[Promocje bankowe i nowe opinie 2021]

Open Finance - opinie, konta kredyty lokaty inwestycje

Open Finance to dosyć nietypowa firma finansowa.

Czy Open Finance to Bank?

Nie jest to bank, a firma zajmująca się doradztwem finansowym. Przy czym jej oferta głównie opiera się na produktach Getin Banku, a dokładniej jego wirtualnego oddziału Getinonline. Oferty te są bardo zbliżone, aczkolwiek nie są identyczne. Open Finance jest oddzielną spółką akcyjną należącą do grupy Getin Holding. Serwis transakcyjny jest bardzo zbliżony do serwisu Getin Online. Różni się przede wszystkim kolorem.

Niegdyś Open Finance i Getin Online, mimo że opierały swoją ofertę na prawie tych samych produktach, działały oddzielnie. Jednak jakiś czas temu baza klientów została zintegrowana. Także klienci mogą swobodnie "poruszać się" między jedną i drugą firmą, a mimo że oferta produktów finansowych jest dosyć podobna, to jednak często pojawiają się różne oferty promocyjne w jednym lub drugim serwisie. Przy czy należy też podkreślić, że oferta Open Finance jest zbliżona do oferty wirtualnego oddziału Getin Online, a nie do oferty dostępnej w stacjonarnych oddziałach Getin Banku, bowiem te są zgoła inne.

Firma zaczynała działalność głównie z nastawieniem na klienta internetowego. Jednak obecnie jest już całkiem sporo stacjonarnych oddziałów Open Fiannce.

Lokaty w Open Online

Do niedawna można było powiedzieć, że Open Finance wraz z Getin Online należało do liderów wysokiego oprocentowania na rynku lokat. Obecnie dali się nieco wyprzedzić miedzy innymi taki bankom jak Idea Bank, który nota bene należy do tej samej grupy kapitałowej, SK Bank, który ma nieco wyższe oprocentowanie, ale za to ze zmienną stopą procentową i znajdzie się jeszcze kilka innych... Aczkolwiek nadal oprocentowanie lokat w Open Finance jest dosyć atrakcyjne.

Wyróżniające się na rynku oprocentowanie lokat zwykle jest domeną "świeżych" banków, które chcą przyciągnąć klientów. OF i Getin Oinline działają już dość długo, jednak prawdopodobnie cały czas są nastawione na pozyskiwanie kapitału, także można tam nadal trafić na ciekawe oferty lokat promocyjnych. Zatem poszukując lokaty, warto zerknąć na ofertę Open Finance.

Czy lokaty i depozyty w Open Finance są bezpieczne?

Raczej tak, ponieważ Open Finance jest tylko tak jakby pośrednikiem, a produkty bankowe obsługiwane są przez Getin Bank i w tym banku są deponowane lokaty, które zakładamy za pośrednictwem serwisu Open Online. Także mimo, że samo Open Finance nie jest bankiem, to zakładane tam lokaty są objęte Bankowym Fundusze Gwarancyjnym (BFG).

W przypadku lokat bankowych Open Finace nie pobiera z naszych pieniędzy żadnej opłaty za ich zakładanie, zarządzanie, za pośrednictwo, czy coś w tym rodzaju, mimo że są zakładane w Getin Banku (w końcu działają praktycznie razem).

Produkty inwestycyjne w Open Finance

Jest ich całkiem sporo w ofercie OF, która to zmienia się dosyć często. Są to z reguły produkty dosyć skomplikowane. Nie twierdzę, że złe, ale przy tego typu produktach należy bardzo dokładnie analizować ich warunki, opłaty i prowizje oraz wnikliwie i ze zrozumieniem czytać umowy, ponieważ doradca jak zawsze nie powie nam wszystkiego.

Czy warto spotkać się z doradcą Open Finance w oddziale?

Swojego czasu firma ta stosowała praktykę marketingową charakterystyczną dla całej grupy oraz wielu innych banków. Konsultant dzwonił do klienta, obiecywał super lokatę, ale dostępną po spotkaniu z doradcą. Trzeba się było umówić na takie spotkanie i jechać do oddziału. O ile oprocentowanie to było zwykle rzeczywiście wysokie, to zanim wybierzemy się na takie spotkanie warto zapytać - jaka jest maksymalna kwota takiej lokaty i policzyć - czy rzeczywiście warto jechać i poświęcać czas oraz paliwo, jeśli w ten sposób będziemy mogli ulokować na lokacie 10000zł na 1-2 miesiące, a różnica będzie 0,5% w stosunku do innych ofert lokat. Jeśli dana lokata nas zainteresuje, to rzeczywiście można się wybrać na takie spotkanie. Trzeba się jednak nastawić na to, że będzie nam proponowany również jakiś inny produkt inwestycyjny powiązany z giełdą.

