[Promocje bankowe i nowe opinie 2023]

Raiffeisen Polbank - Opinie, "Wymarzone Konto" - osobiste i dla biznesu, lokaty, kredyty

Raiffeisen Polbank to jeden z największych pod względem aktywów banków
obecnych na polskim rynku. Aktualna nazwa powstała po przejęciu Polbank EFG S.A. przez grupę Raiffeisen. W mojej ocenie nazwa Raiffeisen jest dla Polaków trochę trudna do zapamiętania, a przynajmniej w kwestii pisowni, ale raczej ma to niewielkie znaczenie dla klientów. Raiffeisen Polbank Konto Wymarzone
Nasza Ocena: 4 na 5 4 star

Opinie klientów o Raiffeisen Polbank są jak w przypadku każdego banku dosyć zróżnicowane. W sieci można spotkać zarówno dobre jak i negatywne opinie. Bank posiada bardzo szeroką ofertę skierowaną do klientów indywidualnych, małych i średnich firm, a nawet do dużych firm i korporacji. Jako że to naprawdę duży bank, to i oddziałów ma bardzo dużo, co niewątpliwie będzie sporą zaletą dla osób preferujących osobisty kontakt w oddziale.

Oferta banku jest na tyle szeroka, że nie sposób ją opisać w jednym artykule, dlatego skupimy się na kluczowych produktach finansowych i tych najbardziej popularnych.

Konta w Raiffeisen Polbank - Konto Wymarzone

Jeśli chodzi o konta Raiffeisen oferuje ich całkiem sporo. Mamy tu konta dla klientów indywidualnych, klientów premium, klientów bankowości prywatnej (private banking), konta dla firm, a nawet pakiety rachunków bankowych. Skupimy się na flagowym produkcie z zakresu kont osobistych, ponieważ ten najprawdopodobniej może interesować największą liczbę osób. Mowa tu o Wymarzonym Koncie Osobistym.

Jest to konto o tyle ciekawe, że jest oprocentowanym rachunkiem osobistym ROR, co dzisiaj jest rzadkością. Wysokość oprocentowania uzależniona jest od kwoty znajdującej się na rachunku. Jednak nie jest to tak jak w przypadku wielu kont w innych bankach - że oprocentowanie jest ograniczone do jakiejś kwoty - progu, po którego przekroczeniu spada albo w ogóle wynosi zero. Na "Wymarzonym Koncie Osobistym" wyższe saldo oznacza wyższy procent. Oczywiście na lokatach terminowych uda nam się uzyskać wyższy procent, ale sam fakt oprocentowania rachunku ROR jest na pewno na plus. Dokładnie wygląda to tak (na dzień dzisiejszy):

 • 0,5% dla kwot 1 - 3 000 zł,
 • 1,5% dla kwot 3 000,01 - 10 000 zł
 • 2% dla kwot powyżej 10 000 zł.

Oprocentowanie jest zmienne i nie można go traktować jako metodę na oszczędzanie lub jako lokatę. Dodatkowo jakiś czas temu było odwrotnie - czyli większa kwota na rachunku była oprocentowana gorzej niż mniejsza. To jedynie taki dodatek dla naszych środków, które mogą czasem zalegać na koncie. Nie oznacza to też, że mając powyżej 10 000 na koncie całość jest oprocentowana na 2%. Z tych 10 tys. 3000 zł są oprocentowane wg. pierwszego progu, pozostałe 7000 zł wg. drugiego progu, a reszta według trzeciego.

Możemy również założyć sobie konto oszczędnościowe, czyli "Wymarzone konto lokacyjne", które jest również oprocentowane według progów, z tym, że nieco wyżej. Jest to klasyczne konto oszczędnościowe, na którym mamy jeden darmowy przelew w miesiącu kalendarzowym. Za kolejne w danym miesiącu zapłacimy prowizję 5 zł. Czyli, klasyczny, najzwyklejszy rachunek oszczędnościowy.

