[Promocje bankowe i nowe opinie 2023]

Tanie wczasy. Gdzie jechać, dokąd się wybrać na niedrogie wakacje za granicą

Ze względu na fakt, że rusza sezon wakacyjny, dzisiaj odejdziemy trochę o tematyki stricte finansowej i zajmiemy się odrobinę wypoczynkiem, aczkolwiek również w aspekcie poniekąd finansowym.
Ceny wczasów w biurach podróży bywają bardzo różne. Zdarza się, że za wakacje w tym samym miejscu, w danym hotelu możemy zapłacić nawet dewa razy więcej niż w innym terminie. Znaczenie ma tu przede wszystkim termin wyjazdu i moment zakupu. Z kolei nie koniecznie jest to jakość hotelu, czy nawet miejsce, w które zamierzamy wybrać się na wakacje. Bywa, że za lepszej jakości hotel w danym regionie zapłacimy mniej niż za znacznie gorszy hotel kupowany w innym lub nawet tym samym momencie. Ceny wczasów zmieniają się na bieżąco, różnice sięgają kilkuset złotych na przestrzeni powiedzmy kilku dni.

Większość biur podróży korzysta ze zintegrowanego systemu o nazwie Merlin. Dlatego też samo biuro, czy sposób zakupu zwykle nie będzie mieć znaczenia odnośnie ceny, chyba że dany hotel znajduje się w ofercie kilku touroperatorów (typu Itaka, Tui, Neckermann, Exim, Triada, Orbis itp.). Z kolei jeżeli dany hotel znajduje się w ofercie jednego touroperatora, to bez względu na to czy wczasy kupujemy bezpośrednie u niego, czy w małym, lokalnym biurze podróży, czy chociażby przez Internet, to zwykle wszędzie zostanie nam zaproponowana ta sama cena. Wyjątkiem mogą być zakupy grupowe typu Grupon, ale tam są zamieszczane oferty specjalne. Także wybór formy zakupu wczasów może zależeć od indywidualnych preferencji.

Ja zawsze kożystam z Wakacje.pl, bo oprócz podastawowej ceny z systemu obsługującego biura dodają jeszcze własne zniżki.

First minute, czy Last minute?

O ile ostatnio coraz popularniejsze staje się kupowanie wczasów z dużym wyprzedzeniem. To mimo wszystko chyba nadal najniższe ceny można uzyskać przy tak zwanych "super lastach", czyli kupując na ostatnią chwilę. Zwykle można dostrzec następujących schemat: niską cenę można uzyskać na około tydzień przed wylotem, potem na 2-3 dni przed wylotem cena rośnie i na sam koniec na dzień przed wylotem spada do minimalnego już poziomu. Taki sposób kupowania wczasów jednak wielu ludziom nie odpowiada. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś nam te wczasy wykupi, nie dopasujemy urlopu itp. Rezerwacje dokonywane są na bieżąco cały czas i dany hotel będąc na daną chwilę dostępny, po chwili może już nie być. Żeby kupować w ten sposób wczasy trzeba mieć nieco inne nastawienie - wybierać oferty nie zważając na to, że chcemy akurat lecieć w dane miejsce do danego hotelu. Problemem przy kupowaniu super lastów zwykle nie są same miejsca w hotelach, ale najczęściej są to miejsca w samolocie, który leci do danego miasta i zabiera wszystkich ludzi lecących do danej okolicy lub nawet całego regionu lub kraju. Dlatego też w aspekcie wolnych miejsc zdecydowanie łatwiej jest, gdy leci się we dwójkę niż w więcej osób.

Dokąd wybrać się na tanie wakacje?

Jak wiadomo na cenę wakacji składa się nie tylko koszt samych wczasów, ale również wydatki, które poniesiemy na miejscu. Dla Polaków dość tanim wyjazdem na wakacje są często kraje arabskie i niektóre kraje bałkańskie, gdzie jest jeszcze w miarę tanio. Do jednych z najtańszych krajów w aspekcie kosztów wyjazdu należy Tunezja. Dość tanio wakacje możemy również spędzić w Turcji, czy Egipcie. W przypadku krajów bałkańskich na pewno można tu wskazać takie kraje jak Czarnogóra, gdzie ceny porównywalne są z cenami w polskich miejscowościach wypoczynkowych. Czarnogóra jest na razie jeszcze sporo tańsza od Chorwacji, która od pewnego czasu staje się coraz droższa, a pod względem atrakcyjności turystycznej Czarnogóra jest równie piękna i zdecydowanie mniej "oklepana". Bardzo tanim krajem jest również Albania, która jest po transformacji systemowej i ceny dla nas są tam bardzo niskie. Nie można też zapomnieć o Bułgarii, która nadal jest bardzo atrakcyjna cenowo dla Polaków. Do krajów tych można wybrać się również autokarem, bądź samochodem, przy czym podróż do Bułgarii autokarem to około 36 godzin spędzonych w autokarze w podróży w jedną stronę. Do Czarnogóry pojedziemy autokarem około 20-24 godzin. Jeśli kogoś kusi większa egzotyka, to do tanich dla nas krajów można zaliczyć np. takie kraje jak Tajlandia, przy czym tutaj już pojawiają się wysokie koszty samego przelotu. Na miejscu jest już potem bardzo tanio.

