[Promocje bankowe i nowe opinie 2020]

Oprocentowanie Lokat Bankowych. W którym banku najwyższe? Gdzie najlepsze?

Oprocentowanie lokat bankowych (terminowych) wbrew pozorom nie jest wcale na zbliżonym poziome w różnych bankach. Często najwyżej oprocentowane lokaty bankowe to te dla nowych klientów lub dla nowych środków. Banki wprowadzają je jako element poniekąd marketingowy w celu przyciągnięcia nowych klientów, ale nie zmienia to faktu, że są to zawsze najlepsze lokaty na rynku o nieco lepszym oprocentowaniu niż procent oferowany przez większość banków w ramach regularnej oferty, który nota bene jest zwykle oprocentowaniem nawet poniżej inflacji.

Wprawdzie są oczywiście na rynku lokaty terminowe o znacznie wyższym niż średnie oprocentowaniu, ale one są zazwyczaj połączone z produktami inwestycyjnymi o określonym ryzyku - straty bądź zerowego zysku (w przypadku lokat strukturyzowanych z gwarancją zwrotu 100% kapitału - te jednak są zwykle kilkuletnie. Zerowy zysk w takim okresie, należy traktować jako stratę i to całkiem poważną jeśli policzymy ile w ciągu tych kilku lat zarobilibyśmy na zwykłej lokacie). Dlatego prezentujemy tylko klasyczne, zwykłe lokaty bankowe w formie depozytu w banku, bez dodatkowych produktów.

Poniżej przygotowaliśmy dla Was zestawienie naszym zdaniem najlepszych lokat bankowych, bezpiecznych z ochroną kapitału przez polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny lub odpowiedników naszego BFG w innych krajach Unii Europejskiej. Niestety w Polsce oprocentowanie lokat jest na tragicznym poziomie. To w zasadzie ostatnie lokaty oprocentowanie powyżej inflacji, które nie wymagają zakładania konta, spełniania określonych warunków dotyczących płatności kartą i wpływów na rachunek w celu uzyskania "promocyjnego" oprocentowania, czy uniknięcia opłat za konto. Umożliwiają też zdeponowanie nieco większych kwot. Często banki stosują taki trik - dają teoretycznie wysokie oprocentowanie, lokata promocyjna wymaga założenia konta, ale kwota maksymalna lokaty jest tak niska, a okres krótki, że finalnie odsetki wyniosą kilka złotych, pomijając już ewentualne opłaty za konto.

Jak widać poniżej dobrych lokat jest bardzo niewiele, ale też nie widzę sensu w opisywaniu beznadziejnie oprocentowanych lokat z innych banków.Lokata Link do wniosku Okres Procent Kwoty Opis
Lokata Happy PRO3 miesiące3%od 20 000
do
400 000
Lokata Bez Konta. Tylko dla nowych klientów. Oprocentowanie stałe. Szczegółowy opis »
Lokata InternetowaDo wyboru:
3, 6, 12, 24, 36, 48 lub 60
miesięcy
Do wyboru:
3,00%
60-miesięczna

2,70%
48-miesięczna

2,60%
36-miesięczna

2,15%
24-miesieczna

2,00%
12-miesięczna

1,4%
6-miesięczna

1%
3-miesięczna
od 5000
do 50 000
Bez Konta. Oprocentowanie stałe. Lokata na 3 lata to naszym zdaniem najlepszy wybór - Okres jest długi, ale nie bardzo długi, oprocentowanie na 3 lata za to jeszcze względnie dobre. Nie trzeba co chwilę szukać nowych lokat i się martwić gdzie ulokować swoje oszczędności, jak w polskich bankach nie ma już prawie nic sensownego. InBank to zagraniczny bank działający od wielu lat w kilku państwach Unii Europejskiej. Dokładnie wywodzi się z Estonii. Bank otrzymał od KNF zgodę na działalność w Polsce. U nas jest znany bardziej z oferty kredytowej. Działalność InBank jest stricte bankowa - gromadzi depozyty i udziela kredytów - nie ma tam inwestycji, funduszy, polisolokat, lokat strukturyzowanych, ani nawet kont. Przy czym gwarantem nie jest nasz BFG, tylko estoński. Lokaty są za to dość wysoko oprocentowane na tle naszych banków. Zakłada się je całkowicie przez Internet. Szczegółowy opis »
Lokata Mobilna3 miesiące 3%od 500
do
10 000
Można ją założyć wyłącznie po zainstalowaniu aplikacji mobilnej. Nie trzeba zakładać konta, można założyć poniższą Lokatę dla Nowych Środków na minimalną kwotę 500 zł, a po otrzymaniu dostępu do bankowości elektronicznej zainstalować aplikację i założyć lokatę mobilną. Co ciekawe lokatę mobilną można zakładać ponownie po jej zakończeniu znowu na 3% - tylko trzeba to zrobić ręczenie, automatyczne odnowienie jest jak zawsze na gorszy procent. W ten sposób można zagospodarować 10 tys. na 3% bez konta na dłuższy czas.
Lokata dla Nowych Środków12, 6 lub 3 miesiące 2%
(12 miesięcy)
1,8%
(3 lub 6 miesięcy)
od 500
do
300 000
Można ją założyć bez Konta. Dla nowych środków. Oprocentowanie stałe. Wymaga zgód marketingowych, ale nikt nie dzwoni. Raz na miesiąc może przyjść sms i tyle.
Aktualizacja: Wycofaliśmy z listy lokaty z kontem oszczędnościowym w BGŻOptima, ponieważ Optima ma zostać zlikwidowana przez jej obecnego właściciela PNB Paribas i zastąpiona czymś innym.

