[Promocje bankowe i nowe opinie 2021]

Lokata jednodniowa Ping Pong - Idea Bank / Getin - opinie, czy warto?

Lokaty na jeden dzień to dosyć specyficzna forma lokat - ze względu oczywiście na długość jej trwania.
Jest dosyć popularna w bankach należących do grupy Getin - w ofercie Idea Banku i Getin Online. W tym pierwszym zwie się lokatą Ping Pong, a w drugim lokatą Bumerang (obecnie Bumernag II). Na czym polega taka lokata, nie trzeba chyba wyjaśniać. Wpłacamy pieniądze na jeden dzień, a na następny wracają nam na konto. Lokata nie może być przedłużana automatycznie.

Lokaty te mają wysokie oprocentowanie, jedno z lepszych na rynku. Zwykle na poziomie zbliżonym do lokat promocyjnych "Na start" / "Na dobry początek" / "Lokaty Happy" itp. Nazwy się zmieniają na przestrzeni czasu i w zależności od banku. Ze względu na fakt, że lokaty "Na start" można założyć tylko jeden raz. Oferta lokat jednodniowych wydaje się być bardzo atrakcyjna. Jest zdecydowanie wyżej oprocentowana niż pozostałe depozyty z oferty lokat w tych bankach. Bank daje nam wyższe oprocentowanie prawdopodobnie ze względu na fakt, że dynamicznie może zmieniać jej oprocentowanie, tak jak jest to w przypadku rachunków oszczędnościowych i lokat ze zmiennym oprocentowaniem. Tym samym nie zobowiązuje się do utrzymywania wysokiego oprocentowania na wypadek obniżek poziomu stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, jak to ma miejsce w przypadku długoterminowych lokat. Dlatego te długie są z kolei niżej oprocentowane. Bywa, że lokaty o długim okresie np. powyżej 2 lat, w czasie gdy akurat stopy procentowe utrzymywane są na niskim poziomie, są wyższe niż krótkookresowych, bo bank przewiduje, że w przyszłości stopy procentowe wzrosną. Jednak poziom ten zwykle nie jest znacząco wyższy od pozostałych. Lokaty jednodniowe z kolei mogą mieć wyższe oprocentowanie, bo bank nie ponosi ryzyka, że w przypadku obniżki stóp procentowych będzie musiał utrzymywać lokatę z wysokim oprocentowaniem.

Na ile sens ma zakładanie takich lokat na jeden dzień

Minusem tu jest niewątpliwie fakt, że nie są automatycznie odnawiane na tym samym poziomie, co w celu dłuższego utrzymywania pieniędzy na takiej lokacie wymaga od nas wykonania codziennie pewnych czynności związanych z założeniem lokaty i wykonaniem przelewu, czego nie ma np. w przypadku rachunków oszczędnościowych. Takie codzienne zakładanie lokat i robienie przelewu, mimo że system transakcyjny jest bardzo wygodny, jest mimo wszystko dosyć uciążliwe.

Czy ma to sens?

Może przyjrzyjmy się jak to wygląda od strony liczb.

Załóżmy, że taka lokata jednodniowa jest o 0,5% wyżej oprocentowana od najlepszej klasycznej lokaty z dłuższym terminem. Ile zatem więcej zarobimy bawiąc się dziennie w zakładanie lokat? Bardzo istotnym wyznacznikiem jest tu także maksymalna kwota, która zwykle wynosi 10 000zł. To maksimum kwoty na jaką możemy założyć taką lokatę.

No to liczymy:

10 000zł x 0,5% = 50zł(rocznie)

50zł - (50zł x 19% - podatek Belki) = 40,5zł - tyle więcej zarobimy w ciągu roku niż na długoterminowym depozycie, lokacie o dłuższym terminie.

Miesięcznie to wychodzi 40,5zł : 12 = 3,76zł miesięcznie :), a w przypadku gdy różnica w oprocentowaniu w stosunku do lokaty o dłuższym terminie wyniesie 1% będzie to 7,52zł miesięcznie.


Uzyskanie takiej różnicy wymaga od nas codziennego logowania się do banku, poświęcania czasu i pamiętania o tym. Wystarczy, że raz zapomnimy i pieniądze leżą nam koncie z oprocentowanie równym 0. Tym samym cała różnica szybko idzie w diabły. Dodatkowo nie wiem dokładnie jak tam wygląda to z przelewami w weekendy i święta / dni wolne od pracy. Prawdopodobnie również można je zakładać, bo odbywa się to automatycznie, ale pewności nie mam.

Także reasumując liczby chyba mówią same za siebie. Miałoby to sens, gdyby bank zautomatyzowała cały proces zakładania tych lokat. Chociaż, niektórzy lubią się pobawić. Bardziej to chyba efekt psychologiczny. Takie lokaty z kolei mają sens jak ktoś ma kapitał akurat przez kilka dni na koncie i nie chce, by pieniądze leżały na koncie o zerowym oprocentowaniu. W tedy warto sobie taką lokat założyć jak komuś się chce.