Zasady ustalania oprocentowania na obydwu rachunkach przedstawia poniższa tabela:

Źródło: Tabela oprocentowania, opłat, prowizji i limitów transakcyjnych w Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna dla Konta Osobistego, Konta Lokacyjnego oraz Limitu zadłużenia w Koncie Osobistym

Może w poniżej tabelce nieco lepiej widać:

Źródło: Raiffeisen Polbank

Oprocentowanie nie jest jednak najważniejszą zaletą Wymarzonego Konta Osobistego.

Opłaty i prowizje dotyczące Wymarzonego Konata Osobistego w Raiffeisen Polbank

Rachunek ten można zaliczyć do kont darmowych, czyli pozbawionych prowizji za najczęściej wykonywane czynności i opłat stałych. Na plus banku w moim odczuci działa także przejrzysta tabela opłat i prowizji. Bank nie stosuje żadnych kruczków, wymogów i warunków, które musi spełnić posiadacz Wymarzonego Konta Osobistego, aby nie zapłacić prowizji.

Klasycznie jak przy najlepszych darmowych kontach mam tu:

 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie konta
 • 0 zł za przelewy internetowe i za pomocą aplikacji mobilnych.
 • 0 zł za ustanowienie, modyfikację, realizację i usunięcie zlecenia stałego (w innych bankach rzadko się zdarza, że jest to darmowe)
 • 0 zł za ustanowienie, modyfikację, realizację i usunięcie polecenia zapłaty (w innych bankach rzadko się zdarza, że jest to darmowe)
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce w przypadku karty Mastercard (na pewno duży plus). W przypadku karty Visa darmowe są tylko bankomaty Euronetu (bez bankomatów tej sieci w oddziałach innych banków), więc lepiej wybrać kartę Mastercard.
 • 0 zł za wpłaty w oddziale
 • 0 zł za 1 wypłatę miesięcznie dokonaną oddziale

Z kolei zapłacimy za kartę 3 zł miesięcznie. Za wydanie karty 0 zł. Także jest to raczej niewielka opłata na tle konkurencji. Można również posiadać naklejkę zbliżeniową, która również wiąże się z prowizją - tym razem jednorazową za wydanie w pierwszym roku użytkowania i wynosi 15 zł. W kolejnych latach już nie jest pobiera ta prowizja.

Dodatkowo zakładając konto otrzymujemy mały pakiet ubezpieczeń Europ Assistance S.A. i UNIQA TU S.A. za darmo:

 • Pomoc medyczną: w przypadku nagłego zachorowania na terenie kraju.
 • Pomoc drogową.
 • Pomoc domową: w przypadku nagłej awarii lub nieszczęśliwego wypadku.

Aktualizacja: Lepsze Alternatywy

Niestety ostatnio coraz częściej spotykamy się z negatywnymi opiniami na temat tego banku. Obecnie na rynku dostępne są też lepsze konta osobiste darmowe bez jakichkolwiek warunków, bez opłat za konto i kartę oraz podstawowe czynności bankowe jak np. Nest Bank lub takie z symboliczną opłatą i bardzo prostym warunkeim do spełnienia jak BNP Paribas.

logo Nest Banku Logo BGŻ BNP Paribas
Nest Konto Osobiste Konto Optymalne
 • Prowadzenie rachunku i karta 0 zł bez warunków
 • Przelewy internetowe i mobilne 0 zł (w tym do ZUS i US)
 • Wszystkie bankomaty krajowe 0 zł
 • Wpłatomaty Euronet 0 zł
 • Dużo oddziałów
 • Umowę przywozi kurier, można też otworzyć przelewem, ale tylko z niektórych banków lub za pomocą wideo rozmowy
 • Prowadzenie rachunku 0 zł bez warunków
 • Karta 3 zł lub 0 zł jeśli 1 transakcja na miesiąc
 • Przelewy internetowe i mobilne 0 zł (w tym do ZUS i US)
 • Darmowe bankomaty BGŻ Paribas i PlanetCash w kraju
 • Darmowe bankomaty grupy BNP Parbias i partnerskie za granicą
 • Darmowe wpłatomaty BGŻ BNP Paribas
 • Dużo oddziałów
 • Umowę przywozi kurier

