[Promocje bankowe i nowe opinie 2022]

Które banki są bezpieczne i pewne. Które mogą zbankrutować? [Czy upadnie Idea Bank Getin BOŚ]? Którym Grozi upadłość, są niewypłacalne?

Wprawdzie w Polsce w ostatnich latach prawie nie zdarzały się bankructwa banków, ale taka sytuacja nie jest niemożliwa.
Co z resztą pokazuje nie tak dawny przypadek upadłości SK Banku. Był to mały bank spółdzielczy z Wołomina, ale mimo wszystko bank. Ostatnio dość głośno jest o kasach SKOK - momentami mam wrażenie, że bankructwa, czy też upadłość SKOKów powoli przestaje kogokolwiek dziwić. Oczywiście nie można generalizować i wszystkich wrzucać do jednego worka. Są też bezpieczne i pewne SKOKi.

Uwaga! W dalszej części artykułu znajdziesz również aktualizację dotyczącą przymusowej restruktruyzacji Idea Banku i przejęcia przez Pekao oraz alternatywy.

Do wyboru: 2,10% na 1 rok. 1,8% na 6 miesięcy, 1,6% na 3 miesiące lub 1,5% na 1 miesiąc + dodatkowe 0,10% przy odnowieniu - Inbank podniósł oprocentowanie lokat

Inbank podniósł oprocentowanie lokat. Zobacz naszą recenzję lokaty oraz samego banku. Czy jest to bezpieczny bank? Według rankingu Bankier Inbank jest liderem pod względem oprocentowania lokat na polskim rynku.


Bankructwo nie jest pojęcie tożsamym z upadłością, ale nie będziemy się dziś nad tym rozwodzić. Zawsze to stres i problemy dla klientów i z tej perspektywy zajmiemy się dzisiaj tym problemem.

Wracając zatem do banków - często można się spotkać z ogólnym poglądem, że duży bank jest bezpieczniejszy. Ma to oczywiście swoje logiczne uzasadnienie w postaci dużo większych możliwości finansowych, aczkolwiek wielkości i rozpoznawalności marki nie powinno się utożsamiać z bezpieczeństwem. Mimo wszystko większość ludzi tak robi. Jednak kilka dużych banków działających na polskim rynku jest w dość kiepskiej kondycji - delikatnie mówiąc. W zasadzie przeciętnemu klientowi bardzo trudno określić w jakiej sytuacji finansowej znajduje się bank, w którym trzyma swoje oszczędności. Dokładny ogląd sytuacji ma tak naprawdę tylko zarząd banku. Jednak banki muszą publikować swoje sprawozdania finansowe, tylko kto ma czas na ich przeglądanie, analizowanie i przede wszystkim zrozumienie. Robią to jednak akcjonariusze i inwestorzy giełdowi, którzy kupują akcje banków. Dlatego dość dobrym wyznacznikiem kondycji danego banku dla przeciętnego klienta może być wykres cen akcji - jeżeli drastycznie spada przez dłuższy okres to znak, że coś się dzieje. Oczywiście trzeba umieć odsiać spadki wynikające z chwilowych zawirowań na rynku, gorszych wyników, zmiany trendów na światowych giełdach itp. Poza tym zwykle, gdy coś się dzieje, pojawiają się komunikaty w prasie - najszybciej w tej internetowej, ponieważ dziennikarze ekonomiczni lubią takie tematy. Często też dołożą swoistego dramatyzmu do całej sytuacji dla zyskania większego rozgłosu. Dlatego wszystko powinno się brać na spokojnie i nie należy podejmować pochopnie drastycznych kroków. Jednak jeżeli cena akcji danego banku sukcesywnie spada z wysokich do wręcz groszowych, to warto się już zainteresować i trzymać rękę na pulsie.

Podobnie ma się sytuacja, gdy KNF zaczyna się mocno interesować danym bankiem. Przy czym również należy mieć na uwadze, że wskazanie uchybień, to nie to samo co odwołanie zarządu i wprowadzenie nowego zarządu komisarycznego, jak to miało miejsce w przypadku SK Banku.

