[Promocje bankowe i nowe opinie 2021]

Inwestowanie w obligacje korporacyjne / skarbowe. Czy warto kupować obligacje?

Przede wszystkim zacznijmy może od tego jakiego rodzaju papierami wartościowymi są obligacje?

Czym różnią się obligacje od akcji?

Obligacje i akcje to dwa całkowicie różne rodzaje papierów wartościowych. Przede wszystkim różnica polega na tym, że posiadacz akcji staje się współwłaścicielem danej spółki. W zależności od tego jaki pakiet akcji posiada może mieć wpływ na decyzje i zarządzanie spółką. Ma również prawo do dywidendy, zakładając oczywiście, że jest wypłacana. Z kolei właściciel obligacji kupując je, udziela w pewnym sensie pożyczki podmiotowi, który owe obligacje emituje.

W aspekcie inwestowania w akcje i obligacje różnica polega przede wszystkim na tym, że zysk, bądź strata z akcji zależy od ich cen na rynku (w obrocie na giełdzie). Kupujemy po określonej cenie i sprzedajmy po innej - jeśli jest wyższa od tej, po której kupowaliśmy dane akcje to zarabiamy, jeśli niższa to tracimy. Z kolei w przypadku obligacji podmiot emitujący obligacje zobowiązuje się je odkupić od nas po określonym czasie, a zarabiamy na ustalonym procencie. Czyli tak jakbyśmy pożyczali jakiejś firmie lub państwu pieniądze na określony procent i na określony czas. Za to w pewnym sensie dostajemy papier wartościowy potwierdzający tą transakcję. Dodatkowo również możemy sprzedać komuś posiadane przez nas obligacje na ryku wtórnym (jeśli są na okaziciela, bo bywają też imienne).

Czy warto kupić Obligacje Skarbu Państwa?

To zależy. Z jednej strony są to wyjątkowo bezpieczne papiery wartościowe. Zdecydowanie jest to nieporównywalnie bezpieczniejsza inwestycja kapitału niż w przypadku zakupu akcji, czy jednostek funduszy inwestycyjnych. W tym przypadku gwarantem jest państwo, czyli podmiot emitujący obligacje jest raczej stabilny, a ryzyko bankructwa niewielkie. Chociaż jak historia ostatnich czasów pokazuje, państwa też bankrutują. Przy czym odbywa się to w inny sposób niż ma to miejsce w przypadku przedsiębiorstw. Jest to po prostu całkowicie inny podmiot, gdzie również mimo wszystko liczą się ludzie. Są też instytucje międzynarodowe, które wspierają takie państwa, a także inne kraje często pomagają w takich sytuacjach. W każdym razie ryzyko jest minimalne. Bo nie można powiedzieć, że nie ma go w ogóle. Zawsze jakieś jest, nawet jak trzymamy pieniądze w skarpecie zakopanej za stodołą. Wbrew pozorom ta "metoda lokowania kapitału" jest znacznie mniej bezpieczna niż obligacje skarbowe.

Czy opłaca kupować obligacje skarbowe?

Nieszczególnie. Wprawdzie obligacje skarbowe są oprocentowane wyżej niż inflacja, ale na lokatach bankowych, jeśli się odrobinę poszuka, to zwykle można uzyskać lepszy procent niż na obligacjach skarbowych. Bank jest może nieco mniej pewną instytucją niż państwo, ale mimo wszystko ryzyko też jest minimalne, w przeciwieństwie do przedsiębiorstw. Pieniądze na lokatach bankowych są również chronione do kwoty 100 000 euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokaty czy obligacje?

