[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Krótkoterminowe obligacje skarbowe [Premiowane] - Czyli jak Państwo robi nas w loterię.

Widząc w telewizji reklamę obligacji skarbowych właściwie nie wiadomo czy śmiać się, czy płakać. Od dłuższego czasu posiadacze jakichkolwiek oszczędności, którzy nie chcą ponosić ryzyka inwestycyjnego, czy inwestować w inne instrumenty, które wymagają dodatkowego zaangażowania, mają spory problem z ulokowanie swoich pieniędzy w bezpieczny sposób.

Rada Polityki Pieniężnej cały cza utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Jest to najbardziej niekorzystny okres dla posiadaczy oszczędności oraz samych banków, które mają poważne trudności z wypracowaniem zysków.

Jest to zrozumiałe podejście Państwa do polityki pieniężnej, ponieważ niskie stopy procentowe napędzają wzrost gospodarczy i wskaźniki makroekonomiczne, co jest dla władz widać znacznie bardziej istotnym czynnikiem niż równoczesny systematyczny wzrost poziomu cen - czyli inflacja. Jej skutki jednak nietrudno zauważyć idąc na codzienne zakupy. W branży spożywczej wzrost cen sięga nawet 5%. W momencie pisania tego artykułu podawana inflacja wynosi 2,3% i raczej będzie rosła.

Większość lokat i kont oszczędnościowych w bankach jest tak nisko oprocentowane, że z trudem pokrywają inflację lub nawet tego nie robią.

Jeżeli nasze oszczędności są oprocentowane poniżej inflacji, to ponosimy realną stratę. Warto też w tym miejscu podważyć zasadności kolejnego pomniejszenia odsetek z kapitału w postaci tak zwanego podatku Belki, który rzekomo pobierany jest od "zysków kapitałowych" (Przy takim oprocentowaniu raczej można mówić o stracie, a nie zysku).

Co zatem proponuje państwo polskie dla oszczędzających?

Otóż krótkoterminowe obligacje skarbowe (3-miesięczne, 10-ciomiesięczne) są oprocentowane na 1,5% w stosunku rocznym. Co jeszcze po odjęciu podatku belki wyniesie około 1,22%. Taka inwestycja generuje całkiem realną stratę dla oszczędzającego, ale uwaga tylko teraz kup obligacje skarbowe, na których stracisz, ale możesz wygrać nawet 10000 zł!!! i inne nagrody pieniężne do wygrania w losowaniu. Kupuj i wygrywaj.

obligacje z logo ministerstwa finansów i emotikona facepalm

To warto zadać w takim wypadku pytanie, czym są obligacje skarbowe - dłużnym papierem wartościowym, z gwarancją państwa, chroniącym nasz kapitał przed inflacją, czy może raczej losem na loterii.

Mamy niby oszczędzać na emerytury, na przyszłość, na bezpieczeństwo finansowe rodziny. Tylko jaki sens ma oszczędzanie, skoro to realna strata w obecnych warunkach. Ludzie trzymają pieniądze w bankach, które kiepsko przędą, bo nie ma realnie gdzie przenieść pieniędzy. Jedyne sensowne obligacje skarbowe to te, które wymagają zamrożenia kapitału na wiele lat, a nie każdego to urządza.

Realnie banki mimo wszystko oferują znacznie lepsze oprocentowanie niż krótkoterminowe obligacje skarbowe.

Zobacz też: Oprocentowanie Lokat Bankowych. W którym banku najwyższe? Gdzie najlepsze?

Ostatnie względnie dobre lokaty bankowe

Jak zwykle zachęcam Was do komentowania i wyrażania własnych opinii.

Brak komentarzy :

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy również wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

Prześlij komentarz