[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Smart Lokaty. Co to jest? Opinie - Wysoki procent bez zakładania konta

Ostatnio przeszukując sieć w poszukiwaniu ciekawych ofert coraz częściej natrafiam na
ten serwis: Smart Lokaty. Nazwa oczywiście nawiązuje do Banku Smart (Recenzja tutaj). Serwis ten pozwala założyć przez Internet całkiem dobrze oprocentowane lokaty obsługiwane przez FM Bank.

FM Bank PBP SA jest właścicielem zarówno Banku Smart jak i BIZ Banku. Grupa FM Bank PBP SA powstała po połączeniu FM Banku i Polskiego Banku Przedsiębiorczości. Na dzień dzisiejszy fuzje w sektorze bankowym i finansowym nie są niczym niezwykłym i co chwilę słyszymy o jakichś połączeniach.

Ogólnie patrząc w przeszłość w ofercie Biz Banku czasem pojawiały się jakieś ciekawe lokaty. Obecnie witryny Biz Banku, Banku Smart i FM Bank PBP ze swoją ofertą lokat prowadzą właśnie do tego serwisu. Dlatego też chyba Ciągle na niego trafiam. Są to lokaty prowadzone przez FM Bank i tym samym objęte ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli środki zdeponowane za pośrednictwem tego serwisu można uznać za bezpieczne. BFG gwarantuje wypłatę odszkodowań w przypadku bankructwa banku do równowartości 100 000 Euro.

No i co my tu mamy?

Przede wszystkim całkiem ciekawą ofertę lokat. Znajdziemy tam między innymi tak zwaną lokatę na start:

SMART Lokata na powitanie - przeznaczona dla nowych klientów. Nieco wyżej oprocentowana niż lokata na start w GetinOnline i nieco niżej niż najlepsza obecnie na rynku lokata na start bez zakładania konta - Lokata Happy w Idea Banku. Są to lokaty przeznaczone dla niewielkich kwot do 10000 zł. Niestety jeden klient może założyć tylko jedną lokatę na start. Dla dużych kwot od 100000 zł w górę, chyba najlepszą lokatą na rynku jest obecnie lokata Welcome w Lion's Bank. Ciekawe propozycje lokat na start ma jeszcze BGŻ Optima jednak tam musimy już założyć konto oszczędnościowe. Aczkolwiek całkowicie bez opłat i warunków (nie jest to rachunek osobisty i można takie konto zamknąć przez Internet po zalogowaniu do systemu).
Oprocentowanie "SMART Lokaty na powitanie" uzależnione jest jednak do długości okresu na jaki ją zakładamy. Mamy do wyboru 1,2 lub 3 miesiące. Im dłuższy okres wybierzemy tym otrzymamy nieco niższe oprocentowanie, ale różnice wynoszą 0,20% na każdy miesiąc. Co przy kwocie 10000 zł do jakiej ograniczona jest lokata, nie stanowi zbytniej różnicy w zysku. Osobiści uważam, że warto ją założyć na 3 miesiące. Jeżeli jednak nie zakładaliśmy jeszcze nic w Idea Banku, to lepiej w pierwszej kolejności skorzystać z Lokaty Happy - z prostej przyczyny - daje nam wyższy procent i też można ją założyć na 3 miesiące, a okres lokaty nie wpływa na wysokość oprocentowania. Tym samym zakładając Lokatę Happy na 3 miesiące otrzymamy 0,5% więcej niż na "Smart Lokacie na powitanie". Jednak jeśli ktoś lokuje swoje środki na lokatach i miał już lokatę lub coś innego w Idea Banku, to warto skorzystać ze Smart Lokaty na powitanie.
Inną, ciekawą lokatą jest zwykła SMART Lokata. Jest ona oczywiście niżej oprocentowana niż wersja na powitanie, ale mimo to zważając na aktualny poziom stóp procentowych oraz oferty lokat, jej oprocentowanie w wariancie promocyjnym jest na praktycznie jednym z najwyższych poziomów obecnie dostępnych na rynku lokat bez konieczności zakładania konta bankowego. Dlaczego wspomniała o wariancie promocyjnym - już wyjaśniam - otóż podobnie jak Smart Lokata na powitanie w przypadku zwykłej Smart lokaty, procent jest uzależniony od okresu na jaki założymy lokatę. (Widać jest to typowe dla oferty Smart Lokat). Najwyższy procent otrzymamy zakładając ją na 3 miesiące do kwoty poniżej 2 mln zł. Zatem w przeciwieństwie do lokaty na powitanie, ta umożliwia nam zdeponowanie dużej kwoty na prawdopodobnie najwyżej oprocentowany depozyt na rynku w formie lokaty dla dużych sum. Jedynie lokata Welcome w Lion's Banku jej dorównuje w tej kategorii lokat (dla dużych kwot bez zakładania konta).

Oczywiście, można na niej deponować również małe kwoty, ale w takim wypadku lepiej najpierw skorzystać z lokaty na powitanie, bo ma wyższy procent. Jeżeli mowa o kwotach do 10 000 zł... Zawsze można też sobie rozbić większy kapitał na dwie lokaty. Najpierw założyć lokatę na powitanie na 10000 zł, a potem resztę zdeponować na zwykłej Smart Lokacie. To nawet zalecane, na wypadek jakbyśmy nagle potrzebowali pieniędzy, które zdeponowaliśmy na lokatach. W takim wypadku zrywając jedną nie tracimy odsetek z drugiej.