Jaka opcja wyżywienia? - All Inclusive, HB, BB

Wybór opcji żywieniowej to już bardzo indywidualne preferencje. Wiele też zależy od naszego sposobu spędzenia wczasów. Jeżeli lubimy siedzieć w hotelu i wygrzewać się na plaży to warto wybrać opcję All inclusive (warto przed wyborem hotelu sprawdzić dokładnie co ona obejmuje). Z kolei jeżeli lubimy dużo podróżować w czasie wczasów, jeździć na wycieczki i zwiedzać, to lepszym wyborem może okazać się dla nas opcja HB - (śniadanie i obiadokolacja), BB (samo śniadanie) lub nawet w ogóle bez wyżywienia. Jadąc do tanich, biednych krajów czasem kupując sobie jedzenie samemu, można wyjść taniej niż w przypadku opcji All Inclusive. Z kolei jadąc do krajów Unii Europejskiej typu Włochy, Francja, Portugalia, Hiszpania i innych krajów rozwiniętych, zdecydowanie warto wybierać opcję All inclusive, ponieważ ceny na miejscu są zwykle dla nas dosyć wysokie, a na 3 posiłki dziennie w hotelowej restauracji  wydamy całkiem sporą sumkę.

Wycieczki fakultatywne

Mimo, że pod względem zarobków nadal daleko nam do rozwiniętych krajów europejskich, to jakoś dziwnym trafem ceny samych wakacji, a już szczególnie wycieczek fakultatywnych oferowanych przez nasze biura podróży są znacznie wyższe niż np. niemieckich, czy innych. Dlatego jeżeli komuś nie zależy na polskim przewodniku, jest w miarę zaradny i chociaż trochę potrafi się porozumieć w języku angielskim, to lepiej skorzystać z oferty miejscowych biur podróży lub nawet zagranicznych biur, które wysyłają turystów do tego samego hotelu. Zwykle program jest bardzo zbliżony, a cena czasem nawet o połowę niższa niż oferowana przez nasze biuro. Z kolei dla bardziej odważnych osób często najlepszą opcją może okazać się zwiedzanie na własną rękę, poruszając się komunikacją miejską lub wynajmując samochód.

Jak zwykle zapraszam do dyskusji i dzielenia się własnymi doświadczeniami i opiniami.

Tunezja - Susse / Port el Kantaoui

Czarnogóra - Budva / Kotor / Wyspa Świętego Stefana

Egipt - Hurgada / Kair / Sharm El Sheikh

Portugalia - Algarve / Przylądek Świętego Vincenta / Sagres

Nieco drożej, ale naprawdę warto. Z all inclusive Portugalia jest spokojnie na kieszeń przeciętnego Polaka

Teneryfa - Wyspy Kanaryjskie

Są to już nieco droższe wczasy, ale na wyspy kanaryjskie można jechać na przykład w październiku, czy praktycznie każdymi innym miesiącem w roku, który jest poza sezonem. Tam jest prawie zawsze ciepło i ładnie. Wyspy Kanaryjskie (m.in. Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera) należą do Hiszpanii i są częścią Unii Europejskiej. Zatem jadąc na Teneryfę, Fuerteventurę, Gran Canarię, Lanzarote itp. nie potrzebujemy paszportu, wystarczy ważny dowód osobisty. Kanary są specjalną strefą ekonomiczną (tzw. Specjalna Strefa Kanaryjska), w której obowiązują niskie podatki, nie ma między innymi VAT'u, są liczne ulgi podatkowe. Dlatego też ceny są w miarę niskie w porównaniu np. do Hiszpanii. Ogólnie nie jest tam drogo, a niektóre produkty są znacznie tańsze niż w Polsce. Jednak mimo, że Kanary są częścią Unii Europejskiej, to wracając do Polski należy pamiętać, że istnieją tam standardowe ograniczenia odnośnie przywożenia do Unii Europejskiej konkretnych grup towarów. Są one restrykcyjnie przestrzegane i możemy się liczyć z wnikliwą kontrolą na lotnisku.

