[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Idea Bank [ Opinie Lokaty Konta Kredyty Opłaty ]

Aktualizacja: Idea Bank został przejęty przez bank Pekao S.A. Niestety w raz ze zniknięciem z rynku Idea Banku zniknęła oferta atrakcyjnych lokat. W banku Pekao bynajmniej takowych nie znajdziemy.

Jeżeli byłeś klientem tego banku i szukasz alternatywnych lokat, to informacje takie znajdziesz w tym artykułe w sekcji aktualizacji:

Aktualizacja: Alternatywa dla lokat z Idei

Idea oferuje oferowała zdecydowanie najwyżej oprocentowane lokaty. Niestety po problemach wynikających z afer, kuratorów i niestabilności finansowej została przymusowo zrestrukturyzowana. Tym samym z rynku zniknął bank z najlepszymi lokatami. Dlatego postaramy się znaleźć jakieś bezpieczne i względnie dobre, jak na aktualne warunki rynkowe, rozwiązanie. Oczywiście żadne kombinowane produkty inwestycyjne, strukturyzowane itp. nie są wcale bezpieczne i zwykle generują straty albo porostu brak zysku. Wśród lokat w innych bankach niestety jest dramat jeśli chodzi o oprocentowanie.

Przede wszystkim należy pamiętać o BFG. Jeżeli bank upadnie to BFG nam zwróci pieniądze do poziomu równowartości 100 tys. euro. Nie polecam przekraczać tego poziomu w jednym banku. W dzisiejszych czasach najlepiej rozłożyć kapitał na kilka banków.

Jakąś alternatywą mogą być europejskie banki, które otrzymały zgodę od polskiej Komisji Nadzoru Finansowego na oferowanie lokat w Polsce. Wszystkie bankowe fundusze gwarancyjne w Unii Europejskiej działają na tych samych zasadach i funkcjonują w oparciu o te same dyrektywy europejskie. Polski BFG to nie rewelacyjny pomysł naszych polityków, a wymóg wprowadzony przez Unię Europejską. Tak samo jest w pozostałych krajach członkowskich. Takie banki mają siedziby w Polsce i oferują lokaty w złotówkach. Zwykle zakłada się je przez Internet. Jednak ochrona kapitału gwarantowana jest przez bankowy fundusz gwarancyjny z kraju, z którego wywodzi się banki. Takie banki działają zwykle w całej Unii na tych samych zasadach. Ewentualne wypłaty z zagranicznych bankowych funduszy gwarancyjnych, z tego co udało mi się dowiedzieć, powinny odbywać się w formie przelewów internetowych. Dodatkowo w obecnej sytuacji bankowe fundusze gwarancyjne krajów strefy euro wydają się bezpieczniejsze niż nasz.

Banki europejskie dają lepsze oprocentowanie dla dłuższych lokat. Obecnie lepiej wybierać dłuższe lokaty, bo według obecnego trendu oprocentowanie dla ofert nowych lokat będzie niedługo bliskie zeru. Z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej.

Lokaty w InBanku od 5000 zł

InBank - to zagraniczny bank działający od wielu lat w kilku państwach Unii Europejskiej. Dokładnie wywodzi się z Estonii. Bank otrzymał od KNF zgodę na działalność w Polsce. U nas jest znany bardziej z oferty kredytowej. Działalność InBank jest stricte bankowa - gromadzi depozyty i udziela kredytów - nie ma tam inwestycji, funduszy, polisolokat, lokat strukturyzowanych, ani nawet kont bankowych. Przy czym gwarantem nie jest nasz BFG, tylko estoński. Lokaty są za to dość wysoko oprocentowane (na tle naszych banków). Zakłada się je całkowicie przez Internet.

 • Lokata na Start 3 miesiące - 8,5% 👍 [najlepsza na rynku] (dla nowych klientów, od 1000 do 50000 zł)
 • Lokata na 60 miesięcy - 3,50% (nie ma sensu)
 • Lokata na 48 miesięcy - 3,50% (nie ma sensu)
 • Lokata na 36 miesięcy - 3,50% (nie ma sensu)
 • Lokata na 24 miesięcy - 4,00% (nie ma sensu)
 • Lokata na 12 miesięcy - 4,00% (nie ma sensu)
 • Lokata na 6 miesięcy - 8,00% (8,10%) 👍 OK
 • Lokata na 3 miesiące - 7,75% (7,85%) 👍 OK
 • Lokata na 1 miesiąc - 7,25% (7,35%) 👍 OK po miesiącu, po odnowieniu lokaty, będzie już 7,35%
 • ➕ Dodatkowo ustawiając lokatę jako odnawialną, po odnowieniu dostaniemy na kolejny okres +0,1% względem standardowego oprocentowania aktualnego dla danego okresu lokaty
 • Zakres kwot od 5000 do 50 000 zł
 • W sumie można założyć lokat na 400 000 zł

👍 - według mnie najlepsze opcje w swojej klasie.


Ze względu na dynamiczne zmiany stóp procentowych w ostatnim czasie, moim zdaniem lepiej wybierać krótkie okresy lokat.

Nasza szczególowa analiza tego banku
Idea Bank https://www.ideabank.pl
Nasza Ocena: 5 na 5 5 star

Idea Bank to bank wywodzący się z grupy Getin Holding jednak nie jest powiązany bezpośrednio z Getin Bankiem, Open Finance, czy Noble Bank. Nastawiony jest poniekąd na klienta firmowego, aczkolwiek dla klientów indywidualnych oferta banku jest dosyć ciekawa zarówno w aspekcie kont jak i lokat terminowych. Oferta banku kierowana jest zarówno do osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, prowadzących działalność gospodarczą, jak i spółek.

Lokaty w Idea banku

Mając ogląd odnośnie poziomów oprocentowania lokat terminowych na polskim rynku finansowym, mogę stwierdzić, że Idea Bank zazwyczaj znajduje się w czołówce jeśli chodzi o wysokość oprocentowania lokat i zwykle oferuje najlepiej oprocentowane lokaty na rynku. Często oferuje lokaty o nieco wyższym oprocentowaniu niż konkurencyjne banki z najwyższym oprocentowaniem. Przykładowo Noble Bank czasem posiada w swojej ofercie w miarę wysoko oprocentowane lokaty, ale wiąże się to zazwyczaj z jakimiś wymogami - np. założenie konta i bankowości internetowej, co może nieść za sobą pewnego rodzaju konsekwencje w postaci bardzo wysokich prowizji w przypadku, gdy nie spełnimy określonego warunku np. (bardzo wysokiego) miesięcznego wpływu na konto itp. Noble Bank jest nastawiony na zamożnego klienta z grupy premium. Na szczęście w Idea banku nie ma takich wymogów, a oprocentowanie lokat jest równie atrakcyjne, jak nie lepsze. Struktura oferty lokat jest nieco zbliżona do Getin Banku i Open Finance - mamy tu lokaty jednodniowe, wysoko oprocentowaną lokatę na start, no i oczywiście klasyczne lokaty. Prawie zawsze w Idea Banku można spotkać wyższy procent niż w innych bankach. Lokata Happy dla nowych klientów jest od wielu lat zawsze najlepiej oprocentowaną klasyczną lokatą na rynku (opisana jest w dalszej części artykułu).

Lokata dla przedsiębiorców

Bank posiada w ofercie bardzo wysoko oprocentowaną lokatę dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Niestety ograniczoną kwotowo zwykle do 10 000 zł i tylko na 1 miesiąc. Czyli podobnie jak oferowane lokaty na start (dla nowych klientów). Można zatem powiedzieć, że są to typowe krótkookresowe lokaty promocyjne mające głównie na celu przyciągnięcie klienta, aczkolwiek ich oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne na tle innych banków.

Bank oferuje również dość ciekawe, wysoko oprocentowane lokaty dla wybranych zawodów (Lokata dla profesjonalistów Aktualizacja: Już niestety wycofana) - czyli osób wykonujących między innymi takie zawody jak prawnik - radca prawny, notariusz, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy, zarządca nieruchomości, architekt, lekarz, dentysta, weterynarz, pielęgniarka, położna itp. - cała lista zwodów dostępna jest na stronie banku w karcie informacyjne lokaty.

Z kolei jeśli chodzi o ofertę lokat dla spółek to już niestety oprocentowanie nie powala i nie szczególnie wyróżnia się na rynku.

