[Promocje bankowe i nowe opinie 2025]

Idea Bank [ Opinie Lokaty Konta Kredyty Opłaty ]

Aktualizacja: Idea Bank został przejęty przez bank Pekao S.A. Niestety w raz ze zniknięciem z rynku Idea Banku zniknęła oferta atrakcyjnych lokat. W banku Pekao bynajmniej takowych nie znajdziemy.

Jeżeli byłeś klientem tego banku i szukasz alternatywnych lokat, to informacje takie znajdziesz w tym artykułe w sekcji aktualizacji:

Aktualizacja: Alternatywa dla lokat z Idei

Idea oferuje oferowała zdecydowanie najwyżej oprocentowane lokaty. Niestety po problemach wynikających z afer, kuratorów i niestabilności finansowej została przymusowo zrestrukturyzowana. Tym samym z rynku zniknął bank z najlepszymi lokatami. Dlatego postaramy się znaleźć jakieś bezpieczne i względnie dobre, jak na aktualne warunki rynkowe, rozwiązanie. Oczywiście żadne kombinowane produkty inwestycyjne, strukturyzowane itp. nie są wcale bezpieczne i zwykle generują straty albo porostu brak zysku. Wśród lokat w innych bankach niestety jest dramat jeśli chodzi o oprocentowanie.

Przede wszystkim należy pamiętać o BFG. Jeżeli bank upadnie to BFG nam zwróci pieniądze do poziomu równowartości 100 tys. euro. Nie polecam przekraczać tego poziomu w jednym banku. W dzisiejszych czasach najlepiej rozłożyć kapitał na kilka banków.

Jakąś alternatywą mogą być europejskie banki, które otrzymały zgodę od polskiej Komisji Nadzoru Finansowego na oferowanie lokat w Polsce. Wszystkie bankowe fundusze gwarancyjne w Unii Europejskiej działają na tych samych zasadach i funkcjonują w oparciu o te same dyrektywy europejskie. Polski BFG to nie rewelacyjny pomysł naszych polityków, a wymóg wprowadzony przez Unię Europejską. Tak samo jest w pozostałych krajach członkowskich. Takie banki mają siedziby w Polsce i oferują lokaty w złotówkach. Zwykle zakłada się je przez Internet. Jednak ochrona kapitału gwarantowana jest przez bankowy fundusz gwarancyjny z kraju, z którego wywodzi się banki. Takie banki działają zwykle w całej Unii na tych samych zasadach. Ewentualne wypłaty z zagranicznych bankowych funduszy gwarancyjnych, z tego co udało mi się dowiedzieć, powinny odbywać się w formie przelewów internetowych. Dodatkowo w obecnej sytuacji bankowe fundusze gwarancyjne krajów strefy euro wydają się bezpieczniejsze niż nasz.

Banki europejskie dają lepsze oprocentowanie dla dłuższych lokat. Obecnie lepiej wybierać dłuższe lokaty, bo według obecnego trendu oprocentowanie dla ofert nowych lokat będzie niedługo bliskie zeru. Z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej.

Lokaty w InBanku od 5000 zł

InBank - to zagraniczny bank działający od wielu lat w kilku państwach Unii Europejskiej. Dokładnie wywodzi się z Estonii. Bank otrzymał od KNF zgodę na działalność w Polsce. U nas jest znany bardziej z oferty kredytowej. Działalność InBank jest stricte bankowa - gromadzi depozyty i udziela kredytów - nie ma tam inwestycji, funduszy, polisolokat, lokat strukturyzowanych, ani nawet kont bankowych. Przy czym gwarantem nie jest nasz BFG, tylko estoński. Lokaty są za to dość wysoko oprocentowane (na tle naszych banków). Zakłada się je całkowicie przez Internet.

  • Lokata na Start 3 miesiące - 5,05% (dla nowych klientów, od 1000 do 50000 zł)

Nasza szczególowa analiza tego banku




Idea Bank https://www.ideabank.pl
Nasza Ocena: 5 na 5 5 star

Idea Bank to bank wywodzący się z grupy Getin Holding jednak nie jest powiązany bezpośrednio z Getin Bankiem, Open Finance, czy Noble Bank. Nastawiony jest poniekąd na klienta firmowego, aczkolwiek dla klientów indywidualnych oferta banku jest dosyć ciekawa zarówno w aspekcie kont jak i lokat terminowych. Oferta banku kierowana jest zarówno do osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, prowadzących działalność gospodarczą, jak i spółek.

