Które banki są bezpieczne i pewne. Które mogą zbankrutować? Grozi upadłość? (czy upadnie Idea Bank Getin BOŚ)?

Wprawdzie w Polsce w ostatnich latach prawie nie zdarzały się bankructwa banków, ale taka sytuacja nie jest niemożliwa.
Co z resztą pokazuje nie tak dawny przypadek upadłości SK Banku. Był to mały bank spółdzielczy z Wołomina, ale mimo wszystko bank. Ostatnio dość głośno jest o kasach SKOK - momentami mam wrażenie, że bankructwa, czy też upadłość SKOKów powoli przestaje kogokolwiek dziwić. Oczywiście nie można generalizować i wszystkich wrzucać do jednego worka. Są też bezpieczne i pewne SKOKi.

Bankructwo nie jest pojęcie tożsamym z upadłością, ale nie będziemy się dziś nad tym rozwodzić. Zawsze to stres i problemy dla klientów i z tej perspektywy zajmiemy się dzisiaj tym problemem.

Wracając zatem do banków - często można się spotkać z ogólnym poglądem, że duży bank jest bezpieczniejszy. Ma to oczywiście swoje logiczne uzasadnienie w postaci dużo większych możliwości finansowych, aczkolwiek wielkości i rozpoznawalności marki nie powinno się utożsamiać z bezpieczeństwem. Mimo wszystko większość ludzi tak robi. Jednak kilka dużych banków działających na polskim rynku jest w dość kiepskiej kondycji - delikatnie mówiąc. W zasadzie przeciętnemu klientowi bardzo trudno określić w jakiej sytuacji finansowej znajduje się bank, w którym trzyma swoje oszczędności. Dokładny ogląd sytuacji ma tak naprawdę tylko zarząd banku. Jednak banki muszą publikować swoje sprawozdania finansowe, tylko kto ma czas na ich przeglądanie, analizowanie i przede wszystkim zrozumienie. Robią to jednak akcjonariusze i inwestorzy giełdowi, którzy kupują akcje banków. Dlatego dość dobrym wyznacznikiem kondycji danego banku dla przeciętnego klienta może być wykres cen akcji - jeżeli drastycznie spada przez dłuższy okres to znak, że coś się dzieje. Oczywiście trzeba umieć odsiać spadki wynikające z chwilowych zawirowań na rynku, gorszych wyników, zmiany trendów na światowych giełdach itp. Poza tym zwykle, gdy coś się dzieje, pojawiają się komunikaty w prasie - najszybciej w tej internetowej, ponieważ dziennikarze ekonomiczni lubią takie tematy. Często też dołożą swoistego dramatyzmu do całej sytuacji dla zyskania większego rozgłosu. Dlatego wszystko powinno się brać na spokojnie i nie należy podejmować pochopnie drastycznych kroków. Jednak jeżeli cena akcji danego banku sukcesywnie spada z wysokich do wręcz groszowych, to warto się już zainteresować i trzymać rękę na pulsie.

Podobnie ma się sytuacja, gdy KNF zaczyn się mocno interesować danym bankiem. Przy czym również należy mieć na uwadze, że wskazanie uchybień, to nie to samo co odwołanie zarządu i wprowadzenie nowego zarządu komisarycznego, jak to miało miejsce w przypadku SK Banku.

Czy Getin Bank, Deutsche Bank i BOŚ mogą zbankrutować?

oddział Deutsche Banku - spadek, kryzys

fot. Pixabay

Te 3 banki od jakiegoś czasu wykazują kiepskie wyniki finansowe i są w dość słabej kondycji. Niemniej jednak znacznie więcej banków działających w Polsce boryka się z większymi lub mniejszymi problemami finansowymi.

Przyczyn jest wiele - od niespłacanych kredytów frankowych, nietrafionych, ryzykownych inwestycji, nowych podatków, zwiększonych składek na BFG (po bankructwie SK Banku i kilku SKOKów), aż po kary dla Deutsche Banku nałożone przez Stany Zjednoczone i wiele innych. Getin Bank jakiś czas temu zwolnił wielu pracowników i jest od dłuższego czasu w kiepskiej formie. Deutsche Bank również boryka się co chwilę z jakimiś poważnymi problemami. BOŚ Bank, który w zasadzie jest poniekąd państwowym bankiem, bo jego głównym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej także boryka się z fatalnymi wynikami finansowymi.