Czy BOŚ, Getin Bank, Idea Bank mogą zbankrutować? Czy są niewypłacalne?

oddział Deutsche Banku - spadek, kryzys

fot. Pixabay

Te 3 banki od jakiegoś czasu wykazują kiepskie wyniki finansowe i są w dość słabej kondycji. Co nie znaczy, że są niewypłacalne. BOŚ i Getin Bank są wypłacalne i zachowują płynność finansową. Dlatego nadal funkcjonują. (Aktualizacja: Idea Bank został przymusowo zrestrukturyzowany i przejęty przez Peako, a BOŚ poprawił swoją sytaucję). Niemniej jednak znacznie więcej banków działających w Polsce boryka się z większymi lub mniejszymi problemami finansowymi.

Przyczyn jest wiele - od niespłacanych kredytów frankowych, nietrafionych, ryzykownych inwestycji, nowych podatków, zwiększonych składek na BFG (po bankructwie SK Banku i kilku SKOKów), aż po kary dla Deutsche Banku nałożone przez Stany Zjednoczone i wiele innych. (Aktualizacja: Deutsche Bank w Polsce został przejęty przez Santander). Getin Bank jakiś czas temu zwolnił wielu pracowników i jest od dłuższego czasu w kiepskiej formie. BOŚ Bank, który w zasadzie jest poniekąd państwowym bankiem, bo jego głównym udziałowcem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej także borykał się ze słabymi wynikami finansowymi. Podobne problemy ma również Plus Bank.

Nie znaczy to, że klienci owych banków powinni panikować. W przypadku problemów dużego banku zwykle dochodzi do fuzji / przejęcia go przez inny bank. Tak jak to miało miejsce w przypadku Deutsche Banku. Chociaż w tym przypadku Niemcy po prostu potrzebowali pieniędzy i sprzedali polską spółkę córkę. Nie zawsze jednak znajdzie się chętny na wykupienie takiego banku. Mało tego nagłówki "prasy internetowej" już od dawna "krzyczą", że jeden, czy drugi bank stoi na granicy bankructwa. Jednak czas płynie, a one ciągle trwają. Z drugiej strony nie oznacza to jednak, że nie są zagrożone. Banki nie działają jak zwykłe firmy, upadłość tak dużego banku jak Getin, czy BOŚ niewątpliwie wywołałby poważny kryzys finansowy w Polsce, a w przypadku bankructwa Deutsche Banku w całej Europie, a nawet i na świecie. Jeden z pracowników kadry kierowniczej jednego z wymienionych banków (którego może nie zdradzę publicznie) zapytany o sytuacje wewnątrz odpowiedział krótko sloganem "too big to fail", co oznacza "zbyt wielki by upaść". Aczkolwiek jak pokazał wielki kryzys finansowy w USA z przed kilku lat, już nie tacy wielcy upadali. Także taka zasada raczej nie jest w pełni wiarygodna. Jednak duże banki to co innego niż malutki bank spółdzielczy. W przypadku tych dużych już raczej takie upadłości odbywają się w sposób kontrolowany, a efekty odczuwa cała gospodarka.

Czarny scenariusz jest zatem możliwy, ale nie oznacza to wcale, że się ziści. Niemniej jednak Idea Banki i Getin, o których jest ostatnio najgłośniej są w kiepskiej sytuacji: Getin Bank nie pozyskał zewnętrznego inwestora. Cena akcji Getin Banku oscyluje znacznie poniżej 1 zł - czyli jest spółką groszową. KNF domaga się od Getinu realnego planu naprawczego.

Z drugiej stron nikt chyba nie chce dopuścić do bankructwa, czy upadłości Idea Banku lub Getinu, bo jak polecą to obydwa, a to oznacza olbrzymie wypłaty z BFG, w którym może nie wystarczyć pieniędzy na pokrycie wszystkich depozytów z obu banków, a w tedy Państwo musiałoby dołożyć - przynajmniej teoretycznie.

Co robić gdy bank bankrutuje?