Lokaty dla klientów indywidualnych

Idea jest zdecydowanym liderem na rynku w kwestii klasycznych lokat bankowych bez warunków i dodatków. Obecnie dla nowych klientów indywidualnych mamy na start lokatę Happy. Nieco niżej znajdziecie szerszy opis tej lokaty. Praktycznie zawsze jest to najlepiej oprocentowana lokata na rynku, bez warunków do spełnienia. Zakłada się ją bez wychodzenia z domu, w pełni przez Internet, bez zakładania konta. Po ich wykorzystaniu mamy też dostęp do szeregu innych lokat, wprawdzie już nieco niżej oprocentowanych, ale często nadal atrakcyjnych na tle konkurencji.

Jak założyć lokatę / konto / kredyt w Idea Banku - ciekawe produkty

Lokata Happy (Na start) - Bez zakładania konta, zakładana w pełni przez Internet

To praktycznie zawsze najwyżej oprocentowana lokata na rynku - wśród polskich banków. Niestety dostępna tylko raz dla nowego klienta, który nigdy nie miał nic wspólnego z Idea Bankiem. Kwota maksymalna to 20 000 zł. Aby założyć lokatę Happy wystarczy skorzystać z zamieszczonego poniżej linka, który przekieruje nas na stronę banku. Następnie trzeba kliknąć "Załóż teraz" i wypełnić wniosek. Po czym dokonujemy przelewu na nr konta, który otrzymamy mailem i gotowe. Można później zmienić sobie jeszcze tę lokatę na nieodnawialną, żeby po jej zakończeniu pieniądze wróciły do nas na konto, a lokata nie przedłużyła się automatycznie. Kilka dni przed zakończeniem możemy ją też sobie przedłużyć na jakąś inną wybraną z aktualnej oferty. Można ją też zerwać tuż po odnowieniu i wskazać rachunek do zwrotu kapitału wraz z odsetkami.

Lokata Happy PRO w Idea Banku 2,5% (od 20 000 do 400 000 zł), dla nowych klientów, bez zakładania konta

Happy PRO to lokata dla większych kwot, moim zdaniem obecnie najlepsza lokata na rynku w polskich bankach objętych polskim BFG. Niestety po ostatniej obniżce stóp nawet jej obniżyli oprocentowanie.

Lokata Nowe Środki

To lokata dla nowych środków (jak sama nazwa wskazuje) co oznacza, że muszą być nadwyżką nad dotychczasowymi środkami ulokowanymi zarówno w Idea Banku jak i Lion's Banku (oddział private banking Banku Idea). Chodzi tu ogólnie o saldo dosłownie wszystkich środków jakie mamy w Idei. Bank podaje zawsze w ofercie lokaty do salda z jakiego dnia środki wpłacone na lokatę muszą być nadwyżką. Czyli pieniądze jakie wpłacimy na lokatę Nowe Środki muszą powiększyć aktualne saldo ogólne tak by było większe o kwotę lokaty od salda z tego podanego dnia. Jest to istotne w przypadku gdy ostatnio wypłacaliśmy jakieś pieniądze z Idea Banku. (Zasada ta funkcjonuje we wszystkich bankach oferujących lokaty dla nowych środków). Jeśli dotychczas nie trzymaliśmy żadnych pieniędzy w Idei lub ostatnio nie wypłacaliśmy nic z Idea Banku, to oczywiście wszystkie wpłacone środki będą nowe.

Konta w Idea Banku

Oferowane przez bank rachunki rozliczeniowo-oszczędnościowe rzeczywiście można uznać za darmowe konta - nie ma tu ukrytych prowizji, czy wymogów jakichś stałych wpływów na konto, przelewania na konto pensji lub emerytury. W przypadku kont dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, oferta kont oferowanych przez bank jest moim zdaniem jedną z najlepszych - brak opłat, wszystkie bankomaty krajowe bez prowizji itp. Szczególnym wyróżnikiem jest też darmowe konto dla firm, gdyż na rynku bankowym nie często się takowe spotyka, a prowizje dla kont firmowych potrafią być całkiem spore.

Aktualizacja: Konto osobiste w pełni darmowe konto bez opłat i warunków + konto oszczędnościowe

Jakiś czas temu Idea Bank całkowicie wycofał warunkową opłatę za kartę - zależną od transakcji bezgotówkowych. Tym samym konto indywidualne (osobiste) stało się całkowicie darmowy rachunkiem bez warunków do spełnienia. Jest to obecnie jeden z bardzo nielicznych na rynku rachunków bez warunku minimalnych transakcji kartą w miesiącu (obok kont z dwóch banków - Nest Bank i BGŻ BNP Paribas). W połączeniu z możliwością korzystania z całej infrastruktury Idea Banku, zwykle najlepszymi lokatami oraz szerokim wachlarzem usług bankowych jaki oferuje Idea, konto to można uznać za jedno z najlepszych na rynku. Przy dzisiejszych realiach na rynku bankowym swojego rodzaju ewenementem jest wręcz, że duży, znany bank oferuje darmowe konto bez warunków.

Są jednak pewne ograniczenia - darmowe wpłaty we wpłatomatach, zwykłych i mobilnych są ograniczone do kwoty 100 000 zł na miesiąc. Powyżej tej kwoty jest już prowizja procentowa 0,39%. Poza tym wypłaty darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych ograniczone są do 5 transakcji na miesiąc, kolejne są już objęte procentową prowizją. Jednak nie dotyczy to bankomatów własnych Idei, bo te są darmowe bez ograniczeń oczywiście.

Uwaga! Po otwarciu konta nie da się już potem skorzystać z wyżej opisanej lokaty Happy - to oferta tylko dla nowych klientów. Najpierw trzeba założyć lokatę korzystając z wniosku, do którego link podany był na początku artykułu. Warto, bo to najlepsze lokaty jakie obecnie są na rynku. Gdy już mamy lokatę, to potem można założyć konto kilkoma kliknięciami, za pomocą wniosku online po zalogowaniu do bankowości elektronicznej. Oczywiście jeżeli chcemy w ogóle posiadać te konto, bo same lokaty nie wymagają jego zakładania.

Proste darmowe konto firmowe "Firma To Ja" dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą

Bank Idea posiada w ofercie kilka kont firmowych. Moim zdaniem do najciekawszych propozycji można zaliczyć przede wszystkim konto "Firma To Ja". Jest to darmowe konto firmowe, nie ma też ograniczeń co do ilości darmowych przelewów, jak to ma miejsce w przypadku kont firmowych w wielu innych bankach. Jedynym minusem tego rachunku jest to, że jeżeli ktoś chce posiadać kartę do rachunku firmowego, to pojawia się opłata warunkowa za kartę debetową. Jeżeli nie wykonamy nią transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 400 zł albo alternatywnie nie dokonamy wpłat we wpłatomatach Idei na kwotę min 1000 zł w miesiącu, to zapłacimy prowizję za obsługę karty. Ogólnie myślę, że można to przeboleć, bo nawet w przypadku prawie wszystkich kont osobistych (nie licząc Nest Banku, Idei i BGŻ BNP Paribas) są takie warunkowe opłaty za kartę i w wielu bankach są one wyższe nawet w przypadku kart wydawanych do rachunków osobistych.

Cechy konta "Firma to ja"
 • 0 pln - za otwarcie i prowadzenie konta (wymaga wykonania min. 1 przelewu do ZUSu w miesiącu lub posiadania aktywnej umowy leasingu w Idea Getin Leasing S.A)
 • Bardzo dużo darmowych wpłatomatów w całej Polsce. Przydatne dla osób, które wpłacają gotówkę na konto firmowe. Do tego wpłatomat mobilny, który przyjeżdża we wskazane przez nas miejsce i w wybranym przez nas czasie. Usługa ta jest również darmowa - chyba że zamówimy wpłatomat i się nie stawimy w umówionym miejscu.
 • Dodatkowo darmowy program do fakturowania oraz inne rozwiązania informatyczne użyteczne dla osób prowadzących firmę.
 • Nieograniczone darmowe przelewy internetowe w tym także do US i ZUS (nie ma żadnych pakietów przelewów itp.)
 • Opłata za kartę 0 zł / 8 zł jeżeli nie wykonamy nią w danym miesiącu transakcji bezgotówkowych na min. 400 zł albo alternatywnie wpłat gotówki w bankomatach lub wpłatomatach w sumie na min. 1000 zł w miesiącu. Mogłoby jej nie być, ale zważając na fakt, że reszta jest darmowa bez warunków (co przy kontach firmowych jest rzadkością), to myślę, że nie jest to jakiś duży minus. Obecnie już nawet karty do rachunków osobistych mają zwykle nawet wyższe prowizje warunkowe. Oczywiście jak ktoś nie chce, to nie musi posiadać karty bankomatowej do rachunku firmowego.
 • Konto można założyć w pełni przez Internet, bez wychodzenia z domu. Można je również aktywować przelewem potwierdzającym nasze dane z innego swojego rachunku (musi być to nasz rachunek). Oczywiście jak ktoś woli można wybrać kuriera lub wizytę w oddziale, ale po co?

