[Promocje bankowe i nowe opinie 2023]

Tanie OC i AC, gdzie najtańsze? - Ubezpieczenia Samochodowe Komunikacyjne. Ranking i porównanie w formie zestawienia

Tanie ubezpieczenie OC i AC nie tak łatwo znaleźć, szczególnie w dobie ciągłych podwyżek ubezpieczeń samochodowych (komunikacyjnych) Poświęcając jednak odrobinę czasu można znaleźć dobre i jednocześnie tanie OC i AC na samochód. Postaram się to Wam nieco ułatwić.

Nie zawsze najtańsze ubezpieczenie samochodu będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Szczególnie w przypadku Autocasco. Ubezpieczenia mają bowiem różne zakresy ochrony. Poza tym istotna też jest kwestia wypłacania odszkodowania. Niektóre ociągają się z wypłatą odszkodowań, inne zaniżają wysokość odszkodowania itp. W przypadku ubezpieczenia OC zwykle nas takie kwestie nie interesują, ale w przypadku stłuczki spowodowanej z naszej winy, gdy poszkodowany będzie miał problemy z wypłatą odszkodowania z naszego ubezpieczenia OC, może nieć do nas pretensje. Zwykle jednak ludzie wybierając damo ubezpieczenie OC dla swojego samochodu kierują się przede wszystkim ceną. Co jest zrozumiałe.

Oczywiście wysokość składki zarówno ubezpieczenia OC jak i AC zależy od wielu czynników, dlatego w rankingu podane są średnie wartości składek i nie należy się nimi dokładnie sugerować. Wysokość naszej składki oczywiście zostanie wyliczona indywidualnie.

Od czego zależy wysokość składki OC i AC?

W czasie ustalania wysokości składki za autocasco i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, najczęściej przez firmy ubezpieczeniowe brane są pod uwagę takie czynniki jak:

 1. Marka, rodzaj i pojemność samochodu / pojazdu.
 2. Wiek, przebieg i wartość auta.
 3. Wiek posiadacza auta. - Zwykle osoby poniżej 26-tego roku życia mają wyższą składkę (najczęściej +30%). W niektórych firmach ubezpieczeniowych ta granica wiekowa wynosi nawet 30 lat.
 4. Wysokość zniżek za bezszkodową jazdę.
 5. W przypadku AC - ilość i formę zabezpieczeń przed kradzieżą - typu alarmy, blokady, immobilizer itp.
 6. Czy auto jest garażowane, czy nie, gdzie trzymanie jest w nocy.
 7. Ile osób będzie prowadziło pojazd.
 8. Jaki jest średni roczny przebieg samochodu,
 9. i inne...

Wysokość składki oczywiście zależy również od tego, czy wybierzemy ofertę składki płaconej w ratach, czy płatną jednorazowo. Płacąc w ratach oczywiście zapłacimy nieco więcej, więc jeżeli nie musimy, to nie korzystajmy z tej formy opłaty za składkę ubezpieczeniową.

Kupując pakiet OC i AC razem zwykle jest nieco taniej niż osobno.

Jakie ubezpieczenie wybrać - OC, AC, NNW

Oczywiście wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji i wartości oraz wieku posiadanego przez nas samochodu lub motocykla, bądź innego pojazdu. Obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie OC. Autocasco oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Ubezpieczenie OC chroni nas w w przypadku, gdy wyrządzimy komuś krzywdę zdrowotną lub materialną - wtedy ubezpieczyciel zapłaci poszkodowanemu odszkodowanie zamiast nas. Oczywiście są limity wysokości kwoty do jakiej ogranicza się odpowiedzialność ubezpieczyciela, ale limity te są dosyć wysokie.

AC ubezpiecza nasz samochód, czyli od kradzieży, pożaru, zniszczenia, wypadku, stłuczki itp. W przypadku AC bardzo istotna jest nie tylko cena, ale także zakres ubezpieczenia, ponieważ są bardzo różne pakiety i oferty. Uczulam zatem na czytanie OWU - Ogólnych Warunków Ubezpieczenia.

NNW Ubezpiecza nasze zdrowie oraz zdrowie osób, które z nami podróżują - jego składka jest zwykle dosyć niska i ubezpiecza nas od uszczerbku na zdrowiu do określonej kwoty. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie jest ono obowiązkowe. Obowiązkowe jest tylko OC i jego posiadania wymagają przepisy polskiego prawa.

Jak zmienić ubezpieczenie OC na inna firmę ubezpieczeniową?

Obecnie w świetle przepisów prawa ubezpieczenie OC ulega automatycznemu przedłużeniu na kolejny rok. Czyli w wypadku, gdy nie zapłacimy składki ubezpieczenie nadal nas obejmuje, a ubezpieczyciel ma prawo do ściągnięcia od nas ustalonej składki. Jeżeli chcemy zmienić firmę ubezpieczeniową, to musimy wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC przed upływem terminu polisy. Należy w tym celu wypełnić odpowiedni wniosek i dostarczyć go ubezpieczycielowi najlepiej za potwierdzeniem otrzymania. Można pocztą, można osobiście, można nawet elektronicznie. Ważne żebyśmy na wszelki wypadek posiadali jakieś potwierdzenie, że dopełniliśmy tego obowiązku. W przypadku gdy nie dopełnimy tego obowiązku i kupimy polisę OC w innej firmie, będziemy musieli zapłacić za obydwa ubezpieczenia. Można się później domagać jakichś zwrotów, ale jest to bardzo kłopotliwe.


Tanie i dobre OC i AC - gdzie szukać? Które ubezpieczenie na samochód wybrać?