Byłaby to na pewno sytuacja niewątpliwie bardzo stresująca. Z jednej strony mamy jeszcze BFG - Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który gwarantuje nam zwrot kapitału ze wszystkich depozytów wraz z odsetkami do kwoty o równowartości 100 tys. euro. (Przy okazji nadmienię, że nie powinno się trzymać większych kwot ponad równowartość 100 tys. euro w jednym banku). BFG ma obowiązek zwrócić nam całość zgromadzonych w formie depozytów środków w danym banku wraz z odsetkami do tej kwoty odpowiadającej równowartości 100 tys. euro, czyli np. kwoty w złotówkach w zależności od kursu euro. O ile się nie mylę, BFG ma na to bodajże 20 dni od ogłoszenia upadłości banku. Wówczas na stronie BFG jest publikowana informacja gdzie i kiedy można się zgłosić po swoje pieniądze. Zazwyczaj środki te wypłacane są przez bank PKO BP. W zasadzie nasze pieniądze są bezpieczne. Jest jednak jeden problem - środki w BFG nie są nieograniczone. W przypadku upadłości wielkiego banku lub kilku dużych banków na raz, pieniędzy w BFG nie wystarczy na pokrycie wszystkich depozytów... i co wtedy? W zasadzie trudno powiedzieć. Nie zdarzyła się jeszcze taka sytuacja, ale kto wtedy będzie miał zwrócić te pieniądze? BFG jest instytucją państwową, więc prawdopodobnie będzie to zależne od decyzji rządzących, czy np. dofinansują BFG z budżetu Państwa, obciążą banki, czy co zrobią? Nie wiadomo.

Nie mniej jednak w takiej sytuacji klient bankrutującego banku zawsze martwi się o swoje pieniądze. Moim zdaniem lepiej zerwać lokaty i wypłacić środki tracąc nawet spore odsetki, bo mimo że BFG powinien nam wypłacić kapitał razem z należnymi odsetkami do dnia upadłości, to jednak nie jest to warte nerwów i stresu. Banki nie bankrutują z dnia na dzień. Zawsze jest głośno w mediach jak taka sytuacja jest możliwa. Wszyscy chcą na raz wypłacić swoje pieniądze i jest to gwóźdź do trumny takiego banku, szczególnie jeśli nie jest to duża grupa kapitałowa, tylko mały bank. Po wprowadzeniu przez KNF zarządu komisarycznego w SK Banku, żeby dodzwonić się na infolinię i złożyć dyspozycję zerwania lokaty, trzeba było czekać na linii od 20-40 minut, ale wypłaty odbywały się normalnie, chociaż trwało to nieco dłużej niż w normalnych warunkach.

Jakie banki są zatem bezpieczne i pewne?

Kierując się kryterium stabilności finansowej na pewno należy wskazać banki pokroju PKO, ING, Santander, BNP Paribas itp. Niestety oprocentowanie lokat w takich bankach jest obecnie już tak niskie, że nie ma wielkiej różnicy, czy pieniądze trzymamy w skarpecie pod łóżkiem, czy na lokacie. Jest po prostu żenująco niskie, znacznie poniżej inflacji i zakładanie takich lokat mija się z celem. Z kolei w domu nam mogą ukraść i to wcale nie zdarza się rzadko, a wręcz przeciwnie, często... i jest bardziej prawdopodobne niż bankructwo banku.

Jeżeli nie zależy Ci na oprocentowaniu lokat i szukasz po prostu dobrego, pewnego banku do obsługi twoich finansów to moim zdaniem najlepszy jest ING - ma dobre opinie (mało skarg), kompleksowy system bankowości elektronicznej i mobilnej. Najlepsze wpłatomaty, darmowe konta walutowe itp. Przez ostatnie kilka lat, testując konta w większości polskich banków, moim zdaniem ING jest najlepszy (o ile nie zależy Ci na oprocentowaniu lokat). Wprawdzie trzeba wykonywać płatności na 300 zł, żeby karta była darmowa, ale dla podstawowego konta to raczej nie problem, a sama karta też nie jest obligatoryjna i konieczna do posiadania konta direct w ING. Przy czym daje ona też wiele profitów - dostępu do różnych promocji, wygody (nie wszędzie zapłacimy blikiem) itp. Okres rozliczenia nie pokrywa się z pełnym miesiącem itp. Jeżeli chcesz się na niego zdecydować przeczytaj wczesniej koniecznie tę recenzję ING na naszym blogu. Trzeba wiedzieć o nim kilka rzeczy, bo nie wszystko jest jak w innych bankach, ale uważam, że jest to najbardziej niezawodny bank na polskim rynku dla osób, które nie chccą się dużo denerowować przez nasze czasem ekstremalnie porąbane banki.

Mam na myśli oczywiście darmowe konto direct, bo w ING ma w ofercie rózne konta.

Jeżeli jednak szukasz ostatnich lokat ze względnym oprocentowaniem, to zapraszam do dalszej części artykułu.