Lokaty w Raiffeisen Polbank

Ofertę lokat jak na tak duży bank można uznać za nawet dobrą. Oprocentowanie jest dosyć wysokie w porównaniu do ofert innych dużych banków i porównywalne z lepszymi ofertami na rynku. Wprawdzie można obecnie znaleźć promocyjne, lepiej oprocentowane lokaty, ale są to najczęściej "lokaty na start" dla nowych klientów i można założyć tylko jedną taką lokatę, jak np. Lokata Happy w Idea Banku lub Lion's Banku (dla dużych kwot powyżej 100 000 - Lokata Welcome - dla nowych klientów), czy Lokata Bezkarna w BGŻ Optima.

Aktualnie dostępne oferty lokat w Raiffeisen są dosyć klasyczne dla dzisiejszego rynku. Mamy tu między innymi:

 • R-Lokatę dla nowych środków od 3 tys. do 500 tys.
 • Lokatę mobilną z atrakcyjnym oprocentowanie, ale do mobilnych lokat, zakładanych przez aplikację mobilną inne banki też dają taki sam procent. Z tą różnicą, że w Raiffeisen Polbank lokata mobilna z promocyjnym oprocentowaniem jest na 3 miesiące, a gdzie indziej najczęściej tylko na 2.
 • Lokatę Lojalny Bank od 3 tys. do 100 tys. złotych dla uczestników programu Lojalny Bank, czyli dla osób, które posiadają konto z oferty dla klientów indywidualnych, na które wpływa ich wynagrodzenie lub zawrą umowę z Bankiem o konto z oferty dla klientów indywidualnych oraz złożą dyspozycję przelewu wynagrodzenia albo dla osób, które posiadają konto z oferty dla klientów indywidualnych oraz konto z oferty dla Klientów z segmentu Małych Przedsiębiorstw. Wymogiem jest także podpisanie Regulaminu Oferty Specjalnej Lojalny Bank.

Bank oferuje również dość wysoko oprocentowane lokaty z funduszem oraz strukturyzowane, jeżeli ktoś lubi takie produkty, to można się zapoznać z ofertą.

Konta firmowe w Raiffeisen Polbank

Opiszę tylko podstawowe konto dla małych firm, ponieważ bank posiada również rozbudowaną ofertę dla korporacji, ale to są już kwestie bardzo indywidualne. Także nie widzę sensu zagłębiania się w ofertę dla korporacji.

Wymarzone Konto dla Biznesu - taką nazwę nosi podstawowy rachunek firmowy promowany przez bank.

Mamy tu:
 • 0 zł za prowadzenie konta - bank na swojej stronie obliguje się do utrzymania tego stanu na zawsze.
 • Darmowy pakiet 20 krajowych przelewów na miesiąc (internetowych lub za pomocą aplikacji mobilnej) w złotówkach. Kolejne w danym miesiącu zgodnie z Tabelą opłat i Prowizji 2,90zł.
 • Darmowe przelewy do ZUS i US (internetowe lub za pomocą aplikacji mobilną).
 • Darmowe wypłaty z bankomatów Raiffeisen Polbank i sieci Euronet.
 • Darmowe wpłaty w bankomatach (wpłatomatach) własnych Raiffeisen Polbank
 • 0 zł za prowadzenie oprocentowanego rachunku rozliczeniowo-lokacyjnego z nielimitowaną liczbą bezpłatnych przelewów wewnętrznych
 • Darmowy dostęp do internetowego kantora R-Dealer - w zasadzie to chyba zdecydowana większość kantorów internetowych nie pobiera prowizji, tylko zarabia na kursach, ale dobrze mieć możliwość skorzystania z takiej platformy we własnym banku (o ile kursy są rzeczywiście atrakcyjne, tak jak to podaje bank). Zawsze można porównać z innymi kantorami internetowymi
 • 3 zł miesięcznie za kartę debetową Visa Business PayWave. 0zł za wydanie karty.

Sporo za to zapłacimy za przelewy zagraniczne. Dodatkowo, podobnie jak w przypadku Wymarzonego Konta Osobistego otrzymujemy darmowy pakiet ubezpieczeń. Posiadaczom Wymarzonego Konta dla Biznes bank daje również możliwość skorzystania z promocyjnej oferty leasingowej.