Żeby sobie ułatwić życie zamiast dzwonić i szukać samemu można skorzystać z porównywarek internetowych

Szukając taniego ubezpieczenia warto skorzystać z brokera. Obecnie na rynku działają brokerzy internetowi, którzy wyszukują nam najlepszą ofertę porównując wiele towarzystw ubezpieczeniowych. Poza tym jako duży partner mogą liczyć na lepsze rabaty i zniżki niż pojedynczy klient. Prowizje otrzymują od towarzystw ubezpieczeniowych, więc ta nie wpływa na cenę polisy. To nie my im płacimy. Wystarczy zostawić dane kontaktowe w formularzu - oddzwonią i przygotują nam najlepszą ofertę jaką znajdą. Wszystko załatwia się przez Internet. Linki do stron podaję Wam poniżej:

Sami nam poszukają najlepszych ofert. Oczywiście wcale nie musimy z nich skorzystać. Może akurat uda nam się znaleźć tańszą polisę na własną rękę.

Na pewno nie powinniśmy pominąć jednego z najtańszych ubezpieczycieli, czyli Link4:

Ogólnie we wszystkich powyższych warto sprawdzić. Niech nam przygotują ofertę - nic nas nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje, a będziemy mieć porównanie. Składki wyliczane online, to zawsze tylko wstępna propozycja. Konsultant może zejść z ceny, a im bardzo zależy na pozyskaniu klienta.

Ranking ubezpieczeń OC i AC - porównanie TOP3 wg. Comperia

Prezentowane porównanie ubezpieczeń OC i AC stanowi zestawienie ofert wybranych, teoretycznie najlepszych, bądź najtańszych firm ubezpieczeniowych. Poniższy ranking jest przygotowywany przez Comperię, ale w pierwszej kolejności polecam skorzystać z podanych powyżej i ewentualnie potem porównać, bo dla każdego samochodu i kierowcy stawki będą inaczej wyliczone. Aktualizacja: Zrezygnowaliśmy z wyświetlania rankingu Comperii, bo jak się okazało wyszukiwane ubezpieczenia wcale nie były najtańsze. Tego typu rankingi działają zwykle według zasady: "kto płaci ten się pojawia".

Jeżeli bierzemy samochód w leasing to pamiętajmy, że potrzebny nam jest pakiet OC+AC, bo tego wymagać będzie bank/firma leasingowa. Prawdopodobnie również sami zaproponują ubezpieczenie ze swojej oferty.

Warto pamiętać, że nie zawsze najtańsze ubezpieczenie jest najlepsze. Warto też ubezpieczać się świadomie wiedząc za co płacimy, po co i dlaczego. Często też okazuje się, że nie skorzystamy z czegoś co nam przysługuje w ramach ubezpieczenia, bo po prostu o tym nie wiemy. Bądź też nagle się okazuje, przy okazji jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia, że akurat tego nasze ubezpieczenie nie obejmuje, chociaż byliśmy święcie przekonani, że obejmuje.

Wiadomo, że się nie chce, ale zapewniam Was, że warto poświecić odrobinę czasu i na spokojnie, dokładnie przeczytać warunki naszego ubezpieczenia (OWU).

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
15 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Bardzo fajny tekst, przydatny :) Ja swoje ostatnie OC i AC znalazłem na rankomacie. Uważam, że porównywarki to bardzo przydatna rzecz w takich poszukiwaniach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajne porady, ja natomiast korzystam wcześniej z kalkulatora OC.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajny tekst. Wnikliwa analiza, tak trzymaj! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ostatnio korzystałam z jakiejś nowej porównywarki ubezpieczeń. Wcześniej nie ufałam takim porównywarkom, ponieważ trzeba zostawiać tam swoje dane osobowe. Miło się zaskoczyłam. Ubezpieczenie OC znalazłam prawie o połowę taniej niż rok temu i całość wypełniania formularza zajęło mi dosłownie 5 minut :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie wszystko wyjaśnione :) właśnie stoję przed wyborem jakiejś ubezpieczalni na swój pierwszy samochód i szczerze mówiąc myślałam, że wybór będzie prostszy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem świeżo po zakupie samochodu i muszę go zarejestrować na siebie. Mam mniej niż 30 lat czy ktos może podpowiedzieć dobrego i taniego ubezpieczyciela? silnik 3.0 stanowi spore wyzwanie cenowe przy ubezpieczeniu...

  OdpowiedzUsuń
 7. Spróbuj te z artykułu - linki u do formularza Link4, może AXA direct. Ja w tym roku przeniosłem się z AXA do Link4, bo mi dali niższą stawkę, a za rok pewnie gdzieś indziej się przeniosę.

  Warto co jakiś czas zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 8. @Bunia miałam ten sam problem, jako młody kierowca, mój entuzjazm opadł na widok cen polis. Aczkolwiek, wpadłam na jedną sensowną ubezpieczalnię, trochę mało jak na morze firm, które można w internecie znaleźć..
  @Audiomaniak Zerknij na YCD, są od Ergo Hestii. U mnie wyszło kila stówek mniej, niż rok temu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakby nie patrzeć ubezpieczenie to zawsze wydatek dla kierowcy. Dlatego jeśli można coś taniej znaleźć to czemu nie. Zaoszczędzoną kasę można na przykład wydać na kosmetyki samochodowe, żeby nasze auto było zawsze w nienagannym stanie. Zadbane po prostu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Izabella Nowotka13 stycznia 2020 09:20

  Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 11. Anna Barańska16 lutego 2020 13:32

  Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystko zależy od zniżek, reszta wypada podobnie.

  OdpowiedzUsuń