Oprocentowanie Lokat Bankowych. W którym banku najwyższe? Gdzie najlepsze?

Oprocentowanie lokat bankowych (terminowych) wbrew pozorom nie jest wcale na zbliżonym poziome w różnych bankach. Najwyżej oprocentowane lokaty bankowe to te dla nowych klientów lub dla nowych środków. Banki wprowadzają je jako element poniekąd marketingowy w celu przyciągnięcia nowych klientów, ale nie zmienia to faktu, że są to zawsze najlepsze lokaty na rynku o nieco lepszym oprocentowaniu niż procent oferowany przez większość banków w ramach regularnej oferty, który nota bene jest zwykle oprocentowane nawet poniżej inflacji.

Wprawdzie są oczywiście na rynku lokaty terminowe o znacznie wyższym niż średnie oprocentowaniu, ale one są zazwyczaj połączone z produktami inwestycyjnymi o określonym ryzyku - straty bądź zerowego zysku (w przypadku lokat strukturyzowanych z gwarancją zwrotu 100% kapitału - te jednak są zwykle kilkuletnie. Zerowy zysk w takim okresie, należy traktować jako stratę i to całkiem poważną jeśli policzymy ile w ciągu tych kilku lat zarobilibyśmy na zwykłej lokacie). Dlatego prezentujemy tylko klasyczne, zwykłe lokaty bankowe w formie depozytu w banku, bez dodatkowych produktów.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie naszym zdaniem najlepszych lokat bankowych, całkowicie bezpiecznych z ochroną kapitału przez polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Ze względu na fakt, że kiedyś musi nadejść okres podwyżek stóp procentowych, podajemy tylko krótkookresowe lokaty, bo długookresowe są obecnie nieopłacalne - mają niższe oprocentowanie i kapitał zostanie zmrożony na długi okres - podczas gdy oprocentowanie lokat będzie prawdopodobnie kiedyś wzrastać - tak też przewidują banki i dlatego długookresowe lokaty są niżej oprocentowane.Lokata Link do wniosku Okres Procent Kwoty Opis
Lokata Bezkarna3 miesiące3,5%od 1000
do 20 000
Dla nowych klientów, którzy przez przynajmniej 1 rok nie mieli nic w Optimie. Oprocentowanie stałe. Lokatę można zerwać bez utraty odsetek. Wniosek wymaga wgrania skanu lub zdjęcia dowodu (np. z telefonu). Zakładana tylko razem z w pełni darmowym kontem oszczędnościowym (nie jest to ROR, nie ma w ogóle opłat). Po zakończeniu lokaty można je zamknąć przez Internet pisząc do nich wiadomość po zalogowaniu do panelu. Szczegółowy opis »
Lokata Witaj3 miesiące4%od 1000
do 10 000
Tylko dla nowych klientów. Z kontem, ale w pełni darmowym bez warunków. (można je zamknąć przez Internet pisząc wiadomość e-mail z adresu e-mail zarejestrowanego w systemie). Super procent, ale trzeba najpierw otworzyć konto osobiste. Dopiero po jego otwarciu mamy 30 dni na założenie tej lokaty z poziomu bankowości elektronicznej. Konto można założyć bez karty, ale ona i tak jest darmowa bez warunków.
Lokata dla nowych środków5 miesięcy2,3%od 500
do
200 000
Bez Konta. Dla nowych środków. Oprocentowanie stałe.

Uwaga! Aktualizacja: Wycofaliśmy z rankingu lokaty oferowane przez Idea Bank, ponieważ bank ten ma problemy ze względu na powiązania z GetBack. Kurs akcji tego banku drastycznie spadał przez ostatnie kilka miesięcy i bank nie jest w dobrej sytuacji. Dlatego zalecamy wybranie raczej BGŻOptima - może odrobinę niższe oprocentowanie, trzeba wgrać skan dowodu i założyć konto oszczędnościowe, ale można je też zamknąć przez Internet jednym kliknięciem, a za to BGŻ jest o wiele bezpieczniejszym i stabilniejszym bankiem w obecnej sytuacji na rynku.

Wymienione w tabli powyżej to naszym zdaniem obecnie najlepsze lokaty na rynku.