Ogólnie konto wygląda na całkiem dobre, szczególnie dla małych firm. Jak przedsiębiorca nie robi wielu przelewów, to praktycznie może go taki rachunek kosztować jedynie 3zł miesięcznie z kartę. W przypadku firm, które robią więcej przelewów, to mogą one nas już "trochę" kosztować. Na rynku są konta firmowe, które mają tańsze przelewy poza pakietem. Mogą mieć za to z kolei inne opłaty.

Kredyty w Raiffeisen Polbank

Oferta kredytowa jest dosyć szeroka. Uzależniona jest od rodzaju klienta - indywidualni, klienci premium, małe firmy itd. Dla klientów indywidualnych bank oferuje między innymi:

 • Kredyt Ratalny - bez odsetek, gdzie kosztem jest jedynie prowizja (na dzień dzisiejszy 9%). Trochę taki chwyt marketingowy z tym brakiem odsetek.
 • Elastyczny limit Kredytowy
 • Wygodny limit w koncie osobistym
 • Kredyt na zakup samochodu
 • Kredyt mieszkaniowy
 • I inne...

Nie podaję przy nich oprocentowania, bo te ciągle się zmienia. Także trzeba sobie sprawdzić we własnym zakresie.

Jak zwykle zachęcam do komentowania i czekam na wasze opinie na temat tego banku. Podkreślam również fakt, że zarówno tabele opłat i prowizji jak i oprocentowanie ulegają zmianom, także warto się zawsze zapoznać z aktualnymi warunkami.
Powrót:

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
38 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Świetna sprawa, przekonał mnie do siebie ten bank!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobry wpis :-) Dodał bym jeszcze informację że zakładając Wymarzone konto i biorąc udział w konkursie można wygrać nagrody. Comperia ufundowała 5 iPadów mini oraz 5 zegarków LG SmartWatch.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno dobrze o tym banku świadczy fakt, że stosują przejrzyste warunki, bez kombinowania z gwiazdkami typu, nie ma prowizji, ale...

  OdpowiedzUsuń
 4. Dosłownie cały dzień się zastanawiam nad wyborem banku, a od 4h czytam wszystko o Raiffeisen i powiem, że to najlepsza oferta dla mnie, jutro pójdę tam założyć konto :) Ania z Tczewa ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jest Pani zdecydowana, to takie konto można założyć przez Internet w kilka minut wypełniając wniosek i aktywując przelewem z innego swojego rachunku albo wybierając opcję kuriera, który przywiezie umowę do domu. W artykule na końcu zamieściłam link do wniosku online na stronie Raiffeisen. Jak ja ostatnio się wybrałam do banku, dokładnie do Getin, to straciłam ponad godzinę czekając w kolejce i do tego dojazd. Osobiście nie znoszę chodzić do stacjonarnych oddziałów. Przez Internet lepiej i bez opłat.

   Usuń
 5. Mam pytanie - czy jeszcze jest coś takiego, że jak nie mam ruchu na koncie, to mogą mnie obciążyć karą w wysokości 750 zł? Znalazłem taką informację w kilku miejscach i nie wiem co o tym sądzić, pytam dlatego, że ten bank ciut dziwnie się zachowuje tj. Pan z infolinii tego banku powiedział mi, że każdy tel. do nich obniża moją wiarygodność kredytową (chodziło o kartę kredytową), jak chciałem żeby oddali mi dokumenty, które u nic złożyłem najpierw usłyszałem, że trzeba to zgłosić jako reklamację, podczas drugiej rozmowy dowiedziałem się, że nie ma możliwości odzyskania swoich dokumentów, za które zapłaciłem w skarbowym, ponieważ są niszczone.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy raz słyszę coś takiego. Przepraszam, że zapytam, ale nie pokręcił Pan czegoś? Z tego co wiem z kartą kredytową Raiffeisen Polbank T-Mobile uzyskuje się zwrot za zakupy do 750 zł rocznie. Z tymi telefonami to może chodziło o to jak oni muszą dzwonić jak ktoś nie spłaca zadłużenia na karcie kredytowej, a na koncie nie ma środków do tego? Musiałabym znać jakieś szczegóły konkretne.

