[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Konto Nest Rodzinne Oszczędności w Nest Bank - opinie

Nest Bank powstał po połączeniu Banku Smart i BIZ Banku. Konta z Banku Smart zachowały swoje cechy, czyli zostały darmowe bez warunków. Pojawiło się za to kilka nowych produktów. Między innymi bardzo atrakcyjnie oprocentowana lokata Witaj dla nowych klientów. Praktycznie najwyżej oprocentowana lokata w swojej grupie klasycznych lokat na 3 miesiące. Kolejnym bardzo ciekawym produktem jest Konto Nest Rodzinne Oszczędności, które dzisiaj omówimy.

Konto Nest Rodzinne Oszczędności w Nest Banku Nasza Ocena: 4 na 5 4 star

Jest to bardzo innowacyjne rozwiązanie w postaci konta oszczędnościowego przeznaczonego do wieloletniego oszczędzania. Stanowi bardzo ciekawą alternatywę dla wszelkich planów wieloletniego oszczędzania, polis inwestycyjnych i innych tego typu produktów, które moim zdaniem są fatalne, bo nie dość, że zapłacimy różne prowizje i opłaty to dodatkowo często tego typu produkty posiadają karne opłaty za pominięcie składki lub zakończenie umowy przed terminem. Opłaty te zwykle są tak wysokie, że w przypadku przedterminowego wypłacania pieniędzy tracimy bardzo dużo. Dodatkowo jeszcze w niektórych produktach tego typu ponosimy ryzyko inwestycyjne związane z giełdą, co może powodować utratę części kapitału, a w przypadku produktów z gwarancją kapitału możemy wyjść na zero. Tym samym tracąc alternatywny zysk, który z danego kapitału uzyskalibyśmy na lokatach i zwykle tak to się właśnie kończy. Po kilku latach brak zysku jest całkiem sporą stratą.

Konto oszczędnościowe Nest Rodzinne Oszczędności nie ma żadnych tego typu wad wskazanych powyżej. Nie ma żadnych karnych opłat za wypłatę środków. Za niedokonanie zdeklarowanych wpłat również nie ma żadnych kar. Zaprzestając oszczędzania nie tracimy nawet oprocentowania bazowego, a jedynie premię za dany rok. Dodatkowo możemy sobie w każdym roku zrobić miesiąc przerwy od oszczędzania i nie tracimy dodatkowej rocznej premii. Jeżeli pominiemy więcej niż jedną wpłatę, wtedy owej premii nie otrzymamy.

Największą jednak zaletą Konta Nest Rodzinne Oszczędności jest oprocentowanie. Oprócz podstawowego oprocentowania konta oszczędnościowego, które jak na innych kontach jest zależne od WIBOR, mamy jeszcze tą wspomnianą wyżej roczną premię, której procent rośnie co roku +1% zaczynając od 2%, czyli z poziomu dzisiejszych lokat. Mało tego dodatkowo za każde dziecko mamy dodatkowy +1% (maksymalnie +4% za czwórkę dzieci). Stad też rodzinna nazwa tego rachunku. To jeszcze nie wszystko! Te dodatkowe procenty są wypłacane w postaci rocznego bonusu (premii) na koniec każdego roku oszczędzania, a nie w postaci klasycznych odsetek, co skutkuje tym, że do ustawowego progu nie płacimy podatku belki od zysków kapitałowych. Próg ten wynosi obecnie bodajże ponad 700 zł (dotyczy samej premii), aczkolwiek to informacja podana mi przez konsultantkę telefonicznie i nie wiem jaki jest dokładnie.

Procent na na koncie Nest Rodzinne Oszczędności

Poniższa tabela pokazuje oprocentowanie jakie zyskujemy na premii. Do tego dochodzi jeszcze oprocentowanie podstawowe z konta oszczędnościowego zależne od o WIBOR.

U góry mamy rok oszczędzania, a po lewej liczbę dzieci.

Dla przykładu w pierwszym roku oszczędzania, nie posiadając dzieci możemy zyskać: oprocentowanie podstawowe konta + 2% Premii, co daje nam lepszy procent niż na lokatach. W drugim roku zyskujemy oprocentowanie podstawowe + premię 3% i tak dalej. Ciekawiej jest jeśli posiadamy dzieci. Załóżmy, że mamy troje dzieci, to w pierwszym roku oszczędzania zyskujemy już podstawowe oprocentowanie konta + 2% Premii + jeszcze dodatkowe +3% za dzieci. W drugim roku oszczędzania mamy już oprocentowanie podstawowe + 3% Premii podstawowej + 3% za dzieci. W ten sposób maksymalnie można osiągnąć aż 30% premii + podstawowe oprocentowanie. Nie posiadając w ogóle dzieci możemy dojść do maksymalnie 26% premii + podstawowe oprocentowanie. Robi wrażenie chyba na każdym! Bo nie ma takich produktów, które pozwalałyby zyskać taki procent bez ponoszenia ryzyka inwestycyjnego wynikającego związanego z giełdą, co w praktyce zwykle kończy się stratą.

