[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Lokaty strukturalne / strukturyzowane - warto czy nie?

Obecnie Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na dość niskim poziomie. Zawsze w takich okresach w ofertach banków wypływają alternatywne dla tradycyjnych lokat bankowych tak zwane lokaty strukturyzowane (struktury).

Polega to mniej więcej na tym, że zdeponowane na tego typu alternatywnej formie lokowania kapitału pieniądze są inwestowane w różne inne instrumenty finansowe - najczęściej związane z danym sektorem rynku giełdowego.

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że takie inwestycje niosą za sobą ryzyko. Jednak w przypadku lokat strukturalnych bank bierze na siebie to ryzyko za nas - często tego typu lokaty są objęte tak zwaną gwarancją zwrotu kapitału - czyli w przypadku gdy inwestycja dokonywana przez bank przyniesie straty, to bank i tak wypłaci nam pełną kwotę zainwestowanego kapitału. Oczywiście w tej grupie są różne produkty finansowe i nie wszystkie mają gwarancję kapitału, niektóre mają także niepełną gwarancję kapitału. Np. może być to nie 100%, a powiedzmy 80,70% zainwestowanego kapitału, który bank nam odda, gdy przewidywanie inwestycyjne się nie sprawdzą. Najczęściej jednak spotykamy lokaty strukturalne z pełną gwarancją kapitału.

Wydawałoby się, że wszystko jest piękne, kolorowe i bezpiecznie, ale czy na pewno?

Nie do końca. Otóż tego typu lokaty zakładane są zwykle na długi okres czasu - 3 lata to chyba takie rzadko spotykane minimum, są też na 5 lat, a nawet 15 lat.
W przypadku gdy inwestycja nie przyniesie zysków teoretycznie nic nie tracimy jeśli mamy pełną gwarancję zwrotu kapitału, ale tylko teoretycznie - pomijając już fakt straty na spadku wartości pieniądza w wyniku wieloletniej inflacji, tracimy alternatywny zysk, który uzyskalibyśmy lokując pieniądze na tradycyjnych lokatach. Doradcy finansowi zwykli mawiać, że lokaty nie zarabiają i że to nie jest inwestowanie. Postaram się poniżej zobrazować jak to wygląda w praktyce przy zestawieniu inwestowania w tradycyjne lokaty uzyskując średnie oprocentowanie na poziomie 4% i 15letniej lokaty strukturyzowanej z pełną gwarancją kapitału, która wyszła na koniec okresu na minus.
Załóżmy kwotę 100 000zł inwestowaną w tradycyjne lokaty:
  • Lokaty tradycyjne: 100 000 x 4% rocznie x 15 lat = to nam daje 4000zł x 15lat = 60000zł (no nie można powiedzieć, że to takie nic)
  • Oczywiście musimy odliczyć od tego podatek Belki 19% co daje nam 48600zł (podatek Belki oczywiście w przypadku lokaty strukturalnej, która zarobiła, również musielibyśmy odliczyć)
  • Dla ułatwienia i przejrzystości wyniku nie uwzględniliśmy jeszcze powiększającej całościowy kapitał tak zwanej okresowej kapitalizacji odsetek, która nieco powiększyłaby dodatkowo zysk z inwestycji w tradycyjne lokaty (zależy ona przede wszystkim od rodzaju lokat i okresów na jakie je zawieramy, a polega na tym, że w ustalonych okresach lub po zakończeniu lokaty odsetki doliczają się do kapitału i później już jako kapitał generują dodatkowe odsetki).
  • Warto też dodać, że w przypadku tradycyjnych lokat mamy pewne pole manewru. Mianowicie możemy rozdzielić kapitał na krótsze i dłuższe lokaty, większe i mniejsze, tak że w przypadku potrzeby zerwania lokaty, gdy będą nam na coś potrzebne pieniądze, stracimy odsetki tylko z tej jednej małej za krótki okres.

W przypadku 15toletniej lokaty strukturalnej, która wyszła na minus otrzymujemy równe 100 000zł, czyli tracimy alternatywne ponad 48600zł oraz tracimy również na 15 latach spadku wartości nabywczej pieniądza wyrażającym się w postaci inflacji (To też nie jest tak mało wcale).

Oczywiście nie twierdzę, że lokaty strukturalne są kiepskie. Warto jednak przeanalizować dokładnie w co inwestuje bank, jakie warunki muszą być spełnione by lokata zarobiła, ocenić realne ryzyko, że dane warunki nie zostaną spełnione i zdecydowanie warto wybierać jak najkrótsze okresy lokat strukturalnych, bowiem wtedy mamy mniejsze prawdopodobieństwo, że w przypadku wyjścia na 0 różnica będzie tak bardzo zauważalna.

Oczywiście konsultant, czy też doradca finansowy bazując na wykresach historycznych powie nam, że jest bardzo mało prawdopodobne, że taka lokata nie zarobi. Jednak pamiętajmy, że rynek finansowy jest bardzo zmienny i to, że kiedyś coś kształtowało się w dany, a nie inny sposób, nie znaczy, że przez kolejne kilka lat będzie dokładnie tak samo.

Jesteś tu:
AntyhaczykOpinie o Bankach ⭐ [ Lokaty ] Lokaty strukturalne / strukturyzowane

Brak komentarzy :

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy również wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

Prześlij komentarz