Jakąś alternatywą może być ewentualnie jeszcze konto oszczędnościowe Getinu, tym bardziej, że promocje są sukcesywnie odnawiane, ale z każdą nową edycją oprocentowanie już jest niższe, więc warto się pospieszyć. Można zyskać bardzo dobre oprocentowanie dla dużych kwot przy dość niewygórowanych warunkach:
 • Okres promocji 3 miesiące - rozpoczyna się automatycznie od momentu wpłynięcia pierwszych nowych środków na konto oszczędnościowe. Jak jedna edycja promocji się kończy, to zaczyna się kolejna.
 • Oprocentowanie: 2,7%
 • Ograniczenie kwotowe do 100 000 zł - środki powyżej tej kwoty będą objęte niższym oprocentowaniem
 • WYMAGANIA:
  • Środki muszą być nowe, czyli stanowić nadwyżkę ponad saldo z dnia podanego w ofercie na stronie
  • Trzeba wyrazić zgody marketingowe - bez obaw nie ma natrętnego marketingu. W moim przypadku jeszcze w ogóle nic nie przyszło, chociaż miał być max 1 sms na miesiąc według informacji podanych mi na infolinii. Jest to niezbędny wymóg do uzyskania oprocentowania promocyjnego. Zgody zaznacza się we wniosku, a jak ktoś już ma konto, to po zalogowaniu do systemu. W każdej chwili możemy je odwołać, ale są one niezbędne do utrzymania promocyjnego oprocentowania. W każdym razie istniej możliwość łatwego wycofania zgód marketingowych po zalogowaniu do systemu - wystarczy odznaczyć. Do utrzymania promocyjnego oprocentowania wymagane są wyłącznie zgody dla Getinu, dla spółek powiązanych już nie.
  • Trzeba posiadać konto osobiste w Getin Banku. Do samego konta oszczędnościowego nie jest wymagane, ale promocyjne oprocentowanie już wymaga posiadania konto osobistego. Ogólnie jest darmowe jeśli wykonamy 1 dowolną transakcję bezgotówkową kartą w miesiącu.
  • Jako nowy klient można jeszcze zyskać dodatkowo 3,5% na tym koncie oszczędnościowym dla kwoty 10 tys. - jest to bonu są za aktywność, a dokładniej przelew wynagrodzenia. Wtedy zyskujemy do 10 tys. 3,5%, powyżej 10 tys. do 100 000 tys. 2,7% - obie promocje się łączą. Niestety tylko dla nowych - klientów, którzy nie podsiadali konta.
  • Link do oferty na stronie Getin Bank (opis i wnioski)
Wymienione w tabeli powyżej to naszym zdaniem obecnie najlepsze lokaty na rynku. Niestety oferty lokat bankowych są coraz gorsze.

Aktualizacja:. Niestety doczekaliśmy czasów, gdzie na rynku lokat nie ma już dosłownie nic ciekawego. Jeżeli ktoś chce uzyskać lepszy procent dla większych kwot, a nie chce zamrażać pieniędzy na kilkuletniej lokacie, to zostają już jedynie konta oszczędnościowe. Wymagają zwykle otwarcia konta osobistego - umowa, kurier itp., ale większość banków umożliwia też zamknięcie takiego konta kilkoma kliknięciami przez Internet. Więcej zachodu, ale są też korzyści - wyższe oprocentowanie i dodatkowo za aktywność (płatność kartą, wpływ) można zgarnąć premie od banku - płacą nam np. za wykonanie transakcji kartą, czy określony wpływ na konto w zależności od warunków promocji - co dodatkowo powiększa nasze zyski oprócz odsetek z konta oszczędnościowego. To jest kierunek, w którym obecnie idą banki i niestety my chcąc mięć lepszy procent też musimy, bo lokaty jak widać są już niezbyt opłacalne. Ja obecnie w ten sposób już w coraz większym stopniu lokuję swoje oszczędności.