Osobiście uważam, że lepiej trzymać pieniądze na lokatach bankowych niż kupować obligacje skarbowe. Po prostu mamy pewny i nieco wyższy zysk w postaci wyższego oprocentowania. Tylko, że nie koniecznie należy zakładać pierwszą jaką znajdziemy, klasyczną lokatę w naszym banku, w którym posiadamy rachunek osobisty. Trzeba poprzeglądać rankingi i zestawienia lokat i wybrać tą najlepszą. Z kolei zaletą obligacji jest fakt, że możemy je odsprzedać na rynku wtórnym bez utraty odsetek. Także w każdej chwili możemy się wycofać z inwestycji bez straty. Może mieć to szczególne znaczenie w przypadku wieloletnich lokat. Deponując środki na takiej wieloletniej lokacie, w przypadku gdy nagle będą nam one do czegoś potrzebne, to likwidując lokatę przed czasem jej zakończenia, stracimy odsetki, które nota bene przy dużych kapitałach mogą być całkiem spore. Dlatego też tak ważne jest rozbijanie lokat na mniejsze kwoty. Lepiej założyć kilka mniejszych, niż jedną dużą.

Obligacje korporacyjne - Czy warto? Czy to się opłaca?

Obligacje korporacyjne to bardzo podobny papier wartościowy do obligacji skarbowych, funkcjonujący na zbliżonych zasadach, z tą różnicą że tu emitentem jest konkretne przedsiębiorstwo / spółka, a nie państwo. Tym samym kupując obligacje korporacyjne udzielamy w pewnym sensie pożyczki jakiejś firmie i ta firma zobowiązuje się od nas odkupić te obligacje jednocześnie zwracając dług wraz z odsetkami.

Ryzyko obligacji korporacyjnych

W przypadku obligacji korporacyjnych procentowy zysk jest znacznie wyższy niż w przypadku obligacji skarbowych, a także najlepszych na rynku lokat bankowych. Jednak ryzyko również jest większe, ponieważ dana firma może zbankrutować. Może być po postu niewypłacalna jeżeli jakaś inwestycja nie pójdzie zgodnie z planem. Mimo wszystko obligacje korporacyjne wydają się jednak bezpieczniejszą formą inwestowania niż akcje, które są bardzo uzależnione od wahań na rynkach zagranicznych, stabilności gospodarki światowej i wielu innych czynników zewnętrznych. Poziom ryzyka zależy jednak od samego przedsiębiorstwa, które emituje obligacje w celu pozyskania kapitału oraz inwestycji na jaką będą przeznaczone pozyskane w ten sposób środki.

Fundusze obligacji

Istnieje także możliwość zakupu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, które inwestują w obligacje. Czy jest to opłacalne i czy ma sens? Powiem tak, zależy to przede wszystkim od czasów. Były okresy, że na niektórych funduszach inwestujących w obligacje dawało się zarobić i uzyskać satysfakcjonujący procent, bywały również okresy kiedy to się całkowicie mijało z celem. Fundusz dodatkowo pobiera prowizję od zarządzania, oczywiście mniejszą niż fundusze akcyjne / agresywne, ale zawsze... Fundusz może również tracić, ale straty te są niewielkie, podobnie z resztą jak zyski... Wzrosty i spadki następują o wiele mniej dynamicznie niż ma to miejsce w przypadku akcji.

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
7 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Większe oprocentowanie, to większe ryzyko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obligacje bardziej bym porównał do lokat. I moim zdaniem opłaca się bardzo

   Usuń
  2. ale te korporacyjne czy skarbowe? Na rynku można znaleźć lokaty, które są lepiej oprocentowane od obligacji skarbowych. Z kolei w przypadku obligacji korporacyjnych jest większe ryzyko.

   Usuń
  3. Nie do końca się z Tobą zgodzę, ponieważ ryzyko inwestowania w obligacje zależy w pewnej mierze od nas samych - lokując kapitał w spółkę o dobrej kondycji finansowej, szansa na niepowodzenie jest minimalna. Co nie zmienia jednak faktu, że na obligacjach trzeba się znać, a na lokatach już niekoniecznie.

   Usuń
 2. Można ograniczyć ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne przez np. mix obligacji o różnym ryzyku / ratingu korporacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się wydaje, że to zależy od tego co się dzieje na rynku.

  OdpowiedzUsuń