[Promocje bankowe i nowe opinie 2023]

Co to jest outsourcing księgowy. Czy warto z niego korzystać?

Dzisiaj zajmiemy się zagadnieniem ostatnio coraz popularniejszego outsourcingu księgowego. Modernistycznie brzmiące słowo, którego nie każdy zna znaczenie. Zacznijmy zatem może od tego czym jest sam outsourcing. Z angielskiego outside-resource-using – polega na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych zadań i czynności oraz przekazaniu ich realizacji zewnętrznym firmom.

W świecie biznesu w ostatnich latach outsourcing zyskuje coraz większą popularność. Szczególnie rozpowszechniony jest on w obszarze usług księgowych. Outsourcing księgowy polega na wydaniu dyspozycji prowadzenia pełnej księgowości innemu podmiotowi – czyli zewnętrznej firmie. Jakie wobec tego korzyści przynosi dla firmy korzystanie z outsourcingu księgowego?

Przede wszystkim duże oszczędności

Zdecydowanie najbardziej zachęcającym aspektem korzystania z tej formy prowadzenia księgowości dla małych i średnich przedsiębiorstw są oszczędności, jakie może przynieść korzystanie z outsourcingu księgowego.

Decydując się na takie rozwiązanie nie trzeba w firmie tworzyć działu księgowości i zatrudniać głównej księgowej. Ponadto można zredukować koszty działalności przedsiębiorstwa związane z budową przestrzeni biurowej dla działu rachunkowego, archiwizacji dokumentów, a także tworzenia kosztownych systemów informatycznych, które często należy aktualizować, tak by dostosować je do nowych przepisów prawnych. Pozwoli to na dość spore oszczędności, z pewnością zauważalne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szczególnie ważne jest to w przypadku „młodych” firm z krótkim stażem na rynku oraz spółek dopiero rozpoczynających działalność, gdyż przychody w początkowym etapie prowadzenia działalności są zwykle bardzo niskie lub wręcz firma generuje jedynie koszty, a utrzymanie się na rynku bywa w tym początkowym okresie dość trudne.

Delegowanie odpowiedzialności

W tradycyjnym modelu, gdzie w firmie zatrudniona jest księgowa, która popełni błąd, dotkliwą konsekwencją mogą być kary nałożone przez organ skarbowy. Odpowiedzialność za jej pomyłkę ponosi pracodawca. Natomiast w przypadku powierzenia podmiotowi zewnętrznemu prowadzenia księgowości odpowiedzialność za ewentualne błędy leży po jego stronie. Wobec czego ograniczone zostaje ryzyko w tym obszarze. Dodatkowo można domagać się zadośćuczynienia lub odszkodowania. Wszystko zależy od znajdujących się w umowie zapisów. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na umowę, którą należy dokładnie przeczytać. Z resztą tak samo jak w przypadku wszelkich innych umów z innymi podmiotami, a szczególnie w przypadku banków i innych instytucji finansowych - na co zawsze uczulamy.

Podsumowanie

Zastanawiając się, jak obniżyć koszty działalności przedsiębiorstwa, warto pomyśleć o skorzystaniu z opcji, jaką jest outsourcing księgowy. Zazwyczaj przynosi on wiele korzyści firmie, która się na niego zdecyduje. Każde przedsiębiorstwo jest nieco inne i tę kwestie podobnie jak wszystkie inne należy rozpatrywać dla indywidualnego przypadku, ale zwykle bardziej opłaca się outsourcing księgowy niż tworzenie etatu dla księgowej, a tym bardziej wielu etatów oraz całego działu księgowego.

