekam na 0,0005% na koncie oszczędnościowym :D Facto to chyba jedyna sensowna opcja w tej chwili. Jak macie pieniądze trzymać w polskim banku na 0,05%, to lepiej wypłacić i schować pod łóżkiem.

  OdpowiedzUsuń
 24. Na ostatniej stronie wniosku o lokatę FACTO jest stwierdzenie iż konto, z którego przelewamy środki "zostało otwarte przy mojej fizycznej obecności, nie przez internet". Przecież dziś 80% kont bankowych zakłada się przez internet tak jak i w ich Banku. Może ktoś już pytał ten Bank o to?

  OdpowiedzUsuń
 25. To nie chodzi o zakładanie tylko o weryfikację samym przelewem aktywacyjnym z innego banku. Tak jest teraz w chyba wszystkich bankach u nas przy zakładaniu kont przez Internet z weryfikacją przelewem.

  KNF jakieś tam zalecenia wydało jakiś czas temu dla bezpieczeństwa i utrudnienia zakładania fikcyjnych kont na tak zwane słupy, które potem służyły do przestępstw. Wiele banków w ogóle się wycofało z aktywacji konta przelewem.

  Ja nie miałem żadnych problemów. Chociaż przelew robiłem z konta otwartego przez Internet, ale umowę przywiózł kurier.

  Spróbuj. Ja nie wiem czy to jest tylko deklaracja, czy jest jakiś system międzybankowy, który to weryfikuje. Kiedyś chciałem w jakimś polskim banku konto założyć z aktywacją przelewem i się nie dało.

  W przypadku Facto chyba to tylko deklaracja klienta, ale jak masz możliwość, to lepiej zrobić przelew z jakiegoś konta otwartego z kurierem lub w banku.

  OdpowiedzUsuń
 26. Poniżej odpowiedź z banku: Szanowny Panie, dziękujemy za wiadomość. Posiadanie zewnętrznego rachunku prowadzonego w innym Banku, przy którym Pańskie dane zostały osobiście zweryfikowane jest warunkiem do utworzenia oraz obsługi Lokat Facto. Pozdrawiamy, Zespół Lokaty Facto BFF Banking Group.

  OdpowiedzUsuń
 27. Jak kurier przywiózł umowę, to też jest weryfikacja osobista. Sprawdza przecież dane w dowodzie. Wszystkie banki to akceptują.

  90% kont zakładanych przez Internet jest z kurierem.

  Samym przelewem to jedynie kiedyś chyba w Nest Banku się dało założyć konto i zweryfikować dane tylko przelewem. Bodajże jeszcze w Idei jak najpierw miałeś lokatę założoną przelewem bez konta, a potem mając już dostęp do bankowości elektronicznej dało się założyć konto, ale nie wiem czy dzisiaj jeszcze się tak da.

  Takie są wymogi ogólnie prawie wszędzie do aktywacji przelewem. Tylko nie wiem czy nie wystarczy, że potwierdzisz lub w ogóle poprostu przyjmiesz do wiadomości, że tak powinno być. Jak niby mieliby to weryfikować? W przelewie nie ma takich danych, w jaki sposób weryfikowałeś swoje konto osobiste.

  Podkreślam, że to nie chodzi o konto zakładane przez Internet tylko sposób weryfikacji danych wyłącznie przelewem z innego konta. W jakim banku masz te konto?

  OdpowiedzUsuń
 28. Rozważam ulokowanie oszczędności na 12m ale mam obawy przed zakładaniem lokaty przez internet, nie znając banku. Jaka jest gwarancja, że strona jest bezpieczna i autentyczna? Jak w ogóle policzyć zysk z takiej lokaty? Proszę o poradę.

  OdpowiedzUsuń
 29. Autentyczna w sensie, że nie podstawiona przez oszustów? Zakładam lokaty przez Internet od lat i nigdy nie trafiłem na podstawioną stronę. Przy czym rzeczywiście warto być czujnym. Najlepiej patrzeć na certyfikaty - ta kłódka, a jeśli ogarniasz czym jest dokładnie domena i url, to na to też można zwrócić uwagę. Chociaż wnioski dość często są umieszczane przez banki na innych domenach niż sama strona banku.