Jeśli chodzi o pozostałe oferty, poza tymi dwoma osobiście nie widzę już tam nic więcej ciekawego. Jest jeszcze SMART Lokata WIBOR Plus oraz lokata z kontem w BIZ Bank i Konto Oszczędnościowe w Banku Smart.
Jak się chce to i tak można sobie założyć konto w Banku Smart bezpośrednio.Jest jeszcze mały szkopuł. Mianowicie jakiś czas temu KNF w pewnym sensie wywłaszczył FM Bank poprzez nakaz sprzedaży akcji, ponieważ komisja miała jakieś zastrzeżenia co do zarządzania bankiem przez private equity Abris, który był podówczas bodajże właścicielem większościowym banku (nie wiem dokładnie). Aczkolwiek chodzą też pogłoski, że cała afera miała jakieś podłoże niechęci, że tak powiem personalnych. W każdym razie i tak uważam, że dobrze, że jest taka instytucja jak Komisja Nadzoru Finansowego, która trzyma rękę na pulsie i pilnuje naszych pieniędzy.

Aktualizacja: Zw. na liczne obniżki stóp procentowych na rynku lokat aktualnie jedyne atrakcyjne oferty to...
...Zobacz nasze aktualne zestawienie najlepszych lokat bez konieczności zakładania konta: Najlepsze Lokaty Bez Konta - aktualne zestawienie

Jak zwykle zachęcam do komentowania i wyrażania własnych opinii.

Jesteś tu:
AntyhaczykOpinie o Bankach ⭐ [ Lokaty ] Smart Lokaty. Co to jest?

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
9 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Nie mogę znaleźć jednej informacji w necie. Czy jak teraz założę smart konto, będę mógł za powiedzmy 2, 3 miesiące założyć lokatę na start? Prowadzą to jako osobne byty, więc czort ich wie. Lokat tam nigdy nie miałem, próbowałem dodzwonić się na stacjonarny podany na stronie smart lokat, przez kilka minut automat mi do ucha pieprzył, że jestem pierwszy w kolejce... machnąłem ręką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Możliwe, że tak, bo ja zakładałam kiedyś w dawnym FM Banku i miałam tam lokatę, a założyłam jakiś czas temu bez problemu Lokatę na Powitanie, ale na 100% Ci gwarancji nie dam. Także nie wiem. To jest niby dla nowych klientów. Lepsza jest jeszcze na 4% / 3 miesiące / do 20 tys. Lokata Bezkarna w BGŻOptima razem z kontem oszczędnościowym (3% dla nowych środków) - one jest od zawsze w 100% darmowe, a można też je potem zamknąć bez problemów. Wystarczy do nich napisać wiadomość. No i Happy w Idea na 4% na 3 miesiące do 10 tys. bez konta. Obie są podane po prawej w menu w naszym rankingu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oferty lokat faktycznie wydają się dość ciekawe. Zauważyłem, że zawsze najciekawsze oferty są dla nowych klientów, banki zapominają o tych, którzy są mu wierni od dawna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak robią nie tylko banki. W branży telekomunikacyjnej jest to samo. Chodzi o zdobycie klienta, jak już jest stałym klientem, to się nie dba o to żeby go utrzymać, a to moim zdaniem często błąd. Jednak widocznie to się sprawdza, skoro korporacje mają taką politykę. Widocznie ludziom się nie chce odchodzić i zmieniać banków, czy operatorów komórkowych.

   Usuń
 4. A ten szczegół, że oprocentowanie na lokacie smart jest ZMIENNE w skali roku? Co to oznacza? Nie lepiej znaleźć sobie lokatę niższą, ale ze stałym oprocentowaniem? (ja laik jestem, z ciekawości pytam)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe spostrzeżenie. Oni to chyba źle nazwali na tej stronie, bo później jak się przechodzi do wypełniania wniosku, to jest już podany typ oprocentowania: stały. Zmienne oprocentowanie ma tylko Smart Lokata WIBOR Plus. Ogólnie oprocentowanie zmienne polega na tym, że bank może sobie zmieniać oprocentowanie w czasie trwania lokaty np. z powodu obniżki stóp procentowych przez RPP. W przypadku zwykłej Smart Lokaty wysokość oprocentowania jest uzależniona od długości okresu na jaki ją zakładamy. Suwakiem we wniosku ustawiamy sobie czasz na jaki chcemy ją założyć i widzimy ile wyniesie oprocentowanie. Jako typ oprocentowania jest podane stałe. Także myślę, że to ich niedopatrzenie z tym sformułowaniem na samej stronie.

   Właściwie to tylko ta lokata na powitanie się jakoś wyróżnia, reszta jest raczej przeciętna.

   Usuń
 5. nie polecam zakładać tam lokaty... poczytajcie komentarze na innych serwisach...nie chcę być gołosłowny...totalna amatorszczyzna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Korzystałem z tej Lokaty na Powitanie i nie było żadnych problemów. Pieniądze wróciły w terminie na konto, z którego zostały wysłane. Osobiście nie mam nic co zarzucenia. Może Pan rozwinie i opisze dokładnie o co chodzi.

   Usuń
 6. Możecie wrzucić link do założenia konta i lokaty? W temacie o banku jest tylko do konta...

  OdpowiedzUsuń