   Usuń
 6. Czemu założenie aktualnej R-lokaty na nowe środki możliwe jest tylko w oddziale?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie po to żeby przyciągnąć klienta na rozmowę z doradcą, podczas której doradca będzie próbował mu zaproponować inne produkty finansowe, najprawdopodobniej inwestycyjne - lokaty strukturyzowane albo inne produkty inwestycyjne związane z giełdą.

   Na rynku są dostępne lepsze lokaty niż R-Lokata. Np. dla nowych klientów Lokata Bezkarna w BGŻ Optima lub Lokata Happy w Idea Bank. Szczegółowo je opisywałam na blogu. Linki do wpisów dotyczących tych lokat są w naszym rankingu po prawej stronie pod menu.

   Usuń
 7. No i jeszcze darmowe wybieranie gotówki we wszystkich bankomatach w Polsce - tak mi powiedziano przy wydaniu karty (tej za 3 zł/mies.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też się zastanawiam właśnie nad tym kontem :) Bardzo fajne warunki, szczególnie ten pakiet ubezpieczeń. To chyba najfajniejsza oferta na rynku jeśli chodzi o konta osobiste :)

   Usuń
  2. Witam. Czy orientuje się Pani, czy możliwe jest założenie Konta Wymarzonego bez wydawania do niego karty i ponoszenia opłaty za kartę ?

   Usuń
  3. Nie wiem właśnie, w jednym miejscu czytałam, że można, a w innym, że nie. Najlepiej pytać u źródła. Napisałam do nich zapytanie.

   Usuń
  4. Odpisali - można zrezygnować z karty.

   Usuń
  5. Nie mniej w w Tabeli Opłat i prowizji widnieje odnośnik, że opłata będzie pobierana nawet jak z karty się zrezygnuje :-(

   Usuń
  6. Opłata za kartę nie jest pobierana gdy karta nie jest aktywowana. Mam konto w tym banku od ponad roku kartę mam nie aktywna i ani razu nie pobrali opłaty za kartę

   Usuń
 8. Bez naklejki zbliżeniowej spokojnie mogę się obyć, więc samo otwarcie i posiadanie tego wymarzonego konta faktycznie wydaje się korzystne. Ukrytych opłat brak, a ktoś korzystał z ubezpieczenia w Raiffeisenie? Jakieś uwagi?

  OdpowiedzUsuń
 9. Witam serdecznie, czy orientuje się może Pani, czy jest możliwość założenia tego konta jako konta wspólnego dla dwóch osób (małżeństwo)? Jeśli tak, to czy dyspozycje otwarcia rachunku można również wykonać przez Internet, czy w takim wypadku konieczna już będzie wizyta w jednym z oddziałów banku?
  Pozdrawiam, Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam serdecznie, nie zakładałam wspólnego, także nie wiem, ale można też na pewno zrobić tak, że zakłada się konto na jedną osobę, a potem dodaje pełnomocnika.

   Pozdrawiam.

   Usuń
 10. Witam, według mnie Raiffeisen ma teraz chyba jedną z najlepszych ofert na rynku. Każdy z oferowanych nam pakietów jest inny i dzięki temu można sobie wybrać to czego najbardziej potrzebujemy. Jako klient tego banku serdecznie polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. To już ostatni artykuł, który czytam z opiniami na temat konta 'wymarzone' i klamka zapadła. Stawiam na Raiffaisena i mogę w końcu iść spać spokojnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Im więcej ostatnio przeglądam ofert kont osobistych, tym bardziej się utwierdzam w tym że na Raiffeisena będę musiała postawić.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wymarzone jest idealnym kontem dla mnie. Wygoda, prostota. Tylko podobno z płatnościami na Allegro jest problem - nie ma tam Raiffeisena...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież Allegro do szybkich płatności online korzysta z PayU, a tam jest ikonka z Raiffeisena. Ogólnie powinien być we wszystkich systemach do płatności online. Chyba też da się dokonywać płatności internetowych kartą Visa. Wybiera się wtedy zamiast ikonki banku kartę Visa. Nie wiem jak to jest w Raiffeisenie, ale w niektórych bankach jest tak, że żeby płacić kartą bankomatową przez Internet, to musi być w pełni aktywowana. Czyli musi być aktywowana przez użytkownika w systemie banku i musi na niej zostać wcześniej wykonana przynajmniej jedna operacja z użyciem pinu.

