[Promocje bankowe i nowe opinie 2025]

Lion's Bank - lokaty - opinie o Lions Banku

Uwaga - w dalszej części artykułu znajdziesz alternatywne lokaty dla lokat z Lionsa. Sam Lion's Bank, który jest oddziałem private banking Idea Banku, ma zostać zlikwidowany w ramach restrukturyzacji Idea Banku, który pracuje nad poprawą swojej kondycji finansowej i rentowności. Wszystkie depozyty w obu bankach są objęte ochroną BFG do kwoty o równowartości 100 tys. euro. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że Lion's Bank nie jest osobnym bankiem, a jedynie częścią Idea Banku. Dlatego gwarancja BFG obejmuje zsumowane depozyty z obu banków do kwoty o równowartości 100 tys. euro.

Alternatywne lokaty:

Niestety oprocentowanie w polskich bankach jest już obecnie wręcz tragiczne. Jakąś alternatywą mogą być europejskie banki, które otrzymały zgodę od polskiej Komisji Nadzoru Finansowego na oferowanie lokat w Polsce. Wszystkie bankowe fundusze gwarancyjne w Unii Europejskiej działają na tych samych zasadach i funkcjonują w oparciu o te same dyrektywy europejskie. Polski BFG to nie rewelacyjny pomysł naszych polityków, a wymóg wprowadzony przez Unię Europejską. Tak samo jest w pozostałych krajach członkowskich. Takie banki mają siedziby w Polsce i oferują lokaty w złotówkach. Zwykle zakłada się je przez Internet. Jednak ochrona kapitału gwarantowana jest przez bankowy fundusz gwarancyjny z kraju, z którego wywodzi się banki. Takie banki działają zwykle w całej Unii na tych samych zasadach. Ewentualne wypłaty z zagranicznych bankowych funduszy gwarancyjnych, z tego co udało mi się dowiedzieć, powinny odbywać się w formie przelewów internetowych. Dodatkowo w obecnej sytuacji bankowe fundusze gwarancyjne krajów strefy euro wydają się bezpieczniejsze niż nasz.

Banki europejskie dają lepsze oprocentowanie dla dłuższych lokat. Obecnie lepiej wybierać dłuższe lokaty, bo według obecnego trendu oprocentowanie dla ofert nowych lokat będzie niedługo bliskie zeru. Z tygodnia na tydzień jest coraz gorzej.

Jako ciekawą alternatywę można rozważyć InBank - to bank działający od wielu lat w kilku państwach Unii Europejskiej. Dokładnie wywodzi się z Estonii. Bank otrzymał od KNF zgodę na działalność w Polsce. Oferta InBank jest bardzo prosta i przejrzysta - gromadzi lokaty i udziela kredytów - nie ma tam inwestycji, funduszy, polisolokat, lokat strukturyzowanych, ani nawet kont. Przy czym gwarantem nie jest nasz BFG, tylko estoński. Lokaty są za to dość wysoko oprocentowane na tle naszych banków. Zakłada się je całkowicie przez Internet. Depozyty dla Polaków są w złotówkach. O ile nie lubię długookresowych lokat, to te 2-3 lata da się przeżyć, a osobiście mam już momentami dość ciągłego przerzucania pieniędzy, szukania i kombinowania, zakładania kont itp. żeby uzyskać procent chociaż na poziomie inflacji. W polskich bankach już prawie nie ma sensownych lokat.


Aktualizacja: Lions Bank został zliwkidowany, a Idea Bank w ramach przymusowej restrukturyzacji został przejęty przez Peako.



Lion's Bank
Nasza Ocena: 3 na 5 3 star

Lion's Bank posiada w swoje ofercie atrakcyjnie oprocentowane lokaty dla nowych klientów. Nie tylko ich oprocentowanie można zaliczyć do jednego z wyższych na rynku, ale co ważniejsze, w przeciwieństwie do większości lokat promocyjnych, na lokatach tych można zdeponować duże pieniądze. Co z kolei sprawia, że oferta banku znacząco wyróżnia się na tle konkurencji. Jest kierowana do innej grupy klientów (z większym kapitałem). W zasadzie Lion's jest oddziałem private banking Banku Idea. Działają osobno, ale to jedna grupa kapitałowa.

Zacznijmy może od moim zdaniem najlepszej lokaty Lionsa, czyli Welcome Online.

