Na rynku finansowym jest cały ogrom polis emerytalnych i innych produktów podchodzących pod 3 filar emerytalny. Przy czym, czy jest to optymalny sposób na zbieranie na przyszłą emeryturę? To zależy... Tego typu produkty emerytalne są bardzo różne. Jedno co je łączy, to to że zwykle mają dosyć skomplikowaną konstrukcje i są bardzo zawiłe. Dlatego też przed podpisaniem czegokolwiek należy kilkukrotnie, bardzo dokładnie przeczytać umowę i przeanalizować jej warunki. Najlepiej nie przy doradcy, a samemu na spokojnie lub poradzić się jeszcze osoby trzeciej, która ma nieco pojęcia o finansach. Nigdy nie powinno się od razu zgadzać na tak poważną inwestycję, która zobowiąże nas na prawie całe życie, a w najlepszym wypadku na wiele lat.
Konstrukcja polis emerytalny może być bardzo różna. Często jednak są tak skonstruowane, że nie dotrzymując warunków polisy i zaprzestając opłacać składki, bądź wypłacając z niej pieniądze przed czasem, stracimy na tym bardzo dużo i prawie na pewno otrzymamy mniej niż wpłaciliśmy. To podstawowy minus tego typu produktów.
Dlaczego doradcy finansowi tak usilnie zachwalają polisy na życie i dożycie - przede wszystkim dlatego, że za sprzedaż takiego produktu otrzymują sowite prowizje. Nie twierdzę oczywiście, że takie produkty są złe. Wiele zależy od samego produktu, od nas samych - czy będziemy w stanie opłacać składki przez wiele lat i innych czynników.
Dla kogo polisa na życie i dożycie?
Polisa emerytalna z dodatkowym ubezpieczeniem czy bez?
Lepiej wybrać III filar, czy samemu oszczędzać na emeryturę? Lokaty vs. Polisy emerytalne.
W przypadku tak długiego okresu trudno jest cokolwiek
przewidzieć. Poniekąd zaletą lokat jest możliwości zaprzestania
lokowania w ten sposób pieniędzy i przeniesienie kapitału na całkiem
inny instrument finansowy.
Celowo pomijam typowe polisy inwestycyjne, których wartość zależna jest bezpośrednio od giełdy oraz różne fundusze inwestycyjne, ponieważ jest to zbyt agresywna i ryzykowna forma inwestowania kapitału, by można była ją uznać za oszczędzanie na emeryturę.
Jeszcze raz uczulam przed podjęciem decyzji żeby dokładnie wszystko przeczytać, nie decydować się od razu, wypytać o wszystko co nam przyjedzie do głowy, dokładnie zapytać doradcę o prowizje i najlepiej zadzwonić bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego lub inne instytucji, która odpowiadać będzie za naszą polisę, ponieważ doradcy finansowi nie zawsze wszystko mówią, wiele rzeczy pominą i też nie wszystko wiedzą dokładnie
Celowo pomijam typowe polisy inwestycyjne, których wartość zależna jest bezpośrednio od giełdy oraz różne fundusze inwestycyjne, ponieważ jest to zbyt agresywna i ryzykowna forma inwestowania kapitału, by można była ją uznać za oszczędzanie na emeryturę.
Dodatkowe produkty inwestycyjne dodawane do polis
Bywa, że do polisy możemy dołączyć jakiś proponowany przez doradcę/sprzedawcę atrakcyjny produkt inwestycyjny, fundusz, czasem produkt inwestycyjny z gwarancją kapitału, często noszą one nazwę "lokata". W takim przypadku warto dokładnie i dociekliwie przeanalizować prowizje jakimi jest obciążony taki produkt i czy przypadkiem nie będzie dla nas lepiej jak sobie znajdziemy odpowiadający na produkt osobno. Mimo, że takie produkty wchodzą w skład naszej polisy emerytalne to i tak zgodnie z prawem nie uchroni nas to przed podatkiem Belki, ponieważ część inwestycyjna zostanie obciążona przy wypłacie podatkiem od zysków kapitałowych (chyba, że zmieni się prawo - ale nic szczególnie na to nie wskazuje).Jeszcze raz uczulam przed podjęciem decyzji żeby dokładnie wszystko przeczytać, nie decydować się od razu, wypytać o wszystko co nam przyjedzie do głowy, dokładnie zapytać doradcę o prowizje i najlepiej zadzwonić bezpośrednio do towarzystwa ubezpieczeniowego lub inne instytucji, która odpowiadać będzie za naszą polisę, ponieważ doradcy finansowi nie zawsze wszystko mówią, wiele rzeczy pominą i też nie wszystko wiedzą dokładnie