AEGON - opinie - inwestycje, fundusze, polisy, ubezpieczenia, prowizje

AEGON to towarzystwo ubezpieczeniowe, aczkolwiek ze względu na szeroki profil inwestycyjny,
można tą firmę porównać do rozbudowanej platformy inwestycyjnej. Poza typowymi produktami jak polisy inwestycyjne, na życie itp.
Aegon Nasza Ocena: 1 na 5 1 star

AEGON w ramach swoich produktów umożliwia zarządzanie portfelem funduszy inwestycyjnych samodzielnie przez posiadacza polisy za pomocą Internetu, poprzez panel administracyjny lub za pośrednictwem doradcy. W niektórych polisach Aegonu fundusze można zmieniać - można przerzucać środki na mniej lub bardzie agresywne, w zależności od sytuacji na światowych giełdach i naszych upodobań inwestycyjnych.

Można by powiedzieć, że zapowiadał się ciekawe. Jednak tym razem będzie nieco niepochlebnie. Nie mogę się może wypowiedzieć o wszystkich produktach AEGON, ale ogólnie można powiedzieć, że w przypadku polis inwestycyjnych, które analizowałam oraz w świetle analizowanego poniżej przypadku, podobnie z resztą jak to ma miejsce w innych towarzystwach ubezpieczeniowych, Aegon jest kolokwialnie mówiąc pośrednikiem w pośrednictwie. Jest to klasyczna relacja na rynku polis inwestycyjnych na życie. Pieniądze inwestowane są w fundusze inwestycyjne, które są już same w sobie pośrednikiem i potrącają swoje prowizje. Do tego dochodzą nam jeszcze liczne prowizje potrącane przez AEGON i tym samym na naszych pieniądzach zarabia cały szereg pośredników, jednocześnie pomniejszając nasz kapitał.

Jeśli chodzi o prowizje w przypadku analizowanej polisy, bodajże coś z "Prestige" się nazywała (nie pamiętam dokładnie), to AEGON w moim odczuciu wręcz przesadził.

Zacznijmy może od spotkania z doradcą - doradca jak doradca - powie wszystko by tylko sprzedać i z kolei zgarnąć swoją prowizję, a ten przynajmniej w moim odczuciu mówił wręcz nieprawdę momentami. Po pierwsze po wpłacie odpowiednio wysokiej kwoty miało nie być prowizji na wejściu (wg. doradcy miało nie być). Po czym się okazało, że jednak jest prowizja na wejściu i to na poziomie bodajże 3% całego kapitału. Potem dalej jak się przeanalizowało kolejne prowizje, to można rzec, że praktycznie uniemożliwiły zarabianie na tej polisie. Póki giełda idzie do góry, może i nawet da się na tym zarabiać, ale jak się coś odwróci to mimo licznych, całkiem wysokich prowizji stałych pojawiała się kolejna - tłumaczona przez doradcę jako opłata za ryzyko. Polegała na tym, że w przypadku spadków wartości jednostek funduszy inwestycyjnych, w wyniku których kwota naszego kapitału została pomniejszona do poziomu niższego niż wpłacaliśmy na tą polisę inwestycyjną, zostawała naliczana dodatkowa prowizja za ryzyko na wypadek, gdyby właściciel zmarł i trzeba by było wypłacić uposażonym całość kapitału - sumy ubezpieczenia. Tym samym im większy minus mieliśmy na koncie, tym większą prowizję nam potrącał AEGON - przy coraz większym minusie w stosunku do wpłaconego przez nas kapitału w pewnym momencie produkt nie był w stanie zarabiać nawet przy wzrostach na giełdach. Oczywiście produkt był terminowy, więc wypłata i ucieczka raczej nie wchodziła w grę. Może na rynku wtórnym jakoś udałoby się to sprzedać, ale też było mało prawdopodobne.

Tak się okazało, że niestety właściciel polisy zmarł po okresie karencji, który zważając na długość polisy, był i tak dosyć długi. W ten sposób AEGON musiał wypłacić uposażonym całą sumę ubezpieczenia. Nie było z tym na szczęście problemu, co się zdarza w przypadku wielu towarzystw ubezpieczeniowych, szczególnie jeśli chodzi o większe sumy.

Jeśli chodzi o OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) - to według analizującego je prawnika, były typowe dla tego typu produktów, aczkolwiek w mojej ocenie nieco niekorzystne dla klienta. Tak jak to jest zazwyczaj.

Co do samych prowizji to ich absurdalna wysokość jest typowa dla tego typu produktów inwestycyjnych w formie polis na życie. Na przykład w innym TU jakie znam, od każdej wpłaconej składki potrącana jest prowizja 8% jej wartości już przy wpłacie. Przy czym tam była gwarancja kapitału w postaci minimalnej wypłaty na tak zwane dożycie.

Ogólnie to ja osobiście zdecydowanie unikam takich zawiłych produktów finansowych jak polisy inwestycyjne. Nie licząc może tych, które funkcjonują jak lokaty. Czyli tak zwanych poliso-lokat - wpłacamy określoną sumę, dostajemy ubezpieczenie na życie, a potem otrzymujemy pieniądze wraz z ustaloną kwotą odpowiadającą odsetkom na określony z góry procent w stosunku rocznym. Wieloletnie produkty ubezpieczeniowe i inwestycyjne omijam szerokim łukiem.