W mojej ocenie jest to całkiem dobre konto firmowe. Jedno z najlepszych wg. naszej analizy kont firmowych obecnie dostępnych na rynku. Bardzo wygodnie i błyskawicznie się je otwiera przez Internet. Poniżej zamieszczam link do strony banku do wniosku o otwarcie takiego konta. Teraz można jeszcze otrzymać do 900 zł premii za aktywne korzystanie z konta - trzeba kliknąć "Weź udział w promocji" i wypełnić formularz, a następnie potwierdzić np. przelewem swoje dane. Można kurierem, ale przelewem raczej wygodniej i szybciej.

Produkty inwestycyjne i strukturyzowane

Idea Bank swojego czasu oferował bardzo ciekawy produkt z grupy lokat - (połączenie lokaty i polisy ubezpieczeniowej) - Był to dosyć sprytny zabieg prawny, pozwalający ominąć podatek od odsetek (zysków kapitałowych - tzw. podatek Belki). Konstrukcja produktu była następująca: kapitał był lokowany na klasycznym depozycie o symbolicznym oprocentowaniu - równym prawie 0. Z kolei odsetki obejmowała polisa ubezpieczeniowa i były wypłacane w postaci świadczenia ubezpieczeniowego. Rzeczywiste oprocentowanie było nieco niższe niż klasycznego depozytu, ale fakt braku potrącenia podatku Belki sprawiał, że w sumie produkt wypadał lepiej niż klasyczne lokaty nawet z nieco wyższym oprocentowaniem. Oczywiście produkt był dość sprytnie reklamowany przez przedstawicieli banku dzwoniących do klientów - doradca podawał procent jaki uzyskalibyśmy na klasycznej lokacie z podatkiem Belki. Rzeczywisty był nieco niższy, ale i tak wychodził lepiej niż klasyczna lokata. Produkt niestety został już wycofany i zastąpiony w mojej ocenie znacznie gorszym rozwiązaniem - Lokatą Niemieccy Giganci, potem Top Giganci, Liderzy Internetu, Liderzy Technologii itp.. Określenie lokata jest tu raczej zabiegiem marketingowym, a uzyskanie odsetek na "lokacie" jest uzależnione od wyników spółek giełdowych - nie polecam.

Niemieccy Giganci i następcy: Top Giganci, Liderzy Technologii i Liderzy Internetu)

Produkt Niemieccy Giganci to inwestycja giełdowa, której wynik uzależniony jest od wyników 5 dużych niemieckich spółek. By bank wypłacił pieniądze w danym roku wszystkie 5 spółek z koszyka musi wyjść na plus. Jeśli chociaż jedna będzie na minusie, w takim wypadku bank przedłuża "lokatę" na kolejny rok i podwyższa procent. Po upływie roku znowu sprawdza wyniki tych 5 spółek i sytuacja się powtarza - jak wszystkie są na plus to wypłacają nam pieniądze, jak nie to przedłużają na kolejny rok i jeszcze podnoszą procent. Cała inwestycja może trwać od 1 roku do 3 lat (w zależności od wyników spółek na niemieckiej giełdzie). Zdecydowanie bardziej niż lokatę, przypomina to raczej kontrakt terminowy. Teoretycznie możemy wyjść całkiem nieźle na takiej inwestycji, jeśli powiedzmy przez 2 lata, któraś ze spółek będzie wychodziła na minus, a w ostatnim roku wszystkie wyjdą na plus. Jednak istnieje także spore ryzyko, że po 3 lata wyjdziemy na 0 i otrzymamy dokładnie tyle ile zainwestowaliśmy. Tak więc jak zawsze podkreślę fakt, że 0 to jest strata - raz na inflacji, a dwa strata alternatywnego zysku w postaci odsetek na klasycznym depozycie za 3 lata lub z jakiejś innej inwestycji. Aktualizacja: Lokata Top Giganci została obecnie zastąpiona Lokatą Liderzy Technologii i Liderzy Internetu - zmieniały się spółki w koszyku i warunki, ale sama struktura była zbliżona.

Oddziały i Wpłatomaty

Idea obecnie ma już bardzo dużo oddziałów w całej Polsce (chociaż osobiście raczej wolę wszystko załatwiać przez infolinię - o wiele szybciej i wygodniej). Dużo jest też wpłatomatów oraz bankomatów z funkcją wpłat, których lista dostępna jest na stronie banku. Jest ich tam kilka tysięcy. Także ogólnie z wpłacaniem pieniędzy nie powinno być problemu.

Internetowy serwis transakcyjny Idea Banku

Zrzut ekranu internetowego serwisu Idea Banku - logowanie:
W środku:
Aktualizacja: Powyższe zrzuty ekranu dotyczą starej wersji systemu transakcyjnego. Bank przeszedł na nowy system o nazwie Idea Cloud, jest nowocześniejszy i wygodniejszy.

Opinie klientów o Idea Banku

Jak to zwykle bywa w przypadku banków, w sieci można znaleźć wiele zarówno pochlebnych jak i bardzo negatywnych opinii. Z rozeznania, którego dokonaliśmy można wywnioskować, że negatywne opinie dotyczą głównie telemarketingu, gdzie doradcy niekoniecznie o wszystkim nas informują oraz w kwestii działalności kredytowej, co jest powszechne w przypadku większości banków. Aczkolwiek ostatnio się to zmieniło w Idei i teraz dzwonią zwykle tylko jak się kończy nam jakaś lokata.


Niestety rynek lokat wygląda coraz gorzej i nic nie wskazuję na poprawę. Banki czasem z tygodnia na tydzień obniżają oprocentowanie w ofertach nowych lokat. Dlatego obecnie sensowniejsze są dłużesze okresy lokaty, bo z upływem czasu oferty lokat będą coraz gorsze.


Powrót do góry:
Jesteś tu:
AntyhaczykNajlepsze BankiOpinie ⭐ Idea Bank [Opinie Opłaty Warunki]

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
71 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Jak do tej pory spotkałam się tylko z pozytywnymi opiniami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie mają najlepsze lokaty i można je zakładać bez zakładania konta osobistego. 10 minut mi to zajmuje. Ja mam też dobre zdanie.

   Usuń
 2. Idea bank zasypuje nas ostatnio samymi dobrymi ofertami. Bardzo chce zaistnieć na rynku i moim zdaniem to bardzo dobry bank i opłaca się z niego korzystać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi coś tam przyszło w panelu jakaś oferta ubezpieczenia na dożycie ostatnio, trochę zagmatwane, nie wiem czy to jakiś odpowiednik lokaty idealna plus z tą polisą co kiedyś była? Orientuje się ktoś może?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Według mnie to jest dobry bank, szczególnie jeśli chodzi o lokaty. Mają chyba najlepsze oprocentowanie na rynku. Jedynie SK Bank miewa wyższe w przypadku tej e-lokaty na 13 miesięcy, ale tam są ze zmiennym oprocentowaniem, a zważając na to, że obecnie stopy procentowe będą najprawdopodobniej obniżane, to pewnie w czasie trwania lokaty SK Bank obniży oprocentowanie i wyjdzie mniej niż na początku.

   Idea ma bardzo dobrą ofertę lokat, tylko trzeba czytać warunki, które są zawsze czytelnie poddane w ofercie na dole. Mówię oczywiście o klasycznych lokatach terminowych, bo w przypadku bardziej kombinowanych produktów, to wiadomo, że są jakieś warunki w zamian za lepszy procent. We wszystkich bankach tak jest. Jak ktoś się decyduje na taki produkt to musi się dokładnie zapoznać z warunkami - przeczytać samemu od deski do deski.