Lokata Welcome zakładana przez Internet, bez konieczności zakładania konta.

Jakiś czas temu w ofercie Lion's Banku pojawiała się ciekawa lokata dla nowych klientów. Lokata Welcome jest moim zdaniem atrakcyjną lokatą. To prawdopodobnie jedyna taka lokata obecnie na rynku. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim możliwość zdeponowania dużej kwoty na dosyć, jak na dzisiejsze warunki, atrakcyjny procent oraz okres do 3 miesięcy. Zwykle inne lokaty dostępne na rynku z promocyjnym oprocentowaniem są ograniczone do kwot rzędu 10-20 tys. i 1 miesiąca. W przypadku lokat promocyjnych rzadko zdarza się dłuższy okres np. 3 miesiące. Jest wprawdzie niżej oprocentowana niż obecnie już wycofana jej poprzedniczka, czyli lokata Bonjour w wersji odnawialnej, ale można ją założyć na dłuższy okres i co ważniejsze - można to zrobić przez Internet. Nie trzeba się spotykać z doradcą / konsultantem.

Cechy Lokaty Welcome:
  • Okres: do wyboru 1 lub 3 miesiące (w wersji na 1 miesiąc oprocentowanie jest odrobinkę niższe, lepsza jest na 3 miesiące)
  • Zakładana przez Internet bez wizyty w oddziale i kontaktu z konsultantem / doradcą.
  • Atrakcyjny procent, jedna z najwyżej oprocentowanych lokat na rynku dla dużych kwot.
  • Nie trzeba posiadać ani zakładać konta!

Minusem tej lokaty jest to, że dostępna jest tylko dla nowych klientów Lion's i Idea Banku. Czyli możemy ją założyć jeśli nie korzystaliśmy dotychczas z oferty obu tych banków.

Lokaty u doradcy

Ostatnio coraz częściej można się natknąć na reklamy promocyjnej lokaty Lion's Banku dostępnej u doradcy. Niewątpliwie na pierwszy rzut oka oferta jest kusząca - wyższe oprocentowanie, nie ma konieczności  zawierania dodatkowych umów, ani otwierania konta i zobowiązywania się do czegokolwiek, jak to ma miejsce w przypadku innych lokat promocyjnych, ale przede wszystkim ma wysoki limit kwoty, na którą można założyć lokatę. Także fakt ten wyróżnią ją również na tle innych lokat promocyjnych, gdzie limity maksymalnej kwoty wynoszą zwykle około 10 000 - 20 000 zł).

Wydawałoby się, że świetny produkt. Jest jednak jeden haczyk - mianowicie, żeby założyć tę lokatę trzeba wypełnić formularz kontaktowy na stronie Lions Banku. Następnie przedstawiciel banku zaprosi nas na spotkanie w placówce banku.  Jeżeli ktoś ma na to czas, to można by się wybrać. Jest jednak jeden problem, bank ma na daną chwilę bardzo mało placówek stacjonarnych - oddziałów. Także jak ktoś mieszka blisko, to może się pokusić, ale dla reszty przejechanie kilkudziesięciu kilometrów, żeby spotkać się z doradcą finansowym i założyć lokatę, już nieco mija się z celem.

Placówki / siedziby / oddziały Lion's Banku na dzień dzisiejszy:

  • Warszawa
  • Łódź
  • Katowice
  • Kraków
  • Poznań
  • Wrocław
  • Gdańsk
  • Gdynia
  • Szczecin
  • Lublin

Kolejnym minusem jest krótki okres trwania lokaty, który wynosi tylko 40 dni. Jest to zatem typowa lokata promocyjna mająca na celu zwabienie klientów do placówki banku, gdzie mogą spotkać się z doradcą, co da mu możliwość podjęcia próby sprzedania nam kilku innych produktów finansowych. Chyba każdy zdaje sobie sprawę jak to działa.

Oferta Lionsa jest kierowana do zamożnej grupy klientów. Coś jakby alternatywa Noble Bank, który przecież również należał kiedyś do tej samej grupy finansowej (podzielonej jakiś czas temu na 2 spółki), podobnie jak kilka innych bankowych i finansowych marek. Oferowanie ciekawej lokaty, by przyciągnąć klienta na spotkanie z doradcą, jest to praktyka marketingowa stosowana już wcześniej również przez inne banki. Między innymi Idea oferowała takie promocje, jak również Open Finance, jak jeszcze działał w sposób bardziej odseparowany od Getin Online itp.