Jak zwykle zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii.
Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty itp:
23 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Świetny wpis. Nie długo lokatę właśnie zakładam, to już się rozglądam nad dobrym wyborem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne zestawienie, dzięki! :) Na pewno wezmę je pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki, okazuje się, że jak się poszuka, to można znaleźć jeszcze w miarę dobre lokaty. W większości banków oprocentowanie lokat jest znacznie poniżej inflacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy warto czekać do stycznia na lepsze oferty lokat

  OdpowiedzUsuń
 5. Ala, a to było pytanie, czy stwierdzenie?

  Z początkiem 2018 roku nie ma się co raczej spodziewać wielkich zmian. Może w drugiej połowie.

  OdpowiedzUsuń
 6. ale oprocentowanie... minus inflacja i podatek belki mamy strata na poziomie 0,5%

  OdpowiedzUsuń
 7. No wyższego już nie ma. To są najwyżej oprocentowane lokaty na rynku. Te najlepsze jednak wychodzą powyżej inflacji. Trzymając pieniądze na koncie masz tylko stratę w postaci inflacji. Inwestując w produkty finansowe związane z giełdą i ryzykiem możesz stracić o wiele wiele więcej, a w sytuacjach kryzysowych nawet większość kapitału. W przypadku produktów z ochroną kapitału (lokat strukturyzowanych itp.) jest duże prawdopodobieństwo, że wyjdziesz na 0. Co również jest stratą, a przy większym kapitale całkiem sporą, jak się policzy alternatywny zysk z lokat w czasie na jaki inwestujemy w takie produkty z ochroną kapitału - powiedzmy za 3, czy 5 lat. Kupno mieszkania pod wynajem jest też kłopotliwe - naprawy, problemy z niepłacącymi lokatorami i zakup mieszkania wymaga jednak sporego kapitału. Lokaty są dla osób, które nie chcą ryzykować swoich pieniędzy, nie mają za bardzo czasu się zajmować obracaniem tym kapitałem. Zadaniem lokat jest ochrona przed inflacją i ewentualnie niewielki zysk. W większości banków dzisiaj oprocentowanie jest poniżej inflacji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Sylwio, już czas założyć kolejna lokatę na większe środki, nawet na dłuższy okres, lecz wciąż nie mogę się zdecydować jaką wybrać lokatę bez zakładania konta i dodatkowych kruczków. Jaką lokatę polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, a większe kwoty to znaczy jakie? Promocyjne lokaty w BGŻ Optimie i Idei dla nowych klientów odpadają? Wykorzystane już, za małe limity kwotowe? Napisz proszę coś więcej. To postaram Ci się coś podpowiedzieć.

   Usuń
  2. Kwota to ponad 100 tys., BGZ optima już odpada mam na oku Idea Bank lokata na nowe środki 2,55% na 6 mięs. Lecz obawiam się haczyków, bo nie do końca rozumiem o co chodzi z ta nadwyżka nad saldo itd. Z góry dziękuję.

   Usuń
  3. No powyżej 100 tys. robi się dość trudno. Jak Pan nie był klientem Idei, to wszystkie środki będą nowe. No ten warunek jest dość taki złożony. W ofercie lokaty zawsze jest podane do salda z jakiego dnia będą porównywać saldo wszystkich środków w danym banku w celu określenia nadwyżki w postaci tych nowych środków. W we wszystkich bankach zasada jest mniej więcej ta sama dla tego typu lokat.

   Jak Pan ma taki kapitał przeznaczony na lokaty to ja jednak proponowałabym założenie konta w Idei, jest bez opłat (tutaj znajdzie Pan jego opis: https://antyhaczyk.blogspot.com/2017/06/konto-idealne-idea-bank-oplaty.html ), a z kontem potem są lokaty w wersji z plusem lepiej oprocentowane niż ich odpowiedniki dla osób nie posiadających konta. Chyba, że szuka Pan tylko jednorazowej lokaty, a potem pieniądze planuje przeznaczyć na coś innego. Dla dużych kwot nie znajdzie Pan wyższego oprocentowania. Przynajmniej ja takiego nie widziałam ostatnio.

   Usuń
  4. Ta suma to są oszczędności, które przeznaczam na lokaty. Nie chcę by dalej leżały na koncie bez oprocentowania. W obecnym banku najlepsza lokata to 1.20% na rok. Ponad rok temu miałem już lokatę w Idea. Jestem też skłonny zdeponować cześć kwoty na konto w tym banku, aczkolwiek jest to możliwe nie wpłacając dochodów miesięcznych?