Jest z tym trochę więcej zachodu i kwestia czy nam się chce, czy nie, ale są nieco bardziej opłacalne niż obecne lokaty.Jak zwykle zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii.Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
23 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Świetny wpis. Nie długo lokatę właśnie zakładam, to już się rozglądam nad dobrym wyborem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne zestawienie, dzięki! :) Na pewno wezmę je pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki, okazuje się, że jak się poszuka, to można znaleźć jeszcze w miarę dobre lokaty. W większości banków oprocentowanie lokat jest znacznie poniżej inflacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy warto czekać do stycznia na lepsze oferty lokat

  OdpowiedzUsuń
 5. Ala, a to było pytanie, czy stwierdzenie?

  Z początkiem 2018 roku nie ma się co raczej spodziewać wielkich zmian. Może w drugiej połowie.

  OdpowiedzUsuń
 6. ale oprocentowanie... minus inflacja i podatek belki mamy strata na poziomie 0,5%

  OdpowiedzUsuń
 7. No wyższego już nie ma. To są najwyżej oprocentowane lokaty na rynku. Te najlepsze jednak wychodzą powyżej inflacji. Trzymając pieniądze na koncie masz tylko stratę w postaci inflacji. Inwestując w produkty finansowe związane z giełdą i ryzykiem możesz stracić o wiele wiele więcej, a w sytuacjach kryzysowych nawet większość kapitału. W przypadku produktów z ochroną kapitału (lokat strukturyzowanych itp.) jest duże prawdopodobieństwo, że wyjdziesz na 0. Co również jest stratą, a przy większym kapitale całkiem sporą, jak się policzy alternatywny zysk z lokat w czasie na jaki inwestujemy w takie produkty z ochroną kapitału - powiedzmy za 3, czy 5 lat. Kupno mieszkania pod wynajem jest też kłopotliwe - naprawy, problemy z niepłacącymi lokatorami i zakup mieszkania wymaga jednak sporego kapitału. Lokaty są dla osób, które nie chcą ryzykować swoich pieniędzy, nie mają za bardzo czasu się zajmować obracaniem tym kapitałem. Zadaniem lokat jest ochrona przed inflacją i ewentualnie niewielki zysk. W większości banków dzisiaj oprocentowanie jest poniżej inflacji.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Sylwio, już czas założyć kolejna lokatę na większe środki, nawet na dłuższy okres, lecz wciąż nie mogę się zdecydować jaką wybrać lokatę bez zakładania konta i dodatkowych kruczków. Jaką lokatę polecasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj, a większe kwoty to znaczy jakie? Promocyjne lokaty w BGŻ Optimie i Idei dla nowych klientów odpadają? Wykorzystane już, za małe limity kwotowe? Napisz proszę coś więcej. To postaram Ci się coś podpowiedzieć.

   Usuń
  2. Kwota to ponad 100 tys., BGZ optima już odpada mam na oku Idea Bank lokata na nowe środki 2,55% na 6 mięs. Lecz obawiam się haczyków, bo nie do końca rozumiem o co chodzi z ta nadwyżka nad saldo itd. Z góry dziękuję.

   Usuń
  3. No powyżej 100 tys. robi się dość trudno. Jak Pan nie był klientem Idei, to wszystkie środki będą nowe. No ten warunek jest dość taki złożony. W ofercie lokaty zawsze jest podane do salda z jakiego dnia będą porównywać saldo wszystkich środków w danym banku w celu określenia nadwyżki w postaci tych nowych środków. W we wszystkich bankach zasada jest mniej więcej ta sama dla tego typu lokat.

   Jak Pan ma taki kapitał przeznaczony na lokaty to ja jednak proponowałabym założenie konta w Idei, jest bez opłat (tutaj znajdzie Pan jego opis: https://antyhaczyk.blogspot.com/2017/06/konto-idealne-idea-bank-oplaty.html ), a z kontem potem są lokaty w wersji z plusem lepiej oprocentowane niż ich odpowiedniki dla osób nie posiadających konta. Chyba, że szuka Pan tylko jednorazowej lokaty, a potem pieniądze planuje przeznaczyć na coś innego. Dla dużych kwot nie znajdzie Pan wyższego oprocentowania. Przynajmniej ja takiego nie widziałam ostatnio.

   Usuń
  4. Ta suma to są oszczędności, które przeznaczam na lokaty. Nie chcę by dalej leżały na koncie bez oprocentowania. W obecnym banku najlepsza lokata to 1.20% na rok. Ponad rok temu miałem już lokatę w Idea. Jestem też skłonny zdeponować cześć kwoty na konto w tym banku, aczkolwiek jest to możliwe nie wpłacając dochodów miesięcznych?

