[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Konto mobilne w mBanku - nowe darmowe eKonto bez opłat i warunków?

mBank ostatnio przeprowadza intensywną kampanię reklamową wprowadzonego
do oferty już jakiś czas temu eKonta Mobilnego. Z kolei klasyczne e-Konto to podstawowy rachunek mBanku, który przez wiele lat cechował się barkiem opłat stałych (miesięcznych) i prowizji za najczęściej wykonywane czynności bankowe. Posiadacz rachunku osobistego nie musiał też spełnić żadnych warunków, by uniknąć prowizji. Kilka lat temu mBank wprowadził jednak jeden wymóg do klasycznego eKonta, jaki klient musiał spełnić, aby uniknąć miesięcznej opłaty za kartę. Najpierw wynosiła ona tylko 2 zł potem 4 zł, a obecnie 6 zł. Opłata za kartę wydaną do klasycznego e-Konta nie była pobierana, jeżeli jej posiadacz w danym miesiącu kalendarzowym dokonał transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 100 zł. Obecnie ten próg wynosi już 300 zł. Zatem zakładając sobie konto w mBanku lepiej założyć e-konto Mobilne niż klasyczne e-konto. Na tle innych banków zarówno owy próg wielkości miesięcznych transakcji bezgotówkowych pozwalający uniknąć prowizji za kartę jak i sama opłata są bardzo niskie. Wprawdzie ostatnio prawie wszystkie banki podniosły opłaty warunkowe za karty oraz progi minimalnych miesięcznych transakcji bez gotówkowych, ale jednak już dawno klasyczne e-Konto przestało być rachunkiem darmowym w pełni bez wymogów i warunków.

Oczywiście można uznać to za bardzo niewygórowany warunek, ponieważ w większości banków zarówno opłata jak i wysokość minimalnych, miesięcznych transakcji bezgotówkowych dokonanych kartą debetową są wyższe. Wiele banków stosuje obecnie taką politykę, po to by nakłonić klientów do płacenia kartą, ponieważ od każdej takiej transakcji bank otrzymuje prowizję od firm, w których owych transakcji dokonujemy. Samo podstawowe klasyczne e-Konto w mBanku można uznać za całkiem dobre, ale mobilne jest lepsze, a opłata za kartę i próg minimalnych transakcji bezgotówkowych pozwalający jej uniknąć są niższe niż przy klasycznym e-koncie. Dodatkowo konto mobilne to nowa oferta, mocno promowana, więc prawdopodobnie przez dłuższy czas bank nie będzie wprowadzał nowych, ani zwiększał starych opłat. Alternatywą dla Konta Mobilnego w mBanku może być konto w Banku Smart - oferuje on nowoczesne, mobilne konto całkowicie za darmo i bez warunków. Praktycznie wszystkie podstawowe czynności i nawet kartę mamy totalnie za 0 zł. (Opis konta w Banku Smart publikowałam tutaj). Przy czym Bank Smart to dość nowy bank na polskim rynku, więc w kwestii wyboru wszystko zależy od tego co jest dla kogo istotne.

eKonto Mobilne i Mobilne Plus

Konto Mobilne to rachunek dostosowany do nowych technologii mobilnych z przyjaznym, nowoczesnym interfejsem. Jest to konto darmowe. Jest jednak jedno ale...

Tabela opłat i prowizji jest dosyć niejasna, toteż postanowiłam wypytać konsultanta. Z tego co udało mi się dowiedzieć, wygląda to tak: Są dwa rodzaje kont mobilnych - Konto Mobilne i Konto Mobilne Plus. Konta te przeznaczone są dla nowych klientów, którzy nie posiadali dotychczas innych rachunków w mBanku.
Konto Mobilne jest w pełni bezpłatne bez warunków (nie licząc karty), z kolei Konto Mobilne Plus jest bezpłatne pod warunkiem miesięcznych wpływów na rachunek w wysokości 1000 zł. W innym przypadku pobierana jest opłata za prowadzenie rachunku w wysokości 5 zł w miesiącu, w którym nie było takich wpływów.