Lokaty w Idea banku

Mając ogląd odnośnie poziomów oprocentowania lokat terminowych na polskim rynku finansowym, mogę stwierdzić, że Idea Bank zazwyczaj znajduje się w czołówce jeśli chodzi o wysokość oprocentowania lokat i zwykle oferuje najlepiej oprocentowane lokaty na rynku. Często oferuje lokaty o nieco wyższym oprocentowaniu niż konkurencyjne banki z najwyższym oprocentowaniem. Przykładowo Noble Bank czasem posiada w swojej ofercie w miarę wysoko oprocentowane lokaty, ale wiąże się to zazwyczaj z jakimiś wymogami - np. założenie konta i bankowości internetowej, co może nieść za sobą pewnego rodzaju konsekwencje w postaci bardzo wysokich prowizji w przypadku, gdy nie spełnimy określonego warunku np. (bardzo wysokiego) miesięcznego wpływu na konto itp. Noble Bank jest nastawiony na zamożnego klienta z grupy premium. Na szczęście w Idea banku nie ma takich wymogów, a oprocentowanie lokat jest równie atrakcyjne, jak nie lepsze. Struktura oferty lokat jest nieco zbliżona do Getin Banku i Open Finance - mamy tu lokaty jednodniowe, wysoko oprocentowaną lokatę na start, no i oczywiście klasyczne lokaty. Prawie zawsze w Idea Banku można spotkać wyższy procent niż w innych bankach. Lokata Happy dla nowych klientów jest od wielu lat zawsze najlepiej oprocentowaną klasyczną lokatą na rynku (opisana jest w dalszej części artykułu).

Lokata dla przedsiębiorców

Bank posiada w ofercie bardzo wysoko oprocentowaną lokatę dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Niestety ograniczoną kwotowo zwykle do 10 000 zł i tylko na 1 miesiąc. Czyli podobnie jak oferowane lokaty na start (dla nowych klientów). Można zatem powiedzieć, że są to typowe krótkookresowe lokaty promocyjne mające głównie na celu przyciągnięcie klienta, aczkolwiek ich oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne na tle innych banków.

Bank oferuje również dość ciekawe, wysoko oprocentowane lokaty dla wybranych zawodów (Lokata dla profesjonalistów Aktualizacja: Już niestety wycofana) - czyli osób wykonujących między innymi takie zawody jak prawnik - radca prawny, notariusz, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy, zarządca nieruchomości, architekt, lekarz, dentysta, weterynarz, pielęgniarka, położna itp. - cała lista zwodów dostępna jest na stronie banku w karcie informacyjne lokaty.

Z kolei jeśli chodzi o ofertę lokat dla spółek to już niestety oprocentowanie nie powala i nie szczególnie wyróżnia się na rynku.

Lokaty dla klientów indywidualnych

Idea jest zdecydowanym liderem na rynku w kwestii klasycznych lokat bankowych bez warunków i dodatków. Obecnie dla nowych klientów indywidualnych mamy na start lokatę Happy. Nieco niżej znajdziecie szerszy opis tej lokaty. Praktycznie zawsze jest to najlepiej oprocentowana lokata na rynku, bez warunków do spełnienia. Zakłada się ją bez wychodzenia z domu, w pełni przez Internet, bez zakładania konta. Po ich wykorzystaniu mamy też dostęp do szeregu innych lokat, wprawdzie już nieco niżej oprocentowanych, ale często nadal atrakcyjnych na tle konkurencji.

Jak założyć lokatę / konto / kredyt w Idea Banku - ciekawe produkty

Lokata Happy (Na start) - Bez zakładania konta, zakładana w pełni przez Internet

To praktycznie zawsze najwyżej oprocentowana lokata na rynku - wśród polskich banków. Niestety dostępna tylko raz dla nowego klienta, który nigdy nie miał nic wspólnego z Idea Bankiem. Kwota maksymalna to 20 000 zł. Aby założyć lokatę Happy wystarczy skorzystać z zamieszczonego poniżej linka, który przekieruje nas na stronę banku. Następnie trzeba kliknąć "Załóż teraz" i wypełnić wniosek. Po czym dokonujemy przelewu na nr konta, który otrzymamy mailem i gotowe. Można później zmienić sobie jeszcze tę lokatę na nieodnawialną, żeby po jej zakończeniu pieniądze wróciły do nas na konto, a lokata nie przedłużyła się automatycznie. Kilka dni przed zakończeniem możemy ją też sobie przedłużyć na jakąś inną wybraną z aktualnej oferty. Można ją też zerwać tuż po odnowieniu i wskazać rachunek do zwrotu kapitału wraz z odsetkami.