Nie twierdzę oczywiście, że totalnie nie warto. Jak ktoś mieszka w okolicach któregoś z oddziałów Lion's Banku to można jak najbardziej się wybrać. Przy czym trzeba się nastawić na to, że doradca będzie nas przekonywał do tego, że nasze pieniądze lepiej zainwestować w coś innego (znacznie bardziej ryzykownego), a tym samym będzie nam próbował sprzedać jakiś inny, inwestycyjny produkt finansowy związany z giełdą - fundusze, polisy, lokaty strukturyzowane, może jakieś produkty hybrydowe itp. Jeżeli twardo chcemy cały kapitał zainwestować wyłącznie w tę lokatę i będziemy mocno obstawać przy swoim, to ją założymy. Przy czym rozmowa wiadomo jak będzie wyglądać. Nie jest to raczej wielka przyjemność jak chcemy tylko lokatę.

Warto też zastanowić się czy mamy czas jechać i siedzieć z doradcą dla różnicy kilku dziesiętnych, czy setnych procenta na 1 miesiąc. Tyle bowiem wynosi średnia różnica w oprocentowaniu na daną chwilę na dobrych lokatach w Idea Banku, czy chociażby Lokatą Welcome Online w Lion's Banku zakładaną przez Internet, która moim zdaniem jest lepsza ze względu na wygodę.



Zalety lokaty u doradcy:
  • Brak konieczności zakładania konta.
  • Brak konieczności zakupu innych produktów finansowych i podpisywania dodatkowych umów, aczkolwiek będą na to naciski zapewne.
  • Brak konieczności zobowiązywania się względem banku do czegokolwiek.
  • Wysokie limity maksymalnej kwoty - od 100 000 do 600 000zł.
 Wady / Minusy Lokaty:
  • Konieczność wizyty w oddziale Banku, których jest niewiele w Polsce.
  • Konieczność spotkania z doradcą, który będzie nam wciskał inne produkty.
  • Krótki okres trwania lokaty - 40 dni.
  • Niewielka różnica dziesiętnych części procenta w stosunku do lokaty Welcome Online, którą można założyć na dłuższy okres, bo do 3 miesięcy.

Czy warto?..., tę kwestię jak zwykle pozostawiam Wam. Lokata Welcome Online jest moim zdaniem lepsza, bo na 3 miesiące i zakładana przez Internet, nie trzeba się umawiać z doradcą itp.

Jeżeli chodzi o pozostałe lokaty w Lion's Banku poza promocyjną Welcome dla nowych klientów, to są one bardzo zbliżone obecnie do lokat z Idea Banku, tylko noszą inne nazwy, a różnice oprocentowania wahają się na poziomie 0,05%, co nawet przy dużych kwotach po podliczeniu daje niewielkie różnice w zysku.

Aktualizacja:. Niestety Idea Banku, czyli też Lionsa nie można nazwać już stabilnym i bezpiecznym bankiem. W dodatku doczekaliśmy czasów, gdzie na rynku lokat nie ma już praktycznie nic ciekawego. Jeżeli ktoś chce uzyskać lepszy procent dla większych kwot, a nie chce zamrażać pieniędzy na kilkuletniej lokacie, to zostają już jedynie konta oszczędnościowe. Wymagają zwykle otwarcia konta osobistego - umowa, kurier itp., ale większość banków umożliwia też zamknięcie takiego konta samemu przez Internet. Więcej zachodu, ale są też korzyści - wyższe oprocentowanie i dodatkowo za aktywność (płatność kartą, wpływ) można zgarnąć premie od banku - płacą nam np. za wykonanie transakcji kartą, czy określony wpływ na konto w zależności od warunków promocji - co dodatkowo powiększa nasze zyski oprócz odsetek z konta oszczędnościowego. To jest kierunek, w którym obecnie idą banki i niestety my chcąc mięć lepszy procent też musimy, bo lokaty jak widać są już niezbyt opłacalne. Ja obecnie w ten sposób już w coraz większym stopniu lokuję swoje oszczędności.

Jest z tym trochę więcej zachodu i kwestia czy nam się chce, czy nie, ale są nieco bardziej opłacalne niż obecne lokaty.


Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii.
Jesteś tu:
AntyhaczykNajlepsze BankiOpinie o Bankach ⭐ Lion's Bank - lokaty - opinie o Lions Banku