Wydaje się zbyt piękne żeby było prawdziwe. Niestety jest pewne ograniczeni. Mamy ograniczenia co do wysokości maksymalnej miesięcznej wpłaty. Ogólnie do wyboru mamy 3 okresy oszczędzania 5, 10 lub 15 lat. Dla każdego okresu zdefiniowane są inne limity maksymalnej kwoty dla miesięcznej wpłaty:

 • Dla 5 lat maksymalna miesięczna wpłata to 600 zł (moim zdaniem najlepszy, ale o tym później)
 • Dla 10 lat maksymalna miesięczna wpłata to 300 zł
 • Dla 15 lat maksymalna miesięczna wpłata to 200 zł

Możemy oczywiście zdeklarować mniejsze miesięczne wpłaty (min. 50 zł). Dodatkowo każdego roku jeden miesiąc można pominąć nie tracąc rocznej premii. Z kolei dla osób, które chciałby większe pieniądze oszczędzać tym rachunku, byłoby to jakimś ograniczeniem, gdyby nie fakt, że takich kont jedna osoba może założyć aż 5. Czyli jak ktoś chce większe pieniądze lokować w ten sposób, to może maksymalnie miesięcznie wpłacać 5 * 600 zł, czyli 3000 zł. To całkiem sporo. Jest to raczej opcja dla osób szukających alternatyw dla lokat.

Konto Nest Rodzinne Oszczędności łączy w sobie klasyczne konto oszczędnościowe z produktem premiowanym do wieloletniego oszczędzania. Możemy w dowolnym momencie przerwać oszczędzanie, wypłacić środki i nie poniesiemy z tego tytuły żadnych karnych opłat, jak to ma miejsce w większości przypadków alternatywnych produktów wieloletniego oszczędzania. Nie stracimy nawet odsetek z podstawowego oprocentowania konta, ani premii z poprzednich lat. Jedynie stracimy premię w danym roku. Przy czym możemy w jednym miesiącu każdego roku pominąć wpłatę nie tracąc premii. Pieniądze można z tego konta wypłacać, ale by uzyskać premię, saldo nie może być niższe niż suma zdeklarowanych wpłat. Premia jest doliczana po zakończeniu każdego roku oszczędzania.

Wydaje się zatem, że to prawdziwa rewolucja wśród produktów wieloletniego oszczędzania. Poniekąd tak jest. Przy czym na pierwszy rzut oka produkt ten wydaje się wręcz idealny, ale nie jest! Jest bowiem pewien haczyk. Premia w danym roku dotyczy tylko środków zgromadzonych w tym roku. Pozostałe są oprocentowane jak na zwykłym koncie oszczędnościowym wg podstawowego oprocentowania. Jednak mimo tego faktu jest to całkiem dobry produkt. Szczególnie w czasach, gdy oprocentowanie lokat tak drastycznie spadło. Jeszcze jedna uwaga, kwestia która mnie totalnie zaskoczyła (pozytywnie) - podstawowe oprocentowanie konta jest tak jak na innych kontach oszczędnościowych naliczane za bieżące środki zdeponowane na koncie, ale premia jest naliczana za całą zdeklarowaną kwotę w danym roku, a wpłacamy przecież partiami co miesiąc, czyli w przypadku premii procentują nam już pieniądze zanim je wpłacimy na konto. Załóżmy, że wpłacamy sobie po 600 zł. Po miesiącu mamy 600zł, po dwóch 1200zł, po 12stu 7600zł, a roczna premia będzie naliczoną od całej kwoty 7600zł, czyli tej, którą osiągniemy w 12stym miesiącu oszczędzania.

Warto takie konto założyć nawet chcąc oszczędzać tylko 1 rok (najlepiej pięć kont jak ktoś ma takie środki), a po przyznaniu premii zakończyć oszczędzanie lub oszczędzać dalej. W takim wypadku najlepiej wybrać okres 5 lat, bo możemy najwięcej wpłacać. W pierwszym roku nie posiadając dzieci i tak zyskujemy lepsze oprocentowanie niż na lokatach, bo wlicza się w nie oprocentowanie podstawowe konta + 2% premii, co obecnie powinno wynieść w przybliżeniu między 3,2% a 3,7% lub nawet nieco więcej. Jak ktoś trochę się interesuje lokatami to wie, że nie licząc kilku promocyjnych lokat dla nowych klientów na 2-3 miesiące, nie ma tak wysoko oprocentowanych lokat. Mając chociaż jedno dziecko już w ogóle pod względem oprocentowania Nest Konto Rodzinne Oszczędności przewyższa lokaty. Kolejne lata również są opłacalne, co roku rosnący procent premii rekompensuje nam mniej więcej różnicę między oprocentowanie podstawowym konta oszczędnościowego, a alternatywnym oprocentowaniem jakie moglibyśmy uzyskać na dzisiejszych lokatach. Nie chcę już komplikować tej analizy, nie będę się zagłębiać w obliczenia, bo sam produkt ma dość prostą i przejrzystą konstrukcję. Żeby to sobie wyobrazić trzeba by było potraktować roczne wpłaty jako części składowe całej sumy. W razie zapytań wyjaśnię to w komentarzach.