Lokata Happy PRO w Idea Banku 2,5% (od 20 000 do 400 000 zł), dla nowych klientów, bez zakładania konta

Happy PRO to lokata dla większych kwot, moim zdaniem obecnie najlepsza lokata na rynku w polskich bankach objętych polskim BFG. Niestety po ostatniej obniżce stóp nawet jej obniżyli oprocentowanie.

Lokata Nowe Środki

To lokata dla nowych środków (jak sama nazwa wskazuje) co oznacza, że muszą być nadwyżką nad dotychczasowymi środkami ulokowanymi zarówno w Idea Banku jak i Lion's Banku (oddział private banking Banku Idea). Chodzi tu ogólnie o saldo dosłownie wszystkich środków jakie mamy w Idei. Bank podaje zawsze w ofercie lokaty do salda z jakiego dnia środki wpłacone na lokatę muszą być nadwyżką. Czyli pieniądze jakie wpłacimy na lokatę Nowe Środki muszą powiększyć aktualne saldo ogólne tak by było większe o kwotę lokaty od salda z tego podanego dnia. Jest to istotne w przypadku gdy ostatnio wypłacaliśmy jakieś pieniądze z Idea Banku. (Zasada ta funkcjonuje we wszystkich bankach oferujących lokaty dla nowych środków). Jeśli dotychczas nie trzymaliśmy żadnych pieniędzy w Idei lub ostatnio nie wypłacaliśmy nic z Idea Banku, to oczywiście wszystkie wpłacone środki będą nowe.

Konta w Idea Banku

Oferowane przez bank rachunki rozliczeniowo-oszczędnościowe rzeczywiście można uznać za darmowe konta - nie ma tu ukrytych prowizji, czy wymogów jakichś stałych wpływów na konto, przelewania na konto pensji lub emerytury. W przypadku kont dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oferta kont oferowanych przez bank jest moim zdaniem jedną z najlepszych - brak opłat, wszystkie bankomaty krajowe bez prowizji itp. Szczególnym wyróżnikiem jest też darmowe konto dla firm, gdyż na rynku bankowym nie często się takowe spotyka, a prowizje dla kont firmowych potrafią być całkiem spore.

Aktualizacja: Konto osobiste w pełni darmowe konto bez opłat i warunków + konto oszczędnościowe

Jakiś czas temu Idea Bank całkowicie wycofał warunkową opłatę za kartę - zależną od transakcji bezgotówkowych. Tym samym konto indywidualne (osobiste) stało się całkowicie darmowy rachunkiem bez warunków do spełnienia. Jest to obecnie jeden z bardzo nielicznych na rynku rachunków bez warunku minimalnych transakcji kartą w miesiącu (obok kont z dwóch banków - Nest Bank i BGŻ BNP Paribas). W połączeniu z możliwością korzystania z całej infrastruktury Idea Banku, zwykle najlepszymi lokatami oraz szerokim wachlarzem usług bankowych jaki oferuje Idea, konto to można uznać za jedno z najlepszych na rynku. Przy dzisiejszych realiach na rynku bankowym swojego rodzaju ewenementem jest wręcz, że duży, znany bank oferuje darmowe konto bez warunków.

Są jednak pewne ograniczenia - darmowe wpłaty we wpłatomatach, zwykłych i mobilnych są ograniczone do kwoty 100 000 zł na miesiąc. Powyżej tej kwoty jest już prowizja procentowa 0,39%. Poza tym wypłaty darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych ograniczone są do 5 transakcji na miesiąc, kolejne są już objęte procentową prowizją. Jednak nie dotyczy to bankomatów własnych Idei, bo te są darmowe bez ograniczeń oczywiście.

Uwaga! Po otwarciu konta nie da się już potem skorzystać z wyżej opisanej lokaty Happy - to oferta tylko dla nowych klientów. Najpierw trzeba założyć lokatę korzystając z wniosku, do którego link podany był na początku artykułu. Warto, bo to najlepsze lokaty jakie obecnie są na rynku. Gdy już mamy lokatę, to potem można założyć konto kilkoma kliknięciami, za pomocą wniosku online po zalogowaniu do bankowości elektronicznej. Oczywiście jeżeli chcemy w ogóle posiadać te konto, bo same lokaty nie wymagają jego zakładania.

