[Promocje bankowe i nowe opinie 2024]

Najlepsze konto oszczędnościowe w dłuższym okresie czasu - ranking

Obecnie oferta kont oszczędnościowych jest bardzo szeroka na rynku bankowym. Praktyczne każdy bank oferuje taki rodzaj konta swoim klientom. Przy czym nie trudno zauważyć, że jesteśmy stale bombardowanie reklamami kont oszczędnościowych z w wysokim oprocentowaniem.

Jest to typowy zabieg marketingowy. Prawie zawsze jest to oprocentowanie promocyjne, na krótki okres czasu, po to żeby przyciągnąć klienta, po czym ulega obniżeniu.

Zasada działania takiego konta jest nieco inna niż tradycyjnej lokaty, podobnie jak i sama idea posiadania takiego rachunku (depozytu). Przede wszystkim cechuje je oprocentowanie zmienne, które bank może w każdej chwili nam obniżyć po zakończeniu promocji. Zwykle takie obniżki następują przy okazji obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jest to poniekąd oczywistym następstwem obniżek stóp. Przy czym np. lokata terminowa ze stałym oprocentowanie jest niezależna od obniżek stóp do końca jej zakończenia (chyba, że posiadamy lokatę ze zmiennym oprocentowaniem - takie też są).

Konto oszczędnościowe służy przede wszystkim do oszczędzania drobnych kwot i trzymania niepotrzebnych na daną chwilę pieniędzy, które na rachunku rozliczeniowym są zwykle w ogóle nieoprocentowane (0%). Z kolei jeżeli posiadamy jakieś większe środki, to zdecydowanie lepiej je zdeponować na lokacie terminowej. Tego typu konta cechują zwykle dosyć podobne cechy:

 • Otwierane jest do podstawowego rachunku - ROR
 • Jest oprocentowane wyżej niż zwykły rachunek - ROR ma najczęściej 0%
 • Przelewy/wypłaty z rachunku oszczędnościowego można wykonywać najczęściej tylko na nasz rachunek podstawowy (osobisty) - ROR
 • Zwykle 1 przelew w miesiącu kalendarzowym jest darmowy. Każdy kolejny w danym miesiącu jest płatny - prowizja wynosi zwykle od 5-10zł, a czasem nawet 15zł (są to tak zwane przelewy awaryjne) - warto zwracać na to uwagę, ponieważ niektórzy ludzie przelewają sobie pieniądze tam i z powrotem, nie będąc nawet świadomym jak wiele ich to kosztuje.

Przeanalizowaliśmy konta banków, których oferty kont ogólnie są zwykle najatrakcyjniejsze na rynku. Przy czym w przeciwieństwie do wszystkich dostępnych w sieci rankingów kont oszczędnościowych, nasza ocena nie opiera się na promocyjnym oprocentowaniu dla nowych klientów, a na długookresowym korzystaniu z konta i utrzymywaniu relatywnie wysokiego oprocentowania.

Oczywiście jeżeli mamy możliwość skorzystania z promocyjnego oprocentowania, to warto z niego korzystać. Przy czym zakładając, że z założenia raczej powinno się tam deponować drobne kwoty, a nie trzyma oszczędności, to te 3-6 miesięcy różnicy 1% w oprocentowaniu konta nie generuje szczególnie zauważalnych korzyści.

1 miejsce Aktualizacja: Obecnie konto to nie jest już tak atrakcyjnie oprocentowane. Zalecamy zainteresowanie się 2 miejscem - kontem oszczędnościowym w BGŻ Optima i lokatą Bezkarną -> Więcej tutaj...

W długi okresie czasu za najlepsze konto oszczędnościowe uznaliśmy konto dbNET 24h w Deutsche Banku zakładane przez Internet. W przypadku zakładania tego konta przez Internet otrzymujemy wyższe oprocentowanie do kwoty 10000zł. Nie można tej kwoty przekroczyć, bowiem wtedy oprocentowanie zostanie obniżone. Jednak zakładając, że na tym koncie nie powinniśmy trzymać dużych kwot, nie powinno to stanowić problemu. Bank długo utrzymuje wysokie oprocentowanie, które nawet z upływem czasu jest nieco wyższe od konkurencji (pomijając te ofert w promocji - na krótko). Dodatkowo warto zaznaczyć, że na początku i zarazem przez długi okres to konto zakładane przez Internet posiadało oprocentowanie przewyższające prawie wszystkie oferty tradycyjnych lokat bankowych, które to prawie zawsze są wyżej oprocentowane od kont oszczędnościowych. Minusem, ale niewielkim jest wysokość prowizji 10zł za 2 przelew w miesiącu (przelew awaryjny). Nie odstaje to szczególnie od innych, ale prowizja mogłaby być niższa, bowiem czasem może się pojawić taka potrzeba.

2 miejsce

Konto oszczędnościowe BGŻ Optima - podwyższone oprocentowanie do kwoty 100000zł -> Szczegółowa analiza konta


3 miejsce

Konto Dobrze Oszczędnościowe BNP Paribas - podwyższone oprocentowanie do kwoty 50000zł

Jesteś tu:
AntyhaczykOpinie o Bankach ⭐ [ Konta ] Najlepsze konto oszczędnościowe

Opinie na forum oraz Wasze pytania o warunki, opłaty, promocje itp:
2 komentarze

Proszę nie przedstawiać się jako nazwy domen / portali. Zanim wyślesz komentarz przeczytaj co napisałeś. Można publikować komentarze jako anonim, ale prosimy o przedstawianie się chociaż imeniem - ułatwia to komunikację.
Komentarze są wyłącznie prywatnymi opiniami internautów. Nie są one weryfikowane. Administaor nie ponosi odpowiedzialności za opinie i komenatrze czytelników. Treści niezgodne z prawem i zasadmi moralnymi, obraźliwe oraz komenatrze ze słowem kluczowym zamiast nazwy nie będą publikowane. Będziemy szczególnie wdzięczni za opinie klientów banków i innych instytucji.

 1. Bartłomiej z Confrontera24 listopada 2015 15:08

  Takie rankingi są niezwykle przydatne. Osoba, która chce oszczędzać, może mieć bezproblemowy wgląd w taki ranking i już na wstępie wie, który bank jest wart zainteresowania, a który raczej nie przyniesie nam spodziewanych zysków. Takie rozwiązanie to bardzo duży zysk wolnego czasu, co w dzisiejszych czasach też jest bardzo istotne. Pozdrawiam Bartłomiej z Confrontera.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy artykuł, przydatne informacje można znaleźć w tym wpisie. Wartościowy blog.

  OdpowiedzUsuń