[Promocje bankowe i nowe opinie 2022]

Opinie o Bank Nowy SA z siedzibą w Poznaniu

Tę analizę przygotowujemy na prośbę jednego z czytalników, który poprosił o opinie na temat tego banku. Bank Nowy to dawny Podkarpacki Bank Spółdzielczy z Sanoka, który został przymusowa zrestrukturyzowany przez nadzór finansowy w celu uniknięcia bankructwa, co wiązałoby się z wypłaty środków z BFG. Potem BFG utworzył z tego co pozostało Bank Nowy, który następnie kupił NeoBank. Stąd obok nazwy Bank Nowy logo Neobanku.

Bank Nowy SA

Lokaty

W Banku Nowym mamy 2 lokaty wabiki dla nowych klientów. Ta na 1 miesiąc z najwyższym oprocentowaniem ma ograniczenie do 10 tys. Owszem oprocentowanie jest na dany moment najwyższe na rynku, ale nie warto sobie nią zawracać głowy. Dlaczego? Otóż wystarczy sobie policzyć różnicę między oprocentowanie w alternatywnym banku - powiedzmy nawet o 1% niższym. Czyli zmieniając bank zyskujemy 1% - 19% podatku. Czyli realna różnica wynosi 0,81%.

(10 000 zł * 0,81%)/ 12 = 6,75 zł - tyle zyskamy więcej gdy przeniesiemy sobie te 10 tys. z banku gdzie mamy oprocentowanie o 1% niższe. Czy warto zmieniać banki, zakładać konta dla niecałych 7 zł…?

Na większą uwagę zasługuje lokata 3-miesięczna dla nowych klientów, bowiem jej ograniczenie kwotowe wynosi aż 400 tys. zł. Oczywiście oprocentowanie jest już niższe niż tej miesięcznej. Jest dobrze oprocentowana, ale takie lub podobne oprocentowanie można również uzyskać w innych bankach. Ja mam w innym nawet wyższe w tej chwili na koncie oszczędnościowym...

Otwieranie jakichkolwiek lokat w Banku Nowym wiąże się z założeniem rachunku depozytowego - to taki darmowy rachunek techniczny, analogicznie jak w Neobanku. Nie jest to problem, a przyda się do obsługi lokat i wygody. Przy czym zawsze to jakieś kolejne konto.

W Banku Nowym mamy bardzo duży wybór lokat. Na stronie głównej bank najbardziej promuje te najsłabsze, których w zasadzie nie warto zakładać, bo w innych bankach można zyskać lepsze oprocentowanie. Niemniej jednak w ofercie Bank Nowy SA jest też szereg wysoko oproecentowanych lokata na nieco dłuższe okresy. Należy jednak pamiętać jaka jest obecnie polityka monetarna w Polsce i perspektywy zmian stóp procentowych. W momencie pisania tej opinii zakładanie lokat na dłuższe okresy nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Z czasem może się to oczywiście zmienić.

Jeżeli szukasz lokat to sprawdzone na sobie i najlepsze lokaty w danym okresie opsuję ➡️ TUTAJ

Konta osobiste opłaty i prowizje

W przypadku kont osobistych w Bank Nowy mamy też szeroki wybór. Niemniej jednak, zazwyczaj nie są bezwarunkowo darmowe. Jak ktoś szuka konta darmowego bez opłat za podstawowe czynności i bez żadnych warunków to obecnie w swoje ofercie takie konto posiada Nest Bank ➡️ NASZA RECENZJA

Konto Standard posiada opłatę za prowadzenie oraz opłatę warunkową za kartę. Próg zwolnienia z opłaty za kartę to transakcje na 500 zł miesięcznie. Nawet w ING jest niższy. Opłaty za prowadzenie nie da się uniknąć.

W ofercie banku są też inne konta: Konto Aktywne oraz Konto Senior, już bez opłaty za prowadzenie, ale z opłatą za kartę jak powyżej.

Podstawowy Rachunek Płatniczy - nie ma już ani opłaty za kartę, ani za prowadzenie. Podobnie jak Konto na Start, które jest dla osób od 13 do 25 lat.

Także teoretycznie jest w czym wybierać. Jest jednak pewien szkopuł. Z jego powodu również nie wypowiem się (jak to mam w zwyczaju) na temat obsługi i działania systemu. Nie będzie też screenów z systemu. Otóż na dany moment wniosek o konto osobiste składa się w oddziale, a dla mnie to już abstrakcja. Na jeżdżenie po oddziałach szkoda mi czasu. Poza tym na mapie jest ich niewiele.

Bank Nowy SA

Można porozmawiać z doradcą zostawiając dane kontaktowe w formularzu lub dzwoniąc na infolinię, ale napisane jest, że wnioske o konto składa się w oddziale.

Co to za Bank Nowy SA i czy jest bezpieczny?

To chyba kluczowe pytanie, które należy zadać: czy Bank Nowy jest bezpieczny? Bank Nowy SA z siedzibą w Poznaniu jest objęty ochroną BFG, więc jest tak samo bezpieczny jak inne banki spółdzielcze i ogólnie reszta banków w naszym systemie bankowym.

Bank Nowy oferuje jednak lokaty nawet do 1 mln zł. Nie polecam zakładania takich lokat, bowiem nasze środki są chronione przez BFG do równowartości 100 tys. euro tak jak w całej Unii Europejskiej.

Banki spółdzielcze znacznie częściej padają niż wielkie molochy. KNF nie ma też zwykle takich dylematów w kwestii tego co zrobić danym bankiem jak to ma miejsce w przypadku wielkich banków jak Getin. Środków z polskie BFG powinno wystarczyć na pokrycie depozytów po upadłości banku spółdzielczego. To już się zdarzało np. w przypadku SK Banku. W przypadku Getinu raczej by nie wystarczyło pieniędzy w BFG stąd ten bank jest utrzymywany od lata chociaż ciągnie na stratach.

Nie nastąpiła jeszcze taka sytuacja, żeby w BFG zabrakło pieniędzy. Jeżeliby wystąpiła to wtedy albo rząd musiałby dofinansować go z budżetu (jakoś mi się to mniej prawdopodobne wydaje), albo musiałby prawnie zmusić inne banki do zrzucenia się na dofinansowania BFG. Zwykle jednak ostatnio w takich sytuacjach dochodzi do przymusowej restrukturyzacji jak to miało miejsce w przypadku Idea Banku.

Nasza ocena: 4 na 5 4 stars

Jak zwykle zachęcam Was do pisania włanych opinii w komentarzach.

Powrót do góry
Jesteś tu:
AntyhaczykBanki ✅[ Opinie ] ✅Opinie o Bank Nowy SA z siedzibą w Poznaniu

Brak komentarzy :

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy również wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

Prześlij komentarz