Jak założyć Konto Nest Rodzinne Oszczędności

Żeby założyć konto Nest Rodzinne oszczędności musimy najpierw założyć rachunek osobisty w Nest Banku. Jest to bezwarunkowo darmowy rachunek tak jak było w Banku Smart - nie ma opłat za prowadzenie konta, jedną kartę, wypłaty z bankomatów w Polsce i przelewy internetowe. Wszystkie standardowe czynności bankowe są darmowe, a klient nie musi spełniać żadnych warunków dotyczących płatności kartą, miesięcznych wpływów itp. Po założeniu konta osobistego dostajemy dostęp do pozostałych produktów Nest Banku, czyli np. Lokaty Witaj na 4% na 3 miesiące do 10 000 zł, na której założenie mamy 30 dni od otwarcia rachunku, czy opisywanego Konta Rodzinne Oszczędności. Konto osobiste w Nest Banku można założyć w pełni przez Internet. Trzeba wypełnić wniosek i wykonać przelew aktywacyjny na symboliczną złotówkę z innego swojego rachunku w celu potwierdzenia danych. Nasze dane muszą się zgadzać, żeby konto zostało aktywowane. Można to zrobić za pomocą szybkiego przelewu online, jak przy zakupach internetowych (o ile nasz bank widnieje na liście). Jeśli naszego banku nie ma na liście we wniosku, to musimy przelew wykonać sami wybierając opcję "Inne Banki". Można też skorzystać z opcji aktywacji za pośrednictwem kuriera, który przyjedzie do nas z umową, ale to trochę wydłuża cały proces.

Poniżej zamieszczam link do opisu i wniosku o otwarcie konta osobistego (najpierw trzeba otworzyć Nest Konto Osobiste, a potem po zalogowaniu Rodzinne Oszczędności):

Wniosek o otwarcie Nest Konta Osobistego

Powyższy screen pokazuje jak wygląda wniosek o konto w Nest Banku.

Żeby zyskać premię musimy też zaznaczyć zgody marketingowe, nie trzeba tego robić w momencie zakładania konta osobistego. Można później w momencie otwierania konta oszczędnościowego.

Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii. Zalecam czytanie wszystkich regulaminów, umów i kart produktów. Pamiętajcie też, że oferty banków często się zmieniają, dlatego warto zawsze sprawdzać warunki.

Jesteś tu:
AntyhaczykOpinie o Bankach ⭐ [ Konta ] Konto Nest Rodzinne Oszczędności w Nest Bank - opinie

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
49 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Czy mając już konto w Nest Banku (założone bez karty jeszcze jako Smart), mogę otworzyć rachunek Rodzinne Oszczędności z jego premiami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, trzeba wejść w zakładkę "Wnioski i umowy" -> "Konta" i tam się otwiera je.

   Usuń
  2. Premia jest liczona od całej kwoty mimo, że wpłacamy ją partiami, to i tak premia jest liczona od sumy, którą wpłacimy przez cały rok. To to jest bardzo fajne, bo np. jak się wpłaci 600 zł w pierwszym miesiącu, to za ten miesiąc procent jest liczony jak za kwotę 7200 zł, a wpłaciliśmy tylko 600 zł. No to procent wychodzi bardzo duży.

   Usuń
  3. Jeżeli ktoś chce to konto wykorzystać jako alternatywę dla lokat z lepszym oprocentowaniem, szczególnie jeśli ma dzieci - to można zrobić tak:

   Założyć np. 5 kont w wariancie na 5 lat i wpłacać sobie kapitał 5 * 600 zł co miesiąc co daje 3000 zł miesięcznie. Nie chodzi mi tu oszczędzanie tylko alternatywę dla lokat. Kapitał z lokat trzymamy na innym koncie oszczędnościowym, czy to w Nest Banku (te klasyczne Nest konto oszczędnościowe też ma dobry procent - ja mam teraz 2,2% do 50 tys.), czy w innym banku, gdziekolwiek.