Czym się one różnią?
W przypadku rachunku eKonto Mobilne Plus brak jest opłat za dokonanie przelewu wewnętrznego i zewnętrznego w placówce mBanku. Dostęp do bezpłatnych bankomatów własnych i obcych w kraju oraz na świecie, bezpłatna usługa korzystania z polecenia zapłaty, bezpłatne wpłaty i wypłaty gotówki w placówce banku. Posiadacz bezpłatnego Konta Mobilnego (zwykłego) ma darmowe przelewy internetowe i wypłaty z bankomatów mBanku, sieci Euronet, BZ WBK Cash 4 You, Plantet Cash i innych partnerskich bankomatów i wpłatomatów mBanku.

Dotychczasowy klient mBanku może przekształcić posiadany rachunek oszczędnościowo - rozliczeniowy (z wyjątkiem izzyKonta i eKonta Mobilnego) w eKonto Mobilne Plus poprzez przekształcenie rachunku z zachowaniem tego samego numeru np. z eKonta na eKonto Mobilne Plus. Posiadacz rachunków w mBanku jak. np. eKonto nie może otworzyć bezpłatnego i bez warunków rachunku eKonto Mobilne. Może je tylko przekształcić na eKonto Mobilne Plus.

Konto Mobilne i Konto Mobilne Plus w przeciwieństwie do eKonta i innych rachunków w mBanku są atrakcyjnie, a nawet bardzo atrakcyjnie oprocentowane na poziomie 4% (na dzień dzisiejszy). Jednak oprocentowanie to jest ograniczone do kwoty 3000 zł. Środki powyżej tej kwoty nie są oprocentowane w ogóle, tak jak na klasycznym rachunku ROR. Także z perspektywy trzymania na tym koncie większych sum nie jest to specjalnie dobre rozwiązanie. 3000 zł * 4% w skali roku daje nam 120 zł brutto, czyli miesięcznie 10 zł minus 19% podatku Belki - daje nam to 8,10 zł miesięcznie na czysto. W przypadku nie spełniania warunków, może to nam równoważyć ewentualne opłaty.

Jako "lokaty" kapitału raczej nie można traktować tego rachunku, przede wszystkim dlatego, że maksymalny próg kwoty oprocentowanej jest zbyt niski. Nie warto w tym celu zakładać konta, jeśli miałoby służyć tylko do tego. Dodatkowo oprocentowanie to może się zmienić i przewyższa najlepsze oferty lokat bez zakładania konta na rynku zaledwie o 0,5%. Z wyłączeniem oczywiście promocyjnych "lokat na start" bez konta, które można jeszcze znaleźć nawet wyżej oprocentowane niż 4% (ale pewnie już nie długo).

Jak założyć Konto w mBanku?

Moim zdaniem najlepszym rachunkiem w mBanku jest standardowe eKonto. Jest tam też dużo bonusów. Np. zwroty i premie za aktywne korzystanie lub promocyjnej oprocentowanie na koncie osobistym ROR. Proces zakładania konta jest bardzo prosty. Wystarczy wypełnić wniosek na stronie mBanku. Poniżej zamieszczam link do strony mBanku z wnioskiem o otwarcie Konta Mobilnego.

Karty do konta Mobilnego

Karty do Konta Mobilnego i Konta Mobilnego Plus są bezpłatne pod warunkiem dokonania w danym miesiącu kalendarzowym transakcji bezgotówkowych na kwotę minimum 200 zł. Czyli o 100 zł więcej niż w przypadku klasycznego eKonta. Jeżeli nie spełnimy tego warunku, to zostanie nam w takim miesiącu pobrana opłata 4 zł za kartę debetową. W przypadku Konta Mobilnego w tabeli opłat i prowizji jest jednak podana informacja, że dla umów zawartych do 15.02.2015r. opłata nie będzie pobierana. Co sugeruje, że już od początku wprowadzenia kont mobilnych mBank zmienił warunki.

Ogólnie można powiedzieć, że mBank jest dobrym bankiem, ale konta darmowe są jednak darmowe pod pewnymi warunkami jak w większości innych banków.

