[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Meritum Bank - opinie konta, lokaty, kredyty

O Meritum Banku można powiedzieć, że posiada dosyć konkurencyjną i atrakcyjną ofertę. W zasadzie jest to bank specjalizujący się w obsłudze małych i średnich firm. Jednak oferta dla klientów indywidualnych wypada całkiem dobrze na tle konkurencji. Bank nie jest "świeżakiem" na polskim rynku finansowym. Wcześniej działał pod nazwą Bank Współpracy Europejskiej S.A.. Siedziba główna banku znajduje się w Gdańsku. Poza tym posiada on rozbudowaną sieć placówek w całej Polsce (własnych i partnerskich - w sumie około 170 oddziałów). Jak na dzisiejsze standardy przystało, bank oczywiście posiada również system bankowości internetowej.

Lokaty

Oferta lokat w meritum banku dostosowana jest do poziomu najlepszych ofert na rynku. Meritum Bank podobnie jak banki pokroju Idea Bank, Lions Bank, Getin / Noble Bank posiada w swojej ofercie bardzo atrakcyjnie oprocentowaną "Lokatę Na Start". Podobnie jak w innych przypadkach kierowana jest do nowych klientów, na krótki okres (2 miesiące), z ograniczeniem maksymalnej kwoty do 10000zł, zakładana przez Internet. Oprocentowanie tej lokaty jest bardzo atrakcyjne, zaliczające się do najwyższych na rynku nie licząc lokat połączonych z funduszami inwestycyjnymi, polisami, bądź zakładaniem kont ze zobowiązaniami do np. przelewania wynagrodzenia, stałych miesięcznych wpływów, czy określonej ilości i wysokości transakcji bezgotówkowych. Niestety wymaga założenia Prostego Konta Osobistego, o którym za chwilę (Aczkolwiek moim zdaniem jest to obecnie najlepsze darmowe konto na rynku). Jeśli chodzi o osoby poszukujące atrakcyjnych ofert lokat, warto mieć to na uwadze. Ponieważ, jeżeli nie zamierzamy z niego korzystać, to konto trzeba będzie kiedyś zamknąć. Jest to jednak bardzo dobre, darmowe konto bez wymogów (w aspekcie najczęściej wykonywanych czynności i pobieranych zwykle od nich opłat i prowizji). Uznane przez Antyhaczyk za jedne z najlepszych darmowych kont obecnie dostępnych na rynku. Aktualizacja: Niestety zgodnie z Waszymi przewidywaniami, po przejęciu Meritum przez Alior, bank zaczął się zmieniać i już zaczyna się kombinowanie z warunkami i opłatami!

Jeśli chodzi o pozostałą ofertę lokat to są one oprocentowane na poziomie zbliżonym do najlepszych w tym aspekcie konkurencyjnych banków, aczkolwiek da się znaleźć wyższe. W ofercie banku jest także specjalna lokata dla osób korzystających z aplikacji bankowości mobilnej w telefonach komórkowych.

Konta osobiste ROR

Wspomniane wcześniej kont osobiste (Proste Konto Osobiste), można uznać za jedną z najlepszych na rynku ofert w aspekcie pobieranych opłat i prowizji (W naszym rankingu zajęło 1-sze miejsce). Jest to jedno z nielicznych, a może nawet jedyne konto w pełni darmowe (biorąc pod uwagę najczęściej wykonywane czynności i stosowane prowizje). Jednak największych atutem prostego konta osobistego jest brak wymogów, które klient musi spełnić, aby uniknąć prowizji.