Wśród polskich banków, które oferowały najlepsze lokaty na pewno wyróżniał się Idea Bank. Niestety już go nie ma. Wprawdzie korzenie miał te same co Getin, ale był znacznie mniejszym bankiem. Zakończenie historii Idea Banku przewidzielismy 2 lata wcześniej - co opisaliśmy w artykule o altrenatywach dla Idei i Getinu, chociaż przyznam, że sami liczyliśmy, że tak się nie stanie. Upadłość Idei oczywiście wiązałaby się z wypłatami przez BFG bardzo dużych środków dla posiadaczy lokat w Idea Banku, których Idea miała naprawdę dużo. Gdyby w BFG zabrakło pieniędzy, to budżet państwa musiałby go dofinansować i pokryć resztę depozytów lub prawnie zmusić resztę banków do finansowania BFG. Parę lat temu można było powiedzieć, że bankowi Idea na pewno nie grozi upadłość, ale od tego czasu wiele się zmieniło. Szkoda bo był jednym z najbardziej innowacyjnych banków w Polsce i szybko się rozwijał. Jako dość "młody bank" nie był też tak jak Getin umoczony w niespłacanych kredytach frankowych itp. Na rynku pojawiały się pogłoski o możliwości jego sprzedaży lub fuzji. KNF jednak nie dopuścił do połączenia Idei i Getinu. Moim zdaniem słusznie, bo połączenie miało uzdrowić oba banki, tylko niby jak? To bardziej Idea miała uzdrowić Getin. W międzyczasie wypłynęły problemy Idea Banku, a połączenie dwóch banków z problemami raczej potęguje ryzyko upadłości nowego już naprawdę wielkiego banku, co mogłoby mocno potrząsnąć polskim sektorem finansowym i polską gospodarką. Idea nękana różnymi karami ze strony instytucji państwowych w końcu została przymusowo zrestrukturyzowana. Na szczęście dla posiadaczy lokat i kont nie miało to znaczenia. Może nie licząc faktu, że zniknął ostatni polski bank dający sensowne oprocentowanie. Wszystko zostało przejęte przez Pekao S.A. Z kolei akcjonariusze i posiadacze obligacji Idea Banku stracili wszystko.

Oczywiście warto pamiętać, że zawsze mamy tę ochronę BFG do równowartości 100 euro. Z drugiej strony trzeba zdecydować, czy atrakcyjne oprocentowanie i BFG na tyle nas przekonują, żeby przymknąć oko na niepewną przyszłość banku. Jedno jest za to pewne - nie powinniśmy przekraczać progu ochrony BFG w żadnymi banku. Dlatego należy rozłożyć większe pieniądze na kilka banków.

Tragiczne oprocentowanie lokat w polskich bankach. Czy lepiej wybierać europejskie banki działające w Polsce za zgodą KNF?

Z powodu pandemii koronawirusa każdy się obawia tego co może przynieść przyszłość. Na rzecz bezpieczeństwa bankowych funduszy gwarancyjnym w krajach europejskich może w jakimś stopniu działać fakt przynależności do strefy euro. Polska do niej nie należy, a złotówa bardzo straciła na wartość w stosunku do euro. Osobiście skłaniam się ku umiarkowanemu optymizmowi i wierzę, że nasze pieniądze są bezpieczne, a przynajmniej na razie nie ma powodu by myśleć inaczej. Największym zagrożeniem jest dla nich spadek wartości pieniądza w wyniku wzrostu cen, który nietrudno zauważyć. Złota fizycznie prawie nie ma już na rynku i jest w stosunku do złotówki najdroższe w historii. Podobnie jest z silnymi walutami jak euro, czy dolar. Dodatkowo kupując walutę lub złoto ponosimy dodatkowe ryzyko inwestycyjne związane ze zmianą kursów. Każdy niestety musi sam zdecydować co robić ze swoimi oszczędnościami. Wydaje mi się jednak, że rzucanie się na ekstremalnie drogie walory i inwestycje w tak newralgicznym okresie, szczególnie nie mając sporego doświadczenia w tym zakresie, może okazać błędem, tak samo jak bezcelowe wypłacanie oszczędności w gotówce i trzymanie jej w tapczanie.