W ofercie Getin Online lokata Bumerang II ma na daną chwilę nieco inna formę. Mianowicie dają niby o 1% wyższe oprocentowanie na lokacie Bumerang niż Idea Bank na lokacie Ping Pong, a tym samym średnio o ok 1,5% oprocentowanie jest wyższe niż większości (nie wszystkich) pozostałych lokat w tych bankach, ale jest oczywiście haczyk. Oprocentowanie podawane rocznej skali jest sumą stałego oprocentowania, które wynosi 3,50% oraz iloczynu liczby zautoryzowanych transakcji bezgotówkowych wykonanych kartą debetową i/lub kartą kredytową Getin Online w dniu poprzedzającym założenie lokaty oraz 0,1 p.p. - maksymalnie oprocentowanie to bodajże może wynieść 5%. No, ale to już dodatki, kombinacje, wymagania. Jak ktoś płaci kartą codziennie, to może i go zainteresuje. Z mojej perspektywy lepiej założyć 3 miesięczną lokatę Supernova (aktualizacja: oferta już niedostępna) w Idea Banku na 3,75% ze stałym oprocentowaniem (dla nowych środków), a na dłuższy okres np. 13-miesięczną e-lokatę ze zmiennym oprocentowaniem w SK Bank na 4% (aktualizacja: oferta już niedostępna), tyle że w tym przypadku oprocentowanie może ulec zmianie - obniżeniu w czasie trwania lokaty. Będzie tak jeśli Rada Polityki Pieniężnej zacznie obniżać stopy procentowe.

Co ciekawe posiadacze Rachunku Skarbonkowego w Getin Online takiej lokaty nie założą - co jest z resztą logiczne, bo posiadacze tych rachunków otrzymują od banku premię między innymi za zakładanie lokat - byłoby to delikatnie mówiąc mało rentowne, gdyby dziennie otrzymywali taką premię.

Aktualizacja: Ze względu na ciągłe zmiany stóp procentowych oraz ofert banków, powyższej podawane oprocentowanie jest na dzień dzisiejszy raczej hipotetyczne, ponieważ obecnie lokaty jednodniowe uległy znacznemu obniżeniu oprocentowania. Dlatego ich zakładanie mija się z celem. Jeżeli nie korzystaliśmy jeszcze z oferty Idea Banku, a w tym Lion's Banku (Oddział private banking Idea Banku), to lepiej założyć sobie lokatę na start w jednym z nich. Są to obecnie najlepiej oprocentowane na rynku lokaty bez warunków i dodatków. Zakłada się je bez konta, całkowicie przez Internet. Wystarczy wypełnić wniosek, po czym otrzymujemy na maila nr konta do wpłaty i dokonujemy przelewu na zdeklarowaną kwotę. Przelew musi być wykonany z naszego rachunku w celu potwierdzenia danych. Jeżeli dane nie będą się zgadzać, to lokata nie zostanie założona, a pieniądze wrócą na nasze konto. Poniżej zamieszczam linki do wniosków do poszczególnych lokat.

Aktualizacja 2: Obecnie lokata Ping Pong jest tak nisko oprocentowana, że stała się po prostu całkowicie nieopłacalna. Idea ma inne lepsze lokaty:

Jednak oprocentowanie w polskich bankach sięga już powoli dna. W naszym kraju są działają także banki europejskiej w ramach Unii Europejksiej i niektóre z nich oferują lokaty. Zobacz gdzie jeszcze można spotkać względnie dobre lokaty...

Jak widać dla większych kwot oprocentowanie jest nieco niższe, ale tak jest obecnie wszędzie. Są to praktycznie najlepiej oprocentowane lokaty i praktycznie zawsze wypadają najlepiej na tle konkurencji. Niestety taką lokatę można założyć tylko raz. Przy czym po ich wykorzystaniu w Idea lub Lion's Banku są potem też dostępne inne lokaty, może nieco niżej oprocentowane, ale i tak atrakcyjne na tle konkurencji.Screeny - oferta i oprocetnowanie tych lokat się dość często zmienia

Jak zawsze czekam na waksze komentarze i opinie.

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
4 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. przy lokacie jednodniowej warto byłoby powiedzieć, że mamy tam procent składany, czyli codziennie możemy zakładać lokatę na coraz wyższą kwotę, więc w praktyce wyjdzie to więcej niż takie samo oprocentowanie na zwykłej lokacie o dłuższym okresie :) oczywiście możliwe jest to tylko wtedy kiedy nie lokujemy maksymalnej kwoty, czyli nie 10 a np 9 tysięcy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No tak, czyli tak jakby dzienna kapitalizacja. Jednak ograniczenie do kwoty 10000zł sprawia, że nie jest to aż tak atrakcyjna lokata w stosunku to potencjalnego zysku, bo wymaga dziennego wykonywania przelewu i zakładania nowej, co jest dosyć uciążliwe. Mogliby to zautomatyzować jakoś.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bawiłem się w to przez jakiś czas (chyba z kwotą 8000 PLN), ale skupianie uwagi i poświęcanie kilku minut dziennie dla zysku rzędu 70 gr netto szybko mi się znudziło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie lepiej wybrać nieco niżej oprocentowaną lokatę na dłuższy okres. Przy obecnych stopach procentowych i niewielkiej różnicy w oprocentowaniu między lokatą jednodniową, a kilkumiesięczną różnica w zysku jest tak mała, że nie ma to sensu.

   Usuń