Ogólnie w moim odczuciu Konto Mobilne (zwykłe) jest lepszym rozwiązaniem niż Konto Mobilne Plus, chyba że ktoś lubi dokonywać przelewów za pośrednictwem stacjonarnej placówki banku (ale co to za mobilność?). Jeżeli chodzi o bankomaty, to już samych bankomatów BZ WBK, mBanku i Euronetu jest bardzo dużo. Praktycznie w większości miast powinno się znaleźć co najmniej kilka. Wystarczy zwrócić uwagę na oznaczenia na bankomacie, bo często nawet nie wiemy, że korzystamy z sieci Euronet, Cash 4 You, Planet Cash. Osobiście wolę nie mieć warunków, niż mieć wszystkie bankomaty za darmo i przelewy w placówce banku. Ja robię wszystkie przelewy przez Internet. Jednak jest to już kwestia indywidualnych preferencji. Konto Mobilne można założyć błyskawicznie przez Internet, bez podpisywania umów. Wystarczy dokonać symbolicznego przelewu aktywujące z innego naszego rachunku, by potwierdzić nasze dane, które muszą się oczywiście zgadzać. Można też skorzystać z kuriera albo wybrać się do placówki, ale po co?Przypominam, że warunki takie jak opłaty i prowizje oraz oprocentowanie mogą się zmieniać na bieżącą. Dlatego zawsze warto zapoznać się z aktualną tabelą opłat i prowizji albo zapytać konsultanta. Jednak pytając konsultanta oczywiście usłyszymy najpierw, że konto jest darmowe. Dopiero zadając szczegółowe pytania uzyskamy konkretne informacje o opłatach i warunkach.
Jak zwykle zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii.
Jesteś tu:
AntyhaczykOpinie o Bankach ⭐ [ Konta ] Konto mobilne w mBanku

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
9 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Jednak są jakieś warunki, konto w T-mobile Usługach Handlowych jest lepsze, konto bez żadnych warunków

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Usługach Bankowych, nie Handlowych ;). Zgadza się te konto w T-mobile również moim zdaniem jest lepsze, nie ma żadnych warunków, a w tym eKoncie Mobilnym w mBanku jest nawet wyższy próg minimalnych transakcji w miesiącu kartą debetową pozwalający uniknąć prowizji za kartę niż w przypadku zwykłego e-konta w mBanku.

   Usuń
  2. W ramach aktualizacji mojego powyższego komentarza i komentarza @Tulska. Dla swojego konta T-Mobile UB już dawno wprowadziło warunek do karty, więc to był tylko taki wabik na start żeby nałapać klientów. Tym samym trudno je uznać za lepsze od konta mobilnego w mBanku. Jednak mBank jest ogólnie uznawany za bardzo dobry, niezawodny i pewny bank.

   Usuń
 2. Witam. W banku Reiffeisen Polbank dwa i pół roku roku temu zainwestowaliśmy z żoną kilka tysięcy zł. w produkt Szwajcarska Precyzja. Jest to ubezpieczenie TU Europa trwające dwa pół roku. Po upływie tego czasu (w marcu br. roku) okazało się że bilans okazał się niekorzystny i otrzymaliśmy zwrot gotówki w wysokości 95%. Interes życia. Czy to jest inwestycja czy może pospolite złodziejstwo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, w zasadzie to jest artykuł o mBanku, a nie o Reiffeisenie. Napisał Pan aż 3 komentarze o tej samej treści ;). Rozumiem Pana złość. Niestety tak jest często z tego typu produktami wiązanymi i kombinowanymi. Dlatego takich nie zalecamy. Osobiście unikam ich. Wolę mniejszy zysk, ale pewny na klasycznych lokatach. Jak już się decyduję na jakiś taki produkt, to przewertuję dokładnie wszystkie umowy i regulaminy. To zapewne było napisane w OWU lub jakichś innych warunkach w umowie. Doradca pewnie zapomniał o tym wspomnieć? Oni sami od siebie mówią tylko o zaletach danego produktu. Trzeba ich zapytać samemu i to najlepiej kilkakrotnie, no i czytać dokładnie wszystko. Doradca odpowie, gdy dostanie konkretne pytanie, bo musi wtedy udzielić odpowiedzi. Nigdy nie zgadzać się od razu. Wziąć do domu przewertować i poszukać opinii w Internecie.