Oprocentowanie lokat w polskich bankach jest obecnie wręcz tragiczne. Jakąś alternatywą mogą być europejskie banki, które otrzymały zgodę od polskiej Komisji Nadzoru Finansowego na oferowanie lokat w Polsce. Wszystkie bankowe fundusze gwarancyjne w Unii Europejskiej działają na tych samych zasadach i funkcjonują w oparciu o te same dyrektywy europejskie. Polski BFG to nie rewelacyjny pomysł naszych polityków, a wymóg wprowadzony przez Unię Europejską. Tak samo jest w pozostałych krajach członkowskich. Takie banki mają siedziby w Polsce i oferują lokaty w złotówkach. Zwykle zakłada się je przez Internet. Jednak ochrona kapitału gwarantowana jest przez bankowy fundusz gwarancyjny z kraju, z którego wywodzi się banki. Takie banki działają zwykle w całej Unii na tych samych zasadach. Ewentualne wypłaty z zagranicznych bankowych funduszy gwarancyjnych, z tego co udało mi się dowiedzieć, powinny odbywać się w formie przelewów internetowych.

Po ostatniej obniżce stóp procentowych polskie banki sukcesywnie wręcz z tygodnia na tydzień obniżają oprocentowanie, intensywnie idąc w kierunku 0. Zostają te europejskie. Jednak i te nie mając żadnej konkurencji ze strony polskich banków będą sukcesywnie obniżać oprocentowanie. Tendencja ta będzie się utrzymywać, zatem sensowniejsze są lokaty długookresowe, bo za 2-3 miesiące będzie jeszcze gorzej, a nowe oferty lokat będą coraz bardziej żenujące.

InBank Lokata od 5000 do 50 000 zagraniczna alternatywa za zgodą KNF (w pełni online)

Lokata InBank

InBank to bank działający od wielu lat w kilku państwach Unii Europejskiej. Dokładnie wywodzi się z Estonii. Bank otrzymał od KNF zgodę na działalność w Polsce. Działa już u nas jakiś czas i coraz więcej ludzi zakłada w nim lokaty (między innymi ja). Oferta InBank jest bardzo prosta i przejrzysta - gromadzi depozyty i udziela kredytów - nie ma tam inwestycji, funduszy, polisolokat, lokat strukturyzowanych, ani nawet kont. Przy czym gwarantem nie jest nasz BFG, tylko estoński. Lokaty są za to dość wysoko oprocentowane na tle naszych banków. Zakłada się je całkowicie przez Internet. Im dłuższy okres lokaty tym wyższe oprocentowanie.

Dostępne okresy lokaty:

Aktualizacja: Uwaga z powodu zniknięcia z rynku Idea Banku w wyniku przymusowej restrukturyzacji i przejęcia go przez Pekao, na polskim rynku nie będzie już w ogóle sensownych lokat. Już teraz w miarę kończenia się krótkookresowych lokat z Idei masę ludzi przenosi te środki do Inbanku. Bank ten nie ma raczej nieograniczonego zapotrzebowania na kapitał, który będzie do niego w najbliższym czasie napływał np. z Idei i innych polskich banków. Tym samym oferta lokat prawdopodobnie będzie również coraz mniej atrakcyjna. Warto się pospieszyć i zakładać lokaty na nieco dłuższe okresy. Niestety w miarę jak nasze banki obniżają oprocentowanie lokat, InBank sukcesywnie też obniża swoje, bo nie ma konkurencji. Ostatnio lokaty InBanku po obniżce stóp procentowych przestały być tak atrakcyjne jak kiedyś. Niestety obniżki dotyczą wszystkich banków, ale i tak jest dużo lepiej niż w naszych bankach, gdzie oprocentowanie jest na absurdalnie niskim poziomie np. 0,01%. Za chwilę będziemy się cieszyć, jak gdzieś się uda założyć lokatę na 0,3% w promocji.

Aktualizacja 2: Niestety w miarę jak nasze banki obniżały oprocentowanie lokat, zagraniczne banki sukcesywnie też obniżały swoje oferty nowych lokat, bo nie mają konkurencji. Teraz jednak czekają nas prawdopodobnie dalsze podwyżki stóp procentowych, więc lepiej zakładać lokaty na krótkie okresy. Inbank zaczął już podnosić oprocentowanie. Zawsze starają się oferować nieco lepszy procent od naszych banków. Dodatkowo przy odnowieniu dostajemy +0,1 w bonusie.