   Usuń
 4. Bank w ofercie proponował oprocentowanie lokaty na 3,75%, a po założeniu trzech lokat na łączną kwotę kilkudziesięciu tysięcy, oprocentowali na 3,3 %. Na rozpatrzenie reklamacji dają sobie miesiąc - to jakaś kpina!!! Potrafią wydzwaniać pięć razy w tygodniu, by przedłużyć dobiegającą końca lokatę na parę tysięcy, a nie potrafią zatrzymać kilkudziesięciu tysięcy, bo oczywiście wszystkie lokaty zerwałem i przeniosłem do innego banku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Serdecznie,
   Domyślam się, że to lokata Supernova. Jest to lokata na 3,75% dla nowych środków. Czyli teoretycznie jeżeli przelał Pan środki z innego banku do Idea Bank to powinno być 3,75%, a jeżeli przelał Pan środki, które miał w Idea Banku to wtedy obniżają do 3,3%. Dokładnie chodzi o saldo środków zdeponowanych w Idea Banku na określony dzień, lokata Supernowa, żeby mieć oprocentowanie 3,75% musi być założona ze środków przewyższających to saldo. Jest to napisane w warunkach lokaty. Może zechciałby Pan opisać swój przypadek, może nie odnośnie kwot, a tego czy przewyższały saldo na dzień, który tam podają w warunkach lokaty? Byłabym wdzięczna, bo też jestem ciekawa.

   Usuń
  2. Idea robi wałki i na pewno trafi to do rzecznika praw konsumenta. lokaty Supernowa są obniżane do 3.30 bez względu czy to nowe środki czy nie. Ja założyłem kilka z dużą nadwyżką ponad saldo początkowe a i tak mi wszystkie poobniżali.

   Usuń
  3. hmm, byłoby to dziwne trochę jakby tak robili, no ale zobaczymy, może jakiś błąd w systemie mieli. Wiele razy zakładałam lokaty w Ideii i zawsze było wszystko ok. Raz w Getin miałam lokatę, która była bazowo oprocentowana na 3%, miało być + 0,5% za coś tam - (nowe środki bodajże) oraz kolejne + 0,5% za płatności kartą. Podnieśli od razu za ten pierwszy warunek, a drugi był spełniony na koniec również, ale lokata cały czas miała 3,5%. Przy czym jak policzyłam odsetki po zakończeniu i odjęłam podatek to wyszło, że jest 4%. Tylko w systemie widniała jako 3,5%.

   Usuń
  4. Co oczywiście nie zmienia faktu, że miesiąc czasu na reklamację to lekka przesada. Jeżeli autentycznie warunki były spełnione, a wina leży po stronie banku lub systemu to nie powinno być w ogóle żadnej dyskusji z klientem. Przy czym na bardzo wiele lokat włącznie z takimi polisolokatami, które w tym banku miałam, zawsze się wszystko zgadzało, bo zawsze liczę po zakończeniu.

   Usuń
  5. Trzy lokaty, które założyłem, były to lokaty PRO. Były założone nowymi środkami, ponieważ pochodziły z zakończonych lokat w innych bankach, więc teoretycznie warunek oprocentowania 3,75% był spełniony. Odszukałem kartę produktu i cóż się okazuje? Termin ważności składania wniosków o tą lokatę był od 1 do 30 czerwca. Wszystkie trzy były zamówione i założone 24.07.2014. Dlaczego Idea Bank nadal reklamował ten produkt na 3,75 % w 24 dni po zakończeniu ważności jego oferty? Bo liczy, że klient nie doczyta się, że oferta się już skończyła i może mu obniżyć oprocentowanie o 0,45%, co w moim przypadku przyniosłoby im ok. 50 zł zysku. Proszę zauważyć, że to samo jest z lokatą Supernowa. Termin ważności składania wniosków upłynął 31.08. czyli wczoraj, a oferta tego produktu na 3,75% jest nadal na stronie banku i pewnie będzie jeszcze parę tygodni, aż złapią kilka tysięcy jeleni, których będzie można obskubać na kilkadziesiąt złotych od łebka. Pomimo, że mają najlepsze oprocentowanie na rynku lokat, to ja u nich nie zamierzam deponować pieniędzy, właśnie ze względu na fakt, że wprowadzają celowo klienta w błąd, a dla mnie jest to próba oszustwa.

   Usuń
  6. Niezupełnie. Troszkę się Pan myli, z tego co widzę oferta lokaty Supernova została przedłużona - jest nowy okres od od dnia 1 września 2014 r. do dnia 30 września 2014 r.

   Nie chcę tu nikogo bronić, nie znam dokładnie Pana przypadku, ale osobiście wiele razy zakładałam tam lokaty i nigdy mi się nie zdarzyło, żeby coś było nie tak.

   Przy okazji rozmowy z konsultantem pozwoliłam sobie zapytać o Pana przypadek. Może mi Pan powiedzieć, czy może nie zaistniała taka sytuacja, że jakieś inne lokaty w Idei się Panu kończyły w tym czasie? Z których odpływ środków spowodował zmniejszenie salda? Bo taką sytuację mi zasugerował konsultant.

   Co do lokat Supernova, to u mnie jest na razie wszystko ok i jest 3,75, zapewniał mnie też, że nie zostanie obniżone oprocentowanie.

   Usuń
 5. Lokata strukturyzowana "Niemieccy Giganci" niezły przekręt ze strony Idea. Zakładasz przez telefon, jesteś informowany tylko o pozytywach tego produktu, nie otrzymujesz żadnego regulaminu, nie znajdziesz go również na stronie banku. Regulamin stanowi integralną część umowy, ale to jest w regulaminie którego nie otrzymujesz. Otrzymałem e-mailem dopiero na moje żądanie, ale niestety lokata już była aktywna, oczywiście możesz odstąpić od umowy lokaty (bez żadnych kosztów-takie zapewnienie otrzymujesz podczas zapisu na subskrypcję) ale rzeczywistość jest inna. Tracisz połowę odsetek za lokaty z których dokonano przelewu na konto lokaty strukturyzowanej, a sam kapitał otrzymujesz po trzech tygodniach licząc od daty przelewu środków na konto lokaty. O tym nie jesteś informowany przez konsultanta w czasie gdy zakładasz lokatę. W moim przypadku straciłem około 160 zł z kwoty 40000 zł w ciągu trzech tygodni. Niby nie wiele ale dlaczego. Inną sprawą jest możliwość zarobienia na tej lokacie, ja po zapoznaniu się z regulaminami i notowaniami spółek twierdzę, że nie. Mało jest informacji na temat tej struktury, na stronie banku nie ma wcale, przypadek ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja założyłem niemieckich gigantów w lutym 2014 i dzisiaj otrzymałem 9% + kapitał bo spełniły się warunki!!! nie wierzyłem bo sceptycznie podszedłem do zachwalania przez doradcę

   Usuń
 6. Takich produktów złożonych (bo to jest lokata tylko z nazwy) nie powinno się zakładać z marszu przy pierwszej rozmowie telefonicznej. Najlepiej poprosić o przesłanie wszystkich dokumentów na maila. Przeczytać na spokojnie, przeanalizować i się zastanowić, bez presji konsultanta. Nie ma co się łapać na zachęcanie typu, że to tylko dzisiaj taka specjalna oferta ;).

  Przy czym rzeczywiście długo przytrzymali kapitał, ale to nie jest lokata. Bo przy zwykłej lokacie to by było przegięcie. To jest złożony produkt inwestycyjny, więc procedura transakcji jest pewnie znacznie dłuższa, ale i tak to dość długo trwało rzeczywiście. Przy czym np. przy zwykłych lokatach to jak zrywam prze Internet to jest bardzo szybko zwrot pieniędzy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja w Idei mam teraz kredyt na start i przez rok ZUS za zero zł. Przestudiowałam dokładnie całą umowę i wiem co podpisywałam, więc nie sądzę żeby mnie coś zaskoczyło, a jak ktoś jednak jest zaskoczony to może trzeba dokładniej czytać?

