[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Pożyczki społeczne (społecznościowe), czy lokaty? Social lending - czy to dobry sposób na inwestowanie pieniędzy?

Pożyczki społecznościowe / społeczne (ang. social lending) stają się obecnie coraz popularniejszym sposobem do lokowania kapitału. O ile w Polsce jeszcze ten rynek jest w fazie raczkującej, to można zauważy na nim wyraźny trend rozwojowy.
Poniekąd wynika to z coraz większej liczby portali zajmujących się pośrednictwem w nawiązywaniu kontaktu między pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami.

Sama idea zarabiania na pożyczkach jest w zasadzie bardzo prosta - chodzi o to, by obie strony zyskiwały. W przypadku takiej pożyczki ustala się procent na takim poziomi, by zysk z pożyczki był większy od najwyższego oprocentowania jakie można otrzymać na lokatach, a jednocześnie niższy od oprocentowania kredytu.

Czy opłaca się pożyczać pieniądze?

To zależy... nie trudno zauważyć jak rozwinął się rynek chwilówek i małych pożyczek, jednak tego rodzaju firmy działają w nieco inny sposób. Przede wszystkim poprzez bardzo wysokie oprocentowanie równoważą sobie ryzyko niewypłacalności pożyczkobiorcy.
W przypadku, gdy ktoś nie spłaci pożyczki to zyski z pozostałych, spłaconych pożyczek łatwo pokryją stratę. Jednak do takiego modelu biznesowego, potrzebny jest duży obrót, duży procent, duży nacisk na promocję i duża grupa klientów. Tego rodzaju firmy po prostu niewypłacalność i koszty windykacji mają wkalkulowane w ryzyko.

W przypadku pojedynczych pożyczek sprawa nie jest już taka prosta. Pojawia się spore ryzyko, że w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy nie odzyskamy pieniędzy. Dlatego też większe pieniądze warto pożyczać tylko osobom, które uważamy za pewne i darzymy je zaufaniem, a nawet w takich przypadkach ryzyko istniej. Konieczne oczywiście jest spisanie odpowiedniej umowy, która nas zabezpieczy.

Obowiązki podatkowe, które wynikają z udzielania pożyczki osobie trzeciej

Przede wszystkim pożyczkobiorca w świetle polskiego prawa zobowiązany jest do uregulowania tak zwanego PCC - (Podatek od czynności cywlinoprawnych) - w tym celu należy wypełnić odpowiednią deklarację PCC i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym.


Obecnie podatek ten wynosi 2%. Jeśli nie dotrzymamy tego obowiązku, to z kolei grozi nam kara w wysokości aż 20%!. Prawo przewiduje w tym zakresie również kwoty wolne od podatku - Na daną chwilę od jednej osoby, w ciągu trzech lat, można pożyczyć bez podatku w sumie 5 tys. zł, zaś od kilku osób łącznie nie więcej niż 25 tys. zł. Oczywiście zawsze przy tego rodzaju zdarzeniach koniecznie należ sprawdzić aktualne przepisy podatkowe, stawki podatków i wysokość kwot wolnych od podatku.

Z kolei pożyczkodawca zobowiązany jest do odprowadzenia podatku od przychodu z pożyczki - czyli od odsetek. Jeśli udzielmy pożyczki jako osoba fizyczna firmie/instytucji/osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, to firma powinna występować jako płatnik podatku i przekazać kwotę odsetek pomniejszoną o wartość zryczałtowanego podatku (art. 41 ust. 4 PIT). Z urzędem skarbowym płatnicy rozliczają się za pomocą druku PIT-8AR. Z kolei jeżeli udzielamy prywatnej pożyczki jako osoba fizyczna innej osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej, to zryczałtowany podatek powinniśmy rozliczyć samemu. Podatek ten podobnie jak w przypadku odsetek z lokat oraz innych inwestycji kapitałowych wynosi 19% przychodu.

Pożyczka czy lokata

Pożyczki społecznościowe są zdecydowanie mniej bezpieczną formą inwestowania pieniędzy, niż lokaty. Tym bardziej jeśli pożyczamy nieznanym nam osobom. Ryzyko niespłacenia pożyczki może być całkiem wysokie. Bywają sytuacje, że nawet firmy windykacyjne i sądy bywają bezsilne. Dlatego trzeba sobie zdawać sprawę z poziomu ryzyka, dokładnie sprawdzić komu pożyczamy i inwestować w ten sposób jedynie pewną, nie zadurzą cześć swojego kapitału. W przypadku większych kwot istotny dla nas powinien być również cel na jaki pożyczkobiorca potrzebuje pieniądze oraz stan jego majątku.
Jesteś tu:
Antyhaczyk[ Pożyczki ⭐ ] Pożyczki społecznościowe, czy lokaty? Social lending

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
3 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

  1. Trochę swego czasu poczytałem na ten temat, bo myślałem żeby wystąpić w roli inwestora, ale albo ja trafiłem na niezbyt pochlebne opinie albo tak jest. Głównym problemem była spłacalność rat. Z wyczytanych wiadomości wynika, że często występuje taki przypadek, iż pożyczamy parę razy jakieś kwoty pieniędzy danej osobie, a za np.10 nie ma już sciągalności co przy nie wielkich kwotach jest mało opłacalne, aby windykować i cały zarobek jest utracony. Jeżeli te kwestie zostaną jakoś uregulowane to penie będzie to dobra alternatywą dla lokat.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje mi się, że jest to dobra alternatywa dla lokat. Rynek ten rozwija się bardzo dynamicznie i umożliwia przeciętnemu Kowalskiemu jak i osobie posiadającej więcej środków na bezpieczne inwestycje. Dużą zaletą są wysokie oprocentowania, można znaleźć wyższe niż na lokatach. Dobrze jak występuje jakieś zabezpieczenie, w przypadku Europpy przewyższa ono trzykrotnie wartość pożyczki.

    OdpowiedzUsuń
  3. @Miss M czyli co jak ktoś nie spłaci pożyczki to oni zwracają za niego na rzecz pożyczkodawcy? Właśnie ryzyko braku spłaty mnie zawsze powstrzymywało przed inwestycją w tego typu instrumenty.

    OdpowiedzUsuń