 • Lokata na 60 miesięcy - 2,20%
 • Lokata na 48 miesięcy - 2,10%
 • Lokata na 36 miesięcy - 2,10%
 • Lokata na 24 miesięcy - 2,10%
 • Lokata na 12 miesięcy - 2,10%
 • Lokata na 6 miesięcy - 1,80%
 • Lokata na 3 miesiące - 1,60% 👍 [dobra oferta]
 • Lokata na 1 miesiąc - 1,50% 👍 [dobra oferta], po miesiącu, po odnowieniu lokaty, będzie już 1,4%
 • ➕ Dodatkowo ustawiając lokatę jako odnawialną, po odnowieniu dostaniemy na kolejny okres +0,1% względem standardowego oprocentowania aktualnego dla danego okresu lokaty
 • Zakres kwot od 5000 do 50 000 zł
 • W sumie można założyć lokat na 400 000 zł

👍 - według mnie najlepsze opcje w swojej klasie.

>

To aktualnie najczęściej wyszukiwana na naszym blogu lokata. Co z resztą nie dziwi, patrząc na to co reprezentują poslkie banki.

Nasza ocena: 5 na 5 5 star

Aktualizacja: Uwaga, Idea Bank został przejęty przez Pekao S.A. w wyniku przymusowej restrukturyzacji. Klienci nie muszą nic robić. Oszczędności pozostają bezpieczne. Niestety z powodu zniknięcia z rynku Idea Banku na polskim rynku nie będzie już w ogóle sensownych lokat. Już teraz w miarę kończenia się krótkookresowych lokat z Idei masę ludzi przenosi te środki do europejskich banków zagranicznych działających w Polsce i oferujących lokaty w złotówkach. Banki te nie mają jednak nieograniczonego zapotrzebowania na kapitał, który będzie do nich w najbliższym czasie napływał np. z Idei. Tym samym oferta lokat prawdopodobnie będzie również coraz mniej atrakcyjna. Warto się pospieszyć i zakładać lokaty na nieco dłuższe okresy. Niestety w miarę jak nasze banki obniżają oprocentowanie lokat, zagraniczne banki działające w Polsce analogicznie też obniżają swoje, bo nie ma konkurencji. Ostatnio lokaty InBanku po obniżce stóp procentowych przestały być tak atrakcyjne jak kiedyś. Niestety obniżki dotyczą wszystkich banków, ale i tak jest dużo lepiej niż w naszych bankach, gdzie oprocentowanie jest na absurdalnie niskim poziomie np. 0,01%. Za chwilę będziemy się cieszyć jak gdzieś się uda założyć lokatę na 0,3% w promocji (co oczywiście jest totalnie nie ma sensu).

Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii.
Do góry:
Jesteś tu:
AntyhaczykFinanse[ Opinie ] ✅Które banki są bezpieczne i pewne. Które mogą zbankrutować? [Czy upadnie Idea Bank Getin BOŚ]? Którym Grozi upadłość, są niewypłacalne?

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
26 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Z tych wymieniowych banków to największe zaufanie mam do Deutsche Banku. Miałam z nim już parę razy do czynienia i zawsze byłam zadowolona z usług.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to już go nie ma ;).

   Usuń
  2. Lokaty w ING już 0,05%. Szał. Ciekawe czy ktoś takie zakłada, czy to tylko tak żeby coś było, bo to praktycznie 0.

   Usuń
 2. Na akurat Deutsche Bank ma podobno poważne problemy finansowe. No, ale może się wyliżą. Jakby taki bank upadł, to będziemy mieć wielki kryzys finansowy w Europie. Pewnie rozprzedadzą cześć banku i wyjdą na prostą. Podobno polski DB ma iść na sprzedaż.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja Getin będę obserwowała, ale moi zdaniem tak wielki banki się tak szybo nie zwijają więc jestem spokojna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. Getin problemy ma od dawna, ale to potężna grupa kapitałowa i jakoś trwa i funkcjonuje normalnie. Jakby upadł to byśmy mieli potężny kryzys finansowy w Polsce.

   Z kolei Deutsche Bank w Polsce został już sprzedany i przejęty przez Santander.

   Usuń
 4. ha ha, @Paulinka miałaś największe zaufanie do Deutsche Banku, a już go w Polsce praktycznie nie ma. Zaraz przejdą całkiem na system Santadera. Przy czym nie upadł, tylko został przejęty przez inny bank, a dokładniej sprzedany przez Niemców.

