[Promocje bankowe i nowe opinie 2025]

AEGON - opinie - inwestycje, fundusze, polisy, ubezpieczenia, prowizje

AEGON to towarzystwo ubezpieczeniowe, aczkolwiek ze względu na szeroki profil inwestycyjny,
można tą firmę porównać do rozbudowanej platformy inwestycyjnej. Poza typowymi produktami jak polisy inwestycyjne, na życie itp.
Polisa inwestycyjno-ubezpieczeniowa Aegon
Nasza Ocena: 1 na 5 1 star

AEGON w ramach swoich produktów umożliwia zarządzanie portfelem funduszy inwestycyjnych samodzielnie przez posiadacza polisy za pomocą Internetu, poprzez panel administracyjny lub za pośrednictwem doradcy. W niektórych polisach Aegonu fundusze można zmieniać - można przerzucać środki na mniej lub bardzie agresywne, w zależności od sytuacji na światowych giełdach i naszych upodobań inwestycyjnych.

Można by powiedzieć, że zapowiadał się ciekawe. Jednak tym razem będzie nieco niepochlebnie. Nie mogę się może wypowiedzieć o wszystkich produktach AEGON, ale ogólnie można powiedzieć, że w przypadku polis inwestycyjnych, które analizowałam oraz w świetle analizowanego poniżej przypadku, podobnie z resztą jak to ma miejsce w innych towarzystwach ubezpieczeniowych, Aegon jest kolokwialnie mówiąc pośrednikiem w pośrednictwie. Jest to klasyczna relacja na rynku polis inwestycyjnych na życie. Pieniądze inwestowane są w fundusze inwestycyjne, które są już same w sobie pośrednikiem i potrącają swoje prowizje. Do tego dochodzą nam jeszcze liczne prowizje potrącane przez AEGON i tym samym na naszych pieniądzach zarabia cały szereg pośredników, jednocześnie pomniejszając nasz kapitał.

Jeśli chodzi o prowizje w przypadku analizowanej polisy, bodajże coś z "Prestige" się nazywała (nie pamiętam dokładnie), to AEGON w moim odczuciu wręcz przesadził.

Zacznijmy może od spotkania z doradcą - doradca jak doradca - powie wszystko by tylko sprzedać i z kolei zgarnąć swoją prowizję, a ten przynajmniej w moim odczuciu mówił wręcz nieprawdę momentami. Po pierwsze po wpłacie odpowiednio wysokiej kwoty miało nie być prowizji na wejściu (wg. doradcy miało nie być). Po czym się okazało, że jednak jest prowizja na wejściu i to na poziomie bodajże 3% całego kapitału. Potem dalej jak się przeanalizowało kolejne prowizje, to można rzec, że praktycznie uniemożliwiły zarabianie na tej polisie. Póki giełda idzie do góry, może i nawet da się na tym zarabiać, ale jak się coś odwróci to mimo licznych, całkiem wysokich prowizji stałych pojawiała się kolejna - tłumaczona przez doradcę jako opłata za ryzyko. Polegała na tym, że w przypadku spadków wartości jednostek funduszy inwestycyjnych, w wyniku których kwota naszego kapitału została pomniejszona do poziomu niższego niż wpłacaliśmy na tą polisę inwestycyjną, zostawała naliczana dodatkowa prowizja za ryzyko na wypadek, gdyby właściciel zmarł i trzeba by było wypłacić uposażonym całość kapitału - sumy ubezpieczenia. Tym samym im większy minus mieliśmy na koncie, tym większą prowizję nam potrącał AEGON - przy coraz większym minusie w stosunku do wpłaconego przez nas kapitału w pewnym momencie produkt nie był w stanie zarabiać nawet przy wzrostach na giełdach. Oczywiście produkt był terminowy, więc wypłata i ucieczka raczej nie wchodziła w grę. Może na rynku wtórnym jakoś udałoby się to sprzedać, ale też było mało prawdopodobne.

Tak się okazało, że niestety właściciel polisy zmarł po okresie karencji, który zważając na długość polisy, był i tak dosyć długi. W ten sposób AEGON musiał wypłacić uposażonym całą sumę ubezpieczenia. Nie było z tym na szczęście problemu, co się zdarza w przypadku wielu towarzystw ubezpieczeniowych, szczególnie jeśli chodzi o większe sumy.

Jeśli chodzi o OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) - to według analizującego je prawnika, były typowe dla tego typu produktów, aczkolwiek w mojej ocenie nieco niekorzystne dla klienta. Tak jak to jest zazwyczaj.

Co do samych prowizji to ich absurdalna wysokość jest typowa dla tego typu produktów inwestycyjnych w formie polis na życie. Na przykład w innym TU jakie znam, od każdej wpłaconej składki potrącana jest prowizja 8% jej wartości już przy wpłacie. Przy czym tam była gwarancja kapitału w postaci minimalnej wypłaty na tak zwane dożycie.

Ogólnie to ja osobiście zdecydowanie unikam takich zawiłych produktów finansowych jak polisy inwestycyjne. Nie licząc może tych, które funkcjonują jak lokaty. Czyli tak zwanych poliso-lokat - wpłacamy określoną sumę, dostajemy ubezpieczenie na życie, a potem otrzymujemy pieniądze wraz z ustaloną kwotą odpowiadającą odsetkom na określony z góry procent w stosunku rocznym. Wieloletnie produkty ubezpieczeniowe i inwestycyjne omijam szerokim łukiem.

Wracając do Aegonu, to na plus na pewno było to, że wszystko było przejrzyście przedstawione w panelu i każda potrącana prowizja jasno pokazana. Czego na przykład nie ma w wielu innych towarzystwach ubezpieczeniowych. Dopiero jak się dopytamy to łaskawie nas może poinformują ile nam pieniędzy potrącają. W Aegonie było wszystko widoczne, ale cóż z tego skoro nie można było się wycofać. Można powiedzieć, że plusem Aegonu była bezproblemowa wypłata odszkodowania osobom uposażonym.

To oczywiście tylko jeden przypadek, ale w Internecie jest dość sporo niepochlebnych opinii wypisywanych przez skarżących się, niezadowolonych klientów Aegonu. Branża finansowa po prostu jest pełna kruczków, haczyków no i prowizji. Dlatego należy zawsze być czujnym.

Jesteś tu:
AntyhaczykKapitał[ Doradcy ] ⭐ AEGON - opinie - inwestycje, fundusze, polisy, ubezpieczenia, prowizje