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja też wzięłam u nich kredyt na start. Kredyt uzyskałam bez większych problemów, wiadomo, że papierów trochę musiałam zebrać, ale to wszędzie tak jest. Kredyt został wypłacony w dwóch transzach, wszystkie szczegóły znałam od razu, nie było dziwnych ukrytych kosztów, dodatkowych zabezpieczeń, teraz spokojnie sobie spłacam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Trafiłam tu z przypadku i widzę, że artykuł dość stary, ale słówko od siebie zostawię. Korzystam z Idea Bank już rok czasu i jak do tej pory nie mam im nic do zarzucenia, więc od siebie dodaję pozytywa - może się komuś przyda ta opinia, w ogólnej dyskusji. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Szukałam jakiejś rzetelnej opinii o tym banku i jego produktach i w końcu trafiłam. Fajnie napisane i wiele wyjaśnia. Nie wiedziałam, że lokata Happy była już rok temu. Zgadzam sie tez z sugestią że lepiej przeanalizowac wszystko co byśmy chcieli podpisać zanim zrobimy to w impulsie chwili.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokata Happy jest już od dość dawna w ofercie Idei. Jak ktoś nie miał jeszcze nic w Idei, to w sumie jest to najlepsza lokata na rynku - zawsze najwyższy procent, bez konta i dodatkowych produktów finansowych, łatwo i szybko się zakłada przez Internet. Jedyny minus to to, że ograniczona jest do 10 tys.

   Usuń
  2. W takiej sytuacji jestem w stanie zrozumieć dlaczego jest ograniczenie kwoty. Właśnie jeśli o mnie chodzi mogłam sobie pozwolić na ulokowanie swoich pieniędzy i byłam z tego bardzo zadowolona, nadal jestem. Może na blogu warto wspomnieć o mobilnym wpłatomacie jaki jest obecnie dostępny w Warszawie. To jednak niekonwencjonalne, a przydatne dla klientów rozwiązanie.

   Usuń
  3. No ten zmotoryzowany wpłatomat jest niezły. Niewątpliwie innowacyjny pomysł. Zamawiasz wpłatomat i przyjeżdża do Ciebie :), i fajnie wygląda ;)

   Usuń
 11. A skoro jest Pani zorientowana co sądzi Pani o nowej promocji przy założeniu konta firmowego? Dużo o niej teraz się mówi. Przez rok w transzach co miesięcznych jeśli spełnimy pewne wymagania dostaniemy zasilenie konta kwota 75zł. Razem 900zł. Nie znam innego banku z taką ofertą. Warto?

  OdpowiedzUsuń
 12. Ile czasu czeka się na rozpatrzenie wniosku o założenie lokaty w Idea Banku? Wysłałam go w środę i żadnego odzewu, jestem zaskoczona, że to tak długo trwa...
  Czy mam rozumieć, że został odrzucony?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie został odrzucony, one nie są odrzucane, może coś poszło nie tak. Nie zdarzyło mi się nigdy nic takiego. Nie przyszła żadna informacja z danymi do przelewu? Może gdzieś wpadło do filtra antyspamowego w Pani skrzynce mailowej? Zazwyczaj przychodzą od razu albo maksymalnie na drugi dzień roboczy. Może Pani spróbuje jeszcze raz wysłać wniosek, bo już minęło kilka dni.

   Usuń
  2. Na pewno nic nie przyszło. Może to dlatego, że byłam wcześniej klientką Lion's Banku i nie jestem już dla nich nowym klientem? Ale czy nawet w takiej sytuacji nie powinni jednak cokolwiek odpowiedzieć..?

   Usuń
  3. A przepraszam, zapomniałam wcześniej napisać, że to jest jedna z tych lokat tylko dla nowych klientów.

   Usuń
  4. Możliwe, Lion's należy do Idei, to ten sam bank. Przy czym mi się udało założyć lokatę Welcome dla nowych klientów w Lion's Banku, mimo że już była wcześniej klientem Idei. Aczkolwiek to było dawno temu, więc może już uszczelnili system. Oficjalnie się nie da. Normalnie numer konta, na które należy przelać środki na lokatę Happy powinien przyjść na maila po kilku minutach albo maksymalnie kolejnego dnia roboczego. Zależy kiedy Pani składała wniosek. Może Pani spróbować wypełnić wniosek z tego linka, który podałam w treści artykułu. To jest właśnie link do wniosku o lokatę Happy (tą dla nowych klientów). Jak Pani nie jest kwalifikowana jako nowy klient, to chyba system nie wysyła żadnej informacji.

   Może Pani jeszcze ewentualnie skorzystać z lokaty Bezkarnej w BGŻOptima (też dla nowych klientów), niższy procent, ale po lokacie Happy to jeden z najwyższych na rynku wśród "czystych" lokat bankowych bez uciążliwych dodatków i warunków. Zakłada się ja z w 100% darmowym kontem oszczędnościowym. Przy czym po zakończeniu lokaty można je bardzo łatwo zamknąć po prostu pisząc do nich wiadomość z po zalogowaniu do systemu. Link do szczegółowego opisu znajdzie Pani po prawej stronie w menu bloga w naszym rankingu na drugim miejscu albo tutaj (to ten sam).

   Pozdrawiam

   Usuń
  5. No właśnie czytałam Pani wpis w innym wątku, w którym pisała Pani, że pomimo bycia klientką Idea Banku udało się Pani założyć lokatę w Lion's dla nowych klientów, więc pomyślałam, że może "w drugą stronę" też to działa.

   Poza tym trochę mnie dziwi, że oni takie wnioski (chciałam założyć lokatę Happy Plus) zostawiają bez odpowiedzi. Mogliby chociaż wysilić się na jakieś "sorry, nie da się", nawet wysyłane jako automatyczna odpowiedź zwrotna z systemu, przynajmniej byłoby wiadomo o co chodzi.

   Nad Lokatą Bezkarną również się zastanawiałam, dziękuję za polecenie.

   Usuń
  6. Zainteresowała mnie też EKOlokata SUPERprocentująca w BOŚ Banku. Chciałabym skorzystać z wyższego oprocentowania – 3%, co niestety wiąże się koniecznością posiadania u nich również RORu. Wydaje mi się, że najlepsze do tego byłoby EKOkonto bez Kosztów. Jednak po zapoznaniu się z jego warunkami stwierdziłam, że w pewnych szczegółach jest ono mniej korzystne od RORu, który mam w tej chwili w innym banku, więc nie chciałabym się tam przenosić ze swoimi bieżącymi finansami. I tutaj mam do Pani pytanie: czy można posiadać taki ROR i w ogóle z niego nie korzystać, nie trzymać na nim żadnych pieniędzy? Bank pobiera 5 zł miesięcznie za kartę debetową, ale czy jej posiadanie jest obowiązkowe? Nie mogłam znaleźć tej informacji... Zależałoby mi na tym, żeby to odbyło się bez żadnych kosztów (jak w nazwie konta :-)), bo tak naprawdę interesuje mnie tylko lokata.

   Usuń
  7. Nie znam tego konta dokładnie, ale w aspekcie obecnie dostępnych na rynku lokat wydaje mi się, że zakładanie ROR-u zw. na lokatę 3% mija się z celem. W większości banków da się założyć konto bez karty, albo założyć z kartą i z niej potem zrezygnować. Przy czy przede wszystkim, czy sprawdziła Pani dokładnie tabelę opłat i prowizji i nie ma tam jakichś innych warunków związanych użytkowaniem konta uprawniających do zwolnienia z opłat np. za prowadzenie konta, oprócz tej opłaty za kartę? Jeżeli Pani nie chce używać tego konta, to musi Pani go pilnować. Nawet jeśli teraz nie innych ma opłat, to za jakiś czas bank może jakieś wprowadzić i jak Pani nie będzie go pilnować, to po wprowadzeniu opłaty może powstać saldo ujemne. Takie konto najlepiej potem zamknąć po zakończeniu lokaty. Jak dla mnie to jest za dużo zachodu. Uważam, że sens by to miało wtedy gdyby Pani chciała się przenieść do tego banku, a przy okazji tylko zakładała lokatę. No ale to moje subiektywne zdanie ;)

   Pozdrawiam

   Usuń
  8. Ale czy podobna sytuacja nie ma miejsca w przypadku BGŻOptima? Tam też muszę założyć dodatkowo konto, z którego nie będę korzystać, bo chodzi o lokatę.