Nie znaczy to, że klienci owych banków powinni panikować. W przypadku problemów dużego banku zwykle dochodzi do fuzji / przejęcia go przez inny bank. Nie zawsze jednak znajdzie się chętny na wykupienie takiego banku. Mało tego nagłówki "prasy internetowej" już od dawna "krzyczą", że jeden, czy drugi bank stoi na granicy bankructwa. Jednak czas płynie, a one ciągle trwają. Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że nie są zagrożone. Banki nie działają jak zwykłe firmy, upadłość tak dużego banku jak Getin, czy BOŚ niewątpliwie wywołałby poważny kryzys finansowy w Polsce, a w przypadku bankructwa Deutsche Banku w całej Europie, a nawet i na świecie. Jeden z pracowników kadry kierowniczej jednego z wymienionych banków (którego może nie zdarzę publicznie) zapytany o sytuacje wewnątrz odpowiedział krótko sloganem "too big to fail", co oznacza "zbyt wielki by upaść". Aczkolwiek jak pokazał wielki kryzys finansowy w USA z przed kilku lat, już nie tacy wielcy upadali. Także taka zasada raczej nie jest w pełni wiarygodna. Jednak duże banki to co innego niż malutki bank spółdzielczy. W przypadku tych dużych już raczej takie upadłości odbywają się w sposób kontrolowany, a efekty odczuwa cała gospodarka.

Czarny scenariusz jest zatem możliwy, ale nie oznacza to wcale, że się ziści.

Co robić gdy bank bankrutuje?

Byłaby to na pewno sytuacja niewątpliwie bardzo stresująca. Z jednej strony mamy jeszcze BFG - Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje nam zwrot kapitału ze wszystkich depozytów wraz z odsetkami do kwoty o równowartości 100 tys. euro. (Przy okazji nadmienię, że nie powinno się trzymać większych kwot ponad równowartość 100 tys. euro w jednym banku). BFG ma obowiązek zwrócić nam całość zgromadzonych w formie depozytów środków w danym banku wraz z odsetkami do tej kwoty odpowiadającej równowartości 100 tys. euro, czyli np. kwoty w złotówkach w zależności od kursu euro. O ile się nie mylę, BFG ma na to bodajże 20 dni od ogłoszenia upadłości banku. Wówczas na stronie BFG jest publikowana informacja gdzie i kiedy można się zgłosić po swoje pieniądze. Zazwyczaj środki te wypłacane są przez bank PKO BP. W zasadzie nasze pieniądze są bezpieczne. Jest jednak jeden problem - środki w BFG nie są nieograniczone. W przypadku upadłości wielkiego banku lub kilku dużych banków na raz, pieniędzy w BFG nie wystarczy na pokrycie wszystkich depozytów... i co wtedy? W zasadzie trudno powiedzieć. Nie zdarzyła się jeszcze taka sytuacja, ale kto wtedy będzie miał zwrócić te pieniądze? BFG jest instytucją państwową, więc prawdopodobnie będzie to zależne od decyzji rządzących, czy np. dofinansują BFG z budżetu Państwa, obciążą banki, czy co zrobią? Nie wiadomo.

Nie mniej jednak w takiej sytuacji klient bankrutującego banku zawsze martwi się o swoje pieniądze. Moim zdaniem lepiej zerwać lokaty i wypłacić środki tracąc nawet spore odsetki, bo mimo że BFG powinien nam wypłacić kapitał razem z należnymi odsetkami do dnia upadłości, to jednak nie jest to warte nerwów i stresu. Banki nie bankrutują z dnia na dzień. Zawsze jest głośno w mediach jak taka sytuacja jest możliwa. Wszyscy chcą na raz wypłacić swoje pieniądze i jest to gwóźdź do trumny takiego banku, szczególnie jeśli nie jest to duża grupa kapitałowa, tylko mały bank. Po wprowadzeniu przez KNF zarządu komisarycznego w SK Banku, żeby dodzwonić się na infolinię i złożyć dyspozycję zerwania lokaty, trzeba było czekać na linii od 20-40 minut, ale wypłaty odbywały się normalnie, chociaż trwało to nieco dłużej niż w normalnych warunkach.

Jakie banki są zatem bezpieczne i pewne?