  Na tym blogu i forum masz bezpieczne linki, więc najlepiej z linka.

  Obliczyć można bardzo prosto:

  Kwota * oprocentowanie / 365 dni * okres lokaty w dniach - 19% podatku Belki. Nie wiem jak tam z Facto jest z tym podatkiem, bo to zagraniczny bank, ale chyba jak oferują lokaty w złotówkach dla Polaków, to nasz dziwny podatek też muszą Ci potrącić.

  OdpowiedzUsuń
 30. Co do polskich banków i ich wiarygodności, to właśnie prokuratura postawiła zarzuty Leszkowi już teraz Cz. - głównemu właścicielowi Idea Bank i Getinu (to są polskie banki). Chcą go zamknąć w związku z aferą GetBack. Ektsremalnie przesiąknięte to politycznie oczywiście. Obligacje GetBack oferowały również podobno takie banki jak Millennium i PKO. No, ale wnioskując z konferencji prasowej to 5 minut o sednie sprawy, a reszta o "winach PO i Tuksa" ;). Nie wiem co oni chcą zrobić z tymi bankami, ale Polska nie jest krajem dobrym do trzymania pieniędzy.

  Nie mniej jednak, jak dla mnie zagraniczne banki są bardziej wiarygodne do tych naszych.

  OdpowiedzUsuń
 31. Właśnie mi się skonczyła lokata i jestem bardzo zadowolony. Po zakończeniu pieniądze trafiają na rachunek techniczny, który jest o dziwo równiez oprocentowany i to na 1%. Wypłaciłem środki na swoje konto osobiste w ING (przelew od razu), bo ich potrzebuję, ale na pewno wrocę znowu do Facto. Wszystko działa jak należy, a nasze banki powinny się uczyć, a nie tylko kombinować jak obciąć klientom jeszcze bardziej oprocentowanie do 0.

  OdpowiedzUsuń
 32. A mi się skończyła wczoraj(termin zapadalności 31.10.2020r) i do dziś jeszcze nie doliczono odsetek i nie przelano pieniędzy z lokaty na rachunek techniczny.

  OdpowiedzUsuń
 33. Pewnie przez święto. Wczoraj już pewnie były, nie? ;)

  OdpowiedzUsuń
 34. "Nasza oferta jest skierowana do osób fizycznych, zamieszkałych w Polsce, posiadających pełną zdolność do czynności prawnych i będących polskimi rezydentami podatkowymi." Jeśli ktoś mieszka za granicą na stałe, a posiada funkcjonujące konto polskie, założone osobiście, to mogą pojawić się jakieś problemy w przyszłości, jeśli taką lokatę założy? Bo technicznie nie powinienem mieć z tym problemu, jednak prawnie? Co myślicie.

  OdpowiedzUsuń
 35. Myślę, że nie. Wprawdzie tam we wniosku masz deklaracje odnośnie rezydencji podatkowej, bo takie są bodajże przepisy europejskie i międzynarodowe. Głównie chodzi chyba o traktaty UE z USA o przepływach kapitałowych. Jak to wygląda w praktyce i czy jest w ogóle weryfikowane to nie wiem, ale wątpię.

  W każdym razie z tego co pamiętem jest pytanie, czy środki pochodzą z wewnątrz europejskiego obaszu gospodraczego, czy z poza niego. U mnie pochodziły z wewnątrz, więc nie sprawdzałem co się dzieje jak się wybierze, że z poza Unii Europejksiej.

  OdpowiedzUsuń
 36. Jaka jest pewność, że ten bank lub oddział w Polsce niebawem nie padnie, a kasa przepadnie?