   No i teraz tak, pieniądze trzymamy na innym koncie na 2,2% lub innym oprocentowaniu, ale zawsze - cały czas procentują. Do tego co miesiąc bierzemy 3 tys. z tego konta oszczędnościowego i wpłacamy na Nest Rodzinne Oszczędności, gdzie zaczynają od razu procentować na tym podstawowym procencie konta Nest Rodzinne Oszczędności. Przestają wprawdzie procentować na tym klasycznym koncie oszczędnościowym, bo je przenosimy, ale i tak będzie z nich jeszcze premia. Potem na koniec doliczą nam premię za całą sumę z całego roku. Z tego co wiem nie będzie też podatku belki z tej premii, bo z każdego konta liczy się to osobno i zmieści się w progu ustawowym. To już w sumie wyjdzie super procent. To jest bardzo przemyślana oferta. Nawet bez dzieci się opłaca, a z dziećmi to już diametralnie przebija wszystkie lokaty.

   Mamy tak:
   +Procent z kapitału na innym koncie oszczędnościowym.
   + Procent podstawowy z konta Nest Rodzinne Oszczędności, z kwot które przenosimy z klasycznego konta oszczędnościowego na Nest Rodzinne Oszczędności.
   + Premię z całego kapitału (sumy rocznych wpłat).
   + Procent za dzieci dla (sumy rocznych wpłat).

   Pieniądze procentują w dwóch miejscach. Dwa razy. Na naszym zwykłym koncie oszczędnościowym i od razu na premiach zanim je wpłacimy na konto Nest Rodzinne Oszczędności.

   Jak dla mnie to rewelacyjne rozwiązanie do zagospodarowania kapitału na rok. Żadna najlepsza lokata nie dorówna takiemu rozwiązaniu. Potem w kolejnych latach to już inna kwestia. Można poczekać na premię i wypłacić, można wpłacać dalej, ale nie będzie już to tak opłacalne.

   Usuń
  4. @Tomek jesteś mistrzem. Ja mam to zwykłe Nest Konto oszczędnościowe na 2,2%. Uśredniając ten procent z podstawowym procentem Konta Rodzinnych Oszczędności mamy (2,2%+1,23%)/2 to mamy 1,72% + 2% premii podstawowej bez dzieci. To już jest 3,72% na rok. To już nie ma takich dobrych lokat na rok. Przy 3-ce moich dzieci 3,72% + 3% mam 6,72% w skali roku!!, a potem olewam na kolejny rok i zakładam nowe konto rodzinne oszczędności o ile będzie jeszcze w ofercie. Na rok mi wychodzi prawie 3 razy więcej niż rocznych lokatach w Idei.

   Usuń
  5. No dokładnie tak Ci to powinno wyjść. Do tego jeszcze od premii nie potrącą Ci podatku Belki. Tylko od podstawowego procentu. To rozwiązanie jest idealną alternatywą dla lokaty na rok, nawet dla osób nie mających dzieci.

   Usuń
  6. Rodzinny Jasiu11 grudnia 2016 13:39

   W Nest Banku klasyczne konto oszczędnościowe ma teraz 2,25%. Czyli wychodzi to jeszcze 0,05% więcej niż u Was jak ktoś założy sobie nowe. Wy macie pewnie jeszcze te konta z Banku Smart.

   Usuń
 2. Dzień dobry,

  Wygląda interesująco w perspektywie 5 lat,
  mam jednak dwa pytania dotyczące tego konta:

  1. Oprocentowanie jest zależne od WIBOR - czy chodzi tu o WIBOR ON/ WIBOR 1M czy WIBOR 1R - każda z tych stawek jest inna i jej zasięg jest od 1,6% do 1,85%. Proszę o doprecyzowanie wg jakiego WIBORU jest liczone oprocentowanie ?

  2. Premia jest naliczana rocznie a odsetki w jakim odstępie (rocznie/miesięcznie)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry.

   1. Z tego co wiem WIBOR 3M, ale jeszcze jakaś marża -0,5% Tak jest podane w "nocie prawnej". Dzwoniłam dzisiaj tam już w sumie chyba 3 raz, aktualnie wychodzi 1,23%. To by się zgadzało 1,73% - 0,5% = 1,23%.

   2. O kapitalizację podstawowych odsetek niestety nie zapytałam. Przypuszczam, że miesięcznie, ale trzeba będzie jeszcze raz zadzwonić.

   Usuń
 3. Rzeczywiście ciekawe konto, na pewno lepsze niż te zwykłe oszczędnościowe w innych bankach, bo ja mam teraz chyba niecały 1% na oszczędnościowym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najbardziej opłacalny jest pierwszy rok. Szczególnie jak ktoś ma dzieci, to można zyskać większy procent niż na lokatach, jeżeli ta premia jest liczona od całości - sumy rocznych wpłat.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście bardzo ciekawe konto oszczędnościowe, nietypowe. Ja mam jedną polisę na 15 lat, ale jakbym wypłacił przed tym terminem, to wypłacę znacznie mniej niż wpłaciłem. To takie konto jest raczej lepszym rozwiązaniem, bo można wypłacić kiedy się chce. Ja już w polisy się nie będę bawił na pewno. Do tego mi prowizję potrącają przy wpłacie i tu uwaga aż 8% składki. W momencie, w którym wpłacam od razu tracę 8%. O czym nie sprzedający ją agent nie poinformował. Dopiero sam się dopytałem później, ale muszę dotrzymać ją do końca, bo inaczej bardzo dużo stracę. Także taki konto jest o wiele lepsze od wszelkich polis inwestycyjnych i emerytalnych itp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracowałem w ubezpieczeniach. Polisy służące do lokowania kapitału (jak by się one nie nazywały) nigdy nie były, nie są i nie będą opłacalne. Polisa może być dobra tylko wtedy jeśli ma ochronić-pomóc w razie jakiegoś nieprzewidzianego zdarzenia.
   Jeśli chcesz coś uzbierać, to tylko oszczędzanie we własnym zakresie, a nie przez polisy!

