[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Opinie o Bank Nowy SA z siedzibą w Poznaniu

Tę analizę przygotowujemy na prośbę jednego z czytalników, który poprosił o opinie na temat tego banku. Bank Nowy to dawny Podkarpacki Bank Spółdzielczy z Sanoka, który został przymusowa zrestrukturyzowany przez nadzór finansowy w celu uniknięcia bankructwa, co wiązałoby się z wypłaty środków z BFG. Potem BFG utworzył z tego co pozostało Bank Nowy, który następnie kupił NeoBank. Stąd obok nazwy Bank Nowy logo Neobanku.

Bank Nowy SA

Lokaty

W Banku Nowym mamy 2 lokaty wabiki dla nowych klientów. Ta na 1 miesiąc z najwyższym oprocentowaniem ma ograniczenie do 10 tys. Owszem oprocentowanie jest na dany moment najwyższe na rynku, ale nie warto sobie nią zawracać głowy. Dlaczego? Otóż wystarczy sobie policzyć różnicę między oprocentowanie w alternatywnym banku - powiedzmy nawet o 1% niższym. Czyli zmieniając bank zyskujemy 1% - 19% podatku. Czyli realna różnica wynosi 0,81%.

(10 000 zł * 0,81%)/ 12 = 6,75 zł - tyle zyskamy więcej gdy przeniesiemy sobie te 10 tys. z banku gdzie mamy oprocentowanie o 1% niższe. Czy warto zmieniać banki, zakładać konta dla niecałych 7 zł…?

Na większą uwagę zasługuje lokata 3-miesięczna dla nowych klientów, bowiem jej ograniczenie kwotowe wynosi aż 400 tys. zł. Oczywiście oprocentowanie jest już niższe niż tej miesięcznej. Jest dobrze oprocentowana, ale takie lub podobne oprocentowanie można również uzyskać w innych bankach. Ja mam w innym nawet wyższe w tej chwili na koncie oszczędnościowym...

Otwieranie jakichkolwiek lokat w Banku Nowym wiąże się z założeniem rachunku depozytowego - to taki darmowy rachunek techniczny, analogicznie jak w Neobanku. Nie jest to problem, a przyda się do obsługi lokat i wygody. Przy czym zawsze to jakieś kolejne konto.

W Banku Nowym mamy bardzo duży wybór lokat. Na stronie głównej bank najbardziej promuje te najsłabsze, których w zasadzie nie warto zakładać, bo w innych bankach można zyskać lepsze oprocentowanie. Niemniej jednak w ofercie Bank Nowy SA jest też szereg wysoko oproecentowanych lokata na nieco dłuższe okresy. Należy jednak pamiętać jaka jest obecnie polityka monetarna w Polsce i perspektywy zmian stóp procentowych. W momencie pisania tej opinii zakładanie lokat na dłuższe okresy nie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Z czasem może się to oczywiście zmienić.

Jeżeli szukasz lokat to sprawdzone na sobie i najlepsze lokaty w danym okresie opsuję ➡️ TUTAJ

Bank Nowy potrafi zniechęcić na etapie składania wniosku. Nagle się okazuje, że jednak nasz bank nie nadaje się do zweryfikowania naszej tożsamości przelewem itd. Bank kusi ofertą lokaty na start, ale ona jest tylko do 10 tys.

 

Ciekawą opcją jest obecnie Elastyczne Konto Oszczędnościowe w Velo Banku, które możemy założyć bez konta osobistego, a procent jest praktycznie zawsze najwyższy na rynku. Jest oczywiście darmowe i co najważniejsze nie jest to tylko 3 miesięczna promocja. Dotyczy ona bowiem nowych środków i jest stale odnawiana - jedna edycja się kończy i od razu wchodzi nowa. Ja właśnie głównie z niego korzystam. Jak się kończy okres 3 miesięcy, to przerzucam na 2-3 tyg. na konto oszczędnościowe w innym banku, a potem zwracam je do Velo jako nowe środki, bo tam jest zawsze najwyższe oprocentowanie.

Warto spróbować, bo to obecnie moim zdaniem najkorzystniejszy sposób uzyskania najwyższego pewnego oprocentowania, bez wchodzenia w produkty związane z ryzykiem inwestycyjnym.


Jak ktoś mimo wszystko woli lokatę, to najlepsza na rynku jest też obecnie w Velo:Konta osobiste opłaty i prowizje w Bank Nowy

Dziwnie się tę nazwę odmienia

W przypadku kont osobistych w Bank Nowy mamy szeroki wybór. Niemniej jednak, zazwyczaj nie są bezwarunkowo darmowe. Jak ktoś szuka konta darmowego bez opłat za podstawowe czynności i bez żadnych warunków to obecnie w swoje ofercie takie konto posiada Nest Bank ➡️ NASZA RECENZJA

Konto Standard posiada opłatę za prowadzenie oraz opłatę warunkową za kartę. Próg zwolnienia z opłaty za kartę to transakcje na 500 zł miesięcznie. Nawet w ING jest niższy. Opłaty za prowadzenie nie da się uniknąć.

W ofercie banku są też inne konta: Konto Aktywne oraz Konto Senior, już bez opłaty za prowadzenie, ale z opłatą za kartę jak powyżej.

Podstawowy Rachunek Płatniczy - nie ma już ani opłaty za kartę, ani za prowadzenie. Podobnie jak Konto na Start, które jest dla osób od 13 do 25 lat.

Także teoretycznie jest w czym wybierać. Jest jednak pewien szkopuł. Z jego powodu również nie wypowiem się (jak to mam w zwyczaju) na temat obsługi i działania systemu. Nie będzie też screenów z systemu. Otóż na dany moment wniosek o konto osobiste składa się w oddziale, a dla mnie to już abstrakcja. Na jeżdżenie po oddziałach szkoda mi czasu. Poza tym na mapie jest ich niewiele.