   Usuń
  5. Rzeczywiście na koncie nie ma sensu, to czysta strata przy takiej kwocie. Raz, że tracimy alternatywny zysk, który uzyskamy na lokatach, a dwa że inflacja zżera nam kapitał powoli.

   W Idei jest lokata Cloud, która wymaga trzymania 10% na koncie osobistym, ale ona jest nieopłacalna. Najlepsze są te promocyjne, które pojawiają się w każdymi miesiącu na jakiś czas. Oferta jest dość zmienna. Posiadając konto można zakładać je w wersji z plusem gdzie różnica oprocentowania wynosi czasem nawet 0,5% w stosunku do podstawowej bez konta. Konto jest darmowe bez warunków, nie trzeba wpływów, ani płatności kartą. Ja je mam tylko do obracania lokatami. Przyspiesza to cały proces, nie trzeba przelewać z banku do banku.

   Usuń
  6. Bardzo dziękuję za dobra radę. Pewnie się do niej dostosuje i serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 9. Pomocy! Pani Sylwio i znowu mam pod górkę! Nie udało mi się założyć lokaty w Idea i muszę szukać lokaty w innym banku na podobnych warunkach kwota to 100tys. bez konta, zakładana tylko przez internet i bez haczyków. Dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu się nie udało? Jeśli mogę prosić, to jakby Pan/Pani wpisywał/a imię lub nick, to wtedy łatwiej mi będzie się odnieść w kontekście wcześniejszej rozmowy. Poza Ideą dla takiej kwoty dobra jest jeszcze tylko Lokata Bezkompromisowa w BGŻ Optimie, ale zakładam że już wykorzystana? Ewentualnie w Idei - lokata dla nowych środków (o ile te środki będą nowe) ona jest do 1 mln, a w wersji na 6 miesięcy jest tylko o 0,15% niżej oprocentowana od Happy Pro dla takiej kwoty. Idea ostatnio ma też takie czasowe promocyjne lokaty z podwyższonym oprocentowaniem w wersji "Plus", ale z kontem.

   Usuń
  2. Pani Sylwio w Idea Bank chciałam zmienić mój aktualny nr tel. lecz jest to możliwe tylko w oddziale banku, a ja mieszkam za granicą dlatego ten bank na jakiś czas odpada, bgz również.

   Usuń
  3. To ze względów bezpieczeństwa, bo na numer telefonu przychodzą hasła jednorazowe do transakcji. Ktoś, kto zna Pani dane, mógłby podać się za Panią i zmienić numer telefonu. Dlatego nie można zdalnie.

   No cóż, to w sumie dwa banki z najlepszymi lokatami odpadają.

   No to może Nest Bank - można tam też bez konta zakładać lokaty, ale z kontem są lepiej oprocentowane. Ewentualnie Getin, który nie jest w najlepszej kondycji lub Alior. Większość banków ma te lepsze lokaty tylko z kontami. Są jeszcze takie, że tak powiem - mniej pewne banki z w miarę względnym oprocentowaniem - jak NeoBank - to bank spółdzielczy. Po upadku SK Banku, to bym raczej nie poleciła zakładania lokat w bankach spółdzielczych. Dość wysokie oprocentowanie lokat ma też nowy InBank, ale to bank z Estonii, który nie jest objęty ochroną polskiego BFG, tylko estońskiego, także ja bym miała obawy.

   Sama mam nieraz problem z ulokowaniem oszczędności, bo teraz ogólnie oprocentowanie jest raczej słabe Ja się poruszam głównie między Ideą, BGŻ Optima i Nest Bankiem. Czasem coś innego, ale rzadko.

   Usuń
  4. Dziękuje, mnie też interesują tylko pewne banki.

   Usuń
  5. A co pani sądzi o Alior Bank i lokata na 6m 2,50% dla nowego klienta?

   Usuń
  6. Ogólnie może nie przepadam za Aliorami ;), ale tę lokatę właśnie miałam na myśli wspominając ten bank. W Nest jest też taka, tylko że dla nowych środków bez konta na 2,6%, a z kontem ta sama 2,8%. Tylko że jak już zakładać konto w Nest Banku, to aż żal nie wsadzić tych 10 tys. na 4% na lokacie Witaj, a resztę na taką np. na nowe środki.

   Usuń
  7. 👍 Słusznie jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam

   Usuń
 10. Bardzo ciekawe i przydatne zestawienie, ponieważ nie zawsze każdy chce skakać od strony do strony banku.

  OdpowiedzUsuń