   Usuń
  2. W pełni się zgadzam. Polisy, struktury i inne dziwne skomplikowane wieloletnie produkty, to prawie zawsze jest kant. Tak są wyliczone, że nie zarabiają, a ludzie potem muszą przez całe lata tam trzymać pieniądze, bo inaczej stracą dużo za wypłatę przed terminem. Wie to każdy kto dał sobie wcisnąć znajomemu pseudo doradcy jakąś super polisę na życie, emerytalną, inwestycyjną itp.

   Usuń
 6. A jak mam przekazać dane dziecka skoro mam jedynie "Akt Urodzenia", a po drugie ile trzeba czekać na kartę i dostęp do konto.Czekam już od 7 XII

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba się przesyła skan lub zdjęcie właśnie aktu urodzenia, ale nie wiem, bo nie otwierałem jeszcze. Zadzwoń do nich i zapytaj.

   Usuń
 7. Obecnie można mieć tylko jedno konto Rodzinne Oszczędności :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyżby ograniczyli od nowego roku? Dzwoniłam jakieś 2-3 tygodnie temu, żeby o to zapytać i jeszcze można było zakładać 5 takich kont. Widać dużo ludzi zakładało je hurtowo.

   Usuń
  2. @Anonimowy Ktoś Ci chyba podał nieprawdziwe informacje, bo dzwoniłam tam wczoraj i przy okazji zapytałam, i nadal można mieć 5 takich kont rodzinnych. Jedno można mieć te zwykłe oszczędnościowe w danej walucie.

   Usuń
  3. Sylwia, konsultant źle Cię poinformował (na wielu infoliniach bankowych wiedza konsultantów jest mizerna, tu chyba też).
   Można założyć tylko jeden rachunek Rodzinne Oszczędności i podaję to z autopsji. Tydzień temu system transakcyjny Nest pozwolił mi otworzyć tylko jeden rachunek, a przy próbie otwarcia kolejnego wyświetlił komunikat: "Masz już rachunek Rodzinne Oszczędności" i nie pozwolił na dalsze operacje.

   Usuń
  4. Sylwia Sylwia to Ciebie wprowadzono w błąd - tylko do 3 stycznia można było zakładać 5 rachunków, a po tej dacie już tylko jeden. Link: https://www.nestbank.pl/download/to-klienci-indywidualni.pdf (...)

   Usuń
  5. No najwyraźniej. Ta tabela weszła w życie 20 stycznia. Dopytam jeszcze o to jak będę znowu dzwonić, bo chcę się dowiedzieć kilku rzeczy o limitach przelewów to przy okazji zapytam. Chyba ludzie je masowo zakładali. W sumie jak było dostępne 5 kont, to można było więcej kapitału ulokować w ten sposób. Przerzucając ze zwykłego konta oszczędnościowego na Nest Rodzinne Oszczędności można zyskać na rok procent lepszy niż na lokatach, tak jak to opisał Tomek. Może więcej otwierali niż się spodziewali.

   Usuń
 8. Obecnie można już założyć tylko jedno takie konto. Pewnie osoby, które już zakładały konta, brały od razu po kilka rachunków i stąd ten limit.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzień dobry! Czy wiecie, co się stanie, gdy bank wprowadzi np. opłaty za prowadzenie konta NestBank? Czy w takim przypadku można zamknąć tylko konto NestBank, a zostawić otwarte Nest Rodzinne Oszczędności? Czy też trzeba zamknąć Nest Rodzinne Oszczędności. Premie nalicza proporcjonalnie za ilość miesięcy w roku, w których było otwarte konto? Jednym słowem: Czy tracimy Premie jeśli Bank zmienia warunki umowy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wydaje mi się żeby Nest miał wprowadzić jakieś opłaty. Mocno postawili na promocję tego darmowego konta bez warunków. O jego poprzedniku, czyli Banku Smart też wszyscy gadali, że pewnie wprowadzą jakieś opłaty, a tego nie zrobili. Czas pokaże, ale ten ich brak warunków i opłat, to jest ich największa zaleta i oni o tym wiedzą. Niestety nie znam odpowiedzi na twoje, musiałbyś chyba zadzwonić na infolinię i zapytać.