Albania - Thirana

Turcja - Kemer

Jak zawsze zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii.
Jesteś tu:
AntyhaczykFinanse[Pieniądze] ✅Tanie wczasy. Gdzie jechać, dokąd się wybrać na niedrogie wakacje za granicą

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
28 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Świetny artykuł i rewelacyjne zdjęcia. Planuję w październiku wczasy i zastanawiam się nad Kanarami. Dotychczas podróżowałam głównie po południu Hiszpanii i tam koszty wczasów były bardzo atrakcyjne, nawet w turystycznych miejscowościach (o ile się wiedziało, gdzie na kawę chodzić;)). ale skoro na Wyspach ceny są również przystępne to chyba jestem przekonana :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, pięknie tam jest. Sam koszt wczasów jest może nieco większy, ale jak się leci w okresie wrzesień / październik to jest już dużo taniej. Poza tym nawet te hotele o niższej kategorii są całkiem dobre w przeciwieństwie na przykład do krajów arabskich. No chyba, że ktoś ma bardzo wygórowane wymagania i wieczne niezadowolenie z charakteru, to tanio nigdzie nie poleci ;)

   Usuń
 2. Czasem warto wybrać się zagranicę własnym autem czy wypożyczonym kamperem. Obniży to koszty i sprawi, że będziemy bardziej niezależni. Co prawda nie dojedziemy kamperem na Wyspy Kanaryjskie, ale np. do Chorwacji już tak. Wtedy należy się dobrze przygotować nie tylko finansowo, ale także pod kątem bezpiecznej podroży. Jednak zdecydowanie warto! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Różnie jest z tymi wyjazdami jeśli chodzi o opłacalność.
  Z biurami podróży jest zazwyczaj to średnio opłacalne, ale wszystko zależy... - czasami są dobre oferty.

  Generalnie często wychodzi tak, że cena przelot+zakwaterowanie jest taka sama jak w biurze podróży autobus+zakwaterowanie... Tylko trzeba się rozejrzeć i lot sobie zarezerwować na miesiąc przed powiedzmy :)

  Wtedy też nie tracimy całego dnia na całą podróż i jesteśmy wypoczęci po przelocie :)

  Pozdrawiamy,
  Hotel Carpatia

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja często jeżdżę na wakacje w piękne Polskie miejsca. Tak naprawdę w dużej mierze nie doceniamy tego co mamy i to duży błąd. Ostatnio korzystałam z bazy noclegów taniewakacje.info i znalazłam świetne oferty. Wiadomo z pogodą bywa różnie jednak tanio i pięknie można również spędzić wakacje w Polsce.
  Co do zagranicznych miejsc to uwielbiam Turcję i Bułgarię.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja zawsze jeżdżę z biurem podróży, często z alfa starem, wybieram zwykle all inclusive, co jest znacznie tańsze niż stołowanie się gdzieś na mieście, poza tym wczasy kupuję już zimą, wtedy są najlepsze oferty first minute. Myślę, że naprawdę można sobie tanio zorganizować wczasy, jak się tylko chce.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pół świata zwiedziłem z agencją 4challenge. Wszystko było na wysokim poziomie. Właśnie takie wakacje uwielbiam! Polecam bo naprawdę warto!

  OdpowiedzUsuń
 7. Moi przyjaciele mają dom do wynajęcia na Sycyli. Czysta plaża z białym piaskiem, ale do morza jest 10 km. Za to blisko do ruin w Agrigento. Żywność bardzo tania. Miejsce spokojne. Ceny bardzo niskie. Inni mają mieszkanie blisko wykopalisk w Pompejach i wybrzeża Amalfi, kto chciałby wiedzieć coś więcej niech się ze mną skontaktuje. Bez żadnych pośredników albertosponza@yahoo.it Alberto

