[Nowe opinie 2019]

Konto SMART BGŻ Optima [Oprocentowanie, Opinie] Warto, czy nie?

Konto Smart nie tak dawno zostało wprowadzone do oferty BGŻ Optimy. Poniekąd wyparło zwykłe indywidualne konto oszczędnościowe tego banku. Nie różnią się one jakoś szczególnie. Wręcz są prawie takie same. Konto Smart podobnie jak zwykłe ma nieograniczone przelewy na rachunek powiązany - konto osobiste w innym banku. Znacząca różnica występuje jednak w oprocentowaniu - konto Smart ma znacznie wyższe od zwykłego indywidualnego rachunku oszczędnościowego.

Konto Smart Nasza Ocena: 4 na 5 4 star

Jak zatem działa konto Smart i od czego zależy procent na tym rachunku?

Działa tak samo jak pozostałe konta w Optimie. Nie ma tam rachunków osobistych (tak zwanych ROR), kart płatniczych, nie ma też totalnie żadnych opłat. Konto Smart zostaje skojarzone z rachunkiem powiązanym z innego banku, z którego wykonamy pierwszy przelew aktywacyjny. (O tym jak je założyć będzie nieco później). Na ten rachunek powiązany możemy wypłacać środki z konta Smart w dowolnym momencie, bez ograniczeń i bez opłat, co odróżnia ten rachunek od konto oszczędnościowych w innych bankach, gdzie zwykle darmowy mamy tylko 1 przelew w miesiącu kalendarzowym, a kolejne są już płatne (zwykle 5-10 zł). Jest to na pewno sporym plusem konta Smart.

Wadą z kolei jest fakt, że wypłacamy pieniądze na konto w innym banku, więc przelew nie dojdzie natychmiast. Jednak dzisiaj przelewy tak szybko przychodzą, że nie uważam tego za jakiś wielki problem.

Oprocentowanie konta Smart

Tu właśnie jest pies pogrzebany - oczywiście, że te wysokie oprocentowanie podane na stronie banku i w reklamach jest promocyjne, ale i tak lepiej to wygląda niż w innych bankach, gdzie procent z reklam mamy na 2,3 czasem 4 miesiąc, a potem jakiś ułamek procenta. Na wszystkich kontach Optimy promocyjnym oprocentowaniem objęte są nowe środki. Promocje te są systematycznie odnawiane - jak jedna się kończy, to druga się zaczyna. Jednak obejmuje już wtedy tylko nowe środki wpłacone w danym okresie.

Czym są nowe środki?

Bank zawsze podaje okresy promocyjne - nowe środki są nadwyżką nad saldem wszystkich środków zgromadzonych w Optimie z dnia podanego w opisie promocji. Okresy promocyjne trwają zwykle około 3 miesięcy. Także lokując nowe środki można się załapać na dobry procent na względnie długi okres. Oprocentowanie promocyjne ograniczone jest do 100 000 zł, co ogólnie jest bardzo wysoką kwotą jak dla kont oszczędnościowych - zwykle są o wiele niższe. Powyżej 100 000 zł oprocentowanie jest już niestety liche na tyle, że nie warto deponować na tym koncie kwot powyżej tego progu. Przy czym tak samo jest we wszystkich innych bankach, gdzie często mamy górną granicę na poziomie 10-20 tys.

Konto Smart niespecjalnie nadaje się na długookresowe wieloletnie oszczędzanie, bo stare środki są za nisko oprocentowane. Jednak jest bardzo dobrym rachunkiem do przetrzymania oszczędności, gdy akurat nie wiemy co z nim zrobić. Jeśli leżą na naszym koncie osobistym w jakimś banku, bez oprocentowania ponosimy realną stratę, szczególnie w przypadku większych kwot. Często zdarza mi się, że akurat nie mam na oku żadnej atrakcyjnej lokaty i w tym czasie przetrzymuję sobie środki właśnie na koncie Smart. Przydaje się też, gdy nie wiemy, czy pieniądze nie będą nam w najbliższym czasie potrzebne i nie możemy ich zamrozić na lokatach, a jednocześnie nie chcemy ich trzymać na koncie osobisty oprocentowanym na 0%.

Konto Smart jednak warto założyć przede wszystkim ze względu na jedne z najlepszych lokat na rynku, a w zasadzie praktycznie najlepszych - czyli Lokaty Bezkarnej i Bezkomromisowej - opisywaliśmy je już przy okazji recenzji BGŻ Optimy. Są to lokaty tylko dla nowych klientów, którzy zakładają Konto Smart. Można je również zakładać jeśli przynajmniej przez ostatni 1 rok nie korzystaliśmy z żadnej usługi Optimy. Także nie do końca trzeba być nowym klientem, wystarczy nie być nim przez minim 1 rok. Nawet jeśli nie chcemy tego konta, to po zakończeniu lokat można zamknąć Konto Smart bezproblemowo, przez Internet. Wystarczy napisać im wiadomość po zalogowaniu do systemu, że wypowiadamy umowę ramową i tyle.

Poniżej zamieszczam linki do strony banku z ofertami tych lokat. Można je założyć tylko na etapie składania wniosku o Konto Smart. Uwagą będzie potrzebny skan lub zdjęcie dowodu, chociażby z telefonu.

Lokata do 20 000 zł. 3,5% na 3 miesiące

Jak założyć Konto Smart

Konto zakłada się bardzo szybko i wygodnie przez Internet - wypełniamy wniosek swoimi danymi.

W formularzu będziemy musieli podać nasze konto w inny banku, które będzie rachunkiem powiązanym i na ten rachunek będziemy wypłacali pieniądze z konta Smart.

W kolejnym kroku musimy podać nasz konto z innego banku oraz wgrać zdjęcie lub skan dowodu osobistego - musi być czytelny.

Następnie w zależności, czy konto zakładamy z lokatami, czy samo - będziemy musieli wykonać przelew weryfikacyjny z tego naszego rachunku w innym banku. Musi to być nasz rachunek osobisty - w przypadku gdy przelew przyjdzie z konta innej osoby, to wniosek zostanie odrzucony. Nie jest to wymysł banku, a wymagają tego przepisy ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Problemy mogą też być z kontami wspólnymi, które mają więcej niż jednego właściciela.

Jeżeli zakładamy konto Smart z jedną z powyższych lokat, to przelew aktywacyjny będziemy wykonywali w wysokości zdeklarowanej kwoty do przeznaczenia na lokatę, jeżeli samo konto to bodajże przelewamy 1 zł. Nie pamiętam dokładnie, bo w moim przypadku było to konto z lokatą. Bez lokaty szkoda by mi było, bo można ją założyć tylko na etapie składania wniosku o konto Smart. Później już niestety się nie da.

Jak zwykle zachęcam Was do wyrażania własnych opinii i spostrzeżeń w komentarzach.Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty itp:
3 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Wydaje się spoko konto.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, czy do konta oszczędnościowego założonego przy okazji zakładania lokaty na 3,5% można mieć kartę do płacenia oraz bankomatów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, niestety do kont oszczędnościowych nie ma kart w żadnym banku. Może dlatego są całkowicie darmowe.

   Usuń