[Promocje bankowe i nowe opinie 2025]

Praca na wakacje 2025 sezonowa za granicą i w Polsce

Powoli zbliżamy się do sezonu rozpoczynającego masowe poszukiwania pracy na wakacje (głównie przez osoby młode - uczniów i studentów). Dlatego też postanowiliśmy napisać na Antyhaczyku na co zwracać uwagę podczas poszukiwania pracy na wakacje zarówno w Polsce jak i za granicą,   (co jest szczególnie istotne podczas poszukiwania pracy  za granicą, by nie wylądować "na lodzie")...

Ktoś mógłby zwrócić uwagę na fakt, że  do samych wakacji jeszcze szmat czasu, ale znając troszkę temat i realia wakacyjnego rynku pracy wiadomo, że jeżeli chcemy znaleźć dobrą ofertę pracy na wakacje to zdecydowanie musimy rozpocząć intensywne poszukiwania już teraz. Zdecydowałam poruszyć się ten temat ponieważ problem poszukiwania pracy na okres  wakacji dotyczy olbrzymiej liczby młodych ludzi, którzy często są lekceważeni przez pracodawców i nie traktowani na równi z pozostałymi, stałymi pracownikami.

Zapewne wiele osób szukających pracy sezonowej ma już doświadczenie w tym zakresie i wie na co uważać i jakich pracodawców omijać, z jakich agencji pośrednictwa lepiej nie korzysta itp. Jednak część osób prawdopodobnie będzie szukać pracy na okres wakacji po raz pierwszy w życiu i to właśnie do nich kierujemy dzisiejszy wpis na Antyhaczyku. Mam nadzieję, że podane poniżej informacje i wskazówki pomogą wam uniknąć rozczarowań.

Podstawowymi decyzjami jakie trzeba podjąć jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań pracy jest między innymi wybór  miejsca pracy - warto się zastanowić, czy zależy nam bardziej na pracy w kraju czy za granicą. Co jest dla nas najważniejsze - pensja, zwiedzanie świata, rodzaj pracy i samorealizacja itp.? Czy może to być praca fizyczna, czy jednak bardziej odpowiada nam praca umysłowa? - Warto mieć świadomość, że  w przypadku pracy  sezonowej  na wakacje dominują głównie oferty pracy fizycznej, przy czym  nie znaczy to, że pracy umysłowej w cale nie ma.  Powinniśmy też  zadać sobie podstawowe pytanie o cel podejmowania takiej pracy - czy bardziej liczy się dla nas możliwość spędzenia wakacji w ciekawym miejscu, czy też jednak liczą się przede wszystkim pieniądze...

Jeśli chodzi o  sezonową pracę fizyczną to  najwięcej ofert pojawia się w branży rolniczej, sadowniczej - czyli jest to prosta praca fizyczna polegająca zwykle na zbieraniu owoców i warzyw itp. Sporo ofert pojawia się również  w branży turystycznej. Hotele, pensjonaty, biura podróży, restauracje, ogólnie  wszelakiej maści gastronomie  i  ośrodki turystyczne na sezon wakacyjny potrzebują często dodatkowych pracowników. Największe zapotrzebowanie zwykle dotyczy takich zawodów jak kelner, sprzątaczka itp. Jeśli mamy już jakiekolwiek doświadczeni w takim zawodzie, to ze znalezieniem pracy nie powinno być problemu.  Czasem też zdarza się oferta pracy jako recepcjonista w hotelu - przy czym tu zwykle wymagana jest dobra znajomość języka, a najlepiej kilku języków obcych. Angielski to absolutna podstawa i jego znajomość nie jest już szczególny atutem na rynku pracy.

 Fot. Freeimages oraz własna modyfikacja

Gdzie szukać ofert pracy sezonowej na wakacje?

Jak chyba każdy wie, na rynku funkcjonuje cała masa agencji pośredniczących i załatwiających za nas większość formalności, włącznie ze znalezieniem samej pracy. Jednak co chwilę można usłyszeć o przypadkach nieuczciwych pośredników albo jak ktoś przyleciał do obcego kraju i nikt się nim nie zainteresował, wylądował z niczym lub trafił do całkiem innej pracy niż miał. Nie wspominając już o skrajnych przypadkach akcji typu zabieranie paszportu, obozów pracy itp. Szczególnie kobiety muszą być bardzo czujne w takich kwestiach. Dlatego też jeśli decydujemy się na agencję pośredniczącą, to bardzo ważne by sprawdzić ją dokładnie i zweryfikować - jak długo działa, jakie ma opinie w internecie itp. Raczej należy omijać też agencje, które powstały niedawno i nic o nich nie wiadomo.

W przypadku agencji pośredniczących  często wygląda to w taki sposób, że tego rodzaju firma zatrudnia nas u siebie i ona wypłaca nam pensję, a docelowy pracodawca płaci owej firmie. Nie trudno się domyślić, że taka firma musi przecież zarabiać i często docelowy pracodawca płaci za nas znacznie więcej niż sami dostajemy. Pomijając wszelkie koszty pracy typu podatki, ubezpieczenia itp., agencja musi sobie potrącać prowizję, która zwykle jest dosyć wysoka. Dlatego bardziej opłacalnym, aczkolwiek trudniejszym i bardziej problematycznym sposobem jest szukanie pracy na własną rękę.