   Usuń
  2. Raiffeisen nie ma paybylinka, więc szybciej jest zapłacić kartą.

   Usuń
  3. Ma, gdzieś na pewno widziałam, ale nie pamiętam dokładnie. Na pewno ma w Przelewy24. Nie wiem jak w PayU i DotPay.

   Usuń
 14. Ja mam właśnie wymarzone konto w Rajfie... no na chwilę obecną (mam je od miesiąca) to przyznam otwarcie, że jestem zadowolony, mam nadzieje że to nie ulegnie zmianie ;D

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja mam u nich konto firmowe. Jedno z lepszych kont firmowych na rynku. Dobry wybór to był :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja mam pytanie, jak wygląda obsługa telefoniczna? Pytam, ponieważ wyczytałem opinie, że telefonicznie wystarczy podać jedynie dane osobowe znajdujące się na dowodzie osobistym i mamy dostęp do całego konta, gdzie możemy sobie wypłacić wszystkie pieniądze...czy to prawda? Jeżeli tak to jakaś masakra jeżeli chodzi o zabezpieczenia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nigdzie tak nie ma, w żadnym banku. Żeby udzielili Ci jakiejkolwiek informacji jeśli nie zalogowałeś się telefonicznie, to muszą zweryfikować Twoją tożsamość, dlatego pytają o różne rzeczy np. nazwisko panieńskie matki, pesel, z jakich usług korzystasz w banku. Tak samo jest we wszystkich bankach, ale nigdy nie zrobisz żadnej transakcji ani nie dokonasz jakiejkolwiek zmiany bez wprowadzenia samodzielnie hasła telefonicznego. Tego nawet nie ma prawa, ani możliwości wprowadzić pracownik banku! Łączysz się z systemem i on podaje Ci, którą cyfrę telekodu (hasła telefonicznego) masz wprowadzić.

   Usuń
  2. @Anonimowy no co Ty? Gdzieś jakieś głupoty przeczytałeś. Ludzie dużo głupot piszą w sieci. To by było nienormalne. W żadnym banku nic nie zrobisz telefonicznie bez zalogowania do teleserwisu IVR.

   Usuń
 17. Oddział Piotrków Trybunalski
  ul. Słowackiego 20 ma jedyny wpłatomat, od 31.03.16 jest nieczynny z powodu reorganizacji. Czyżby jakieś zachwianie w stanie likwidacji, bo brak informacji dotyczącej okresu niedostępności?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wejdź do banku, zapytaj ;). Może coś tylko zmieniają.

   Usuń
 18. najlepszy bank dla firm polecam

  OdpowiedzUsuń
 19. Dlaczego ludzie zamiast słowa "pieniądze" mówią nagminnie "środki"? Przecież nikt nie płaci za chleb środkami tylko pieniędzmi. Jak idę do banku to wpłacam lub wypłacam pieniądze, a nie żadne "Środki". Więc dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, tak się mówi. Chyba musisz zapytać na jakiś forum językowym / polonistycznym.

   Usuń
  2. Środki to szersze pojęcie, pieniądz to «środek płatniczy przyjmowany w zamian za towary i usługi lub zwalniający od zobowiązań» (PWN), w szczególności trudno uznać, że np. lokaty to pieniądze — to raczej „środki pieniężne”. Inne środki, które pieniądzem na pewno nie są, to papiery wartościowe.

   Usuń
 20. Raif wrócił do Polski, tym razem z ofertą jedynie kredytu gotówkowego, dostępnego online/w aplikacji. Z tego co wiem to tylko gotówka, bez konsolidacji, jednak dość tania. Natomiast proces jest dość dyskusyjny.

  OdpowiedzUsuń