  Santader to hiszpańska grupa. Idea, Getin to banki polskie. Trzeba polskie banki wspierać, a jest bardzo niewiele dużych polskich banków. Same spółdzielcze itp. no SKOKI, które bankami nie są oraz stary PKO BP z oprocentowaniem jak każdy moloch, czyli nie wartym uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 5. No i właśnie się okazuje, jak niepewną sprawą było powierzenie peniędzy Idea Bank.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Alleksa, a przecież jest BFG, więc pieniądze są bezpieczne. Samo spięcie na linii Czarnecki / KNF to skompromitowało i podważyło wiarygodność KNF jako instytucji, a bezpośrednio nie ma nic wspólnego z finansami banku. Niepewne to są jedynie ludzie reakcje i obawy, które nie mają podstaw w finansach.

  OdpowiedzUsuń
 7. To czemu wstrzymali w Idea informacje finansowe za 3 kwartał?

  OdpowiedzUsuń
 8. Bo pewnie podobnie jak za 2 kwartał wynik będzie kiepski, a nie chcą dolewać, bo ludzie są jacy są - nie doczytają dokładnie, że KNF podał, że informacja nie dotyczy działalności bankowej, tylko to ewidentnie pokłosie sytuacji z GetBack, o której wiadomo od wielu miesięcy. Także nic nowego się nie pojawiało, ale aspekt psychologiczny jest. GetBack nie może zagrozić Idei, nawet jakby były jakieś roszczenia klientów uznane za zasadne, to to są za małe kwoty w stosunku do kapitału banku. Poza tym ewentualne sprawy będą ciągnęły się miesiącami. Zaszkodzić za to może nagonka medialna i uszczerbek na wizerunku.

  OdpowiedzUsuń
 9. Idea to jest najlepszy polski bank - ostatni gdzie można było dostać jeszcze w miarę sensowne oprocentowanie na lokatach, z darmowymi kontami. Od wielu lata tam trzymam swoje oszczędności na lokatach. Jak go wykupi i przejmie jakiś zaś Santander, Alior, Millennium, czy inny, to skończą się dobre lokaty na polskim rynku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lokaty w Idea są w pełni bezpieczne, mam je od wielu lat, gorzej z tzw. restrukturyzowanymi, w które dałem się wciągnąć, na szczęście mała kwotą, ale gość tak był upierdliwy, że w końcu uległem. oczywiście g. na tym zarobiłem, ale też nie straciłem. Natomiast lokaty polecam. Osobiście wszystkie po aferze zerwałem, ale za kilka dni wróciłem z całym kapitałem, bo nigdzie lepiej nie płacą, wypłaty bez zakłóceń z odsetkami :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. I w Getinie i w Idei są bezpieczne. Przyznaję, też się dałam ponieść emocją i z Getinu wyciągnęłam, ale już wpłaciłam z powrotem. Pewnie już długo nie będzie takiej okazji. Mam rozłożony wszystkie oszczędności pomiędzy te dwa banku.

  Z tą restrukturyzowaną to chodziło Ci chyba o strukturyzowaną. No ja tego dziadostwa nie zakładam. Kiedyś miałam w którymś banku i też wyszłam na zero. One są tak oszacowane na podstawie prawdopodobieństwa, że to bank za robi, a nie Ty. Dlatego ja tylko zwykłe lokaty z gwarancją BFG.

  OdpowiedzUsuń
 12. Konsumenckaupadlosc27 lutego 2019 13:44

  Chyba ile ludzi, tyle opinii. :) Wiadomo, finanse to ważny i zasadniczy temat, bezpieczeństwo tu jest kwestią kluczową. Ale też nie można sugerować się w 100% doniesieniami prasy, bo można by było zwariować.

  OdpowiedzUsuń
 13. Interesuje mnie: bezpieczna lokata w banku pocztowym, czyj to bank, jego kondycja finansowa etc.

  OdpowiedzUsuń
 14. Z tego co się orientuję, to Bank Pocztowy należy do Poczty Polskiej i PKO BP. Bank może i bezpieczny, tylko oprocentowanie lokat absurdalnie niskie. Znacznie poniżej inflacji. To czysta strata. Z resztą jak w wielu innych bankach dzisiaj.