Kierując się kryterium stabilności finansowej na pewno należy wskazać banki pokroju PKO, ING, BZ WBK itp. Niestety oprocentowanie lokat w takich bankach jest obecnie już tak niskie, że nie ma wielkiej różnicy, czy pieniądze trzymamy w skarpecie pod łóżkiem, czy na lokacie. W domu nam mogą ukraść i to wcale nie zdarza się rzadko, a wręcz przeciwnie, często... i jest bardziej prawdopodobne niż bankructwo banku.

BGŻ BNP Paribas

Wśród stabilnych banków z dobrymi lokatami można wymienić BGŻ PNB Paribas i ich wirtualny oddział BGŻOptima. BGŻ po połączeniu z PNB Paribas stał się częścią dużej, silnej grupy kapitałowej. Jest to obecnie pewny i stabilny, międzynarodowy bank w dobrej kondycji finansowej.

Wśród dobrych lokat w BGŻ PNB Paribas należy wskazać przede wszystkim lokatę Bezkarną w BGŻOptima. Lokata jest przeznaczona dla nowych klientów, którzy nie posiadali żadnych produktów w BGŻOptima przynajmniej przez ostatni rok. Zakłada się ją przez Internet wykonując przelew weryfikacyjny z naszego konta osobistego w innym banku (dane z przelewu muszą się zgadzać z tymi we wniosku). Lokatę tę można założyć tylko na etapie składania wniosku o konto oszczędnościowe - jest ono w 100% darmowe, nie ma ani jednej opłaty (to nie jest konto osobiste, tylko oszczędnościowe). Po zakończeniu lokaty można sobie to konto zostawić lub zamknąć przez Internet po zalogowaniu do systemu bankowości internetowej dosłownie 2 klikami. W czasie składania wniosku o konto oszczędnościowe z Lokatą Bezkarną będziemy musieli wgrać skan lub zdjęcie dowodu osobistego. Może być zrobione telefonem, ważne żeby dane były czytelne. Poniżej zamieszczam link do tej lokaty na stronie BGŻOptima.

Nasza ocena: 5 na 5 5 star

Jest to nasza prywatna opinia, całkowicie subiektywna. Nie mamy wglądu do spraw wewnętrznych banku i możemy bazować jedynie na sygnałach z rynku akcji oraz oficjalnych, wymaganych prawem komunikatach spółki.

Szczegółowy opis i analizę lokat i konta oszczędnościowego w BGZOptima można przeczytać tutaj w Antyhaczyku...

Wśród banków, które oferują najlepsze lokaty należy również wskazać Idea Bank. Wprawdzie korzenie ma te same co Getin, ale jest w o wiele lepszej kondycji. Dlatego myślę, że Idea Bank nie upadnie, a przynajmniej w najbliższym czasie bankowi Idea raczje nie grozi upadłość. Jest jednym z najbardziej innowacyjnych banków w Polsce i szybko się rozwija. Jest dość "młodym bankiem" dlatego nie jest też tak jak Getin umoczony w niespłacanych kredytach frankowych itp. Na rynku pojawiają się pogłoski o możliwości jego sprzedaży lub fuzji. Jednak dla klienta nie powinno to nic zmienić w kwestii bezpieczeństwa w najbliższym czasie. Warto pamiętać, że zawsze mamy też ochronę BFG do równowartości 100 euro. Aczkolwiek moim zdaniem bezpieczniejszym bankiem jest wcześniej wspomniana BGŻOptima należąca do stabilnej grupy BGŻ BNP Paribas.

Najlepsze lokaty w Idea Banku to niewątpliwe promocyjne lokaty dla nowych klientów, którzy nigdy nie korzystali z oferty tego banku w tym także Lion's Banku, który jest częścią Idea Banku. Zakłada się je przez Internet bez konieczności otwierania konta w Idea Banku:

Lokata Happy - podstawowa do 20 000 zł na 3 miesiące.
 • Oprocentowanie: 4%
 • Kwota: do 20 000 zł
 • Okres: 3 miesiące

Lokata Happy PRO 3% od 25 000 zł do 100 000 na 3 miesiące
 • Oprocentowanie: 3%
 • Kwota: od 20 000 do 100 000 zł
 • Okres: 3 miesiące

Wbrew pozorom "młodsze" banki często są w lepszej kondycji finansowej niż wielkie banki umoczone w różnego rodzaju ryzykowne kredyty i inwestycje.