Zalety Prostego Konta Osobistego

 • Konto można założyć przez Internet w 15 min wypełniając wniosek i dokonując przelewu potwierdzającego.
 • Brak opłat za otwarcie i prowadzenie rachunku.
 • Brak opłat za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.
 • Brak opłat za wydanie i obsługę karty debetowej.
 • Brak opłat za krajowe przelewy internetowe (w systemie Elixir). Nie dotyczy to tzw. przelewów natychmiastowych).
 • Brak opłat za zlecenie stałe złożone przez internet.
 • Brak warunków i wymogów jakie posiadacz musi spełnić, aby uniknąć prowizji
 • Liczne oddziały stacjonarne banku - czasem się przydają

Meritum Bank oferuje również konto Junior dla dzieci. Jest to oferta również atrakcyjna, z tą różnicą, że bank pobiera symboliczną prowizję za kartę w wysokości 1zł, chyba że kwota transakcji bezgotówkowych w danym miesiącu przekroczy 100zł. W tedy bank nie pobiera tej opłaty.

Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe w Meritum Banku jest dosyć przeciętne - podwyższone, promocyjne oprocentowanie na start (w miarę atrakcyjne, ale na poziomie konkurencji). Brak opłat za 1 przelew w każdym miesiącu kalendarzowym, za każdy kolejny przelew w danym miesiącu opłata 10zł.

Jak założyć Bezwarunkowe Proste Konto Osobiste w Meritum, bez opłat, prowizji i warunków.

Konto można założyć w pełni przez Internet. Nawet nie trzeba podpisywać żadnych umów jeśli wybierzemy aktywacje przelewem. Co do potwierdzenia umowy mamy do wyboru kuriera lub przelew z naszego innego konta (nasze dane na obu rachunkach muszą się zgadzać). Aktualizacja: Niestety zgodnie z Waszymi przewidywaniami, po przejęciu Meritum przez Alior, bank zaczął się zmieniać i już zaczyna się kombinowanie z warunkami i opłatami!

Kredyty w ofercie tego banku

Kredyty to złożone produkty i tutaj plusem na tle banków stricte internetowych i z niewielką liczbą oddziałów jest dostępność do osobistego kontaktu w palcówkach Meritum Banku. Oferta kredytowa jest dosyć szeroka z dosyć konkurencyjnym oprocentowaniem. Począwszy od kredytów na dowolny cel, kredytów odnawialnych i konsolidacyjnych po pożyczki zabezpieczone oraz oczywiście kart kredytowych z okres bezodsetkowy do 54 dni. Karta kredytowa jest bez opłat w przypadku aktywnego korzystania z karty, czyli miesięcznych transakcji bezgotówkowych na kwotę nie mniejszą niż 300zł. W przypadku gdy w pierwszym miesiącu od wydania karty nie zostanie wykonana żadna transakcja bezgotówkowa, to bank może pobrać opłatę za wydanie karty w wysokości 30zł.

Warto również zwrócić uwagę na usługę e-Kantor pozwalająca wymieniać walutę online na podobno korzystnych warunkach. Na pewno faktem jest, że podawane na stronie kursy kupna i sprzedaży są bardzo do siebie zbliżone.Reasumując ofertę Meritum Banku można uznać za bardzo atrakcyjną. Aczkolwiek gorąco zachęcam wszystkich do wyrażenia własnych opinii i spostrzeżeń.

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
21 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Witam,
  Konto w meritum mam od paru miesięcy.
  Jestem bardzo zadowolony.
  Czy 3% na koncie oszczędnościowym to przeciętność?

  Moim zdaniem szkoda czasu na zakładanie co 1-3 mies np. kilkunastu lokat do maksymalnej kwoty 10000 zł, żeby zyskać 3,5 no maks 5%

  3%
  to całkiem przyzwoicie, ale jeśli ktoś z państwa zna lepiej oprocentowane/stałe konto oszczędnościowe to będę bardzo wdzięczny za informację.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie oprocentowania kont oszczędnościowych, może nie tyle przeciętność co standard wśród banków z dobrymi ofertami kont oszczędnościowych. Więcej niż 3% raczej ciężko znaleźć. Najczęściej wynosi 2,5-3% wśród liderów. Czasem 4% jak np. w Bank Smart, ale te 3% to też jest promocyjne oprocentowanie na początek. Przy czym bynajmniej nie jest to wadą oferty Meritum Banku, którą ogólnie uważam za bardzo dobrą.