   Usuń
  9. Poniekąd podobna, ale różnica jest taka, że nie jest to ROR, konto osobiste tylko rachunek oszczędnościowy. Nie ma do niego karty. Jest od zawsze w pełni darmowy, praktycznie od powstania BGŻOptimy. No i przede wszystkim po zakończeniu lokaty, może go Pani zamknąć przez Internet po zalogowaniu, pisząc do nich wiadomość i informując, że wypowiada Pani umowę, a przynajmniej tak było dotychczas. W BOŚ Banku prawdopodobnie żeby zamknąć to konto osobiste (ROR), będzie Pani musiała iść do banku albo wysłać pocztą wniosek o zamknięcie konta. O ile dają taką możliwość. Jeżeli powstaną jakieś minusy na koncie w wyniku opłat, to będzie Pani je musiała uregulować przed zamknięciem konta. 3% to nie jest jakaś powalająca lokata, mniej niż w Optimie. W Idei jest też teraz czysta lokata bodajże na 3% na 14 miesięcy - Lokata nr 1 - bez otwierania konta, ale na długi okres niestety. Za kilka miesięcy stopy procentowe mogą zacząć rosnąć. Powiem Pani z mojej subiektywnej perspektywy. Jakbym ja miała założyć lokatę z kontem osobisty ze względu na samą lokatę, to taka lokata naprawdę musiała by być znacznie wyższa od tych bez kont i dla dużej kwoty. Kiedyś się tak bawiłam, ale potem zostają te konta. Trzeba o nich pamiętać, potem je zamykać i moim zdaniem jest to uciążliwe. Proszę sobie policzyć różnicę w oprocentowaniu w stosunku do alternatywnych lokat ile Pani zyska w przypadku kwoty, którą planuje Pani zdeponować. Potem musi Pani jeszcze odjąć podatek belki i wtedy Pani oceni, czy warto, czy nie warto.

   Pozdrawiam

   Usuń
  10. No może ma Pani rację, że to za dużo kombinowania... Zawsze byłam zwolenniczką jak najprostszych rozwiązań, tylko że na ten moment nie znajduję takiej oferty, która by mi tak naprawdę odpowiadała (poza Lokatą Welcome w Lionsie, którą już wykorzystałam).
   Chyba poczekam na "po 26 listopada", na następne posunięcie BGŻOptimy.

   Usuń
  11. Przypuszczam, że się nic nie zmieni w ofercie Optimy, jeśli chodzi o Lokatę Bezkarną. Ta oferta na 3,2% do 100 tys. zł jest już dość długo. Kiedyś był wyższy procent, ale kwota maksymalna była do 20 tys. zł. W sumie to jest bardzo podobna lokata do Welcome (Online) z Lionsa tylko Welcome jest od 100 000 zł, a Bezkarna w Optimie do 100 000 zł ;). Dla kwot powyżej 100 tys. zł może ta Lokata nr 1 w Idei na 3% na 14 miesięcy. Tylko, że to długi okres, a sama liczę, że za kilka miesięcy stopy procentowe zaczną w końcu rosnąć. No ciężko coś ciekawego znaleźć obecnie.

   Usuń
  12. Dodam tylko jeszcze, że w przypadku dużych kwot, jak Pani teraz te pieniądze leżą na nieoprocentowanym rachunku osobistym, to każdego dnia traci Pani na potencjalnych, pełnych odsetkach z lokaty lub konta oszczędnościowego. Jak to trwa dłużej, to dość szybko kwota "niezyskanych" odsetek przekroczy kwotę wynikającą z różnic w oprocentowaniu rzędu 0,2%. Także nie ma co się zastanawiać za długo, chyba że trzyma je Pani na jakimś koncie oszczędnościowym. Ja kont oszczędnościowych używam przede wszystkim do tego - czyli do przetrzymania kapitału jak akurat od razu nie trafia na lokatę.

   Usuń
  13. Robię tak jak Pani, są na oszczędnościowym. :-)

   Usuń
 13. W Idea Banku pojawiła się nowa lokata - "Listopadowa". Złożyłam wniosek i znów nic nie przyszło, a to już nie jest tylko dla nowych klientów. Poczekam do jutra i będę dzwonić, to jest naprawdę dziwne...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też ją zakładałam, mi przyszło. Jeżeli zakładała ją Pani w późnych godzinach wieczornych, to mail powinien przyjść następnego dnia. Jeżeli nie przyjdzie, ani nie ma go w filtrach antyspamowych, to może z jakiegoś powodu technicznego nie dochodzi na Pani maila. Jak dzisiaj do południa nie przyjdzie. To rzeczywiście najlepiej zadzwonić.

   Usuń
  2. Zadzwoniłam w piątek, powiedziano mi to, co Pani podejrzewa - że najprawdopodobniej jest jakiś techniczny problem. Mieli go rozwiązać wczoraj, nie zrobili tego, a wniosek tymczasem wygasł.

   Usuń
  3. No to rzeczywiście dość dziwne. Ja nigdy nie miałam żadnych problemów z wnioskiem. Nawet niedawno też zakładałam i wszystko było ok. Próbowała Pani złożyć nowy wniosek? Rozumiem, że nie ma Pani dostępu do bankowości internetowej, bo to pierwsza lokata w Idei?

   Usuń
  4. Próbowałam złożyć nowy wniosek, ale już na inną lokatę (trzecią z kolei...) - i znów to samo. Tym razem nie czekałam i od razu zadzwoniłam, powiedzieli mniej więcej to samo: że to jakaś blokada wynikająca z tego, że miałam rachunek w Lion's Banku. (Bo bezpośrednio w Idei nie miałam.) I dalej czekam...

   Usuń
  5. Może coś przerabiali w systemie, żeby się nie dało założyć lokat na start - Happy i Welcome w obu bankach, bo niby nie można było oficjalnie, ale się dało założyć obie. Trudno mi cokolwiek powiedzieć na ten temat, bo nie wiem.

   Usuń
 14. Lokata POWER(3%) na 6 lub 9 miesięcy. TYLKO dla nowych środków. Żaden z konsultantów nie mówi o haczykach, a potem masz lokatę na 0,5 w skali roku fajne??? Za Nowe środki uważa się środki stanowiące nadwyżkę ustaloną według łącznego salda środków na koniec 20 dnia miesiąca, poprzedzającego miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił rzeczywisty wpływ środków na rachunek danej Lokaty POWER; Może mnie ktoś objaśni jak to jest????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokata Power jest odrobinę specyficzna, ale taką zasadę stosuje większość banków w ofertach dla nowych środków. Opisywaliśmy ją bardziej szczegółowo przy okazji artykułu o lokatach w Idei http://antyhaczyk.blogspot.com/2015/05/lokata-happy-cloud-power-w-idea-bank.html.

   Nikt nie czyta kart produktu. Doradca sam od siebie nie wyjaśni, trzeba wiedzieć o co zapytać. Tak to jest z doradcami. Dlatego lepiej najpierw przeczytać w Internecie o danym produkcie zanim się na niego zdecydujemy.

   Praktycznie we wszystkich znanych mi lokatach dla nowych środków w opisie jest podana data - dzień, na który bank sprawdzi saldo bazowe w celu określenia, czy środki zdeponowane na lokacie są nowymi środkami. W Idei to jest trochę niefajnie rozwiązane, bo jak nie są nowe, to bank obniża oprocentowanie. Z kolei w Getinie jest to lepiej rozwiązane, bo od razu pokazuje w systemie ile będzie nowych środków, a ile starych i pieniądze, które nie będą nowymi środkami trafią na osobną lokatę z niższym procentem. Tylko w Getinie jest zwykle nieco niższe oprocentowanie.