Bank Nowy SA

Można porozmawiać z doradcą zostawiając dane kontaktowe w formularzu lub dzwoniąc na infolinię, ale napisane jest, że wnioske o konto składa się w oddziale.

Co to za Bank Nowy SA i czy jest bezpieczny?

To chyba kluczowe pytanie, które należy zadać: czy Bank Nowy jest bezpieczny? Bank Nowy SA z siedzibą w Poznaniu jest objęty ochroną BFG, więc jest tak samo bezpieczny jak inne banki spółdzielcze i ogólnie reszta banków w naszym systemie bankowym.

Bank Nowy oferuje jednak lokaty nawet do 1 mln zł. Nie polecam zakładania takich lokat, bowiem nasze środki są chronione przez BFG do równowartości 100 tys. euro tak jak w całej Unii Europejskiej.

Banki spółdzielcze znacznie częściej padają niż wielkie molochy. KNF nie ma też zwykle takich dylematów w kwestii tego co zrobić danym bankiem jak to ma miejsce w przypadku wielkich banków jak Getin. Środków z polskie BFG powinno wystarczyć na pokrycie depozytów po upadłości banku spółdzielczego. To już się zdarzało np. w przypadku SK Banku. W przypadku Getinu raczej by nie wystarczyło pieniędzy w BFG stąd ten bank jest utrzymywany od lata chociaż ciągnie na stratach.

Nie nastąpiła jeszcze taka sytuacja, żeby w BFG zabrakło pieniędzy. Jeżeliby wystąpiła to wtedy albo rząd musiałby dofinansować go z budżetu (jakoś mi się to mniej prawdopodobne wydaje), albo musiałby prawnie zmusić inne banki do zrzucenia się na dofinansowania BFG. Zwykle jednak ostatnio w takich sytuacjach dochodzi do przymusowej restrukturyzacji jak to miało miejsce w przypadku Idea Banku.

Nasza ocena: 3 na 5 4 stars

Jak zwykle zachęcam Was do pisania włanych opinii w komentarzach.

Powrót do góry
Jesteś tu:
AntyhaczykBanki ✅[ Opinie ] ✅Opinie o Bank Nowy SA z siedzibą w Poznaniu

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
9 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Niedoszły klient22 sierpnia 2022 15:19

  Dużo dupcenia z zakładaniem kont depozytowych, a procent w promocji tylko odrobinę wyższy niż gdzie indziej. Chciałem twardo te konto założyć, jednak okazało się, że nie mogę zrobić przelewu weryfikacyjnego akurat z tego banku, z którego chciałem. Można tylko z takich kont, które otwarło się w oddziale. Nawet nie wiem, czy jeszcze jakieś takie posiadam. Chyba nie. W każdym razie dałem sobie spokój.

  Aha, potem przelewy z tego konta depozytowego, można robić tylko na ten jeden rachunek powiązany, z którego się zrobiło weryfikację. Dodatkowo każdy taki przelew jest płatny. Jak dla mnie nie tędy droga do zdobywania klientów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Płatne przelewy na rachunek zewnętrzny. To w dzisiejszych czasach aż dziwnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Obsługa klienta nie mieści się w standardach normalnych i znanych mi banków w Polsce. Mieszkam w USA, ale dotąd miałam bez żadnych przeszkód dostęp do konta poprzez prawnie udzielone pełnomocnictwo. Po zlikwidowaniu Placówki w Jaśle i przeniesieniu go do Krosna nie tylko, że nie uznano dotąd akceptowanego, ale sporządzonego nowego-aktualnie pełnomocnictwa prawnie stwierdzonego przez tutejszego notariusza. .Jak się dowiaduję musi być jeszcze akceptowane przez tamtejszego bankowego prawnika - na co czekam od października 2021 r. Mój ustanowiony prawnie pełnomocnik nie może zrobić żadnej operacji bankowej i musi płacić ze swojego budżetu moje opłaty jak podatki, czynsze i inne wynikające z bieżących potrzeb! Normalka? Gdzie się z tym nienormalnych faktem udać?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak będziesz kiedyś w Polsce, to zmień bank.

  OdpowiedzUsuń
 5. W Krośnie w siedzibie banku nie ma bankomatów. Co najmniej dziwne.

  OdpowiedzUsuń
 6. Założyłem lokatę w tym banku - po jej wygaśnięciu okazało się, że środki nie wróciły na konto w banku, z którego je przelano, ale na konto depozytowe w Banku Nowym. Dzienny limit przelewów z tego konta wynosi 10 000 zł, a na wniosek o zmianę tego limitu bank nie reaguje w żaden sposób - nie zmienia limitu, nie odpowiada na maile. Bank ten nie posiada infolinii - można tylko wysyłać maile i czekać na reakcję (której nie ma). Samodzielnie limitu zmienić nie można. Zmuszony zostałem do wykonywania 5 przelewów w ciągu 5 dni, każdy płatny 1 zł. Gdybym zdeponował np. 1 mln złotych, musiałbym przez 100 dni wykonać 100 przelewów, płacąc za nie łącznie 500 zł. Przestrzegam wszystkich przed zakładaniem lokat w Banku Nowym!

  OdpowiedzUsuń
 7. Według mnie interfejs i aplikacja są bardzo spoko, a mam porównanie z kilkoma bankami. Cóż o gustach się jednak nie dyskutuje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem, czy to bank, czy mistyfikacja do wyciągania danych osobowych. Mój wniosek o założenie rachunku depozytowego został odrzucony, podobnie jak wnioski dwojga znajomych.

  OdpowiedzUsuń
 9. takie samo doświadczenie 05.07.2023

  OdpowiedzUsuń