   Usuń
 2. Fajna ofera, warto rozważyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. hej świetne recenzje piszesz. Co do Smart Banku nie jest już taki smart, gdyż wypłata z bankomatów całkowicie darmowa jest tylko do końca 2014 :) To zabawne, że wszystkie banki mające coś wspólnego z mbankiem w końcu pobierają te opłaty. Dlatego ja przeniosłem się do Millennium ponieważ tam są darmowe jeśli zrobię 1 transakcję bezgotówkową na dowolną kwotę w miesiącu, więc jak dla mnie spoko. Myślę więc, że mbank na konto mobilne też za jakiś czas wprowadzi opłaty za wypłaty z bankomatów i/lub kartę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Smart Bank do końca 2014 roku ma bez opłat wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie. Od początku 2015 mają to być 3 wypłaty w miesiącu bez opłat. To w sumie chyba i tak nieźle.

   Usuń
 4. Meritum Bank wraca z ciekawą ofertą lokat- mianowicie chodzi o Lokatę Extra. Lokatę można założyć nawet na 3,4%- fajna oferta, prawda? jest ono stałe a maksymalna kwota to 100.00 zł. Można złożyć też kilka depozytów. Jak dla mnie wygląda to bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Napiszcie coś o przejęciu Meritum przez Aliora. A później Aliora przez Credite Agricole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napiszemy, ale na razie czekamy, żeby sprawdzić, czy coś się zmieni

   Usuń
 6. Założyłem instalację gazową do samochodu. Gazownik skredytował mi koszty przez kredyt towarowy meritum banku. Raty stosunkowo niskie, decyzja szybka, jednak później poczytałem opinie nt. banku na forach. Ludzie skarżą się na bezpodstawne podnoszenie oprocentowania, komorników nasyłanych w przypadku zaległości, itd. itp. Trochę się wystraszyłem, ale doszedłem do wniosku, że to chyba komentarze osób nie spłacających rat. Ot co. Dwa rozsądne komentarze były, że jak się płaci na czas, to wszystko ok. Proszę o poradę, jak to wygląda z Waszej perspektywy. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mogę powiedzieć nic dobrego o tej instytucji, co się zwie Meritum. Raz skorzystałam z ich karty i zrobiłam zakupy za 200 zł. Spłaciłam już ok. 600 i końca nie widać. Co miesiąc dzwonią po kolejną ratę, a ja tak sobie płacę po 40, albo 50 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi to trochę wygląda jakby Pani zrobiła zakupy za 200zł kartą kredytową, a potem nie spłaciła zadłużenia w terminie ;) i sobie kredyt narastał i narastał, potem zaczęli dzwonić i pisać, a za to dodatkowo są opłaty.

   Usuń
 8. Nie dawno zorientowałem się że w Meritum lokaty, które są automatycznie odnawiane, mają w większości wypadków oprocentowanie 1% bez względu na wysokość oprocentowania "na starcie". Czy to normalna praktyka banków, czy zła praktyka Meritum=Alior ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To typowa praktyka banków. Lokaty odnawialne automatycznie zwykle są znacznie niżej oprocentowane niż lokaty z aktualnej oferty danego banku. Czasem jest to poziom zwykłej lokaty w danym banku, która i tak jest znacznie niższej oprocentowana niż oferty promocyjne. Także nie opłaca się ustawiać lokat na odnawialne automatycznie. Lepiej dawać nieodnawialne i potem zakładać nowe. Jeżeli w danym banku się nie da ustawić tego w systemie internetowym, to po odnowieniu trzeba taką lokatę zerwać. Banki zakładają, że ludziom się nie będzie chciało tego pilnować i dlatego tak robią.