   Usuń
 15. Złożyłem wniosek o konto firmowe. Miał przyjść e-mail umożliwiający aktywację - nie przyszedł żaden. Dzwonię po kilku dniach na infolinię żeby się dowiedzieć o co chodzi - konsultantka po weryfikacji tożsamości przełącza mnie do innej osoby, ta po weryfikacji każe czekać, wiszę na linii 10 min, następnie konsultant informuje mnie, że nie wolno mu udzielać żadnych informacji i żebym sobie do oddziału poszedł. Dodam że nie jestem dłużnikiem, nie mam nigdzie kredytu, a firma jest nowa. Wydawałoby się, że infolinia jest do udzielania informacji, ale jak widać się mylę. Serdecznie dziękuję za taką obsługę, to jest jakaś kpina, a nie bank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwne. Ja z Ideą na razie nie miałem żadnych problemów. Jak to nowa firma, to może jeszcze się nie pojawiła w spisach CEIDG, KRS, czy gdzie tam była rejestrowana? Może jakieś dane się nie zgadzały? Bo dziwne, że nie chcieli udzielić żadnych informacji przez telefon. Może też rodzaj firmy? Np.: konto "Firma To Ja" jest tylko dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Dla spółek już nie. No, ale i tak dziwne.

   Przy czym nie jest to jeszcze nic takiego strasznego. W każdym banku się zdarzają takie komplikacje. Najbardziej to chyba Alior wymiata jeżeli chodzi o absurdy związane z kontem firmowym. W oddziale Ci powiedzą nagle, że już nie obsługują klientów biznesowych, każą jechać do innego miasta, na infolinii każą do oddziału iść i tak jeden odsyła do drugiego. W Aliorze to dopiero są jaja - zamknięcie konta firmowego zajęło mi 3 miesiące, oczywiście w tym czasie bardzo chętnie pobierali mi sporą prowizje za prowadzenie rachunku. W porównaniu do Aliora to mi osobiście się Idea super podoba.

   Usuń
  2. Ja bym nie czekała ileś dni na aktywację, tylko od razu bym uderzyła do swojego oddziału. Jeśli powiedzieli Ci, że nie mogą udzielić informacji przez telefon, to na pewno był jakiś powód prawda? Bo nie bardzo wierzę w to, że nie udzielono Ci do takiej sytuacji żadnych wyjaśnień. Jak napisał kolega wyżej - w każdym banku zdarzają się drobne komplikacje, ja jednak jestem za tym, aby zawsze prosić o wyjaśnienie w takiej sytuacji. Tego Ci nikt nie może odmówić, skoro jesteś klientem.

   Usuń
  3. Ja się też nie spotkałam nigdy z taką sytuacją, żeby ktoś mi odmówił wyjaśnień w jakimkolwiek banku. Telefonicznie po weryfikacji danych zawsze wszystko wyjaśnią przecież.

   Usuń
 16. Nie udało mi się założyć lokaty Happy. Kontakt z Idea Bankiem jest trudny.

  Złożyłam wniosek o założenie lokaty Happy. Dostałam maila z potwierdzeniem przyjęcia wniosku. Na końcu maila widniała informacja: "W tytule płatności należy wpisać numer wniosku o założenie lokaty." "Numer" ten składał się z liter, cyfr i, co najgorsze, znaku "\". Nie mogłam wykonać przelewu (konto w Alior Banku), który miałby znak "\" w tytule. Mój bank nie mógł nic mi na to poradzić. Napisałam do Idea Banku z prośbą o wygenerowanie nowego numeru wniosku. Oto odpowiedź jaką dostałam:

  "Szanowna Pani,

  uprzejmie informuję, że nie ma możliwości przywrócenia wniosku o Lokatę Happy, gdyż można skorzystać z niej tylko raz.

  Idea Bank nie weryfikuje tytułu wpłaty na lokatę. Aby przelew na lokatę był zaakceptowany, musi występować pełna zgodność danych nadawcy z danymi właściciela lokaty (osoby wypełniającej wniosek o lokatę), czyli muszą zgadzać się:
  . imię,
  . nazwisko,
  . adres zamieszkania (miasto, kod, ulica).


  W przypadku pytań zapraszamy do ponownego kontaktu.

  Do dyspozycji pozostają konsultanci dostępni 7 dni w tygodniu w godzinach 8.00-20.00 pod numerem telefonu 22 101 10 10 lub 801 999 111 (opłata zgodna z taryfą operatora).

  Z poważaniem,
  Natalia Banasiak
  Specjalista ds. Telefonicznej Obsługi Klienta"

  Nie pojmuję jak to w końcu jest z tym tytułem, bo mam sprzeczne informacje. Nie wiem też czy mogę złożyć kolejny wniosek. Tamten już stracił ważność.

  Odpowiedzi się nie doczekałam. Połączenia z wirtualnym oddziałem też nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni teraz coś zmieniają w systemie, przechodzą na system Idea Cloud, więc może coś się zmieniło. Z tego co pamiętam, nr wniosku zawsze składał się tylko z cyfr.

   Napisali Ci, przecież że możesz zrobić przelew i wystarczy, że Twoje dane będą się zgadzać. Widocznie tytuł z numerem wniosku spełnia tylko funkcje informacyjną. Podaj po prostu bez tego znaku "/", a w jego miejscu daj spację. Jak wniosek wygasł to powinnaś móc założyć nowy, ale nie mam pewności, czy się da. Spróbuj.

   Usuń
  2. @Jot De. Jaki trudny kontakt? Dzisiaj dzwoniłem, zero czekania i gadania z maszyną. Od razu się połączyłem z konsultantką. Złożyłem dyspozycję w 3 minuty. Dodam, że jest sobota - dzień wolny!

   W każdym banku przy zakładaniu lokaty online, w którym nie ma się konta i robi się przelew ze swojego konta w innym banku, wszystkie dane muszą się zgadzać. Nie jest to jakiś wymysł banku, tylko takie są wymogi prawa bankowego.

   Co do tytułu przelewu, to niby powinno się wpisać nr wniosku, ale jak nie wpiszesz to też się raczej nic nie stanie, bo każdy numer rachunku do przelewu na lokatę jest indywidualny. Ja np. robiłem tak, że składałem wniosek o nowo lokatę, a starą, która się zakończyła i odnowiła zrywałem, a jako konto do zwrotu środków ze starej podawałem numer rachunku do przelewu na nową, więc nawet nie miałem możliwości podania tytułu i bez problemu ją założyło. Z resztą, żeby tak zrobić poradził mi konsultant.

   Ja mam o lokatach w Idea Banku bardzo dobre zdanie i ogólnie o tym banku.

   Usuń
 17. Na temat lokat strukturyzowanych - moje jednorazowe doświadczenie:
  1. cytując materiały promocyjne banku: […]Krótki okres trwania -lokata zakładana jest na okres 4 miesięcy; […] – NIEPRAWDA, bo: 4 miesiące skończyły się 7.08.2017 – więc powinno dojść do rozliczenie. Oczywiście drobnym druczkiem w regulaminie stoi, że bank daje sobie 14(!) dni roboczych (!) na rozliczenie. Ale w takim razie ww. zapis w materiałach informacyjnych jest niezgodny z prawdą, skoro środki są w dyspozycji banku przez okres co najmniej 4 miesięcy, ale być może nawet do 4 i 3/4 miesiąca.
  2. Drugi zapis „Klient otrzymuje zwrot kapitału + zysk 4% w skali roku.” – byłby prawdą, gdyby (poza spełnieniem warunków wahań kursów) bank rozliczał lokatę w dniu zakończenia, a nie „Najpóźniej 14 Dnia Roboczego po Dniu Zamknięcia Lokaty”, bo wtedy z tych 4% w skali roku pozostaje już tylko 3,47%. W zależności od tego, jak długo bank będzie zwlekał z przelaniem środków, to oprocentowanie będzie w przedziale 3,47 – 4,00%.
  3. kolejny zapis „gwarantowany zysk na poziomie 0,7% w skali roku” też rozmija się z prawdą, skoro:
  a. od 7 sierpnia (data zamknięcia lokaty) nadal nie mam środków zwróconych (i to na rachunek wewnątrzny banku), a za te dni odsetek bank nie nalicza, przynajmniej nie odnajduję takiej informacji ani w warunkach ani w regulaminie,
  b. zgodnie z podaną w warunkach formułą ten „gwarantowany zysk” jest zdefiniowany w warunkach jako 0,23% * kwota lokaty, to przy założeniu, że bank zwróciłby w dniu zamknięcia lokaty, to i tak byłoby to raczej 0,69% niż 0,7% (cwaniacko piszą 0,7 a nie 0,70%) , więc kolejna manipulacja, żeby nie powiedzieć wprost KŁAMSTWO.
  4. na deser dumnie brzmiące hasło „100% gwarancja kapitału w dniu zamknięcia lokaty” – fajnie brzmi ten zapis, tylko że co mi z tego, skoro w dniu zamknięciu lokaty ja tego kapitału nie mam i nie mogę robić kolejnych operacji!
  Spróbowałem pierwszy i ostatni raz. Nawet nie wiem jeszcze, czy tam któryś kurs nie wyskoczył poza korytarz +/- 12% od dnia otwarcia, ale już wiem, że jak jeszcze raz do mnie będą mnie nękać (dosłownie 6 razy dziennie) telefonami i mailami, to będę reagował (nie?)parlamentarnie