Przed wszelkimi negocjacjami z doradcami polecam rzucić okiem na artykuł: Zasady kontaktu z doradcami finansowymi / klienta.

Konta w Open Online

Konta w Open Finance podobnie jak lokaty obsługiwane są przez Getin. Osobiście uważam je za jedne z lepszych na rynku. Przede wszystkim, w przeciwieństwie do wielu "darmowych kont", rachunki w OF są rzeczywiście darmowe. Nie ma żadnych opłat za prowadzenie, kartę debetową, nie ma żadnych wymogów co do płatności kartą (wysokości sumy transakcji bezgotówkowych). Nie ma też wymogów minimalnych wpływów na konto, w celu uniknięcia prowizji. Tak jak to jest w większości banków, które oferują "darmowe" konta za "0"...ale musisz... i tu lista wymogów i gwiazdek... Także za to dla kont w OF i Getin Online duży plus. Oczywiście jakieś tam prowizje się znajdą, ale za takie rzadziej wykonywane czynności.

Inaczej ma się sprawa w przypadku kont promocyjnych np. z prezentem, czy z atrakcyjne oprocentowaną lokatą - tu już pojawiają się zwykle jakieś wymogi, które trzeba spełnić w celu uniknięcia prowizji. Są to najczęściej wymogi typu: płatności kartą, przelewanie wynagrodzenia do banku, minimalne wpływy itp.. Przy czym jest to raczej oczywiste. Nikt nie daje nic za darmo, a już na pewno nie robią tego instytucje finansowe. Dostajemy coś ekstra to musimy się do czegoś zobowiązać.

Dużą zaletą kont w open Finance i Getin Online jest na pewno możliwość korzystania ze wszystkich bankomatów w kraju bez prowizji.

Konta oszczędnościowe w Open Finance cechują się klasycznymi zasadami - nieco wyższy procent niż 0, ale nie jakiś wyróżniający się na rynku. Jedna wypłata w miesiącu kalendarzowym za darmo, kolejne już za prowizją. Czyli tak jak w przypadku wszystkich kont oszczędnościowych w innych bankach.

Opinie o Open Finance w Internecie

To już temat rzeka... Jak to zwykle bywa z opiniami w Internecie dotyczącymi banków i instytucji finansowych, są one z założenia negatywne. Nie przeczę, że część z nich jest zasłużona, ale osobiście nie specjalnie wszystkie są dla mnie wiarygodne - zarówno te pozytywne jak i negatywne. Mam bowiem świadomość jak wiele z nich powstaje. Ogólnie to jedne piszą doradcy i "piarowcy" budując pozytywny wizerunek, inne pisze konkurencja próbując ten wizerunek zniszczyć. Jeszcze inne piszą niezadowolenie klienci, z kolei zadowoleni klienci z reguły nie piszą nic. Ogólnie najczęściej negatywne opinie dotyczą złożonych produktów finansowo-inwestycyjnych oraz działalności kredytowej. Jest też sporo o samych doradcach finansowych. Czyli ogólnie mówiąc, tak jak w przypadku wszystkich banków.

Reasumując, ze względu na atrakcyjne oprocentowanie lokat i moim zdaniem bardzo dobrą ofertę kont (rachunków bankowych) warto zainteresować się ofertą Open Finance dotyczącą prostych i przejrzystych produktów bankowych. W przypadku złożonych produktów inwestycyjnych i kredytów oferta również może być atrakcyjna. Przy czym tu trzeba być czujnym, wszystko dokładnie przeczytać, przeanalizować, zastanowić się na spokojnie, nie decydować się od razu, przygotować listę pytań do doradcy i nie zakładać, że doradca sam od siebie powie nam wszystko. Czyli klasyka sektora bankowego i finansowego... Czytajmy i analizujmy wszystko dokładnie żebyśmy potem nie musieli pisać negatywnych opinii w Internecie, bo nie doczytaliśmy jakichś warunków. Bowiem wtedy nam to już nic niestety nie da, poza wylaniem frustracji. Ja osobiście jestem zwolennikiem prostych i przejrzystych produktów finansowych, a i tak zawsze czytam wszystko dwa razy.