   Usuń
 9. Te 3 % na koncie oszczędnościowym to już historia, samo konto też, teraz co miesiąc jest niższe oprocentowanie. Szukam innego banku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a kto zatwierdza komentarze? Czy maja być same pozytywne, czy prawdziwe?

   Usuń
  2. Ja zatwierdzam komentarze, oczywiście że prawdziwe, ale komentarze muszą być moderowane. Inaczej blog byłby zasypany komentarzami z linkami reklamowymi, wulgaryzmami, czy dwuznacznymi propozycjami względem mojej osoby, bo takowe też się zdarzają ;), a nam zależy na utrzymaniu porządku i przejrzystości na blogu.

   Co do Banku Meritum, to wiem, że tak jest. Alior go przejął i zaczął swoje zasady wprowadzać (napisałam o tym w aktualizacji artykułu). Moim zdaniem obecnie najlepsze konto ma Bank Smart - całkowicie bez opłat i warunków. Oszczędnościowe też jest. Opisywałam ten bank tutaj.

   Usuń
 10. 04.05.2015 w siedzibie Meritum Banku złożyliśmy dyspozycję ustanowienia pełnomocnictwa do kont osobistych / mojego i męża / dla synów. 04.08.2015 w siedzibie banku dowiedziałam się, że nasze polecenia nie zostały wykonane. Pani w banku napisała reklamację, podając sygnatury pism z maja. Dzisiaj drogą mailową otrzymałam kolejny 3-ci wniosek o ustanowienie pełnomocnictwa dla synów. Dzwoniąc kolejny już raz na infolinię dowiedziałam się, że reklamacja nadal nie jest rozpatrzona, bo nie podano nr konta. Rzadko trafiam na kompetentną rozmówczynię, bo identyfikacja konta jest po PESEL-u. W tej sytuacji pozostaje mi zmienić bank, bo prędzej zejdę z tego świata, niż ustanowię pełnomocnictwo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, napisała Pani aż 3 komentarze, prawie takie same. Komentarze są moderowane, a nie zawsze mam możliwość od razu sprawdzić i odpisać. Bez moderacji ten blog by był cały zasypany komentarzami reklamowymi.

   W zasadzie to osobiście nie cierpię chodzić do placówek banków, bo to w wielu kwestiach, w wielu bankach tak wygląda. Jak trzeba coś załatwić, to wiecznie są problemy jakieś. Norma... Meritum miał fajną ofertę - darmowe konto bez warunków, fajną lokatę, ale jak go Alior przejął, to niestety się to zmieniło i zaraz zaczęli mieszać.

   Usuń
 11. Potrzebuje pomocy !!!! Wzięłam pożyczkę z Meritum i teraz mam problem, bo ośmieliłam się zapłacić raty już do grudnia tego roku. Każdy przelew został opisany z tytułu spłaty za dany miesiąc. Meritum dzwoni do mnie, że mam zaległość. !!!!! Co mam robić? Jak to wyjaśnić skoro nie mają fizycznie budynku banku tylko infolinię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, a co powiedzieli Pani na tej infolinii? Z infolinią zwykle łatwiej da się załatwić wszystko niż w oddziale. Ma Pani potwierdzenia przelewów, to po prostu trzeba wyjaśnić i to najlepiej jak najszybciej. Najlepiej jak Pani zadzwoni i zapyta co ma zrobić.

   Usuń
  2. Pojawiły się zaległości, ponieważ Meritum Bank rozliczał wszelkie nadpłaty na poczet skrócenia okresu kredytowania, mówiąc prościej nadpłaty skracały kredyt. Może trochę mało naturalnie, ale było to oczywiście uwzględniane w regulaminach kredytów/pożyczek i wystarczyło, by klient zadzwonił na Infolinię - podczas jednej rozmowy można było zmienić sposób księgowania nadpłat, wedle woli klienta.

   Usuń