Szukanie pracy za granicą lub w Polsce na własną rękę

  • Najwygodniejszą, ale jednocześnie dosyć ryzykowną  formą szukania  pracy samemu jest Internet. W sieci możemy znaleźć olbrzymia ilość ogłoszeń oraz portali  publikujących oferty pracy. Jednak przed podjęciem decyzji uczulamy na dokładne sprawdzenie dokąd się jedzie, co się będzie robić, ile zarabiać i kto tą pracę oferuje.
  • Najlepszą, najpewniejszą i najbezpieczniejszą formą szukania pracy jest jej poszukiwanie z polecenia, przez znajomych - ktoś gdzieś kiedyś pracował u kogoś, może nam polecić danego pracodawcę, bądź również może nas polecić określonemu pracodawcy. 
  • Możemy również skorzystać z ogłoszeń ofert pracy zarówno w Polsce jak i zagranicą znajdujących się w lokalnym Powiatowym Urzędzie  Pracy. Zwykle są wywieszone gdzieś takie oferty dotyczące pracy w Polsce jak i za granicą. Dodatkowo autem takiego poszukiwania pracy jest fakt, że instytucje państwowe zwykle odstraszają wszelkich oszustów i naciągaczy.
  • Pewną i bezpieczną metodą na znalezienie pracy są też różnego rodzaju programy uczelniane dla studentów.

W jakich miastach w Polsce najłatwiej znaleźć pracę sezonową?

Nie da się jednoznacznie określić, czy lepiej szukać pracy wakacyjnej w dużych miastach, czy w małych. Wiele zależy od profilu gospodarczego danego miasta. Wbrew pozorom w dużych miastach o profilu przemysłowym typu Katowice, Gliwice (ogólnie Śląsk i okoliczne regiony) Opole, Częstochowa, Poznań, Szczecin, Kalisz, Toruń itp. może być trudno o znalezienie pracy w wakacje. Wyjątkiem mogą być tu miasta nastawione również mocno na turystykę takie jak: Kraków, Warszawa, Wrocław, Gdańsk / Gdynia / Sopot. Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim zawodzie szukamy pracy. Jeśli poszukujemy pracy w gastronomi typu restauracja, bar, fast food, a także hotel, klub i dyskoteka, to zdecydowanie powinniśmy szukać pracy w regionach turystycznych - na przykład nad morzem, czy na Mazurach, Kaszubach itd. lub jak ktoś woli w południowej Polsce, np. w górach, to może szukać pracy w Zakopanem, czy inny mniejszych miejscowościach w województwie Małopolskim lub Podkarpackim.

Najczęściej tego rodzaju pracy poszukują młode osoby, które chcą gdzieś wyjechać, więc jeśli do takich należysz to powinieneś/aś się kierować przede wszystkim tym kryterium - dokąd chcesz pojechać i gdzie spędzić wakacje. W turystycznych miastach w sezonie wakacyjnym zwykle rośnie zapotrzebowanie na sezonowych pracowników tego typu.

Jeżeli ktoś poszukuje pracy przy zbiorach owoców w sadzie, czy warzyw na polach, to powinien wybierać oczywiście regiony z rozwiniętym rolnictwem (przy czym w tym przypadku nie można raczej liczyć na napiwki, a płace w Polsce za tego typu pracę są nieporównywalnie gorsze niż w Anglii, Holandii, Belgii, Niemczech, Francji, czy Hiszpanii. We wschodniej części Polski, mimo, że są to dosyć rolnicze regiony, może być trudno ze znalezieniem pracy, nawet w okolicy dużych rozwijających się miast takich jak Rzeszów, Lublin, czy Białystok. Także jeżeli planujemy wyjazd do pracy w wakacje na terenie Polski, warto wziąć to wszystko pod uwagę.

Programy Work and Travel

Decydując się na pracę na wakacje za granicą, możemy skorzystać programów typu Work and Travel. Jednak w tym przypadku również należy dokładnie sprawdzić wiarygodność pośrednika. Wprawdzie większość jest uczciwa, ale lepiej dmuchać na zimne, bowiem zdarzają się też nieuczciwe, bądź że tak powiem "mniej uczciwe" i w efekcie można wylądować  w obcym kraju bez pracy i pieniędzy, albo i gorzej.

Podsumowując najlepszym rozwiązaniem jest załatwienie pracy z pomocą znajomej osoby, bądź ogólnie wyjazd  do kogoś, kogo dobrze znamy, kto na przykład  mieszak za granicą na stałe, czy nawet czasowo, ale  będzie w stanie nam pomóc w znalezieniu pracy i załatwieniu formalności. Wtedy też nikt nie będzie żerował na naszej pensji. Wprawdzie oczywiście musimy się sami utrzymać, a niektóre agencje również to za nas załatwiają, jednak logiczne jest, że dla nas nie jest to opłacalne, bo przecież ta agencja musi zarabiać, pokryć koszty transportu, pracowników, utrzymania biur  i dodatkowo jeszcze generować dochody.

Jeśli ktoś ma taką  możliwość i może liczyć na wsparcie osoby znajdującej się na miejscu to warto z tego skorzystać.  Z kolei po wakacjach już po powrocie do domu jak najbardziej warto podtrzymać jakiś kontakt z naszym zagranicznym pracodawcą, bowiem może nam się to w przyszłości przydać.

fot. Pixabay CC0 + modyfikacje własne

Jesteś tu:
AntyhaczykFinanse[ Praca ] ✅Praca na wakacje 2020 sezonowa za granicą i w Polsce