  OdpowiedzUsuń
 15. Witam.
  Zastanawia mnie z jakich powodów bank może ogłosić upadłość, lub w paść w tarapaty finansowe. No i tak myślę, że największym powodem może być to, że ludzie przestana płacić swoje zobowiązania w postaci kredytu np. hipoteki - tak było w USA w 2007 r. I teraz jeśli banki takie jak PKO, PEKAO SA, ALIOR BANK i ING, miały do tej pory najlepsze oferty dla swoich klientów, to czy teraz nie są w grupie najwyższego ryzyka, aby popaść w bankructwo?
  Proszę o opinie. Pozdr

  OdpowiedzUsuń
 16. To zależy do bardzo wielu czynników. Między innymi od kondycji banku, struktury aktywów, profilu klientów, kredytów, zysków z prowizji, zarządzania ryzykiem itp. Niektóre banki są jeszcze umoczone w kredyty frankowe. Getin np. od lat jedzie na stratach i wszyscy wróżyli mu bankructwo i straszyli, a ten sobie normalnie dalej funkcjonuje i całe lata już to trwa.

  Bank ma tę przewagę w porównaniu do zwykłych firm, że w razie braku płynności dostanie kasę od NBP. System bankowy jest ważny. Jego upadek to jak upadek państwa, dlatego jest w miarę dobrze zabezpieczony. Banki nie padają z dnia na dzień. Wtedy w USA, ukrywali dane. Dlatego po tamtym kryzysie w Stanach powołali w Unii BFG i jego odpowiedniki w innych krajach na tych samych zasadach. Upadek banku oznacza konieczność wypłat.

  Niestety kryzysy są cykliczne i mamy teraz kolejny. Nie wiadomo co będzie, tego nikt nie wie i każdy się boi. Mimo wszystko takie duże banki wydają mi się bezpieczniejsze. Czy te, które wymieniłeś Dawid miały aż tak atrakcyjne oferty na tle innych, to nie wiem, ale mają też masę emerytów i ludzi, którzy z nich aktywnie korzystają. Nie każdy ma konto internetowe. Ja mam w ING i nic nie płacę, a sąsiadka 80+ ma tam jakieś stare konto. Nigdy karty nie używała, Internetu i płaci chyba w sumie 20 zł miesięcznie. Takich ludzi jest cała masa, jaka to struktura dochodu z prowizji tego nie wiem. Bank też zarabia na każdej transakcji kartą, w postaci prowizji od firm, a teraz się gotówki szczególnie unika.

  Myślę, że ryba nie zacznie psuć się od banków tylko od firm, potem bezrobocie, a potem nie wiadomo co.

  OdpowiedzUsuń
 17. Rząd powinien wstrzymać chociaż chwilowo programy socjalne, a wspomóc, czy w zasadzie zwolnić trochę z opłat firmy i pracowników, bo programy socjalne są finansowane z podatków, a te są płacone przez firmy i pracowników. Nie będzie firm, nie będzie pracy, nie będzie kasy z podatków.

  No ale przecież liczy się tylko utrzymanie władzy i głosy.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dobry artykuł!!!

  OdpowiedzUsuń
 19. Paweł Wieczorkiewicz15 września 2020 18:31

  Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Popieram, wspierajmy polskie banki. Pozdro piwny bandzioch z remizy wiejskiej.

  OdpowiedzUsuń
 21. A skąd takie informacje? Artykuł jest dość stary i jakoś BOŚ Bank ma się dobrze. Po co bić pianę?

  OdpowiedzUsuń
 22. No tak, artykuł jest dość stary i jak widać wielokrotnie aktualizowany. BOŚ jest w większej części Państwowy, więc jakby jemu się coś przytrafiło to by było przegięcie. No, ale też jak widać Idea Banku już nie ma, a Getin jest spółką groszową - kurs akcji jest poniżej 20 groszy.

  Także jak go pierwszy raz pisali w 2016 / 2017 roku (sądząc po adresie url artykułu i pierwszych komentarzach), to dobrze przewidzieli.

  OdpowiedzUsuń
 23. Artykuł sięga jeszcze czasów Deutsche Banku. Widać w tekście wzmianki o nim, chociaż chyba większość informacji została zaktualizowana. Autorowi widać dobrze wyszło wróżenie przyszłości, bo Deutsche Bank zniknął i Idea Bank również. Jeszcze Getin się trzyma. Oby jak najdłużej.

  OdpowiedzUsuń