Lokata Online w Santander Consumer Bank 2,3% na 24 miesiące (dla nowych środków)

Santadner to bardzo stabilny finansowo bank - jest to olbrzymia grupa kapitałowa. Podobnie jak w przypadku BGŻOptima w Santanderze również podczas wypełniania wniosku trzeba wgrać zdjęcie lub skan dowodu. Oprocentowanie jest jednak zacznie niższe. Żeby w ogóle uzyskać oprocentowanie ponad inflację, trzeba zamrozić środki na lokacie na 2-3 lata. Także oferta lokata Santandera jest już znacznie słabsza. Przy czym nadal to wyższy procent niż lokatach w bankach typu PKO, ING i całej reszty.

 • Oprocentowanie: 2,6% na 36 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące, lub 2,00% na 18 albo 15 miesięcy, lub 1,9% na 12 miesięcy. Dostępne są również krótsze okresy, ale już z niższym oprocentowaniem
 • Kwota: 1000 - 250 000 zł
 • Okres: do wyboru od 1 miesiąca do 36 miesięcy (im krótszy okres wybierzemy tym oprocentowanie jest niższe, dlatego bardziej opłacalne są długie okresy)
Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii.

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty itp:
10 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Z tych wymieniowych banków to największe zaufanie mam do Deutsche Banku. Miałam z nim już parę razy do czynienia i zawsze byłam zadowolona z usług.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na akurat Deutsche Bank ma podobno poważne problemy finansowe. No, ale może się wyliżą. Jakby taki bank upadł, to będziemy mieć wielki kryzys finansowy w Europie. Pewnie rozprzedadzą cześć banku i wyjdą na prostą. Podobno polski DB ma iść na sprzedaż.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja Getin będę obserwowała, ale moi zdaniem tak wielki banki się tak szybo nie zwijają więc jestem spokojna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Getin problemy ma od dawna, ale to potężna grupa kapitałowa i jakoś trwa i funkcjonuje normalnie. Jakby upadł to byśmy mieli potężny kryzys finansowy w Polsce.

   Z kolei Deutsche Bank w Polsce został już sprzedany i przejęty przez Santander.

   Usuń
 4. ha ha, @Paulinka miałaś największe zaufanie do Deutsche Banku, a już go w Polsce praktycznie nie ma. Zaraz przejdą całkiem na system Santadera. Przy czym nie upadł, tylko został przejęty przez inny bank, a dokładniej sprzedany przez Niemców.

  Santader to hiszpańska grupa. Idea, Getin to banki polskie. Trzeba polskie banki wspierać, a jest bardzo niewiele dużych polskich banków. Same spółdzielcze itp. no SKOKI, które bankami nie są oraz stary PKO BP z oprocentowaniem jak każdy moloch, czyli nie wartym uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 5. No i właśnie się okazuje, jak niepewną sprawą było powierzenie peniędzy Idea Bank.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Alleksa, a przecież jest BFG, więc pieniądze są bezpieczne. Samo spięcie na linii Czarnecki / KNF to skompromitowało i podważyło wiarygodność KNF jako instytucji, a bezpośrednio nie ma nic wspólnego z finansami banku. Niepewne to są jedynie ludzie reakcje i obawy, które nie mają podstaw w finansach.

  OdpowiedzUsuń
 7. To czemu wstrzymali w Idea informacje finansowe za 3 kwartał?

  OdpowiedzUsuń
 8. Bo pewnie podobnie jak za 2 kwartał wynik będzie kiepski, a nie chcą dolewać, bo ludzie są jacy są - nie doczytają dokładnie, że KNF podał, że informacja nie dotyczy działalności bankowej, tylko to ewidentnie pokłosie sytuacji z GetBack, o której wiadomo od wielu miesięcy. Także nic nowego się nie pojawiało, ale aspekt psychologiczny jest. GetBack nie może zagrozić Idei, nawet jakby były jakieś roszczenia klientów uznane za zasadne, to to są za małe kwoty w stosunku do kapitału banku. Poza tym ewentualne sprawy będą ciągnęły się miesiącami. Zaszkodzić za to może nagonka medialna i uszczerbek na wizerunku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Idea to jest najlepszy polski bank - ostatni gdzie można było dostać jeszcze w miarę sensowne oprocentowanie na lokatach, z darmowymi kontami. Od wielu lata tam trzymam swoje oszczędności na lokatach. Jak go wykupi i przejmie jakiś zaś Santander, Alior, Millennium, czy inny, to skończą się dobre lokaty na polskim rynku.

  OdpowiedzUsuń