Źródła:
1. https://www.bpg.pl/nasze-uslugi/uslugowe-prowadzenie-ksiag/

Jak zwykle zachęcam Was do wyrażania własnych opinii i spostrzeżeń w komentarzach.Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
20 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Mnie właśnie ta księgowość odstrasza od spółki z.o.o. W zwykłej firmie wszystko jest łatwiejsze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Spółka z.o.o. w przeciwieństwie do cywilnej, ma osobowość prawną, więc jak chcesz wyciągnąć z niej pieniądze, to musisz sobie wypłatę zrobić jako na przykład prezes, czy członek zarządu. Przy cywilnej spółka nie ma osobowości prawnej tylko wspólnicy, tak jak przy jednoosobowej działalności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z outsourcingu w Polskim HR korzysta chyba większość dużych firm w Krakowie. Ja też uważam, że zlecanie takich działań na zewnątrz po prostu jest bardziej opłacalne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy spółce z o.o. warto, potem się niczym nie martwisz.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy dla normalnej firmy (nie spółki) też można coś taki outsourcing zrobić? Drożej to wychodzi niż biuro rachunkowe?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako dość młody przedsiębiorca, który posiada działalność gospodarczą zajmującą się marketingiem online oczywistym wyborem było korzystanie z internetowego biura rachunkowego (nie widzę siebie chodzącego po urzędach). Mój wybór padł na ifirma.pl co jest gwarancją bezpieczeństwa, oszczędności czasu i pieniędzy. Ja natomiast mogę skupiać się tylko na swoim nowym biznesie i nie martwię się o kwestie księgowe.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja prowadzę niewielką firmą i nie muszę korzystać z pełnej księgowości, ale na pewno taki outsourcing może przydać się spółkom. Świetny wpis, z którego można się bardzo dużo dowiedzieć. Powodzenia w dalszej pracy!

  OdpowiedzUsuń
 8. Prawdą jest, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na internetową formę księgowości i obecnie nie wyobrażają już sobie pracy z "tradycyjnym" biurem księgowym. Takie rozwiązanie jest o wiele bardziej funkcjonalne i wygodne, dzięki czemu m.in oszczędzamy swój czas :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja wolę jednak kontakt z człowiekiem, bo mi doradzi sam od siebie. Fakt, że może to więcej kosztuje, ale wiedza kosztuje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czy warto korzystać z tego rodzaju outsourcingu? Oczywiście, że warto. Jest to pewnego rodzaju innowacyjne rozwiązanie. Usprawnia ono działanie księgowości, a co za tym idzie, również firmy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy warto korzystać? Ciężko powiedzieć, są zwolennicy jak i przeciwnicy. A tych drugich jest zdecydowanie więcej. Jedno jest pewne, jest to nowe rozwiązanie, które jeszcze nie zostało w 100% sprawdzone.

  Moim zdaniem warto, jak najbardziej. Chociaż wiele osób raczej woli inaczej to rozstrzygać. Przedsiębiorcy ciągle wolą jeszcze tradycyjną księgowość, ale widać że to się zmienia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moim zdaniem jak najbardziej warto jest korzystać z takich usług. Sam zamierzam w niedługim czasie wejść we współpracę z taką firmą, właśnie w tym zakresie i wszystkim polecam takie samo rozwiązanie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Istnieją liczne programy działające w chmurze do outsourcingu kadr i płac. Jednym z takich systemów jest TETA AIR, który świetnie się sprawdza jako wsparcie działu HR. Wdrażanie takich programów jest co raz bardziej popularnym sposobem na rozwój biznesu.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje mi się, że jak najbardziej warto jest korzystać z takich usług.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje mi się, że najpierw warto będzie dowiedzieć się czym zajmują się dokładnie kadry.

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że warto - sama korzystam z usług biura rachunkowego

  OdpowiedzUsuń
 17. Moim zdaniem warto :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Uważam, że biuro rachunkowe to bardzo wygodne rozwiązanie. Sama polecam takie rozwiązanie jak biuro perfekt.biz.pl Najlepiej rozliczenia oddać w ręce profesjonalistów i o nic się nie martwić. Bo każdy błąd może nas sporo kosztować.

  OdpowiedzUsuń
 19. Każde rozwiązanie, które wprowadza usprawnienia, oszczędności jest warte rozważenia. Dla poprawy terminowego spływu należności w terminie od kontrahentów to ja na MonPay się zdecydowałam. Duża oszczędność czasu i mniej płatności po terminie, odkąd klienci otrzymują automatyczne przypomnienia o płatnościach. Ile też czasu się zaoszczędza przy monitorowaniu płatności dzięki MonPay.

  OdpowiedzUsuń
 20. Outsourcing kadrowo-płacowy to świetne i wygodne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej firm. To się po prostu opłaca i bardzo dobrze sprawdza.

  OdpowiedzUsuń