   Usuń
  2. Premia jest przyznawana według określonych w regulaminie zasad - deklarujesz, że będziesz wpłacać co miesiąc ustaloną kwotę. Na korzyść klienta bank jeszcze pozwala opuścić jeden miesiąc nie robiąc wpłaty. Ogólnie nawet nie chodzi o wpłaty i wypłaty, tylko żeby saldo rosło na tym koncie zgodnie z deklaracją jaką wybrał sobie klient. Jak w połowie roku zamkniesz to konto, to nie dostaniesz premii za ten aktualny rok. Ona się liczy za całość środków, które wpłacisz w ciągu danego roku, już nawet zanim je tam wszystkie wpłacisz, to procentują, ale fizycznie premia wypłacana jest po zakończeniu danego - rocznego okresu oszczędzania, więc jak zamkniesz konto przed jej naliczeniem, to jej nie dostaniesz.

   Usuń
  3. Dziękuje Rafale za odpowiedz. Wiem, że pytanie, które teraz zadam, jest z pewnością niezbyt mądre ;) ale interesuje mnie ten "miesiąc wakacji" rocznie od wpłat. Jeśli opuszczę jedną wpłatę, to premie na koniec policzą od tych 11 wpłat, prawda? I jeszcze jedno pytanie: jeśli zdecydujemy się dalej wpłacać środki po upływie roku, to w zasadzie strata, jaką ponosimy jest taka, ze środki zgromadzone w ciągu pierwszych 12 miesięcy będą stosunkowo nisko oprocentowane? Bo, jeśli dobrze zrozumiałam, premia po drugim roku oszczędzania dotyczy salda wpłat dokonanych w drugim roku oszczędzania, do tego salda nie wliczają się kwoty wpłacone w pierwszym roku? Nie rozumiem też, jaka korzyść czerpie bank z deklaracji klienta co do czasu oszczędzania (5, 10 lub 15 lat), skoro i tak w każdej chwili można wpłaty przerwać? Ja tu widzę korzyść jedynie dla klienta (pokuszenie się o wysoki zysk po 15 latach oszczędzania plus niska, bo maksymalnie 200 zl składka miesięczna).

   Pozdrawiam Gosia

   Usuń
  4. Premia jest w formie procentowej, także zostanie naliczona od środków, które zgromadzisz w ciągu roku - czyli tak o 11 wpłat, jeśli jedną sobie podarujesz.

   Co do niższego oprocentowania środków z poprzedniego roku, to rzeczywiście jest mniejsze to bazowe oprocentowanie, ale nie to nie strata, bo z kolei z każdym rokiem premia rośnie o 1%, więc na tych środkach z pierwszego roku masz mniej, ale za to masz jeszcze dodatkowo o 1% więcej dla tych środków wpłacanych w drugim roku, co rekompensuje mniejsze oprocentowanie dla środków z poprzedniego roku. Te bazowe oprocentowanie jest niewiele niższe niż dzisiejsze lokaty w wielu bankach, a premia z każdym rokiem rośnie +1%, co w sumie rekompensuje to mniejsze oprocentowanie dla środków z poprzednich lat.

   Najlepiej jak sobie trzymasz pieniądze na zwykłym oszczędnościowym i z niego przelewasz na rodzinne, wtedy zyskujesz podwójnie, bo premia jest za cały rok liczona, a wpłacasz miesięcznie i zanim wpłacisz całość, to środki te dodatkowo procentują na zwykłym koncie oszczędnościowym.

   Szkoda tylko, że ograniczyli ilość zakładanych kont do jednego, bo na początku było można 5 zakładać.

   Bank czerpie taką korzyść, że zakładasz konto osobiste, do tego skłania Cię do oszczędzania długookresowego i trzymasz u nich pieniądze. Także mają swoje korzyści, nie martw się ;)

   Usuń
  5. :) No tak, zapomniałam, że bank obraca naszymi pieniędzmi. :) Pomyślałam tylko, że nie bardzo im się to opłaca, skoro i tak w każdej chwili możemy wycofać środki. ;) Ale już nie będę krakać, bo jeszcze jakiś pracownik Nest Banku to przeczyta i będą chcieli zmodyfikować ofertę. :P
   "Najlepiej jak sobie trzymasz pieniądze na zwykłym oszczędnościowym i z niego przelewasz na rodzinne..."

   Właśnie tak zamierzam zrobić, może nawet uda mi się wszystko tak rozplanować, że znajdę jakieś lokaty kilkumiesięczne, których % przewyższa Wibor 3m. Planuje zakładać je na niskie kwoty w odstępach miesięcznych, tak żeby w każdym miesiącu po wygaśnięciu lokaty móc przerzucić środki na Nest Rodzinne Oszczędności.