Wracając do Aegonu, to na plus na pewno było to, że wszystko było przejrzyście przedstawione w panelu i każda potrącana prowizja jasno pokazana. Czego na przykład nie ma w wielu innych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dopiero jak się dopytamy to łaskawie nas może poinformują ile nam pieniędzy potrącają. W Aegonie było wszystko widoczne, ale cóż z tego skoro nie można było się wycofać. Można powiedzieć, że plusem Aegonu była bezproblemowa wypłata odszkodowania osobom uposażonym.

To oczywiście tylko jeden przypadek, ale w Internecie jest dość sporo niepochlebnych opinii wypisywanych przez skarżących się, niezadowolonych klientów Aegonu. Branża finansowa po prostu jest pełna kruczków, haczyków no i prowizji. Dlatego należy zawsze być czujnym.

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty itp:
18 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. W chwili obecnej istnieje ponoć możliwość wypłaty całości środków z funduszu bez utraty dużej sumy pieniędzy. Aegon pobiera 1% za likwidację i nie ma innych opłat (dystrybucyjnych, likwidacyjnych itp.).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam właśnie mi wypłacili z wpłaconych 16500 co miesiąc po 300 otrzymałem 13800. Strata a miał być zysk.

   Usuń
 2. skąd taka informacja???

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  ma Pan coś ze Skandii, Generali, Amplico, Aegon?? ja wyszedłem z programu od nich , oddali wszystko BEZ OPŁAT.

  Chętnie pomogę, niech Pan napsize na lukas.aegonpremium@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Proszę powiedzieć czy udało się Panu wyjść z programu przed zakończeniem umowy? Ja mam umowę z Aegon i chciałabym przed zakończeniem umowy wyjść z programu, ale to bardzo niekorzystne.

   Usuń
  2. Z tego co wiem, to w tego typu programach wyjście przed czasem zawsze jest niekorzystne, ale ogólnie pełno jakichś prawników różnych w komentarzach podaje maile do siebie, że pomagają podobno wyjść z takich programów, także nie wiem. Z prawnego punktu widzenia jeżeli podpisana umowa zawiera jakieś paragrafy lub klauzule niedozwolone to jest szansa, ale jeżeli nie, no to raczej ciężko.

   Usuń
 4. Aegon to syf kiła i mogiła. Po wielu przegranych sprawach sądowych zrezygnowali z opłat likwidacyjnych, gdy można było stracić 100% wartości inwestycji. Niestety w nowych polisach też czekają haczyki. Teraz trzeba stracić wszystkie składki za pierwszy rok, jest to tzw. utrata premii(sic!), plus 500 pln opłaty likwidacyjnej. Ciekawe że składki za pierwszy rok jest tzw. "Premia" wypłacana na koniec terminu inwestycji, tyle że bez oprocentowania!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ludzie dajcie sobie spokój z AEGONEM. Byłem tam prawie 10 lat i z sumy, którą wpłaciłem na początku 24000 PLN zostało mi wypłacone 21000. Lepiej na zwykłą lokatę to wsadzić, bo przynajmniej coś zarobicie, a tu przedstawiciel przychodzi opowiada pikne bajki, wy się dajecie złapać i zostajecie z ręką w nocniku, szkoda czasu naprawdę lepiej na zwykłą lokatę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam, po kontakcie w Aegonem złożyłem formularz i ksero dowodu osobistego o wypłatę środków z mojej polisy Multi PIN Aegon 2008 ze składką regularną i posiadającą status polisy opłaconej. Zostałem poinformowany drogą mailową oraz poprzez infolinię, że zostanie pobrany tylko 1% za wykup i ewentualny podatek za wypracowany zysk. Mam nadzieje że to prawda... Co do podatku od zysku raczej mi nie grozi!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam, mam już pieniążki na koncie. Pobrali tylko 1%!!! 25 maja wysłałem formularz wypłaty pobrany ze strony Aegona, ksero dowodu osobistego oraz pismo "przypominające" o niepobieraniu opłaty likwidacyjnej w której był zapis o oświadczeniu zarządu Aegon o jej zniesieniu. Wczoraj tj 08.06.2015 dostałem pieniążki. Wpłaciłem 30000zł dostałem po 5 latach 25180zł.......

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze, że był z ochroną kapitału, bo widziałem takie bez z dużym minusem i dużymi opłatami.

   Usuń
  2. Witam, czy teraz też jest szansa na wyjście z aegonu za 1% bez opłaty likwidacyjnej? Ja od 2007 czekam i ciągle mi piszą że opłaty są pobierane.. ehh..

   Usuń
 8. Wpłaciłam 12000 tys. po 8 latach otrzymałam 7000 tys. ********* *********

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem Pani złość i zgadzam się, ale musiałam wyciąć część komentarza z dwoma ostatnimi określeniami, bo to jednak wypowiedź publiczna.

   Usuń
 9. Unikajcie tego jak ognia. Ja zostałem w to wciągnięty przez swojego "doradcę" w Citi Handlowy z GD i oczywiście poniosłem spore straty!!! Nie inwestujcie w to pieniędzy!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja też się dałam wciągnąć w Citi Handlowym. Przemiły pan ubrał mnie w program na 10 lat a po pół roku mnie olał. Udałam się bezpośrednio do Aegon i tam zaproponowali zarządzanie z centrali(?). Teraz mijają 3 lata i jest zysk. Co mogę doradzić - NIE KUPOWAĆ U POŚREDNIKA, jeżeli w ogóle to w siedzibie - przynajmniej tam są jacyś doradcy i odbierają telefon!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aegon to też pośrednik.

   Usuń