[Promocje bankowe i nowe opinie 2021]

Jak sprawdzić BIK [Swój, Osoby, Firmy] Czy da się za darmo? Sprawdzanie zdolności i historii kredytowej

Zobacz jak uzyskać informacje na swój temat, które są przechowywane przez Biuro Informacji Kredytowej i udostępniane bankom oraz instytucjom pożyczkowym, gdy starasz się o kredyt. Sprawdź wiarygodność kontrahenta i kondycję finansową firmy... Mniej więcej podobnie brzmią hasła reklamowe BIK, bo jest to instytucja komercyjna. Chociaż patrząc na niektóre opłaty skarbowe w urzędach, to o nich też można by tak powiedzieć.

Biuro Informacji Kredytowej, czyli BIK nie jest instytucją rządową. To spółka akcyjna założona przez Związek Banków Polskich, w celu wymiany informacji między bankami i umożliwienie dokonywania rzeczowej oceny zdolności kredytowej klienta przed udzieleniem mu kredytu. BIK gromadzi dane dotyczące historii kredytowej klientów banków i SKOKów, a od niedawna również klientów pozabankowych firm pożyczkowych, takich jak Vivus, Wonga itp.

Sam zainteresowany, czyli klient starający się o kredyt lub pożyczkę jednak nie ma bezpośrednio możliwości od tak sprawdzenia, co podaje o nim BIK i jakie informacje zawiera.

Może to być dość istotna informacja dla nas, jeśli staramy się o kredyt lub pożyczkę. Jesteśmy w stanie zobaczyć co będzie widział o nas bank, jak dokładnie wygląda nasza historia kredytowa, jakie mamy wskaźniki i szanse na kredyt itp. BIK przechowuje dość szczegółowe informacje na temat naszych kredytów i pożyczek, jednak nie każda nasza pożyczka musi się w nim znajdować, szczególnie jeśli kiedyś nie wyraziliśmy na to zgody.

Jak sprawdzić BIK za darmo przez Internet? Czy to w ogóle możliwe?

W sieci można znaleźć sporo artykułów o takim tytule. O ile rzeczywiście da się sprawdzić BIK przez Internet, to jednak wszystkie odsyłają do płatnego raportu. Po prostu obecnie nie da się sprawdzić BIK za darmo od tak. Na szczęście jest to względnie tanie. Istnieje też teoretycznie możliwość uzyskania informacji z BIK za darmo - o czym w dalszej części artykułu.

Jakie informacje zawiera BIK i ile kosztuje ich sprawdzenie?

Obecnie pełny raport BIK generowany jednorazowo kosztuje 39 zł (w momencie pisania tego artykułu). Jednak BIK oprócz raportu oferuje również szereg usług sprawdzających np. informacje o bieżącym statusie klienta, wyrażone za pomocą 3 kolorów (koszt 24 zł): zielony (spłaty bez opóźnień), żółty (opóźnienia do 30 dni), czerwony (opóźnienia powyżej 30 dni). Możemy nawet zamówić alerty SMS, które poinformują nas SMS-em na telefon, gdy tylko ktoś spróbuje sprawdzić naszą historię kredytową. Na przykład chcąc wyłudzić gdzieś kredyt, wykorzystując nasze dane.

Tego typu informacje są też bardzo przydatne dla przedsiębiorców, ponieważ można sprawdzić swojego kontrahenta, czy inną firmę, z którą planujemy nawiązać współpracę. Możemy zamówić jednorazowy raport na temat danej firmy, a nawet monitorować faktyczny stan jej kondycji finansowej na bieżąco na podstawie wskaźników dostępnych w BIK. Raport na temat firm kosztuje jeszcze mniej niż pełny raport na temat osoby prywatnej - 24 zł. (Oczywiście ceny mogą ulec zmianie). W przypadku raportu na temat osoby fizycznej istnieje jeszcze pewien wybieg - otóż do czasu wejścia w życie RODO można było ustawowo, raz na 6 miesięcy uzyskać raport BIK za darmo. Teraz nie ma już takiej możliwości, ale mamy podobno możliwość wnioskowania o ten dokument w postaci kopii danych (raz na pół roku), tylko że uzyskanie informacji w ten sposób może oczywiście potrwać jakiś czas. Można to zrobić na przykład z poziomu zweryfikowanego konta w portalu BIK - wysyłając wniosek po zarejestrowaniu i zalogowaniu. (Rejestracja wymaga wgrania skanu lub zdjęcia dowodu).

Żeby sprawdzić BIK przede wszystkim musimy się zarejestrować i zweryfikować swoje dane.

Robi się to przez Internet - wypełniamy wniosek, który oprócz podania naszych danych wymaga również wgrania skanu lub zdjęcia swojego dowodu osobistego - zdjęcie może być z telefonu - ważne żeby było wyraźne, a dane czytelne. Robi się to tak jak przy zakładaniu kont lub lokat online w niektórych bankach. Po prostu ładujemy pliki przedniej i tylnej strony dowodu do formularza.

Następnie musimy wykonać przelew aktywacyjny na kwotę 1 zł z naszego konta w banku, co potwierdzi nasze dane osobowe. Musi to być nasze konto, a dane muszą się zgadzać z tymi podanymi we wniosku. Przelew weryfikacyjny jest już obecnie powszechną, bezpieczną i wygodną metodą do weryfikacji danych w systemach bankowych. Oczywiście ze stroną BIK łączymy się za pomocą bezpiecznego, szyfrowanego protokołu SSL, w który jest wyposażona cała witryna BIK. Standardowo potrzebny jest też adres e-mail i numer telefonu. Poniżej link do strony BIK, gdzie znajduje się formularz rejestracji.

Weryfikacja możliwa jest wyłącznie online. Swojej historii kredytowej nie sprawdzimy ani w siedzibie BIK, ani telefonicznie.

W ramach usługi Alerty BIK możemy też zablokować (zastrzec) możliwość udzielania kredytów na nasze dane - jeśli na przykład nie zamierzamy w ogóle brać kredytów i pożyczek. Taką blokadę aktywuje się po zalogowaniu na nasze konto w systemie.

Jak działa BIK - co sprawdza? Jakie informacje gromadzi i przechowuje?

Biuro Informacji Kredytowej działa na podstawie prawa bankowego (art. 105 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Dz.U. z 2017 r. poz. 1876). Na podstawie tych przepisów banki mogą utworzyć instytucję upoważnioną do gromadzenia i przetwarzania, a nawet udostępniania informacji stanowiących tajemnicę bankową w określonym zakresie. BIK gromadzi praktycznie wszystkie dane - nie tylko o kredytach i pożyczkach, ale również debetach na kontach, liniach kredytowych (limity odnawialne), kartach kredytowych, a nieraz nawet o kredytowanych zakupach ratalnych. Poza naszymi danymi osobowymi cały szereg informacji o wysokości zobowiązań, kwoty, raty, zaległości, wskaźniki oceniające naszą zdolność kredytową i wiarygodność itp.Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii.

Jesteś tu:
AntyhaczykFirma[ Finanse ]Jak sprawdzić BIK [Swój, Osoby, Firmy]

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
1 komentarz

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.