Serwis Transakcyjny Open Online

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
13 komentarzy

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie kleintów banków i innych instytucji.

 1. Ja jakoś nie ufam takim instytucjom wolę stare sprawdzone Banki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zależy do czego. Stare sprawdzone banki oferują raczej więcej prowizji i opłat, mniejsze oprocentowanie itp. bo bazują na wieloletnich klientach i prowizjach od nich wyciąganych. Wiedzą, że i tak zostaną w tym banku. Młodsze banki oferują często lepsze produkty, by pozyskiwać kapitał i przyciągać więcej nowych klientów.

  OF w zakresie produktów bankowych to prawie to samo co Getin. Co do zaufania, to ja osobiście nie ufam żadnym doradcom, bankom, ani instytucją finansowym z założenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. W mojej sytuacji OF okazał się bardzo przydatny. Mam od dawna konto w Getinonline, a chciałem skorzystać z ich promocyjnej oferty i nie mogłem, bo byłem już klientem. Założyłem promocyjne konto w OF i obszedłem w ten sposób ograniczenie "tylko dla nowych klientów".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś tak można było robić, teraz już chyba się nie da. Zaznaczają w warunkach ofert dla nowych klientów, że nie było żadnych umów, lokat itp. zarówno z Getin jak i z Open Finance.

   Usuń
 4. korzystał ktoś z was z ich oferty?

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niestety skorzystałem i.... straciłem 15 tysięcy złotych... Lepiej omijać Open Finace z daleka i nie dać się zwabić do oddziału na spotkanie. Robią klientowi wodę z mózgu, obiecują zyski a tu ani zysków ani wpłaconego kapitału... Okradli mnie z moich oszczędności - sprawa jest w sądzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, a może Pan bardziej szczegółowo opisać swój przypadek? Bo z tego co rozumiem wpłacił Pan na jakiś produkt finansowy 15 tysięcy i po zakończeniu umowy oni tego Panu nie wypłacili? Raczej mało prawdopodobna jest sytuacja, żeby Open Finance złamał warunki umowy. Czy to może był jakiś produkt finansowy związany z ryzykiem inwestycyjnym, bez gwarancji kapitału i wypłacili Panu o 15 tys. mniej niż Pan wpłacił? Proszę o podanie szczegółów.

   Pozdrawiam

   Usuń
 6. Ja zostałem oszukany przez oddział w Katowicach na Korfrantego. Straciłem kilka tysięcy złotych przez pazerność doradcy, który chciał sobie podnieść statystyki moim kosztem i celowo wprowadził mnie w błąd nie pokazując pełnej umowy i regulaminu, który przesłał mi kilka dni później. Straciłem 10 tysięcy złotych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety z doradcami wszędzie jest tak samo, trzeba na nich uważać. Czy chodzi o statystykę, czy prowizję za sprzedaż produktu, celowo pomijają pewne fakty, żeby sprzedać produkt. Wszystko powiedzą dopiero dostając bezpośrednie pytanie na dany temat, a w takim przypadku też nie ma gwarancji. Moim zdaniem to już lepiej wszystko robić przez Internet i samemu czytać warunki oferty, umowy, opłaty i prowizje itp.

   Usuń
 7. Mi polecono w Katowicach na Korfantego w 2011 roku produkt na 10 lat Systematicus wariant 1 roczna wpłata 6000 zł. Podczas rozmowy konsultant zapewniał, że w każdej chwili można z tego zrezygnować tylko nie powiedział na jakich warunkach (rezygnacja do 5 lat to strata 12 tyś. zł.) na szczęście na razie mnie stać żeby to wpłacać. Słyszałem, że toczą się jakieś sprawy procesowe w tej kwestii, może Pani coś wie na ten temat?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie słyszałam o tym programie. Takie wieloletnie produkty często są właśnie w taki sposób konstruowane i pojawiają się w ofertach banków, towarzystw ubezpieczeniowych i innych instytucji finansowych. Osobiście ich unikam. Niestety "doradca" chce sprzedać, bo dostanie prowizje i nie pytany sam od siebie raczej nie wspomni o opłatach i wadach produktu. Odpowie jedynie na zadane pytanie. Tak niestety jest wszędzie. Co do spraw procesowych to też nic nie słyszałam.

   Usuń
 8. Ponoć BOŚ oferuje najwyższe oprocentowanie franków. Jednak prawda jest taka, że po odjęciu kosztów obowiązkowego przelewu i podatku Belki pozostaje niemal to samo co w pozostałych bankach.

  OdpowiedzUsuń