  OdpowiedzUsuń
 18. Dlatego się wybiera klasyczne lokaty, a nie strukturyzowane. Idea Bank ma najlepsze lokaty, ale te zwykłe, a strukturyzowane to produkt inwestycyjny. Pole do popisu dla bankierów. W każdym banku tak z nimi jest. Ja strukturyzowane omijam szerokim łukiem. Na zwykłych masz trochę mniejszy procent, ale pewny, a pieniądze od razu są dostępne. Ja masz np. bezpośrednio kupione jakieś jednostki w funduszu inwestycyjnym, to też nie masz od razu pieniędzy po zleceniu wypłaty. Lokaty strukturyzowane w ogóle nie powinny się nazywać lokatami. W zasadzie powinieneś być zadowolony, że zarobiłeś, bo ja w BZ WBK wyszedłem po 3 latach na 0. Już się nie bawię w struktury. Niewiele większy procent, a można wyjść na 0.

  OdpowiedzUsuń
 19. Założyłem w maju 2018 r lokatę terminową na 12 m-cy na sumę przekraczającą kwotę gwarantowaną przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zastanawiam się, czy sytuacja w jakiej znajduje się Idea Bank obecnie pozwoli tej firmie dotrwać w dobrej kondycji do maja 2019 r, czy też trzeba niezwłocznie lokatę wypowiedzieć i uratować wpłacone pieniądze? Jaka jest Państwa opinia o bieżącej sytuacji tego banku? Wiesław, 31 październik 2018 r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mam u nich stare lokaty 2 letnie powyżej 100 000 euro, więc przekraczam ochronę BFG. Idea jest w o wiele lepszej kondycji niż Getin, o którym mówili już wszyscy lata temu, a do dziś spółka ciągle jest na rynku. Deutsche Bank w Polsce miał kiepską sytuację, to go przejął Santander. Idea to duży bank, a nie jakiś bank spółdzielczy, czy SKOK. Przy czym ja na dzień dzisiejszy zakładam tylko krótkoterminowe lokaty i nie licząc tych 2 letnich, które mi zostały, to w żadnym banku nie trzymam pieniędzy w kwotach ponad ochronę BFG, czyli ponad równowartość 100 tys. euro. Co robić, to musisz sam zdecydować, ja cały czas zakładam lokaty w Idei, bo najlepszy procent, ale takie krótkie.

   Usuń
  2. Deutsche Bank ten niemiecki sprzedał polską spółkę córkę Santanderowi, bo chyba dostali tam jakieś wielkie kary od amerykanów i byli w kiepskiej kondycji finansowej.

   Usuń
  3. Idea w "lepszej" niż Getin??? Przecież to to samo ...

   Usuń
  4. Absolutnie nie to samo. Dwie różne spółki, objęte osobno ochroną BFG. Getin był od dawna umoczony w niespłacane kredyty frankowe. Idea miała się dobrze i dobrze się rozwijała. Getback nie zaszkodziłby Idei, bo niby jak. Parę roszczeń trudnych do udowodnienia, które i tak pewnie w sądzie by nie przeszły. Jak ktoś kupuje obligacje korporacyjne, to powinien przeczytać sobie czym są. Wypadałoby sprawdzić i wiedzieć w co się inwestuje. Za to afera medialna może zaszkodzić i nastraszyć ludzi.

   Usuń
 20. Korzystam z lokat w Idei od wielu lat, bo najlepsze. Mam też te konto osobiste, ale tylko w celu ułatwienia sobie przerzucania z jednej na drugą. Nie mogę nic złego na temat tego banku powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja niestety już dawno wykorzystałem te promocyjne lokaty dla nowych klientów. Teraz przerzucam między Ideą, BGŻOptima i Getinem na lokaty na nowe środki.

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie dajcie się nabrać na % pomimo numeru konta do zwrotu po upływie lokaty nie zwracają gotówki tylko otwierają nową lokatę na niskie oprocentowanie. Nie pomagają nawet pisemne sprzeciwy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie Ty pisemne sprzeciwy do kogo wysyłasz? Wchodzisz do bankowości internetowej po odnowieniu lokaty i zrywasz taką odnowioną - wypłacasz kapitał z odsetkami na konto w innym banku albo dajesz na nową inną lokatę w Idei. Prosta sprawa.

   Usuń
 23. Matko, no postaram się napisać nie obrażając inteligencji powyższego komentatora. Widać masz ustawioną lokatę na odnawialną. Możesz zmienić na nieodnawialną i podać konto do zwrotu, możesz zerwać tę odnowioną, która jest na gorszy procent i przelać pieniądze gdzie indziej lub założyć z nich inną lokatę w Idei. W każdym banku odnowienia są na kiepski procent. Rozumiem, że zamiast zalogować się do bankowości internetowej albo zadzwonić na infolinię postanowiłeś/aś wysłać im pocztą pisemny sprzeciw? Może jeszcze nie doszedł. Zakładam lokaty w Idei od lat i jakoś nigdy nie miałem żadnego problemu. Jak jest jako odnawialna, to po odnowieniu się doliczą odsetki i wtedy sobie zrywam i zakładam inną.

  OdpowiedzUsuń
 24. Kacper Stefański10 lipca 2020 15:46

  Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Odradzam lokaty strukturyzowane. Zakładałam trzy lata temu, konsultant zapewniał mnie, że zyski mają powyżej 10 %, a nigdy nie mieli mniej niż chyba 6 czy 7 %. Właśnie zakończyła się trzyletnia lokata, zwrot kwoty otrzymałam co do złotówki taką, jak w momencie zakładania przelałam na konto lokaty.
  Dodatkowo przez cały czas nie ma wglądu do lokaty, nie można się nigdzie zalogować, by zobaczyć choć stan początkowy, cokolwiek. Jedyne co można zrobić, to dzwonić do idea banku, prosić o rozmowę z kimś od lokat strukturyzowanych. Ta osoba oddzwania (ma na to do tygodnia czasu).
  Odradzam. Przez trzy lata duża suma nie zarobiła nic.

  OdpowiedzUsuń
 26. W innych bankach jest tak samo z lokatami strukturyzowanymi. To cwaniacki wymysł bankierów. Ma oszacowane matematycznie prawdopodobieńtswo i naprawę jest mała szansa na zarobek. Kusi się klienta gwarancją kapitału i teoretyczną prognozą zysku, po czym po 3 latach wychodzi na zero. To nie jest ani lokata, ani inwestycja - to taki zakład między bankiem, a klientem. Tylko, że bank wcześniej policzył prawdopodobieństwo spełnienia określonego scenariusza.

  Niestety większość "inwestycyjnych" produktów bankowych to nabijanie kieszeni pośrednika - banku.

  OdpowiedzUsuń
 27. W IDEA trzeba wszystko pilnować wszystkiego. W szczególności harmonogramów, które nie są zgodne z tym co zostało podpisane. Tak jak w moim przypadku rata wzrosła o 300 PLN, przez błąd systemu.

  OdpowiedzUsuń
 28. Z kredytami to nie wiem jak tam jest, ale zakładałem tam lokaty przez lata i nigdy nie było problemów. Mam dużo do czynienia z różnymi bankami i powiem tak, w każdy zdarzają się problemy techniczne i reklamacje. Dosłownie w każdym.

  OdpowiedzUsuń
 29. Problemy z zarządzaniem swoimi zasobami. Twierdza ze odmawiają obsługi bo dokumenty są w systemie zastrzeżone.

  OdpowiedzUsuń
 30. To tak jakby ktoś w jakimś banku zastrzegł kiedyś twój dowód? W przypadku kradzieży lub utraty zastrzega się dowód w banku i to idzie też do innych banków. Nie miałeś takiej sytuacji kiedyś?

  OdpowiedzUsuń