Proste darmowe konto firmowe "Firma To Ja" dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą

Bank Idea posiada w ofercie kilka kont firmowych. Moim zdaniem do najciekawszych propozycji można zaliczyć przede wszystkim konto "Firma To Ja". Jest to darmowe konto firmowe, nie ma też ograniczeń co do ilości darmowych przelewów, jak to ma miejsce w przypadku kont firmowych w wielu innych bankach. Jedynym minusem tego rachunku jest to, że jeżeli ktoś chce posiadać kartę do rachunku firmowego, to pojawia się opłata warunkowa za kartę debetową. Jeżeli nie wykonamy nią transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 400 zł albo alternatywnie nie dokonamy wpłat we wpłatomatach Idei na kwotę min 1000 zł w miesiącu, to zapłacimy prowizję za obsługę karty. Ogólnie myślę, że można to przeboleć, bo nawet w przypadku prawie wszystkich kont osobistych (nie licząc Nest Banku, Idei i BGŻ BNP Paribas) są takie warunkowe opłaty za kartę i w wielu bankach są one wyższe nawet w przypadku kart wydawanych do rachunków osobistych.

Cechy konta "Firma to ja"
  • 0 pln - za otwarcie i prowadzenie konta (wymaga wykonania min. 1 przelewu do ZUSu w miesiącu lub posiadania aktywnej umowy leasingu w Idea Getin Leasing S.A)
  • Bardzo dużo darmowych wpłatomatów w całej Polsce. Przydatne dla osób, które wpłacają gotówkę na konto firmowe. Do tego wpłatomat mobilny, który przyjeżdża we wskazane przez nas miejsce i w wybranym przez nas czasie. Usługa ta jest również darmowa - chyba że zamówimy wpłatomat i się nie stawimy w umówionym miejscu.
  • Dodatkowo darmowy program do fakturowania oraz inne rozwiązania informatyczne użyteczne dla osób prowadzących firmę.
  • Nieograniczone darmowe przelewy internetowe w tym także do US i ZUS (nie ma żadnych pakietów przelewów itp.)
  • Opłata za kartę 0 zł / 8 zł jeżeli nie wykonamy nią w danym miesiącu transakcji bezgotówkowych na min. 400 zł albo alternatywnie wpłat gotówki w bankomatach lub wpłatomatach w sumie na min. 1000 zł w miesiącu. Mogłoby jej nie być, ale zważając na fakt, że reszta jest darmowa bez warunków (co przy kontach firmowych jest rzadkością), to myślę, że nie jest to jakiś duży minus. Obecnie już nawet karty do rachunków osobistych mają zwykle nawet wyższe prowizje warunkowe. Oczywiście jak ktoś nie chce, to nie musi posiadać karty bankomatowej do rachunku firmowego.
  • Konto można założyć w pełni przez Internet, bez wychodzenia z domu. Można je również aktywować przelewem potwierdzającym nasze dane z innego swojego rachunku (musi być to nasz rachunek). Oczywiście jak ktoś woli można wybrać kuriera lub wizytę w oddziale, ale po co?

W mojej ocenie jest to całkiem dobre konto firmowe. Jedno z najlepszych wg. naszej analizy kont firmowych obecnie dostępnych na rynku. Bardzo wygodnie i błyskawicznie się je otwiera przez Internet. Poniżej zamieszczam link do strony banku do wniosku o otwarcie takiego konta. Teraz można jeszcze otrzymać do 900 zł premii za aktywne korzystanie z konta - trzeba kliknąć "Weź udział w promocji" i wypełnić formularz, a następnie potwierdzić np. przelewem swoje dane. Można kurierem, ale przelewem raczej wygodniej i szybciej.

Produkty inwestycyjne i strukturyzowane

Idea Bank swojego czasu oferował bardzo ciekawy produkt z grupy lokat - (połączenie lokaty i polisy ubezpieczeniowej) - Był to dosyć sprytny zabieg prawny, pozwalający ominąć podatek od odsetek (zysków kapitałowych - tzw. podatek Belki). Konstrukcja produktu była następująca: kapitał był lokowany na klasycznym depozycie o symbolicznym oprocentowaniu - równym prawie 0. Z kolei odsetki obejmowała polisa ubezpieczeniowa i były wypłacane w postaci świadczenia ubezpieczeniowego. Rzeczywiste oprocentowanie było nieco niższe niż klasycznego depozytu, ale fakt braku potrącenia podatku Belki sprawiał, że w sumie produkt wypadał lepiej niż klasyczne lokaty nawet z nieco wyższym oprocentowaniem. Oczywiście produkt był dość sprytnie reklamowany przez przedstawicieli banku dzwoniących do klientów - doradca podawał procent jaki uzyskalibyśmy na klasycznej lokacie z podatkiem Belki. Rzeczywisty był nieco niższy, ale i tak wychodził lepiej niż klasyczna lokata. Produkt niestety został już wycofany i zastąpiony w mojej ocenie znacznie gorszym rozwiązaniem - Lokatą Niemieccy Giganci, potem Top Giganci, Liderzy Internetu, Liderzy Technologii itp.. Określenie lokata jest tu raczej zabiegiem marketingowym, a uzyskanie odsetek na "lokacie" jest uzależnione od wyników spółek giełdowych - nie polecam.