  OdpowiedzUsuń
 37. Siwy, no taka sama jak w polskim BFG. System gwarantowania i ochrony depozytów funkcjonuje na mniej więcej tych samych zasadach w całej Unii Europejskiej i wynika z tych samych unijnych przepisów. Tyle, że oni mają euro, więc pod względem walutowym są częścią całej można rzec stabilnej strefy, a złotówka ile jest warta, to trudno teraz oszacować po tym całym rozdawaniu, pożyczaniu, drukowaniu. W każdym razie gwarncj polskiego BFG są przeliczane na 100 tys. euro i w Facto jest tak samo Polacy zakładają tam lokaty w złotówkach. Jak złotówka traci wartość względem euro, to dla nas poziom tej gwarancji rośnie z oczywistych względów.

  Przy okazji Idea i Getin są prawdopodobnie bankrutami. Idea nie spełnia wymogów kapitałowych, Getin same straty generuje, a funkcjonuje tak od lat. Nie zbankrutują ich, bo mają za dużo depozytów i w polskim BFG zabrakłoby pieniędzy i tym samym państwo polskie musiałby albo zmusić prawnie inne banki, żeby się dorzuciły albo pokryć samemu brakującą część. Millennium i BOŚ chyba też niezbyt dobrze przędą. Ogólnie w Polsce nieco wyższe oprocentowanie dają właśnie wyłącznie takie banki jak Idea i Getin, a stabilnymi bankami w Polsce są ING, czy PKO BP. Tyle, że w takich stabilnych polskich bankach dają 0,05% ;).

  Jak tu wspomina autor artykułu dość dobrym wyznacznikiem kondycji banku jest kurs jego akcji. Jeśli leci na łeb na szyję, to znaczy, że coś się dzieje. Odsyłam tu powyższego artykułu i części z porównaniem cen akcji banków.

  OdpowiedzUsuń
 38. Przy śmiesznie niskim oprocentowaniu depozytów utrzymywanie słynnego podatku Belki zakrawa na kpiny.

  OdpowiedzUsuń
 39. Prawda! Z tym podatkiem Belki to już od dawna woła o pomstę do nieba. Teraz są skrajnie niskie stopy. Wiele banków daje 0,01-0,05%, to i podatki z tego mizerne. Mogliby w końcu to zlikwidować.

  OdpowiedzUsuń
 40. Międzyzakładowy...8 marca 2021 15:08

  Bank łączy się z innym. Lokaty zostają. Kurs trzyma się. Nie ma obaw? Mam kilka złociszy w nim więc się deczko obawiam.

  OdpowiedzUsuń
 41. Raczej nie masz się czego obawiać. Tylko szkoda, bo mi już maila przysłali, że od jutra obniżają oprocentowanie lokat do 0,01%. Ta na 3 miesiące ma być tylko na 0,25%. Także już nie będzie w ogóle sensu zakładać tam lokat. Chyba, że coś się zmieni za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 42. JaśminowaLady22 maja 2021 11:16

  Moje doświadczenia z lokatą Facto. Założona na 9 m-cy. Oprocentowanie 1,6 w skali roku. Zapadalność 18 maja 2021 r. Do dzisiaj nie mogę przelać pieniędzy z konta technicznego na konto w moim banku, nie ma takiej opcji. Ponadto od naliczonych odsetek pobrano mi 19% podatku! Nigdzie nie zauważyłam podczas zakładania lokaty takiej informacji...:(

  OdpowiedzUsuń
 43. Witaj Jaśminowa Lady. Wypłacałem pieniądze z rachunku technicznego niespełna dwa tygodnie temu. Także nie ma żadnych problemów. Wybierasz przelew krajowy i tam powinien być podany Twój rachunek powiązany. Jeśli nie ma to zadzwoń do nich, albo napisz. Nie zmieniałaś konta powiązanego?

  Co do podatku to niestety ich tak samo obowiązuje podatek Belki, bo działając w Polsce muszą działać zgodnie z polskim prawem. Tak jest w każdym banku działającym w Polsce bez względu na to czy to zagraniczny, czy polski bank.

  OdpowiedzUsuń
 44. Czy ktoś z Was słyszał o spółce z o.o Assiduus?

  OdpowiedzUsuń