   Miałam kiedyś kontakt z produktem łączonym z ubezpieczeniem TU Europa - to była polisolokata w Idea Banku, kapitał był depozytem, a odsetki w formie ubezpieczenia, ale w moim przypadku było wszystko ok. Przy czym to był inny produkt. Dlatego uczulam na przyszłość, przy takich produktach trzeba bardzo dokładnie przewertować warunki. Już niestety nic Pan teraz nie zrobi, jedynie może wnioski wyciągnąć na przyszłość. Takie produkty pojawiają się we wszystkich bankach, niektóre są dobre inne nie do końca. Można z nich skorzystać, wiedząc dokładnie jakie są ich warunki i będąc świadomym ryzyka. W innym wypadku lepiej ograniczyć się do klasycznych lokat w formie depozytów.

   Dodam jeszcze, że produkty ubezpieczeniowe są objęte ochroną UFG - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale tylko w 50% i do kwoty bodajże o równowartości 30 tys. euro, a klasyczne lokaty w formie depozytów są objęte ochroną BFG - Bankowy Fundusz Gwarancyjny w 100% i razem z odsetkami do kwoty o równowartości 100 tys. euro.

   Usuń
 3. Sentymentalistka29 sierpnia 2017 21:21

  Witam - obecnie opłata za kartę do zwykłego e-konta to 4 zł lub 5 dowolnych transakcji kartą (wtedy jest za darmo). Jednak chciałabym zwrócić uwagę na coś, na co nie zwraca uwagi prawie nikt. mBank nie posiada własnych bankomatów - nawet przy ich oddziałach to Euronety. Jaki w tym problem? Żaden, dopóki ten raz w życiu klient nie będzie miał problemu z bankomatem, który nie wyda mu pieniędzy. Wtedy kwota jest blokowana na koncie, a wszystko trwa tak jakbyśmy wypłacali w obcym bankomacie - mBank musi czekać aż zewnętrzna firma rozliczy się z wypłat ze swojego bankomatu, co trwa czasem dwa tygodnie. Gorzej, jak operator takiego bankomatu zasugeruje, że transakcja zakończyła się jednak pomyślnie - tracimy kolejny miesiąc na reklamację albo i na dwa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak jak odpisałem Ci w drugim komentarzu w innym temacie - mi osobiście się nigdy nic takiego nie zdarzyło. Nigdy nie miałem problemów z Euronetem. Połowa banków korzysta z tej sieci, jak nie więcej.
  Miałaś taką sytuację gdzieś, czy teoretycznie rozważasz? W zasadzie może się zdarzyć taka sytuacja, ale to chyba wielka rzadkość.

  OdpowiedzUsuń
 5. To co ostatnio wyprawia mBank to klasyczne strzyżenie baranów - żeby nie nazwać ordynarnym skokiem na kasę. Opłaty są już za wszystko: wypłaty i wpłaty do bankomatów, przelewy expresowe, opłaty za kartę za konto... Jako długoletni klient mam ofertę kredytową z najdroższym oprocentowaniem na rynku. Chciałem wziąć leasing: tabela opłat jest niczym papier toaletowy... nigdy się nie kończy. Pierwsze kilka lat było ok - teraz masakra, zmiany regulaminów i cenników co miesiąc- oczywiście w górę. Mam dość, adieu mBank.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To wszystko zależy jaki się ma rodzaj konta, bo mBank ma ich dość sporo. Ja zostawiłam sobie w nim konto, ale nie mam do niego karty (zlikwidowałam) i tak sobie wisi. Przeniosłam się do Nest Banku. Konto jest darmowe be żadnych warunków. Po prawej w menu w rankingu Antyhaczyka jest link do jego dokładnego opisu. Według mnie obecnie najlepszy.

   Usuń