   Usuń
  5. Rzeczywiście na koncie nie ma sensu, to czysta strata przy takiej kwocie. Raz, że tracimy alternatywny zysk, który uzyskamy na lokatach, a dwa że inflacja zżera nam kapitał powoli.

   W Idei jest lokata Cloud, która wymaga trzymania 10% na koncie osobistym, ale ona jest nieopłacalna. Najlepsze są te promocyjne, które pojawiają się w każdymi miesiącu na jakiś czas. Oferta jest dość zmienna. Posiadając konto można zakładać je w wersji z plusem gdzie różnica oprocentowania wynosi czasem nawet 0,5% w stosunku do podstawowej bez konta. Konto jest darmowe bez warunków, nie trzeba wpływów, ani płatności kartą. Ja je mam tylko do obracania lokatami. Przyspiesza to cały proces, nie trzeba przelewać z banku do banku.

   Usuń
  6. Bardzo dziękuję za dobra radę. Pewnie się do niej dostosuje i serdecznie pozdrawiam.

   Usuń
 9. Pomocy! Pani Sylwio i znowu mam pod górkę! Nie udało mi się założyć lokaty w Idea i muszę szukać lokaty w innym banku na podobnych warunkach kwota to 100tys. bez konta, zakładana tylko przez internet i bez haczyków. Dziękuje i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu się nie udało? Jeśli mogę prosić, to jakby Pan/Pani wpisywał/a imię lub nick, to wtedy łatwiej mi będzie się odnieść w kontekście wcześniejszej rozmowy. Poza Ideą dla takiej kwoty dobra jest jeszcze tylko Lokata Bezkompromisowa w BGŻ Optimie, ale zakładam że już wykorzystana? Ewentualnie w Idei - lokata dla nowych środków (o ile te środki będą nowe) ona jest do 1 mln, a w wersji na 6 miesięcy jest tylko o 0,15% niżej oprocentowana od Happy Pro dla takiej kwoty. Idea ostatnio ma też takie czasowe promocyjne lokaty z podwyższonym oprocentowaniem w wersji "Plus", ale z kontem.

   Usuń
  2. Pani Sylwio w Idea Bank chciałam zmienić mój aktualny nr tel. lecz jest to możliwe tylko w oddziale banku, a ja mieszkam za granicą dlatego ten bank na jakiś czas odpada, bgz również.

   Usuń
  3. To ze względów bezpieczeństwa, bo na numer telefonu przychodzą hasła jednorazowe do transakcji. Ktoś, kto zna Pani dane, mógłby podać się za Panią i zmienić numer telefonu. Dlatego nie można zdalnie.

   No cóż, to w sumie dwa banki z najlepszymi lokatami odpadają.

   No to może Nest Bank - można tam też bez konta zakładać lokaty, ale z kontem są lepiej oprocentowane. Ewentualnie Getin, który nie jest w najlepszej kondycji lub Alior. Większość banków ma te lepsze lokaty tylko z kontami. Są jeszcze takie, że tak powiem - mniej pewne banki z w miarę względnym oprocentowaniem - jak NeoBank - to bank spółdzielczy. Po upadku SK Banku, to bym raczej nie poleciła zakładania lokat w bankach spółdzielczych. Dość wysokie oprocentowanie lokat ma też nowy InBank, ale to bank z Estonii, który nie jest objęty ochroną polskiego BFG, tylko estońskiego, także ja bym miała obawy.

   Sama mam nieraz problem z ulokowaniem oszczędności, bo teraz ogólnie oprocentowanie jest raczej słabe Ja się poruszam głównie między Ideą, BGŻ Optima i Nest Bankiem. Czasem coś innego, ale rzadko.

   Usuń
  4. Dziękuje, mnie też interesują tylko pewne banki.

   Usuń
  5. A co pani sądzi o Alior Bank i lokata na 6m 2,50% dla nowego klienta?

   Usuń
  6. Ogólnie może nie przepadam za Aliorami ;), ale tę lokatę właśnie miałam na myśli wspominając ten bank. W Nest jest też taka, tylko że dla nowych środków bez konta na 2,6%, a z kontem ta sama 2,8%. Tylko że jak już zakładać konto w Nest Banku, to aż żal nie wsadzić tych 10 tys. na 4% na lokacie Witaj, a resztę na taką np. na nowe środki.

   Usuń
  7. 👍 Słusznie jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam

   Usuń
 10. Bardzo ciekawe i przydatne zestawienie, ponieważ nie zawsze każdy chce skakać od strony do strony banku.

  OdpowiedzUsuń