Niemieccy Giganci i następcy: Top Giganci, Liderzy Technologii i Liderzy Internetu)

Produkt Niemieccy Giganci to inwestycja giełdowa, której wynik uzależniony jest od wyników 5 dużych niemieckich spółek. By bank wypłacił pieniądze w danym roku wszystkie 5 spółek z koszyka musi wyjść na plus. Jeśli chociaż jedna będzie na minusie, w takim wypadku bank przedłuża "lokatę" na kolejny rok i podwyższa procent. Po upływie roku znowu sprawdza wyniki tych 5 spółek i sytuacja się powtarza - jak wszystkie są na plus to wypłacają nam pieniądze, jak nie to przedłużają na kolejny rok i jeszcze podnoszą procent. Cała inwestycja może trwać od 1 roku do 3 lat (w zależności od wyników spółek na niemieckiej giełdzie). Zdecydowanie bardziej niż lokatę, przypomina to raczej kontrakt terminowy. Teoretycznie możemy wyjść całkiem nieźle na takiej inwestycji, jeśli powiedzmy przez 2 lata, któraś ze spółek będzie wychodziła na minus, a w ostatnim roku wszystkie wyjdą na plus. Jednak istnieje także spore ryzyko, że po 3 lata wyjdziemy na 0 i otrzymamy dokładnie tyle ile zainwestowaliśmy. Tak więc jak zawsze podkreślę fakt, że 0 to jest strata - raz na inflacji, a dwa strata alternatywnego zysku w postaci odsetek na klasycznym depozycie za 3 lata lub z jakiejś innej inwestycji. Aktualizacja: Lokata Top Giganci została obecnie zastąpiona Lokatą Liderzy Technologii i Liderzy Internetu - zmieniały się spółki w koszyku i warunki, ale sama struktura była zbliżona.

Oddziały i Wpłatomaty

Idea obecnie ma już bardzo dużo oddziałów w całej Polsce (chociaż osobiście raczej wolę wszystko załatwiać przez infolinię - o wiele szybciej i wygodniej). Dużo jest też wpłatomatów oraz bankomatów z funkcją wpłat, których lista dostępna jest na stronie banku. Jest ich tam kilka tysięcy. Także ogólnie z wpłacaniem pieniędzy nie powinno być problemu.

Internetowy serwis transakcyjny Idea Banku

Zrzut ekranu internetowego serwisu Idea Banku - logowanie:
W środku:
Aktualizacja: Powyższe zrzuty ekranu dotyczą starej wersji systemu transakcyjnego. Bank przeszedł na nowy system o nazwie Idea Cloud, jest nowocześniejszy i wygodniejszy.

Opinie klientów o Idea Banku

Jak to zwykle bywa w przypadku banków, w sieci można znaleźć wiele zarówno pochlebnych jak i bardzo negatywnych opinii. Z rozeznania, którego dokonaliśmy można wywnioskować, że negatywne opinie dotyczą głównie telemarketingu, gdzie doradcy niekoniecznie o wszystkim nas informują oraz w kwestii działalności kredytowej, co jest powszechne w przypadku większości banków. Aczkolwiek ostatnio się to zmieniło w Idei i teraz dzwonią zwykle tylko jak się kończy nam jakaś lokata.


Niestety rynek lokat wygląda coraz gorzej i nic nie wskazuję na poprawę. Banki czasem z tygodnia na tydzień obniżają oprocentowanie w ofertach nowych lokat. Dlatego obecnie sensowniejsze są dłużesze okresy lokaty, bo z upływem czasu oferty lokat będą coraz gorsze.


Powrót do góry:
Jesteś tu:
AntyhaczykNajlepsze BankiOpinie ⭐ Idea Bank [Opinie Opłaty Warunki]