  OdpowiedzUsuń
 8. A czy stworzyłaś taki wpis z niedrogimi wczasami w Polsce? Bardzo jestem ciekawa, co by się tam znalazło :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Byłem przez trzy lata praktycznie we wszystkich hotelach w Kępnie, wynajmowałem pokoje od zwykłych właścicieli i ogólnie znam mocno tamtejszy rynek. Moja ulubiona i jedna z najtańszych baz noclegowych to valentina-apartamenty.pl. Trudno ich przebić. Hotel jest mały, ale działa profesjonalnie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawą rzeczą jest i dla mnie nie do końca zrozumiałą, ale często oferty niemieckich biur są tańsze niż tych Polskich, ktoś mi to może wytłumaczyć?! Co do takich stron ze zbiorczymi ofertami różnych organizatorów, to mi się podoba jak działa serwis dreamtours.pl. Brakowało czegoś takiego w necie, w końcu jakaś rzeczowa, obiektywna, aktualizowana porównywarka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taki paradoks oni zarabiają więcej i mają tańsze wczasy, a my zarabiamy mniej i mamy droższe. Nawet jak pojedziesz już na jakieś wczasy, to zamiast brać wycieczki fakultatywne z naszego biura podróży, lepiej wybrać z niemieckiego lub innego, które się ogłasza np. w hotelu lub gdzieś obok. Wycieczki te same, a zapłacimy dwa razy mniej niż z polskiego biura. Chyba, że komuś zależy na polskim przewodniku.

   Usuń
 11. Jak chcecie trochę zaoszczędzić na wakacjach to korzystajcie z takich stron jak parkmania.pl. Można tam od ręki kupić bilety do parków rozrywki, często z jakimś rabatem lub można je kupić nawet na raty.

  OdpowiedzUsuń
 12. Franiciszek Jankowski4 czerwca 2018 13:15

  Hej. Ja ostatnio zastanawiałem się, czy lepiej jechać do Polski, czy za granicę na wakacje? I szczerze powiedziawszy wolę udać się gdzieś za granicę. Koszt niższy o ile wybierzemy opcje first lub last minute, pogoda w 90 procentach na pewno trafiona no i oczywiście szukam ofert tylko all inclusive :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Karolina Jóźwiak7 stycznia 2019 10:34

  My do tej pory każde wakacje spędzaliśmy za granicą. Ostatnio mąż stwierdził, że czas najwyższy pokazać dzieciom kawałek Polski i zaczęliśmy szukać miejsc, które warto im pokazać. Trafiliśmy na artykuł o najpiękniejszych zamkach w Polsce, który bardzo nas zainteresował. Nie musieliśmy długo się zastanawiać. W tym roku ruszamy całą rodziną zwiedzać Polskie zamki. Już nie mogę się doczekać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Dla każdego człowieka ten blog jest bardzo ciekawy. Mnie on się naprawdę niesamowicie podoba na 100 procent.

  OdpowiedzUsuń
 15. A może jakieś polskie miasto z ciekawą historią? My z żona w zeszłym roku pojechaliśmy do Krakowa :). Spaliśmy w hotelu Secesja na Kazimierzu i wszędzie mieliśmy blisko. Zwiedziliśmy chyba cały Kraków i naprawdę bardzo miło wspominamy tą wycieczkę. Wszystkim polecamy!

  OdpowiedzUsuń
 16. Wspaniała podróż. Zawsze chciałem wybrać się do Tunezji, ale od czasu tego zamachu na plaży wolałem nie ryzykować. Właśnie wróciłem z wakacji w Hiszpanii całkiem się spłukałem, ale znalazłem w sieci fajną ofertę szybkich pożyczek i może jeszcze uda mi się odwiedzić Tunezję.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wakacje nie muszą być wcale drogie. Odpowiednia organizacja to klucz do udanych i tanich wakacji.

  OdpowiedzUsuń
 18. W tym roku trzeba będzie pozmieniać plany wakacyjne. Sam miałem zaplanowany wyjazd do Tunezji, żeby trochę posurfować, ale musiałem odwołać.

  OdpowiedzUsuń
 19. Sam się bardzo zastanawiam gdzie w tym roku pojadę na wakacje. Tych miejsc do zwiedzenia jest dużo.

  OdpowiedzUsuń
 20. Balticnaturpark6 września 2020 13:22

  Jestem pod bardzo dużym wrażeniem tego blogu. Bardzo dużo ciekawych artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 21. A ja w tym roku miałam tyle różnorodnych planów wyjazdowych i niestety wszystkie wzięły w łeb :( Fajnie było przynajmniej poczytać o ładnych miejscach. Mam nadzieję, że w przyszłym roku sytuacja będzie już normalna i wrócę do moich planów.

  OdpowiedzUsuń
 22. No niestety świat zwariował. Oby przyszły rok był normalny.

  OdpowiedzUsuń
 23. Czarnogóra to bardzo ciekawe miejsce :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Świetnie napisany artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 25. Fajnie, fajnie.... Dzisiaj jest wiele możliwości, jak chodzi o podróżowanie i to jest piękne.

  OdpowiedzUsuń