Polisy inwestycyjne zakładane są zwykle na kilka lat - trzy, pięć, a nawet dziesięć, dwadzieścia i więcej. Mogą być opłacane jednorazowo w określone kwoty pieniężnej lub systematycznie w formie składki ubezpieczeniowej. Cechy polisy mają swoje wady i zalety. Dla niektórych długoterminowy charakter inwestycji jest plusem, bowiem mobilizuje ich do oszczędzania (zerwanie - niedotrzymanie warunków polisy zwykle jest bardzo niekorzystne dla klienta). Z kolei dla innych zamrożenie środków na tak długi okres jest bardzo dużym minusem tego typu produktów finansowych. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy rynek finansowy jest bardzo zmienny i dynamiczny. Bardzo ważnym aspektem jest też gwarancja kapitału - dobra polisa nie tylko powinna nam gwarantować, że w razie perturbacji na rynkach finansowych otrzymamy cały kapitał z powrotem, ale również w przypadku tych długookresowych powinna nam gwarantować jakieś minimum zysku. W przypadku krótkookresowych polis jest to niestety raczej rzadkość. Wychodząc na 0 po zakończeniu pięcioletniej polisy nie tylko tracimy na inflacji, ale tracimy również potencjalny zysk, którego nie uzyskamy z alternatywnej inwestycji np. w postaci chociażby odsetek z lokaty. W przypadku dużych kwot, może być to całkiem spora sumka.
Czy polisy inwestycyjne są lepsze od lokat bankowych
W praktyce różnie to bywa. Wiele zależy od naszego podejścia do oszczędzania. Jeśli nie potrafimy się zmobilizować do oszczędzania taka polisa może być dla nas dobrym rozwiązaniem, bowiem w pewnym stopniu wymusi na nas oszczędzanie. Z kolei zamrozi nam pieniądze na wiele lat, które można by zainwestować w inny sposób.
Jeśli chodzi o oprocentowanie to uśredniając zwykle wychodzi to raczej podobnie. Bywają okresy, że polisa wygeneruje nam większy zysk niż lokata i bywają okresy, że lokata wygeneruje większy zysk niż polisa. Zależy to przede wszystkim od sytuacji na giełdach (w przypadku polis - bowiem te inwestują zwykle pośrednio lub bezpośrednio w instrumenty finansowe związane z giełdą), a w przypadku lokat od poziomu stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Te z kolei uzależnione są od inflacji i tempa wzrostu gospodarczego - w przypadku wzrostu inflacji, by ją ograniczyć RPP podnosi stopy procentowe, by skłonić społeczeństwo do oszczędzania - kredyty drożeją i rośnie oprocentowanie lokat. Z kolei w przypadku, gdy spada tempo wzrostu gospodarczego, a inflacja jest w miarę niska, wtedy stopy procentowe są podnoszone - spada oprocentowanie lokat i tanieją kredyty, by zachęcić ludzi do inwestowania, zamiast oszczędzania.
W przypadku, gdyby Polska weszła do strefy Euro, polisy mogą stać się lepszą formą oszczędzania pieniędzy niż lokaty, bowiem w strefie Euro inflacja jest raczej niska i stabilna, a zatem oprocentowanie lokat i innych depozytów jest również bardzo niskie.
fot. Pixabay CC0
Wady polis inwestycyjnych w stosunku do lokat bankowych
- Zamrażają kapitał na wiele lat.
- Uzależnione są od rynków kapitałowych.
- Zerwanie / niedotrzymanie warunków polisy jest bardzo niekorzystne dla klienta - w przypadku lokat tracimy tylko odsetki, czasem nawet nie wszystkie, tylko część. Np. w przypadku niektórych lokat w SK Banku tracimy tylko część odsetek po zerwaniu lokaty (nie mniej jednak jest to zdecydowana większość). W przypadku lokat z systematyczną kapitalizacją odsetek, a nie na koniec okresu trwania lokaty, tracimy tylko odsetki, które się nie skapitalizowały - przy czym niewiele jest na rynku takich lokat.
- Prawie zawsze są obciążone wysokimi prowizjami, które pomniejszają nam kapitał.
- Polisy to znacznie bardziej skomplikowany i mniej przejrzysty produkt finansowy.
- Przed podjęciem decyzji odnośnie zakupu polisy lub zobowiązania się do wieloletniego oszczędzania w ten sposób koniecznie przeczytaj bardzo dokładnie warunki umowy!
Zalety polis inwestycyjnych w stosunku do lokat bankowych
- Zmuszają do systematycznego oszczędzania.
- Dają dodatkowo ubezpieczenie na życie.
- Pozwalają ominąć podatek Belki (nie we wszystkich przypadkach).
- Nie są zależne od stóp procentowych.
- W przypadku wprowadzenia Euro w Polsce prawdopodobnie będą przynosić nieco lepsze zyski w stosunku do lokat, których oprocentowanie będzie bardzo niskie.
Sprawdź co Cię czeka w przypadku, gdy nie dotrzymasz warunków tej umowy - w życiu różnie bywa, nierzadko pojawiają się sytuacje, gdy jest na potrzebny kapitał. Może też się zdarzyć utrata pracy, problemy finansowe i inne czynnik, które uniemożliwią nam opłacanie składki (dot. polis z systematyczną składką). Niektóre polisy mają tak zwane kredytowanie składki - polega to na tym, że w przypadku gdy klient nie jest w stanie opłacać składki to jest ona pobierana z sumy kapitału jego polisy, bez konsekwencji związanych z zerwaniem polisy. Dotyczy to zwykle długookresowych polis i zwykle przywilej ten otrzymujemy po kilku latach opłacania polisy. Dokładnie sprawdź opłaty i prowizje, którymi obciążona jest polisa. Wiele z nich jest mocno ukryta i nikt nam o nich nie powie, jeśli sami o to nie zapytamy!. Warto też sobie wziąć nawias na przewidywany zysk z polisy prezentowany przez doradcę finansowego na bazie zawiły wykresów historycznych.