   Pozdrawiam.
   Gosia :)

   P.S. Mam jeszcze jedno pytanie: przeczytałam gdzieś, że najlepiej przelewać pieniądze na Nest Rodzinne Oszczędności pod koniec miesiąca (pewnie dlatego, żeby przez pozostałe dni miesiąca środki procentowały na innym, lepiej oprocentowanym koncie). Czy Wy tez potwierdzacie słuszność takiej strategii?:) I jeszcze jedno: czy dobrze zrozumiałam, że jeśli otworzę Nest Rodz. Oszczędności np. w marcu, to pierwsza wpłatę muszę dokonać najpóźniej w kwietniu?

   Usuń
  6. Pani Gosiu, bardzo prosimy o używanie polskich znaków.

   Co do zakładania lokat, to moim zdaniem to gorsze rozwiązanie niż trzymanie tych pieniędzy na zwykłym koncie oszczędnościowym w Nest Banku.

   Nie licząc promocyjnych lokat dla nowych klientów jak np. lokata Happy w Idea Banku, czy Bezkarna w BGŻOptima lub lokat wieloletnich, to reszta jest na dzień dzisiejszy oprocentowana na podobny poziomie jak konto oszczędnościowe w Nest Banku. Różnice są bardzo niewielkie. W wielu bankach krótkoterminowe lokaty mają słabsze oprocentowanie niż rachunek oszczędnościowy w Nest Banku, który jest teraz bodajże na 2,2 czy tam 2,25% do 50 tys. Poza tym wygoda - jeden przelew i załatwione, a tak będzie się Pani musiała nakombinować - zakładać lokaty, logować, przelewać, a prawie nic na tym Pani nie zyska.

   Co do strategii przelewania na konto rodzinne na koniec miesiąca, to rzeczywiście jest to logiczne. Środki rzeczywiście procentują dłużej na zwykłym rachunku oszczędnościowym, ale pojedyncze kwoty uwzględniając różnicę w oprocentowaniu w przypadku pojedynczych wpłaty w okresie tego jednego miesiąca będą generować tak niewielką różnicę w odsetkach, że nie warto sobie tym głowy zawracać. To będą grosze za ten 1% więcej z kwoty powiedzmy 600 zł za niecały miesiąc.

   Pozdrawiam

   Usuń

  7. Pani Sylwio, dziękuje za odpowiedz. Przepraszam za nieużywanie polskich znaków, ale obecnie korzystam z komputera, który nie ma polskiej klawiatury. :( Dziękuje za odpowiedzi na moje pytania! :)

   Pozdrawiam.
   Gosia

   Usuń
  8. Samo konto może zostać darmowe; prędzej wprowadza opłatę za kartę i uwarunkowanie, kiedy będzie ona darmowa (np. wydanie nią 100, 200 zł).

   Pamiętam czasy, kiedy ING miał kartę za 2 zł, a nagle zaczęła ona drożeć, najpierw od razu do 5 zł, a następnie do 7 - to ponad 300% w krótkim czasie. Fakt, że już od ok. 7 lat ta kwota się nie zmieniła, ale jednak, jak dostali z tą zmianą galopu, to w końcu z karty zrezygnowałam...

   Usuń
  9. To troszkę inne czasy były. mBank po latach dopiero wprowadził opłatę warunkową za kartę, a teraz T-Mobile Usługi Bankowe już po kilku miesiącach działalności od razu ciach wprowadzili warunek transakcji kartą, ale T-Mobile UB to jest Alior. Z to Nest Bank działając jako Bank Smart nie wprowadził jej w ogóle, a po przejściu na Nest dalej została darmowa bez warunków. Mocno postawili na to promowanie konta bezwarunkowo darmowego. Mam nadzieję, że będą się trzymać takich założeń.

   Usuń
 10. Witam,
  Poproszę o kalkulację dla 2 dzieci z opcją wpłaty 600 zł.
  Ile każdego roku będzie premii i ile zarobimy z procentu regularnego.
  Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 11. Procent regularny może się zmieniać i jest liczony na bieżąco od środków na koncie, a premia jest od wszystkich środków zgromadzonych w ciągu roku. Istotne jest jeszcze, czy zamierzasz te środki oszczędzać na bieżąco, czy np. wpłacić kapitał na zwykłe konto oszczędnościowe 2,2% i przerzucać na rodzinne - wtedy procentuje podwójnie.
  Da się to oczywiście mniej więcej obliczyć, tylko trochę by było liczenia, żeby Ci całą kalkulację zrobić. Z dwójką dzieci na pewno wyjedziesz lepiej niż na najlepszych lokatach na rynku, choćbyś nawet miał/a to założyć na 1 rok. Bo to masz procent bazowy + 4% premii za cały rok, a dodatkowo środki mogą leżeć na zwykłym koncie oszczędnościowym i procentować podwójnie zanim zostaną przeniesione na rodzinne. W kolejnym roku będziesz mieć 5% premii, a oprocentowanie bazowe na koncie rodzinnym jest niecały procent niższe niż na zwykłym oszczędnościowym, więc to dla tych środków z poprzedniego roku się to mniej więcej zrównoważy. Jest to najbardziej opłacalny sposób na oszczędności jaki znam, niestety są ograniczenia kwotowe i teraz podobno można już tylko jedno takie konto sobie otworzyć. Wycwanili się. Za dużo ludzi widać zakładało po 5 kont.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie - czy małżeństwo mające dwójkę dzieci może otworzyć sobie dwa konta - oddzielnie mąż, oddzielnie żona wliczając dwoje dzieci w jednym jak i drugim przypadku?

