[Promocje bankowe i nowe opinie 2025]

Tanie opony - używane, czy nowe? W sklepie, markecie czy przez Intenet? Gdzie kupić? Co wybrać?

Dzisiaj może nieco odejdę od tematyki przewodniej AntyHaczyka, czyli finansowej. Przy czym tak czy siak poniekąd temat sprowadza się finalnie do kwestii pieniędzy.


Przyszła pora na wymianę letnich opon, bo już drugi mechanik mi na to uwagę zwrócił, więc trzeba było się nieco zainteresować tematem, a że akurat potrzebne mi nisko-profilowe, dosyć szerokie, których cena kompletu w sklepie jest dosyć, że tak powiem "gruba", warto może poszukać kompromisu.

Zawsze jest kilka opcji, z których możemy skorzystać. W moim przypadku mogę kupić komplet drogich firmowych opon, poszukać tańszych opon używanych w dobrym stanie o niskim wytarciu bieżnika, kupić opony mało znanego producenta, o tym samym rozmiarze pasującym do felg, które są 3-krotnie niższe. No i pojawia się dylemat co zrobić?

Z jednej strony jakość opon wpływa na poziom bezpieczeństwa, a na tym się nie oszczędza. Z kolei warto się zastanowić, czy wysoka cena rzeczywiście oddaje wysoką jakość produktu, czy płacimy za technologię i jakość materiału, czy może płacimy za markę, drogie kampanie reklamowe w telewizji itp.


Tańsza alternatywa - opony używane

Zakup używanych opon to pewne ryzyko, że będzie z nimi coś nie tak, mogą zawierać jakieś uszkodzenia itp. (kwestia tego na ile te uszkodzenia są poważne). Poza tym kupujemy produkt już nieco zużyty, czyli posłuży nam krócej. Za to z drugiej strony kupimy go 4 razy taniej niż nowy. Opony używane można nawet kupić przez Internet, nie tylko na Allegro, są także sklepy internetowe, które specjalizują się w handlu oponami używanymi (najczęściej są to opony sprowadzane z Niemiec i innych krajów UE, gdzie w przeciwieństwie do Polski ludzie wymieniają dosyć często opony i te używane są dosyć tanie i jednocześnie mało wyeksploatowane. Z kolei zakup opon używanych przez Internet rodzi za sobą pewne obawy, bowiem nie wiadomo co dokładnie dostaniemy. Nie widzimy ich na żywo, a zdjęcia nie oddają w pełni stanu rzeczywistego. Jak ktoś daje gwarancję to można by spróbować. Jak nie, to warto się dobrze zastanowić. Należy też pamiętać, że zgodnie z prawem przysługuje nam 10 dni na zwrot towaru zakupionego przez Internet bez podania przyczyny.

Opony z marketów i inne tanie opony mało znanych firm



fot. Pixabay CC0 1.0 + modyfikacje własne
Jeśli chodzi o tanie opony dostępne w marketach, to w moim przypadku odpadają, bowiem zwykle są w takich najpopularniejszych rozmiarach. Są to zwykle opony nieznanych, mało popularnych marek i firm. Pytanie nie jak wygląda sprawa odnośnie ich jakości? Z jednej strony dobre marki znanych firm gwarantują (przynajmniej teoretycznie) wysoką jakość, lata badań, testów itp. powinny zrobić swoje. Jeżeli takie opony są gdzieś tam produkowane w Chinach, z jakiejś słabej gumy, byle tylko wyglądały ok, to lepiej sobie takie coś darować. No, ale chyba muszą spełniać jakieś wymogi i normy Unii Europejskiej by zostać dopuszczone do obrotu / sprzedaży na terenie UE (tak to chyba wygląda przynajmniej w teorii). Często też takie produkty "noname" produkowane są przez jakiegoś znanego producenta na zlecenie marketu (sieci supermarketów), który jest dużym odbiorcą i może negocjować niskie ceny. Następnie są sprzedawane w niższej cenie pod inną marką "noname". W takim wypadku może to być całkiem dobry produkt. Jednak często jest nieco niższej jakości niż produkt wypuszczany po marką danego producenta. Takie firmy dbają o renomę i markę, a w przypadku produktu sprzedawanego pod inną nazwą nie psują sobie renomy, nawet jak jest gorszy. Dodatkowo wynegocjowane niskie ceny przez sieć marketów, również mogą odbywać się kosztem jakości. Nie zawsze jednak tak jest. Zdarza się, że ten sam produkt, który widnieje w ofercie znanego producenta kupimy dwa razy taniej w markecie pod nazwą "noname", nie płacąc tym samym za markę.

Zakup opon przez Internet

Wadą tej opcji są przede wszystkim wysokie koszty przesyłki, bo jest to produkt o dużych gabarytach i dosyć ciężki. Przy czym najniższe ceny opon znajdziemy właśnie w Internecie. Rynek internetowy opon w Polsce jest zdominowany przez jedną z dużych spółek (notowaną na giełdzie). Nazwy może nie będę podawać, by tu zbytniej reklamy nie robić. Jak ktoś się trochę na giełdzie obraca to wie o jakiej firmie mówię. Autentycznie sprzedają tanie opony, firma posiada wiele sklepów internetowych i daje możliwość odbioru osobistego u partnerów, którymi są najczęściej zwykłe serwisy wulkanizacyjne w różnych miastach. Praktycznie możemy sobie osobiście odebrać opony w danym zakładzie wulkanizacyjnym w większości większych miast. Z tego co widzę na pewno można odebrać w takich miastach jak: Warszawa, Wrocław, Łódź, Poznań, Katowice, Gliwice, Bytom, Chorzów, Tarnowskie Góry, Opole, Rzeszów, Przemyśl, Szczecin, Kalisz, Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Kraków, Bielsko-Biała, Sandomierz itd. Także kupując w ten sposób zaoszczędzimy na przesyłce i kupimy nieco taniej niż gdzie indziej. Warto rozważyć tą formę zakupu opon zarówno decydując się na zakup tanich opon sprzedawanych pod mało znaną marka, jak i tych spod znaku znanych koncernów.

Na co zwrócić uwagę kupując używaną oponę?

Przede wszystkim należy sprawdzić bieżnik. Od jego głębokości zależy to ja długo dana opona nam posłuży, a także jej przyczepność i zarazem nasze bezpieczenśtwo. Kolejny element to uszkodzenia i pęknięcia. Ważny jest również rok produkcji - guma się starzeje i traci swoje właściwości. Dodatkowo na bardzo starych oponach mogą pojawiać się pęknięcia.


fot. Pixabay CC0 1.0 + modyfikacje własne
Jak zwykle zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii.