Co to jest outsourcing księgowy. Czy warto z niego korzystać?

Dzisiaj zajmiemy się zagadnieniem ostatnio coraz popularniejszego outsourcingu księgowego. Modernistycznie brzmiące słowo, którego nie każdy zna znaczenie. Zacznijmy zatem może od tego czym jest sam outsourcing. Z angielskiego outside-resource-using – polega na wydzieleniu ze struktury organizacyjnej przedsiębiorstwa niektórych zadań i czynności oraz przekazaniu ich realizacji zewnętrznym firmom.

W świecie biznesu w ostatnich latach outsourcing zyskuje coraz większą popularność. Szczególnie rozpowszechniony jest on w obszarze usług księgowych. Outsourcing księgowy polega na wydaniu dyspozycji prowadzenia pełnej księgowości innemu podmiotowi – czyli zewnętrznej firmie. Jakie wobec tego korzyści przynosi dla firmy korzystanie z outsourcingu księgowego?

Przede wszystkim duże oszczędności

Zdecydowanie najbardziej zachęcającym aspektem korzystania z tej formy prowadzenia księgowości dla małych i średnich przedsiębiorstw są oszczędności, jakie może przynieść korzystanie z outsourcingu księgowego.

Decydując się na takie rozwiązanie nie trzeba w firmie tworzyć działu księgowości i zatrudniać głównej księgowej. Ponadto można zredukować koszty działalności przedsiębiorstwa związane z budową przestrzeni biurowej dla działu rachunkowego, archiwizacji dokumentów, a także tworzenia kosztownych systemów informatycznych, które często należy aktualizować, tak by dostosować je do nowych przepisów prawnych. Pozwoli to na dość spore oszczędności, z pewnością zauważalne dla małych i średnich przedsiębiorstw. Szczególnie ważne jest to w przypadku „młodych” firm z krótkim stażem na rynku oraz spółek dopiero rozpoczynających działalność, gdyż przychody w początkowym etapie prowadzenia działalności są zwykle bardzo niskie lub wręcz firma generuje jedynie koszty, a utrzymanie się na rynku bywa w tym początkowym okresie dość trudne.

Delegowanie odpowiedzialności

W tradycyjnym modelu, gdzie w firmie zatrudniona jest księgowa, która popełni błąd, dotkliwą konsekwencją mogą być kary nałożone przez organ skarbowy. Odpowiedzialność za jej pomyłkę ponosi pracodawca. Natomiast w przypadku powierzenia podmiotowi zewnętrznemu prowadzenia księgowości odpowiedzialność za ewentualne błędy leży po jego stronie. Wobec czego ograniczone zostaje ryzyko w tym obszarze. Dodatkowo można domagać się zadośćuczynienia lub odszkodowania. Wszystko zależy od znajdujących się w umowie zapisów. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na umowę, którą należy dokładnie przeczytać. Z resztą tak samo jak w przypadku wszelkich innych umów z innymi podmiotami, a szczególnie w przypadku banków i innych instytucji finansowych - na co zawsze uczulamy.

Podsumowanie

Zastanawiając się, jak obniżyć koszty działalności przedsiębiorstwa, warto pomyśleć o skorzystaniu z opcji, jaką jest outsourcing księgowy. Zazwyczaj przynosi on wiele korzyści firmie, która się na niego zdecyduje. Każde przedsiębiorstwo jest nieco inne i tę kwestie podobnie jak wszystkie inne należy rozpatrywać dla indywidualnego przypadku, ale zwykle bardziej opłaca się outsourcing księgowy niż tworzenie etatu dla księgowej, a tym bardziej wielu etatów oraz całego działu księgowego.

Źródła:
1. https://www.bpg.pl/nasze-uslugi/uslugowe-prowadzenie-ksiag/

Jak zwykle zachęcam Was do wyrażania własnych opinii i spostrzeżeń w komentarzach.Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty itp:
2 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

  1. Mnie właśnie ta księgowość odstrasza od spółki z.o.o. W zwykłej firmie wszystko jest łatwiejsze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Spółka z.o.o. w przeciwieństwie do cywilnej, ma osobowość prawną, więc jak chcesz wyciągnąć z niej pieniądze, to musisz sobie wypłatę zrobić jako na przykład prezes, czy członek zarządu. Przy cywilnej spółka nie ma osobowości prawnej tylko wspólnicy, tak jak przy jednoosobowej działalności.

    OdpowiedzUsuń