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej tak, jesteście w końcu dwiema różnymi osobami. Jeżeli macie dwa osobne konta osobiste to powinno się dać. Nie wiem jakby to wyglądało w przypadku konta wspólnego. Wtedy chyba się nie da. Przy osobnych kontach jest wszystko osobno.

  OdpowiedzUsuń
 14. @Mariusz, te nowe klasyczne konta są na 2,25% a potem też są oparte o WIBOR 3M - 0,50. Ty masz jeszcze to stare konto oszczędnościowe ze Smarta. W każdym razie nie zmienia to faktu, że środki mogą podwójnie procentować, bo premia na rodzinnym liczy się za całą sumę rocznych wpłat, a do czasu wpłacania mogą być gdziekolwiek trzymane i też procentować. Oczywiście trzeba je co miesiąc wpłacać nie licząc jednego miesiąca, w którym można pominąć wpłatę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Dodam, że a potem to przy obecnym założeniu konta wynosi: max 3 miesiące 2,25% Potem trzeba szukać innego konta z podobnym procentem.

  Info prosto z nest:

  "Oprocentowanie zmienne 2,25% w skali roku obejmuje kwoty do 50 tys. zł (powyżej tej kwoty oprocentowanie wynosi 2,0% w skali roku) i obowiązuje od dnia otwarcia Rachunku do końca miesiąca kalendarzowego w którym otwarto Rachunek oraz przez następne 2 pełne miesiące kalendarzowe"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, wcześniej te główne konto oszczędnościowe było lepsze, do dzisiaj tamte stare rachunki trzymają wysoki procent. Rodzinne za to daje całkiem dobre oprocentowanie w sumie, szczególnie jak ktoś ma jeszcze dzieci do tego.

   W innych banka z kontami oszczędnościowymi też jest słabo, o lokatach nie wspominając. Jedynie na względny procent można liczyć na kontach promocyjnych, które są obłożone ilomaś warunkami co do aktywnego korzystania z konta, płatności kartą wpływów itp.

   Usuń
 16. Witam! Właśnie złożyłam wniosek o otwarcie Konta Nest Rodzinne Oszczędności z Premia. Jak długo będę czekać na otwarcie wniosku? Czy wpłaty na Konto muszą wpływać z rachunku Nest Konto czy mogą wpływać z mojego konta w innym banku? Pozdrawiam! Gosia

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja wpłacam z Nest konta, ale to raczej nie ma znaczenia z jakiego konta wpływają pieniądze, ważne żeby wpływał, a przynajmniej nigdzie nic takiego nie słyszałem, ani nie widziałem żeby musiały wpływać z Nest.

  OdpowiedzUsuń
 18. Oferta fajna, jeśli faktycznie można by było mieć 5 takich kont. A można tylko 1, przynajmniej taki mi odpowiedział bok internetowy. Ktoś może to obalić? Zakładnie jednego konta nie jest już atrakcyjne. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś można było mieć więcej, ale potem ograniczyli. Może było za dużo chętnych.

   Usuń
 19. Wydaje mi się logiczne, ale podpytam -rozumiem, że jeśli zadeklaruję w 5-letnim okresie oszczędzania miesięczne wpłaty na poziomie np 200 zł, to nie mogę ich w trakcie trwania umowy zwiększyć do max dopuszczalnego limitu - 600 zł.?

  OdpowiedzUsuń
 20. Nadal jest to jedna z lepszych ofert :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam nietypowe pytanie do tego konta. Zakładałem je w marcu 2019r i płace po 500 zł. Mam 2 dzieci. Jeżeli w kwietniu 2021 wypłacę wszystkie środki z konta, a w 2022 będę chciał wrócić do oszczędzania, to wystarczy, że wpłacę środki za 2 lata plus odsetki w marcu 2022 (około 13 tys.) i będę płacił dalej po 500 zł to dostane w marcu 2023 premię? I jaka to będzie premia? Za 3 czy za 4 rok?

  OdpowiedzUsuń
 22. @Minis najlepiej zadaj takie pytanie bezpośrednio bankowi. Poza tym zawsze też jakby było inaczej niż Ci napiszą, to będziesz miał niepodważalny argument do ewentualnej reklamacji.

  OdpowiedzUsuń